Streepjescodes op een bord lasagna? AC Restaurants verrassend veranderd Geen pan op dak, toch pannebier Gehoortest voor medewerkers Marvelo AC Restaurants Computer bij AC Restaurants Albro Bakkerijen Nieuwe radiocommercial: Hoogste punt bake ojf-fabriek Marvel© pagina 10 Flitsen Het computer-kassasysteem van de Albert Heijn- winkels kent iedereen onderhand wel. Hoe ge bruik je nu zo'n systeem in een restaurant? Op een bord dampende lasagna kun je geen streepjescode plakken. Daar heeft de automatiseringsafdeling van AC Restaurants wat op gevonden. Willem de Vries (hoofd Automatisering) en José Hardes (sys teem-analiste) zorgden voor een heel nieuw sys teem. Sinds kort zijn alle AC Restaurants èn het AC Hoofdkantoor aangesloten op de computer. Zij kunnen daarmee a la minute beschikken over ge gevens, zoals over de eigen omzet en het grond stoffenverbruik. Via een speciale telefoonlijn wordt alle informatie overgebracht. De automatisering in de AC Restaurants is te vergelijken met die van veel Albert Heijn-winkels. Aan de kassa van de winkels wordt niet meer de prijs met de hand aangeslagen, maar haalt de caissière het produkt, waar op een sticker met een streepjescode is geplakt, met de hand over de scanner. Au tomatisch verschijnt dan op de bon de prijs en de naam van het artikel. Zo maakt de caissière minder fouten en hoeft de klant minder lang te wachten. Bovendien krijgt de klant een beter inzicht in zijn aankopen, die staan namelijk keurig met naam en prijs om schreven op de kassabon. Ook AC Restaurants wilde aan de kassa automatiseren, maar kon moeilijk op alle etenswaren streepjescodes gaan plakken. Willem de Vries en José Hardes ontwik kelden daarom een systeem waarbij met cijfercodes ge werkt kan worden. Voor ie der produkt werd een code vastgesteld die de caissière óf uit het hoofd kan leren óf kan opzoeken op de zogenaamde PLU-lijst (Price Look Up- iijst). Op die PLU-lijst staan de ongeveer 400 verschillen de produkten die AC Restau rants in het assortiment heeft en die alle van een eigen nummer zijn voorzien. De caissière slaat de code aan, en binnen enkele tellen krijgt de klant een kassabon waarop al les keurig staat omschreven: produkt, prijs per produkt en het totale bedrag. Zoals op de kassabon van Albert Heijn. Hele informatieketen Wat de gast van AC Restau rants niet ziet is dat de kassa afslag het begin vormt van een informatieketen die dank zij de computer op allerlei manieren uiteengerafeld en weer gecombineerd kan worden. Wat volgt er na de kassa-aan slag? De computer verzamelt alle informatie over bijvoor beeld het aantal op die dag verkochte porties, de ver koopprijs, de kostprijs en het verbruik van de grondstof fen. Als er een portie salade uit het saladebuffet wordt afge rekend zorgt de computer er voor dat we weten hoeveel sla, aardappelen, ei, etc. zijn gebruikt. Als op één dag hon derd porties zijn verkocht kan de computer bijvoor beeld aangeven of er weer een mud aardappelen moet worden ingeslagen, zodat de volgende dag weer voldoen de salades kunnen worden gepresenteerd. Sinds kort heeft AC Res taurants een nieuwe com mercial op de radio. Nu de meeste restaurants zijn aangepast aan de nieuwe formule werd het de hoogste tijd om landelijk bekend te maken dat AC Restaurants veranderd is en dat het er lekker eten en gezellig toeven is De zangeres Cherry en de welbekende discjockey Alfred Lagarde brengen in de nieuwe commercial de boodschap 'AC Restau rants verrassend veran derd' zingend over. De ou de melodie van de vorige commercial is in een nieuw muzikaal jasje ge stoken. Er zijn maar liefst vijf verschillende versies van de commercial ge maakt, elk met een eigen, algemeen onderwerp over AC Restaurants. Uitwisseling van gegevens Al die gegevens zijn interes sant voor èn het restaurant èn het HK. Daarom vindt er uitwisseling van gegevens plaats. Op het hoofdkantoor staat een centrale computer die 's nacht de verbinding met de restaurants tot stand brengt en de gegevens ontvangt via de telefoon. Andersom stuurt de centrale computer ook nieuwe gegevens, zoals prijs wijzigingen e.d., naar de computers van de verschil lende restaurants. Zo komt het hoofdkantoor te weten wat er aan grondstof fen wordt omgezet in de res taurants, maar ook hoeveel gasten er zijn geweest, wat de bruto omzet is, etc. Deze ver koop- en kengetallen worden gecontroleerd en verwerkt ten behoeve van Controlling, Produkt en Formule Ontwik keling en Marketing. Volgens Willem de Vries bie den de systemen nog veel meer mogelijkheden. De ko mende tijd zullen zich dan ook meerdere werkgroepen met allerlei praktische wen sen gaan bezighouden. De na druk zal daarbij liggen op het verbeteren van de gebruiks vriendelijkheid. Op het hele gebouw komt geen dakpan te liggen, maar dat weerhield Albro er niet van om 'pannebier' te schenken toen begin maart het hoogste punt van de in aanbouw zijnde bake off-fabriek werd be reikt. „Dat is nu eenmaal traditie", zo verzekerde Albro-projectleider Loek Steenland, „En aan tradi ties moet men zich hou den. Bovendien hadden de bouwers anders bij wij ze van protest een bezem in plaats van een vlag op dak geplant. Ook dat is tra ditie." Behalve de bouwvakkers, kregen ook de relaties en de medewerkers van Albro een fles pannebier, vergezeld van een levensgrote dakpan, ken nelijk onder het motto: als we ze niet op dak leggen, dan delen we ze maar uit. Het bier, voorzien van speciale etiketten, was afkomstig van de brouwer van het Albert Heijn-Brouwersbier. De bouw van de bake off-fa briek verloopt, mede als ge volg van de zachte winter, voorspoedig. Inmiddels zijn de tegelzetters en de electri- ciens druk bezig. De eerste machine-onderdelen zijn ge plaatst. Naar verwachting zal de bakkerij in juli in gebruik worden genomen. De officie- Ie opening vindt eind sep tember plaats. Wm Bij Marvelo bv in Zaandam werd in maart 1989 onder zocht hoe het gesteld is met het gehoor van mede werkers. Vooral op pro- duktie-afdelingen met een hoog geluidsniveau is het belangrijk te onder zoeken of men wel of niet schade ondervindt van la waai. Onder het credo 'Laat van u horen, opdat u ook later nog kunt horen', hebben 175 medewerkers positief gereageerd om aan dit onderzoek van de Bedrijfsgeneeskundige Dienst (BGD) mee te doen. Ruim twee jaar geleden werd voor het eerst onderzoek ge daan naar de kwaliteit van het gehoor van medewerkers van Marvelo. Nu, in 1989, vond een vervolgonderzoek plaats, waarbij men zich vrij willig bij de Bedrijfsgenees kundige Dienst kon aanmel den. Bert Hassink, perso neelsfunctionaris bij Marve lo: „Zeker in een bedrijf als het onze, waar men op pro- duktie-afdelingen te maken heeft met machines die la waai voortbrengen, moeten mensen zich goed bescher men tegen overmatig geluid. De schade die men op kan lopen aan het gehoor bij on voldoende bescherming is zeer ingrijpend. Daarom heeft Marvelo gemeend aandacht aan dit onderwerp te moeten besteden. Een soort test, waarbij het gehoor van medewerkers op de proef wordt gesteld. In de goede zin des woords natuur lijk. Nagegaan is of het ge hoor bij mensen in de afgelo pen twee jaar wel of niet is achteruitgegaan. Is dat wel het geval, dan willen we voorkomen dat die gehoor- schade nog verder terug loopt." Goede bescherming hoofdzaak Bij Marvelo in Zaandam is op enkele produktie-afdelingen het dragen van gehoorbe- schermers verplicht. Has sink: „Het is natuurlijk altijd mogelijk dat men toch wordt blootgesteld aan een teveel aan geluid. Als medewerkers zonder geluidskap een ruim te binnenstappen waar het geluid de 80 decibel over stijgt, of tijdens hun werk een gehoorbeschermer afdoen, dan kan men schade oplopen. Behalve iets verplicht stellen, moeten mensen ook bereid zijn een dringend advies op te volgen. Anders bereik je met dat verplicht stellen niets: Daarom ook dit onder zoek waarmee we iedereen die met lawaai te maken heeft nog eens extra wijzen op de gevaren." 175 van de 240 medewer kers bij Marvelo meldden zich aan voor een gehoortest die werd afgenomen door verpleegkundigen van de BGD in Zaandam. Gedurende 15 minuten kreeg men in een volledig geïsoleerde ruimte via een koptelefoon een aan tal geluiden te horen van ver schillende sterkten. Hassink: „Mensen met ge- hoorschade kunnen bepaal de geluiden niet meer horen. Het kan ook gebeuren dat het gehoor steeds meer achteruit gaat, zodat er doofheid op treedt. Dat is dan heel erg en er is niks meer aan te doen. Daarom willen we mensen wijzen op de gevolgen van overmatig geluid. Schade aan het gehoor kan immers door goede bescherming voorko men worden." Resultaten Zodra de resultaten van het zogenaamde Audiometrisch onderzoek bekend zijn, wor den deze uitgebreid gepre senteerd aan de medewer kers die eraan deelnamen. Hassink: „Per afdeling wordt besproken wat men kan doen aan gehoorbescherming. Ik zeg duidelijk 'kan', omdat we mét onze medewerkers wil len komen tot een optimale geluidsbescherming en -be perking. Het is zeker geen dwang van bovenaf, waarbij gezegd wordt doe dit of dat. Nee, samen tot een oplossing komen, dat werkt een stuk motiverender. Bij de presen tatie van de onderzoeksresul taten wordt een film ver toond die laat zien en horen wat de gevolgen kunnen zijn van gehoorschade. Hierdoor wordt men nog eens extra met zijn neus op de feiten ge drukt." Ook ten aanzien van geluids beperking tracht Marvelo bij zijn machinepark te kijken naar 'stillere' apparatuur. Bij de aanschaf van nieuwe ma chines wordt dit aspect niet uit het oog verloren. Boven dien wordt samen met de OR een plan opgesteld dat ge luidsoverlast nog meer aan banden moet leggen. Hassink tenslotte: „Geluidsoverlast speelt nu eenmaal een rol in ons bedrijf. Daarom wordt aan dit onderwerp voortdu rend aandacht geschonken. Hoe meer mensen zich be schermen tegen lawaai, des te groter is de voorbeeld functie die ervan uit gaat. Vooral leidinggevenden spe len bij deze voorbeeldfunctie een heel belangrijke rol."

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 10