Management Development Man en vrouw nu gelijk in pensioenreglement Onroerend-goed- met dezelfde partner. De activiteiten verzelfstandigd 1988 Ahold en pensioen Scholing en opleiding Directie en OR geven vorm aan Arbo-beleid Flitsen pagina 7 Pensioengerechtigden ATV RSG- Actief VUT WAO 0,0% 7,2% 13,8% 31,2% 47,8% -regeling sociale gevol gen Actief 0,7% 4,1% 19,3% 33,8% 42,1% Hier wordt weergegeven op welke wijze Ahold-mede- werkers hun pensioen hebben bereikt. Opvallend is het rela tief hoge percentage 'actieven' dat in 1988 is gepensioneerd. Voor het huidig én toe komstig functioneren van Ahold is van belang dat de onderneming beschikt over bekwame managers. Het 'opsporen en begelei den' van hen wordt aange duid met Management De velopment (MD). Als ge volgvan de decentralisatie hebben de werkmaat schappijen hiervoor meer verantwoordelijkheid ge kregen. Toch blijft de Raad van Bestuur verant woordelijk voor de bezet ting van sleutelposities binnen Ahold. In een gedecentraliseerde or ganisatie is het niet eenvou dig om goed zicht te houden op de ontwikkeling van man agers én op de personen die het in zich hebben zich tot manager te ontwikkelen. Daarom is er in 1988 een ex tra aanzet gegeven om te ko men tot de ontwikkeling van een zgn. MD-structuur. Verschillende niveaus van de onderneming bekijken steeds de bezetting en de ontwikkeling van het man agement. Daarnaast is er een MD-vak- groep ingesteld met mede werkers die verantwoorde lijk zijn voor het manage ment development-beleid binnen Albert Heijn, L1A/- IIIRA en SpA en het hoofd Management Development van Ahold. Managers in de dop In 1988 zijn ook nadere af spraken gemaakt over het werven, aanstellen en bege leiden van managers in de dop. de zogenaamde man- agementtraïnees. De werk maatschappijen zijn daar voor zelf verantwoordelijk, maar er zijn wel centraal ge formuleerde uitgangspunten. Momenteel werken er bij Ahold zo'n vijftig trainees, van wie 17 vrouwen. In 1988 is een nieuw pensioenreglement afgerond dat met terugwerkende kracht tot 1 januari 1987 in werking is getreden. Er zijn drie belangrijke ver schillen met het vorige reglement. belangrijke wijziging is dat de pensioenrechten voor ar beidsongeschiktheid gewor den werknemers aanzienlijk zijn verbeterd. De rechten worden niet meer gebaseerd op de financiële situatie na. Zo is de regeling voor man nen en vrouwen gelijkge trokken. Daarnaast is de start leeftijd voor mannen ver hoogd van 21 naar 25 jaar. een toegangsleeftijd die al gold voor vrouwen. Derde IIIUCl .UUlLVJWIILja.il i.lj.1 medewerker minimaal gedu hoogte van de uitkering van het Risico-Partnerpensioen is gelijk aan dat van het wedu- wen-/weduwnaarspensioen. Het experiment bestrijkt een periode van vijf jaar. De Raad van Bestuur ver wacht dat de onderne ming in toenemende ma te onroerend goed in ei gendom krijgt, dat niet bij groepsmaatschappijen in gebruik is. Omdat de daar uit voortvloeiende werk zaamheden in belangrijke mate verschillen van de hoofdactiviteit van Ahold, de detailhandel in levens middelen en andere con- sumentenprodukten, is besloten de onroerend- goedactiviteiten verder te verzelfstandigen. Dat houdt onder meer ver band met de verdere ontwik keling van de franchise-acti- viteiten. de deelneming in Schuitema nv, de opzet van The Fresh Company en de uitbreiding van het aantal winkels buiten de levensmid delensector. Hierdoor wordt een commerciële benade ring van onroerend goed steeds belangrijker. Inmiddels is met een tweetal banken overeenstemming bereikt over een herfinancie ring van de onroerend-goed- maatschappijen. Bovendien is besloten het onroerend goed eenmalig met een be drag van 21"7 miljoen gulden op te waarderen, waardoor een betere overeenstem ming met de huidige markt waarde is verkregen. De onroerend-goedactivitei- ten zijn met ingang van 10 oktober 1988 als deelnemin gen verantwoord. 1986 Inkomensverdeling Ahold medewerkers 23 jaar en ouder Percentage van het totaal 2x 4x 6x 8x Min. loon Min. loon Min. loon Min. loon Scholing en opleiding zijn op elk niveau en in elke werk maatschappij noodzakelijk voor een goede functiever vulling én voor doorstro ming naar andere functies. Ook in 1988 is het oplei dingsbudget binnen Ahold weer verhoogd. In 1988 is ruim 17 miljoen gulden aan opleidingen uitgegeven; een stijging van 10V>%. Iedere nieuwe winkelmede werker - zowel bij Albert Heijn, F.tos als Alberto/Gall Gall - krijgt eerst een enkele maanden durende interne opleiding. Deze opleidingen worden steeds aan de veran derende eisen aangepast. De directies van werk maatschappijen zijn zelf verantwoordelijk voor de ontwikkeling en invulling van hun eigen beleid inza ke de arbeidsomstandig heden. Binnen veel werkmaat schappijen hebben direc tie en ondernemingsraad het afgelopen jaar geza menlijk gewerkt aan het tot stand komen van een zgn. Arbo-beleid. In be grotingsbesprekingen van de Raad van Bestuur met de directies wordt aandacht voor arbeidsom standigheden - al enkele jaren - als prioriteit neer gelegd. De Raad van Be stuur heeft hierdoor een toetsende rol in het ge heel. Uiteraard werd bij die be sprekingen ook ingegaan op de WAGW. Die afkorting staat voor Wet Arbeid Gehan dicapte Werknemers die in 1986 in werking is getreden. Met deze wet wil de overheid bereiken dat gehandicapten betere kansen krijgen op de arbeidsmarkt. Of bedrijven verplicht gaan worden een bepaald percentage gehandi capten in dienst te hebben, de zgn. quoteringsverplich ting, is overigens nog de vraag. Staatssecretaris De Graat heeft uitspraken ge daan die doen vermoeden dat deze verplichting er niet zal komen. Decentraal Net als bij het Arbo-beleid heeft Ahold ook het WAGW- beleid gedecentraliseerd. De werkmaatschappijen is aan geraden een registratie bij te houden van alle medewer kers die onder de WAGW val len. maar op die van vlak vóór het intreden van de arbeidsonge schiktheid. Naast dit reglement is een ex perimenteel Risico-Partner pensioen tot stand gekomen Hierdoor kan een Ahold-me dewerker die niet getrouwd is maar duurzaam samen woont, een verzekering voor zijn partner afsluiten. Wel moet aantoonbaar zijn dat de Leeftijdsopbouw Ahold medewerkers Ook in 1988 blijft de groep 15-22-jarigen bij Ahold stijgen De afname bij de groep 60-60+ komt met name door toene mende VUT-participatie <$r Leeftijdscategorieën Aantal personeelsleden per - 0 0 Vrouwen 19.362 50,4% Mannen 19.072 49,6% Totaal 38.434 Vrouwen 20.922 50,6%. Mannen 20.412 49,4% Totaal 41.334 Vrouwen 22.332 Mannen 21.412 Totaal 43.744 51.1 48,9 Het totale Nederlandse per soneelsbestand is opnieuw toegenomen. In aantal mede werkers is de stijging 5,8%De groei is grotendeels toe te schrijven aan toename in omzet en volume en ovcr- namë van bedrijven.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 7