Als ze morgen tegen me zouden zeggen: je moet nog drie jaar doorgaan, dan ga ik drie jaar door mtm A. Heijn 1 september weg bij Ahold: pagina 4 Flitsen Het einde van het tijdperk Heijn bij Ahold lijkt nabij. Doet u dat wat? Aan de ene kant vind ik het vreselijk spijtig. Als alles vol gens plan was verlopen, zou mijn broer me zijn opge volgd. Die had dan nog 4 jaar president kunnen zijn. Daar na zou het waarschijnlijk toch afgelopen zijn geweest met de Heijn'en in dit bedrijf, hoewel je niet weet wat er met allerlei kinderen mis schien ooit nog zou kunnen gebeuren. Op dit moment is het zeker niet erg waarschijn lijk dat er een Heijn bij Ahold in dienst komt, maar je kunt nooit weten. Het zou leuk ge weest zijn als het doorgegaan was, maar aan de andere kant is het natuurlijk duidelijk dat het bedrijf ook zonder Heijn rustig verder gaat. U bent 62. Vindt u dat niet wat jong om te stoppen? Die leeftijdsgrens is 25 jaar geleden al vastgesteld door de toenmalige Raad van Commissarissen. Dat was in een tijd dat men aannam dat de leeftijd waarop mensen stoppen met werken steeds lager zou komen te liggen. Kijk, als ze morgen tegen me zouden zeggen:Je moet nog 3 jaar doorgaan", dan ga ik 3 jaar door. Dat is geen punt. Maar ik vind dat het ze beter kan spijten dat je gaat dan dat je blijft, EVOLUTIE U bent op 1 september precies 40 jaar bij het be drijf. Hoe kijkt u terug op die 40 jaar? Het is een hele interessante tijd geweest, waarin een evo lutie heeft plaatsgevonden van bedieningswinkels naar zelfbediening en supermarkt. De gemiddelde Ahold'er kan het zich nauwelijks voorstel len, maar er is een tijd ge weest dat er geen AGF, zelfs geen sinaasappelen, laat staan vlees, bij AH werd verkocht. Alleen kruidenierswaren en een heel klein beetje kaas en vleeswaren. Nu verkopen we zowel in de Verenigde Staten als in Nederland onnoemelij ke hoeveelheden vers vlees, verse groente, kip en weet ik wat allemaal. Wat vond u de mooiste pe riode? De tijd dat ik zelf recht streeks betrokken was bij de ontwikkeling van zelfbedie ning en supermarkt. Dat was erg spannend. Komt mis schien ook omdat je jong was en het een enorme uitdaging vond. De eerste zelfbedie ning (zb) ging op 1 maart 1952 open. In Schiedam. Dat was een hele belevenis. We wisten er toen nog niets van. U had het idee toch uit Amerika meegenomen? Welnee. Ik was toen nog nooit in Amerika geweest. Bij Migros in Zwitserland en bij wat Engelse bedrijven had ik in zb's stage gelopen Ik wist er dus wel wat van, maar niet genoeg om te weten hoe het precies moest. Legerstee, één van de toenmalige directeu ren, had in Amerika in een supermarkt gewerkt. Die wist er ook wel wat van. maar de dag dat hij op de kop af 40 jaar in dienst is treedt Albert Heijn af als president van Ahold. Hij was achtereenvolgens manager Ontwikkeling Zelf bediening, directeur Marketing, president Albert Heijn Detailbedrijf en sinds 1962 president van de Raad van Bestuur. Onder zijn bewind groeide de omzet van 350 miljoen gulden (1962) tot 15,3 miljard gulden (1988). Zijn vertrek luidt het einde in van het tijdperk Heijn bij Ahold. „Het is natuur lijk duidelijk dat het bedrijf ook zonder Heijn rustig verder gaat. ook niet alles. Samen zijn we bezig geweest met de voor bereidingen voor de eerste zb. We moesten alles van be gin af aan opzetten. Dat wa ren nog eens leuke tijden! Van alle kanten werd het u afgeraden om door te gaan met zb's. De Nederlandse consument zou er niet rijp voor zijn. Waarom zet te u toch door? Zelfbediening sloeg aan in Engeland en Zwitserland en dan vraag je je af waarom het in Nederland niet zou lukken. De gebroeders Van Woer- kom hadden in 1948 al een zb geopend en Simon de Wit in 1951. We zagen eigenlijk geen enkele reden waarom wij dat niet zouden kunnen. Veel leidinggevenden bij Al- bert Heijn hadden er inder daad weinig vertrouwen in. In het begin werden er ook flinke verliezen geleden, maar de toenmalige directie verordonneerde dat we door moesten gaan op de ingesla gen weg. En als dat niet ge beurd was, zaten wij hier nu niet te praten. Is er een prestatie waar u buitengewoon trots op bent? Tja, het feit dat Albert Heijn toch tot een soort instituut in Nederland is uitgegroeid. Het is erg bijzonder dat je een zodanige goede reputa tie hebt opgebouwd. Daar mogen we erg blij mee zijn. En ook met het feit dat Ahold in z'n totaliteit goed voor de dag komt in allerlei imago tests, terwijl we eigenlijk nooit iets aan Ahold doen in de zin van adverteren. We hebben een goede reputatie bij klanten, bij de overheid en bij het personeel. Dat stemt tot tevredenheid. COMMISSARIS Gaat Ahold veranderen na uw vertrek? Ja, net zo goed als Ahold vo rig jaar veranderd is en 10 jaar geleden en 20 jaar gele den. Elk dynamisch bedrijf verandert door de tijden heen. Ik ben ervan overtuigd dat de heer Everaert het op een andere manier zal doen dan ik. En dat is maar goed ook. Maar ik denk eerlijk ge zegd niet dat de sfeer in het bedrijf erg zal veranderen. U heeft nog 5 maanden te gaan als president van Ahold. Wat gaat u nog doen in die tijd? Gewoon werken. Er is nog zoveel gewoon werk te doen. Verder zal ik alvast een aantal klussen overdragen aan mijn opvolger. En ik ga hier en daar eens langs om allerlei mensen binnen en buiten het bedrijf nog eens te spreken. Die tijd kom ik wel door. Ik weet dat ik in verband met mijn afscheid ergens in sep tember naar Amerika moet. En misschien bedenken ze hier ook nog wel wat. Wat zult u straks het mees te missen? Dat weet ik nog niet. Ik denk het contact met de mensen die je al zoveel jaren kent. Natuurlijk houd ik nog wel contact, maar mijn collega's zal ik aanmerkelijk minder zien. Daar zal wel wat anders voor in de plaats komen. Dat hoop ik tenminste Ik heb in ieder geval nog wat commis sariaten. En het is de bedoe ling dat ik op 1 januari 1990 ook commissaris van Ahold word. Vooropgesteld dat ik gezond blijf en afhankelijk van het rooster, zou ik dan nog tot mijn 72e commissaris kunnen zijn. Dan heb ik er dus 50 jaar bij Ahold op zit ten. KLAAGMUUR Bestaat er voor u eigenlijk nog wel wat anders dan Ahold? Gelukkig wel ja. Ik ben altijd druk bezig geweest met Ahold, maar ik heb daarnaast gelukkig ook altijd andere dingen gedaan, variërend van voorzitter van de ruiterclub tot bestuurslid van Stichting De Zaanse Schans. Verdei heb ik zakelijk nog allerlei be zigheden naast Ahold. Ik kan me best voorstellen dat er straks allerlei dingen bij ko men. Momenteel heb ik de tijd en de zin niet om daar naar te gaan zoeken. U gaat dus niet rentenie ren? Nee, maar ik kan me wel zit ten verkneuteren bij het idee dat ik nu eens de gelegenheid krijg om op reis te gaan naar plaatsen waar ik wel geweest ben, maar waar ik nooit wat gezien heb. Twee jaar terug moest ik voor de EAN in Jeru zalem zijn. Ik vloog er op zon dag heen en ging woensdag morgen weer terug. In de tus sentijd heb ik één hotel en één restaurant gezien en ver der niets. Ik moet toch echt eens een keertje terug om de klaagmuur te zien. In Stock holm ben ik ook meer dan eens geweest, maar ik weet niets van die stad. Het was 's avonds heen en de andere avond terug. Ik ben gek op wijn, maar in Bordeaux ben ik nog nooit geweest. Ik zou graag eens een keer Chateau Margaux zien. Verder heb ben we afgesproken dat ik materiaal ga verzamelen over de geschiedenis van Ahold. Dat lijkt me nuttig, niet in de laatste plaats om mythevor ming tegen te gaan. Ik merk dat er veel mensen zijn die belangrijke feiten uit het Ahold-verleden niet kennen. Bepaalde dingen mogen niet vergeten worden, al was het alleen al om te voorkomen dat sommige fouten opnieuw worden gemaakt. Veel men sen weten niet waarom Ahold eigen produktiebedrij- ven heeft, of waarom Patria en Sterovita ooit deel van het bedrijf uitgemaakt hebben. Veertig jaar historie uitspit ten is moeilijk, maar het moet wel gebeuren. Als u uw carrière over mocht doen, zou u het clan hetzelfde doen? Nee, als ik weer 18 was en zou weten wat ik nu weet, dan zou ik het heel anders doen. Dan zou ik bepaalde dingen helemaal niet doen en bij andere dingen die nu niet gelukt zijn zou ik misschien meer doordrammen. We hebben allerlei initiatieven ontplooid die niet gelukt zijn. Miro, AH-Reizen, McDo nalds, noem maar op. Het is dus niet uitsluitend een suc cesstory, maar ik geloof dat het uiteindelijke saldo van successen en mislukkingen toch positief is. REM Hoe zou u als president van Ahold herinnerd wil len worden? Het leukste is dat ze zouden zeggen: 'Hij heeft eraan bijge dragen dat het bedrijf in die 40 jaar aanmerkelijk ge groeid is'. Maar ja, het kan ook negatief gezegd worden: 'Hij heeft er geen rem op we ten te zetten'. U heeft nog heel wat af- sclieidsinterviews voor de boeg. Ziet u daar tegen op? Ach, het vervelende is dat je elke keer weer wat anders moet gaan bedenken, want de vragen zijn vaak hetzelfde. Dat kan ook bijna niet anders. Maar nee, ik zie er niet echt tegen op, hoewel ik ook niet zeg: 'Gut, wat enig'. U heeft eens gezegd dat u zich in hotels laat inschrij ven als 'kruidenier'. Wat gaat u na 1 september in vullen? Kruidenier in ruste.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 4