De steun van een grote organisatie is voor de zelfstandige drogist steeds meer een noodzaak Samenwerking tussen drogisterijketen en zelfstandige drogist, werkt dat? Onder nemers familie Komen jye praktijk J. Komen fit' Franchisers stellen aparte eisen aan het assorti ment dat je levert We zouden wel gek zijn de goodwill weg te gooien die is opgebouwd Flitsen pagina 11 Annemarie Kapsalons, apotheken, de Beauty Case-formule... Voor vernieuwing is Etos altijd in. De nieuwste ontwikkeling heet franchising. Zelfstandige ondernemers profiteren daarbij van de winkelformule van een 'franchise-gever'. Een franchisende Etos-drogist zou de vraag voor de voe ten geworpen kunnen krijgen Tioe hij het in z'n hoofd haalt zijn ziel en zaligheid aan die Zaandammers te verkopen'. Bij de opening van de grote Beauty Case- franchise van de gebroeders Komen in Heerhugowaard vroeg Flitsen Cees Bosma, directeur Etos, naar zijn ant woord op die vraag. /t landje. Een filiaalbedrijf als Etos is nog nieuw, en het fe nomeen franchising nog nieuwer. Het wordt nog niet overal geaccepteerd. Dan krijg je zulke reacties." „Om zo'n vraag op waarde te schatten moet je meer weten van de drogisterijbranche. Die branche verschilt be hoorlijk van de levensmidde lensector. In de levensmid delendetailhandel is franchis ing een bekend verschijnsel: AH Franchising hoopt dit jaar nog haar honderdste winkel te verwelkomen. Eigenlijk zitten de drogisten op een ei- Bosma. „Het bekende 1 1 =3-effect, zal ik maar zeggen." Belangrijk vindt hij de keuze die ontstaat: drogis ten hadden nooit veel moge lijkheden als het om de soort bedrijfsvoering ging. „De steun van een organisatie achter je is steeds meer een poodzaak. Tot nu toe kon je je aansluiten bij DA (de 'Dro gisten-Associatie') of eventu eel bij de Eurodrogist of het zelfstandig ondernemer zijn opgeven en bedrijfsleider bij bijvoorbeeld Etos worden. Nu is er een ideale derde mo gelijkheid; profiteren van on- De contracten bieden echter grote voordelen, vindt Cees ze inkoop en de Beauty Case formule en zelf de touwtjes in handen houden in de win kel." Opslokken van kleine onder nemers, daarvan is geen spra ke, aldus Bosma. „Het moet van twee kanten komen. Een franchiser blijft een zelfstan dig ondernemer met een ei gen aanpak. We zouden wel gek zijn de goodwill weg te gooien die door zo'n zaak is opgebouwd." De nieuwe vorm van samenwerken is wel even wennen, zo blijkt. Je moet tijd en energie in de contacten investeren. Wen nen aan het samen delen. Franchisers stellen aparte ei sen aan het assortiment dat je levert. Ze willen produkten verkopen die we normaliter niet hebben." Uiting van dat samen delen is het bord op de gevel van de Heerhugo- waardse franchise-winkel. Bosma: „Etos Beauty Case met daaronder de naam van Jos Komen? Daar heb ik geen moeite mee. De naam van die ondernemer staat voor een vertrouwde service. Onze naam staat voor een ijzerster- ke winkelformule." Is Etos werkelijk een pionier in de drogisterijbranche? 'Bij mijn weten zijn wij het verst met Franchising. Daarbij speelt de kennis van Ahold natuurlijk een rol. We heb ben ervaring met twee klei- De lichtbak waarop de na men van Etos en Jos Komen zijn verenigd. Een kruidenier die uit z'n voegen barst, eind jaren '50 een supermarkt opent en familieleden in het snelgroeiende bedrijf be trekt, dat doet denken aan een bekende familie uit het westen des lands. In dit geval gaat het om een andere ondernemende fa milie: de familie Komen uit Heerhugowaard. Broers en zussen Komen zijn nu allemaal betrokken bij het Heerhugowaardse 'detail- handelsgebeuren'. Jos senior, in 1912 de stichter van de kruidenierswinkel die in 1959 tot supermarkt zou worden verbouwd, heeft on dernemende kinderen. Zoon Kees heeft sinds 1980 een franchise-overeenkomst met de HEMA in Heerhugo waard en sinds 1986 ook met de HEMA in winkelcentrum Alkmaar Noord. Zoon Jos be heerde de twee drogisterijen die nu Etos Beauty Case-fran- chisewinkels worden. Zijn zus Jenny wordt bedrijfsleid ster van de Beauty Case in het centrum van Heerhugo waard, zus Annemarie van die in het winkelcentrum Middenwaard, De zaak is beklonken: Etos- directeur Cees Bosma over handigt het Franchise-con tract aan Jos Komen. Broer Cees kijkt toe. Langzaam schuift het rolluik omhoog en ontvouwt zich een panorama van kratten, stellingen en bezige men sen. Hier wordt gewérkt. Aan 220 m2 Etos Beauty Case. Dat is interessant. Nog interessanter is, dat het om een franchise-filiaal gaat. Etos-mensen, leveranciers en me dewerkers van drogisterij/parfumerie Komen krioelen daar in Heerhugowaard door elkaar. Samenwerking tus sen zelfstandige drogist en drogisterijketen, dat klinkt mooi. Maar wérkt het ook? De eersten die we treffen zijn twee veertigers die de vak ken van de Beauty' Counter vakkundig vullen met cosme tica. „Eigenlijk ben ik hier de winkel van de concurrent aan het opbouwen", zegt de eerste grijnzend. Dat vraagt om uitleg. Anne Brouwer blijkt bedrijfsleider te zijn van de Etos-drogisterij in het andere winkelcentrum van Heerhugowaard. „Nu is het nog een Etos-oude stijl. Ook daar komt binnenkort een Beauty Case-franchise. Ikzelf ga dan naar de winkel in Broek op Langedijk." Ook zijn collega Frans Zonneveld, bedrijfsleider in Heiloo, lijkt niet te lijden onder het feit dat hij hier aan het werk is en niet in zijn 'eigen' zaak. „Dat doe je gewoon. Franchise of geen franchise." Samenwer king in de praktijk, met ande re woorden. Vervolgens lopen we Frans Kat tegen het lijf, ervaren me dewerker van Technische Services Ahold. Tevreden blikt hij terug op de prakti sche oplossingen die zoal ge vonden zijn. „Een franchiser betaalt zo'n verbouwing uit eigen portemonnaie. Daar moet je rekening mee hou den. We hebben bijvoor beeld heel wat schappen kunnen gebruiken uit de ou de inventaris. Ik vind deze zaak een schitterend voor beeld van wat je in goede sa menwerking kunt bereiken", voegt hij eraan toe op een toon die geen twijfel moge lijk laat. Net op dat moment loopt Jos Komen langs, één van de twee broers Komen die de besprekingen over het franchise-contract met Etos hebben gevoerd. Vol enthousiasme leidt Jos ons rond. Vooral de Beauty' Counter is zijn trots. „Over het feit of wij merken als Mar- bert en Chanel mochten voe ren is tot in Frankrijk over legd", meldt hij. De samen werking? Een en al tevreden heid. ,Je kunt altijd wel iets negatiefs vinden, maar het werkt zelfs nog beter dan ik me had voorgesteld." Over de reactie van de klant is hij nog wat terughoudend. „Het is altijd even afwachten hoe de klant reageert. De Beauty Case-formule bete kent een aanvulling op assor timent." Jos herinnert zich nog goed dat andere winke liers hun twijfels hadden over de stap die de gebroe ders Komen hebben gezet. „Mijn collega-winkeliers hier waren onbekend met de nieuwe formule. Ze hadden een soort voordeeldrogiste rij in gedachten. "Stop je met de parfumerie", vroegen ze me. Nu ze ons bezig zien, hoor ik veel positievere geluiden. Zo van: daar is over nagedacht." Medewerkers twijfelden ook, maar zien nu steeds meer de voordelen. „Voor je mede werkers betekent het ook een hele verandering. Ik heb de indruk dar ze de voorde len steeds duidelijker gaan inzien." Jos is van plan het mindere meteen over boord te zetten en het goede te behouden. „Etos heeft een uitstekend administratiesysteem. Dat neem ik meteen over. Wat blijft, is dat er onze winkel altijd iets extra's gebeurt: re gelmatige acties, dat doet 't hem. De gekste dingen heb ben we hier gehad. Een mondverzorgingsweek, meisjes op rollerskates, op- maakmiddagen... Dat houdt de boel in beweging." nere Etos-ffanchisers. Sinds najaar 1988 hebben we de winkel van het echtpaar Van der Top in Hoofddorp. Daar na kwam mevrouw Kloppen- berg in Hilvarenbeek. (zie Flitsen van januari 1989)- Binnenkort komt er een vier de in Ermelo:- „In de tweede helft van 1989 gaan we actief aan de slag. Een aantal nieuwe kandida ten heeft zich al aangediend. We zoeken vooral naar daad krachtige drogisten die nu nog zelfstandig zijn. Maar ook met AH-franchisers die er een winkel bij willen nemen hebben we goede ervarin gen. We hopen het aantal franchisers op termijn be hoorlijk uit te breiden. Dat zal intern ook consequenties hebben. We gaan mensen vrijmaken voor begeleiding van franchisers. Zo'n 50 win kels, dat lijkt me een mooi getal." Anne Brouwer (links) en Frans Zonneveld: „Dat doe je gewoon. Komen (öök fa milie), de bedrijfsleidster van Beauty Case-Komen in Heer- hugoivaard Frans Kat: „Een franchise.r be taalt zo'n verbouwing uit ei gen portetnonnee. Daar moet je rekening mee bonden.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 11