Albert Heijn en Etos vergroten marktaandeel Ieder z'n eigen pakket arbeidsvoorwaarden Flitsen pagina 9 Arbeidstijd naar geslacht Voorstel voor de arbeidsvoorwaarden CfflMlfi -> Salarissysteem heeft moeite met einde van de maand In Nederland is vorig jaar circa 1,5% meer geld uitgegeven aan voedings- en genotmid delen. Deze toename werd deels door prijs stijgingen en deels door een hogere con sumptie veroorzaakt. Ondanks deze lichte groei bleef de concur rentie onverminderd hevig. Niettemin kon den Albert Heijn en Etos hun marktaandeel vergroten. De omzet van Albert Heijn steeg met 2,3% tot 6.601 mil joen gulden. Etos boek te een omzetstijging met 14% tot 190 mil joen gulden. De concurrentie is veelal af komstig van regionale of plaatselijke ondernemingen. Om hieraan het hoofd te bie den is aan de bedrijfsleiding van de vestigingen een grote re zelfstandigheid gegeven, zodat beter en sneller kan worden gereageerd op lokale omstandigheden. Albert Heijn Bij Albert Heijn gaven de prij zen in de markt voor kruide nierswaren een gemiddelde prijsstijging te zien van 1,5% Het volume van de verkopen nam met 2,8% toe, terwijl het marktaandeel - inclusief de omzet van de franchise nemers - van 24,8% steeg tot 25,3%. Het resultaat gaf op nieuw een bevredigende groei te zien. Het aantal franchise-nemers nam toe van 79 tot 88. De waarde van de aan deze win kels geleverde goederen steeg met 28,9% tot 710 mil joen gulden. De toekomstige groei van het aantal franchi se-nemers wordt geremd door het feit dat onderne mers in veel gevallen niet aan de gestelde criteria voldoen. In de loop van 1988 werd in Tilburg een nieuw type su permarkt geopend met een grote verkoopoppervlakte en een zeer uitgebreid assorti ment. In deze 'supermarkt van de toekomst' ligt de na druk op plezierig winkelen. De eerste ervaringen zijn po sitief. Onder de naam 'The Fresh Company' werd in Am sterdam de eerste winkel met vrijwel uitsluitend verspro- dukten geopend. De formule blijkt goed aan te slaan. Begin 1989 werden nog enkele verswinkels geopend. Voor 1989 verwacht Albert Heijn opnieuw een stijging van de omzet en een hoger bedrijfsresultaat. Speciaalzaken Ahold De in 1988 gevormde groep Speciaalzaken Ahold (SpA) behaalde een omzet van 371 miljoen gulden tegenover 307 miljoen het jaar daar voor. In 1989 zal met een nieuw type cadeauwinkel worden geëxperimenteerd. De omzetstijging bij Etos was mede een gevolg van de ope ning van 23 nieuwe filialen. Het aantal vestigingen be draagt nu 139. Hiervan han teren er 125 de zogenaamde Beauty Case-formule. Door de aanloopkosten stond het bedrijfsresultaat licht onder druk. Etos verwacht in 1989 een hogere omzet en een ver betering van het bedrijfsre sultaat. Alberto (gedistilleerde dran ken en wijn) wist in een da lende markt zijn marktaan deel te behouden. De omzet liep terug van 140 naar 131 miljoen gulden. Het bedrijfs resultaat verbeterde echter als gevolg van kostenbeheer sing en een goed margebe- leid. Begin 1989 werden de win kelketens Gall Gall en Par ty Shop overgenomen. De nieuw te vormen keten, die de naam Gall Gall zal voe ren, omvat circa 275 vesti gingen en heeft een omzet van ongeveer 380 miljoen gulden. Voor 1989 wordt voor de sterk vergrote keten een aanzienlijke verbetering van het bedrijfsresultaat ver wacht De farmaceutische activitei ten werden in 1988 onderge bracht in Pharmatos. Deze organisatie omvat 7 apothe ken en de in april overgeno men Pharmacis Reguliere Pharmaceutische Groothan del bv. De omzet over 1988 bedroeg 50 miljoen gulden; het bedrijfsresultaat ontwik kelde zich positief. Voor 1989 rekent Pharmatos op een hogere omzet en een be ter bedrijfsresultaat. De omzet van James Telesu- per groeide minder sterk dan was verwacht Door eenmali ge wervingskosten werd een negatief bedrijfsresultaat be haald. Voor 1989 wordt een verbetering voorzien die overigens nog niet tot een positief resultaat zal leiden. *PT: Part-Time "FT: Full-Time In dc afgelopen jaren is steeds het beleid ge voerd dat de arbeids voorwaarden van een werkmaatschappij pri mair moeten worden bepaald door een be drijfstak waartoe de werkmaatschappij be hoort. Deze beleidslijn heeft geleid tot het vol gen van de bedrijfstak- CAO's of - indien er in een bedrijfstak geen CAO bestond - tot het creëren van een eigen CAO. Boven deze ("AO's kent Ahold een aantal concernre gelingen Dit pakket wordt met de vakbonden of met de Centrale Ondernemingsraad besproken. In principe gold dit Ahold-pakket - uitzonde ringen daargelaten - voor alle Ahold-mcdcwerkers. Bij overnames van bedrijven door Ahold is het gebruik ge weest dat dc aldaar bestaan de arbeidsvoorwaarden zo veel mogelijk werden ver vangen door dc binnen Ahold bestaande arbeids voorwaarden. Bij de overname van Jacques Borel Catering in 1980 kwam daarin verandering. Behalve een aantal conccrnregelin- gen werd besloten om pri maire arbeidsvoorwaarden te handhaven en niet in har monie te brengen met die bij de rest van Ahold. Deze lijn werd doorgetrokken bij de Zowel het computerpro gramma als de afdeling Personeelsregistratie krijgt steeds meer moeite met het berekenen en uit betalen van de tiendui zenden salarissen. Er wordt dan ook hard ge werkt om in 1990 een nieuw salarissysteem in gebruik te nemen. Personeelsregistratie doet de salarisadministratie voor het overgrote deel van de werk maatschappijen. Het comput - erprogramma waarmee dit gebeurt is inmiddels verou- overnames van andere, in middels tot GVA behorende, bedrijven, James Telesuper en nieuwe SpA-bedrijven. In 1988 heeft de Raad van Bestuur een voorstel aan dc COR gedaan inzake de struc tuur van het arbeidsvoor waardenbeleid. Dc voorstel len staan in een apart kader op deze pagina. derd en mede door de over name van nieuwe bedrijven in 1988 zit de afdeling tot over de oren in het werk. Daarom is in 1988 gestart met een vooronderzoek naar een nieuw salarissysteem. Verschillende programma's zijn daarvoor met elkaar ver geleken. Het is de bedoeling dat dit onderzoek in 1989 wordt afgerond zodat in 1990 een nieuw salarissys teem voor Ahold in werking treedt dat nog accurater functioneert en waarin het eenvoudiger wordt om gege vens aan te leveren. Spaarfonds 1988 1987 1986 Aantal spaarders Saldo spaarders (x 1.000 gld.) Totaal uitgekeerde extra rente x 1.000 gld 6.629 41.800 2.774 5-746 37.125 2.661 5.746 35.003 2.431 Fonds bijzondere voorzieningen 1988 1987 1986 Aantal uitbetalingen l itgekeerd bedrag (x 1,000 gld.) 143 75.0 129 63.0 152 71.0 De Raad van Bestuur heeft aan de COR een voorstel gedaan over de structuur van het arbeidsvoorwaar denbeleid: de arbeidsvoorwaarden worden primair bepaald door de CAO van de be drijfstak waarin men werkzaam is of de be roepsgroep waartoe men behoort; bepaalde regelingen zullen op enig moment voor alle Ahold-mede- werkers gaan gelden. Het betreft: pensioen-, WAO- suppletie-, winstdelings- en de autoregeling plus het Fonds Bijzondere Voorzieningen. Spaar fonds, uitkeringen bij za- kenjubilea en de verzeke ringen; alle overige centrale re gelingen kunnen gede centraliseerd worden naar de werkmaatschap pijen; de regelingen die niet in bovenstaande catego rieën zijn in te delen om dat zij voor meer dan één, maar niet voor alle werk maatschappijen, gelden, zullen op centraal niveau blijven worden behan deld. Dit geldt voor CAO HK 1 t/'m 12, CAO bcdrij- venwerk, CAO VUT, (se nioren )-ATV en CAO Werkgelegenheid; de belangrijkste Ar beidsvoorwaarden Hoger Personeel blijven centraal geregeld. Dc Raad van Be stuur wil de mobiliteit van hoger personeel niet beperken door allerlei verschillende, mogelijk moeilijk uitwisselbare, ar beidsvoorwaardenrege lingen te laten gelden. Studiebijdragenfonds 50% vergoedingen 1988 1987 1986 Aantal aanvragen Uitgekeerde bedragen 923 598.818 817 489.732 836 489.882 Bijna 5"?% van de medewerkers bij Ahold werkt als part-timer. Bij de vrouwelijke werknemers is dit percentage 66%Opval lend is dat in 1988 het aantal full time banen verhoudingsge wijs sterker is toegenomen dan het aantal part-time banen. Dit is grotendeels toe te schrijven aan vrouwen. Vermoedelijk is de sterke groei bij full time werkende vrouwen het gevolg van het gevoerde vrouwenbeleid.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 9