Mensen die denken dat ik de boel op z'n kop ga zetten, moet ik teleurstellen pagina 6 Nieuwe Ahold-president P. J. Everaert: Op 1 september volgt hij A. Heijn op als president van Ahold. Pierre Jean Everaert, geboren in Aalst, genaturaliseerd tot Amerikaan en sinds 1985 in dienst van Ahold. Als lid van de Raad van Bestuur is hij o.a. verantwoordelijk voor de Amerikaanse be langen van Ahold. Hij deed eerder internationale ervaring op bij Goodyear en bij Generale Biscuit S.A. en hij spreekt 6 talen vloeiend. Flitsen inter viewde hem. „Als men Albert Heijn opvolgt, volgt men niet zomaar iemand op." Bent u er klaar voor? Ik denk van wel. Na vier jaar Ahold en meer dan een jaar voorbereiding op de nieuwe baan, mag het ook wel. Als je er dan nog niet klaar voor bent, lukt het nooit. Door de organisatiewijzigingen bij de Amerikaanse werkmaat schappijen heb ik vanaf okto ber veel tijd aan de ontwikke lingen in Europa kunnen wij den. Eind juni kom ik defini tief naar Nederland. Ik heb vorig jaar augustus een huis gekocht in Aerdenhout. Op 15 juni is alle huisraad ergens in een container op zee en 28 juni vertrek ik met vrouw en kinderen uit Amerika. Vindt u het geen moeilijke opgave om de opvolger te zijn van zo'n succesvol man als Albert Heijn? Het is in ieder geval zeer taak stellend. Ab Heijn is niet al leen een Ahold-man, maar ook een nationaal, een Euro pees en een wereldfiguur. Je kunt moeilijk 4 mannen tege lijk opvolgen, maar ik denk dat er in de loop van de tijd gelegenheid zal zijn om ook een paar dingen te doen in de richting waarin Ab gewerkt heeft. Maar je hebt gelijk, als men Albert Heijn opvolgt, dan volgt men niet zomaar iemand op. MENSELIJKE FACTOR Waar zal onder uw bewind de nadruk op komen te liggen? We gaan gewoon verder op de ingeslagen weg. Mensen die denken dat ik de boel op z'n kop ga zetten, moet ik te leurstellen. We hebben als Raad van Bestuur in de afge lopen drie jaar volgens een zeer taakstellend programma van uitbreidingen gewerkt. We moeten er nu voor zor gen dat dat programma goed afgewerkt wordt. Daarnaast hebben we voor het bedrijf zeer specifieke financiële doelstellingen gezet om de winstgevendheid op een ho ger niveau te brengen. Ver der zullen we de menselijke factor goed in de gaten hou den. Dat is eigenlijk mijn eer ste prioriteit als president van Ahold. Jonge mensen moeten kansen kunnen krij gen om wat te ondernemen in het bedrijf. Dat vind ik enorm belangrijk. De mense lijke factor, daar gaat het om. Hoe meer we met computers en scanners gaan werken, hoe belangrijker de ogen worden die naar het scherm kijken en hoe belangrijker de hand wordt die over de scan ner gaat. Wat lijkt u het mooiste in de functie van Ahold-pre- sident? Het leuke voor mij is dat ik met een stel mensen met wie ik al 3'/2 jaar werk, gewoon verder kan gaan. Onze plan nen zijn niet gesmeed in staal, maar toch eigenlijk wel zeer strak beschreven. De af gelopen jaren hebben we de daad bij het woord gevoegd door acquisities en autono me groei en dat werk gaan we nu afronden. Het lijkt me mooi om uit naam van het bedrijf en alle medewerkers de resultaten daarvan in de nieuwjaarsboodschap be kend te mogen maken. Twee jaar geleden be stond de Raad van Bestuur nog uit 7 man. Na het ver trek van A. Heijn zullen er nog maar 5 zijn, terwijl het bedrijf steeds groter wordt. Hoe kan dat? Dat is heel eenvoudig. Wc stonden voor de keuze om de RvB te versterken of de ni veaus ónder de RvB te ver sterken. We hebben besloten om het laatste te doen. Bij Albert Heijn is een aantal ad junct-directeuren benoemd en in Amerika zijn er in totaal 16 directeuren en adjunct-di recteuren bijgekomen. We hebben de werkmaatschap pijen in feite een versterkte zelfstandige directie gegeven of samengevoegd zoals bij voorbeeld bij SpA. Een deel van onze taak hebben we in vol vertrouwen aan die direc ties gedelegeerd. Daardoor kunnen we straks met 5 man doen wat wc vroeger met 7 deden. De RvB zal zich vooral bezighouden met strategisch denken, begeleiding en con trole. U bent geboren in België, in de jaren zestig bent u Amerikaans staatsburger geworden, maar in Ameri ka noemen ze u de Dutch man in the USA'. Wat voelt u zich nu eigenlijk? Ach, het gaat er om wat voor mens men is. Nationaliteit is daarbij niet belangrijk. Mijn stelregel is: Je wordt lx gebo ren en je krijgt lx de kans om van nationaliteit te verande ren. Ik heb in het begin van de jaren zestig vrijwillig voor Amerika gekozen, omdat Amerika toen een dynamiek had die Europa nog niet had. Daar wilde ik als jongeman bij zijn. Maar als je nu naar het Amerikaanse plaatje kijkt, dan moet je toegeven dat Amerika niet meer het Ame rika is van de jaren zestig. Er is in Europa meer discipline, er wordt meer in de diepte gewerkt en er is meer inte resse voor de cultuur. Ik be leef meer genoegen aan een goede jenever, een Belgisch pilsje en een Duitse Brat- wurst dan aan zo'n grote Amerikaanse steak, waarmee ik overigens niet wil zeggen dat ik me ongelukkig voel in Amerika. PRIVILEGE Maar u bent dus wel blij dat u terug komt? Ik ben echt blij dat ik terug kom. Ik tendeer dus eigenlijk meer naar mijn oorsprong. Ik vind het fantastisch om de komende veranderingen in Europa van dichtbij mee te maken. Ik maak graag deel uit van een zich snel ontwikke lende omgeving met een dy namische economie. In de ja ren zestig was dat Amerika, nu Europa. Al die dingen die ik in de afgelopen 26 jaar heb meegemaakt, zullen waar schijnlijk weer aan de orde komen. Ik zal dus kunnen te ruggrijpen op mijn ervaring en ik vind het eigenlijk een privilege dat ik dat in een be drijf als Ahold kan doen. Ik heb het geluk gehad dat ik in België ben geboren en dat mijn ouders inzagen dat het heel belangrijk was om talen te leren. Ik heb de mooiste periode in Amerika meege maakt en nu krijg ik de kans om met een stel hele bekwa me mensen een bedrijf te lei den dat in Nederland, Ameri ka en België zit. Mijn vader zegt altijd: Je hebt in je leven veel geluk gehad, te begin nen met je ouders'. Daar heeft hij gelijk in. Amerika gaat een 20-tal moeilijke ja ren tegemoet. Ik hoop dat Eu ropa 1992 en Japan, dat zich gaat verdedigen, Amerika weer wakker zullen schud den, zodat ze daar over 20 jaar kunnen zeggen: 'Het was even moeilijk, maar we staan er weer'. Amerika is het land van de uitdaging. Ze hebben de uitdaging alleen jarenlang niet gezien. De Amerikanen wilden geen kleine auto's, ze wilden blikjes aspirine met 100 stuks in plaats van 10 goede. Ze moeten terug naar een kwaliteitsgevoel en dat zal de nodige tijd vergen. In die overgangsperiode zit ik liever in Europa. Wat verwacht u van Euro pa 1992? Ik ben ervan overtuigd dat de eenwording van de Europese markt langer zal duren dan veel mensen denken. Dat ver traagde tempo vind ik niet slecht. Dingen in één klap veranderen is nooit goed. Ik denk dat de macht van de fa brikanten zal toenemen en daar zal de detailhandel wat tegenover moeten stellen door inkoopbundeling. We zijn momenteel in gesprek met enige goede collega's in Europa. Als we tot samen werking kunnen komen, dan behouden we onze koop kracht. Eendracht maakt macht en dat moeten we zien te bereiken, maar met welke partner en in welk land we het eerst beginnen, dat staat nog open. STAPELGEK Bent u een workaholic? Dat denk ik niet. Ik kan heel goed van mijn werk weg, maar ik bel wel vaak even de dictafoon van mijn secreta resse als ik een idee krijg dat voor het bedrijf van belang is. Als ik 10 minuutjes heb, dan denk ik niet aan de maan of aan de bioscoop, dan denk ik aan Ahold en als daar iets goeds uitkomt, moet je het vasthouden. Het komt voor dat ik om zes uur 's ochtends een bericht doorgeef, om acht uur 's avonds en om vier uur 's nachts. Mensen die dat zien denken: 'Die man is sta pelgek, die werkt altijd', maar dat is niet zo. Ten eerste is er een tijdsverschil van zes uur met Amerika en ten tweede, als ik plotseling iets bedenk dat ik meteen doorgeef, bete kent dat nog niet dat ik op dat moment aan het werk ben. Als je je medewerkers en je zelf goed uitrust met allerlei apparatuur zoals een fax en een dictafoon of een draagba re computer, krijgt men vaak de indruk dat je steeds aan het werk bent. Wat gaat u het meeste mis sen als u straks niet meer in Amerika zit? Ik heb nog nooit in mijn le ven tijd gehad om iets te mis sen. Dat is een onbekend ge voel voor mij, maar zodra ik het weet, dan bel ik je even. Als je zoals ik straks zes tot tien keer per jaar voor Ahold naar Amerika gaat en er ten minste één keer per jaar je vakantie doorbrengt, dan zal het wel meevallen. De band met Europa hebben we al die tijd ook nooit verbroken. Zo lang ik in Amerika woon en er gebeurt wat in België of Ne derland, om het even wat, dan weet ik het binnen twee dagen. En zo zullen we nu in Nederland wonen met een oog op Amerika gericht. Wat zal ik missen? De dingen die voor mijn familie en mij be langrijk zijn, zijn makkelijker in Europa dan in Amerika te vinden. In New York zijn fan tastische concerten, maar je moet er drie uur voor in de rij staan en kaartjes zijn ontzet tend duur. Zelfs voor de RvB- lid van Ahold ja. In Nederland is het een stuk eenvoudiger om naar een concert te gaan of om naar klassieke muziek op de radio te luisteren. Het zelfde heb je bij sport. Ameri kaans football is enorm popu lair, maar om het te spelen moet je 23 zijn, op de juiste universiteit zitten en geselec teerd zijn. In Nederland en België kun je lid worden van de lokale hockey-club en dan ben je ook iemand. Neem ook het modernisme, het vrije denken van Nederland. Als ik naar het strand ga in Amerika, heeft iedereen een deftig badpak aan en als ik in Nederland naar het strand ga, dan ontbreekt er een gedeel te. Dat lijkt me ook voor mijn kinderen een goede, positie ve culturele shock. Dus wat ga ik missen? Ik denk dat ik veel ga ontdekken.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 6