Decentralisatie Verantwoordelijk heden gespreid Veel en graag praten over zijn vak Enkele belangrijke gegevens Decentralisatie: grote invloed op werkmaatschappijen Flitsen pagina 3 Als lokale marktomstandigheden snel veranderen is dat een belangrijk gegeven voor een grote on derneming. Een stukje van die onderneming zal zo dicht mo gelijk tegen die markt aan kruipen en snel actie willen nemen als er iets verandert. Doe je dat niet, dan ben je te laat en gaan kansen aan je neus voorbij. Bijna tien jaar geleden zag de Raad van Bestuur van Ahold dit al aankomen. De onderne ming werd toen zeer centraal geleid, dat wil zeggen dat alle belangrijke beslissingen door de Raad van Bestuur werden genomen. „Maar zo kan dat niet verder", concludeerde men. Vervolgens werd be gonnen met decentraliseren. Of wel de organisatie zó ver anderen dat beslissingen ge nomen konden worden op die plaatsen waar dat het meest logisch is. Specifieke kennis Het doel daarvan was en is duidelijk: op die wijze kan sneller en efficiënter gerea geerd worden op allerlei ver anderingen. Rapporten en memo's hoeven bijvoorbeeld niet meer van laag naar hoog en weer terug. Bovendien be schikt de onderneming over mensen die vaak méér kennis hebben van bepaalde onder werpen dan de leden van de Raad van Bestuur. Die Raad is er bovendien niet voor om zich bezig te houden met de tails. maar vooral met de gro te lijnen. Dat het proces van decentra lisatie bijna tien jaar heeft ge duurd. geeft wel aan hoe moeilijk het was. Er moest dan ook ontzettend veel ge regeld worden. Zo moest uit gezocht worden op welke plaatsen de verantwoording gelegd zou worden. De ma nier waarop dat wordt vast gelegd is ook belangrijk. Nie mand is er mee gediend als er een wildgroei aan koninkrijk- Bij de verschillende werkmaatschappijen leidde het decentrali satieproces tot tal van verschuivingen. Een overzicht. Albert Heijn De Vers Vlees Groep (WG) werkte vanaf 1978 al nauw samen met Albert Heijn op het gebied van inkoop, produktie en ver koop. Ter verhoging van nood zakelijke coördinatie en afstemming op langere termijn is de Vers Vlees Groep op 1 januari 1988 in Albert Heijn geïnte greerd. De verwachting is dat ser vice en kwaliteit daardoor nog verder kunnen verbe teren. Ditzelfde geldt voor de in tegratie per 1 januari 1988 van de distributie- organisatie binnen Albert Heijn. Distributie is zó be langrijk in de detailhandel dat de lijnen zo kort mo gelijk moeten zijn. Van daar dus dat distributie is ondergebracht binnen Al- bert Heijn. Om diezelfde redenen werd de distribu tie voor Etos in de Etos- organisatie opgenomen. Grootverbruik Ahold (GVA) 'Samen sterk'. Onder dat motto werden kennis en ervaring van verschillen de werkmaatschappijen gebundeld tot Grootver bruik Ahold (GVA). AHGV (Albert Heijn Grootverbruik). Kok-Ede. HIC Horeca Inkoop Cen trale en Instel werden in 1986 samengevoegd om zo een sterkere marktpo sitie te verwerven. Binnen GVA zijn vorig jaar vier hoofdgroepen gevormd namelijk: Insti tutioneel, Horeca'Be- drijfsrestauratief. Vers en Non-Food. Door deze in deling op basis van markt- segmentatic en produkt- specialisme kan GVA opti maal inspelen op de wen sen van de afnemers. Speciaalzaken Ahold (SpA) De nieuw opgezette orga nisatie Speciaalzaken Ahold (SpA) houdt zich bezig met acquisitie, ont wikkeling en beheer van speciaalzaken. De in SpA ondergebrachte werk maatschappijen blijven zeer flexibel en behou den hun eigen cultuur en identiteit. Binnen SpA is de decentralisatie verder doorgevoerd. De manage mentteams van elke werkmaatschappij heb ben vérgaande bevoegd heden en verantwoorde lijkheden. jes ontstaat, die maar doen en laten zónder oog te hebben voor het beleid van de onder neming. Het was kortom een enorme puzzel, maar wel één waarvan steeds meer stukjes in elkaar pasten. Wat is nu het resultaat van tien jaar stukjes in elkaar pas sen? Doordat de verschillen de werkmaatschappijen meer verantwoordelijkhe den kregen, veranderde de functie van de Ahold-staf- diensten. Die hebben nu vooral als taak de Raad van Bestuur en werk maatschappijen van adviezen te voorzien. Het opbouwen van hoogwaardige specialis tische kwaliteiten en van nieuwe deskundigheid be hoort ook tot hun taak. Proces gaat door Stafdiensten die voorname lijk werkzaam waren voor de divisie Detailhandel Neder land zijn vanaf de jaren ze ventig binnen deze divisie ondergebracht. Binnen die- toenmalige divisie werden de verschillende formules zelfstandiger. Zo is men in 1979 begonnen om per win keltype een eigen distributie- organisatie in te voeren. De werkmaatschappijen kregen meer bevoegdheden ten aan zien van inkoop, administra tie en het personeelsbeleid. Vanaf 1987 zijn o.m. de admi nistratie en de functiewaar deringsactiviteiten gedecen traliseerd. Vorig jaar is besloten geheel of gedeeltelijk de volgende onderdelen te decentralise ren: DTP (Dienst Technische Projecten). Ahead Adverti sing, Opleidingen. Arbeids voorwaarden en de Bedrijfs geneeskundige Dienst. Joop Holla (35) werkt als marktonderzoeker bij Ahold. Hij volgt nauwlettend het consumentenge drag in Nederland. Joop is getrouwd met José, en is vader van twee kinderen. Naast schaken en tui nieren is de school van de kinderen, waar hij in de medezeggenschapsraad zit, een favoriete vrije tijdsbesteding van Joop. Bij Ahold werkt hij al weer 13V2 jaar. Van chef groente-afdeling bij Simon de Wit tot markton derzoeker bij Ahold. Joop Holla kent het bedrijf van on der tot boven. Zijn vrouw José wordt door hem nog wel eens gezien als representatief voor het koopgedrag van huisvrouwen. Ze is tenslotte een belangrijke beslisser op dit gebied. José: .Joop attendeert me wel op nieuwe produkten, maar is verder niet kritisch op de boodschappen die ik doe." Marktonderzoekers moeten vaak onder spanning werken, want opdrachtgevers willen snel resultaten zien. José: „Hij is vaak Iaat thuis en veel weg, maar neemt gelukkig de bijbehorende spanningen niet mee naar huis. Hij kan privé en werk goed schei den." Joop: „Ik kan de boel goed van mij aflachen." Ze gaan er van tijd tot tijd eens lekker tussenuit met hun twee kinderen en Joop neemt vaak vrij tijdens de schoolvakanties. Joop: „In de winkel zat ik wat dat betreft veel meer vast aan piektijden. Nu ben ik veel vrijer." „Hij praat graag èn veel over zijn vak", aldus José. „Hij laat mij bijvoorbeeld zien met welk onderzoek hij bezig is. of hij wijst me op nieuwe din gen in de winkel." Joop: „Vol gens onze testgegevens bij voorbeeld schijnt Albert Heijn het niet zo goed te doen bij huishoudens met kinderen. De introductie van de Mickey Mouse-worst moest daar wat aan helpen veranderen.' José vervolgt: „Het toeval wilde dat ik net die worst had gekocht, toen bleek dat Joop met dat onder zoek bezig was. Dat het ook aansloeg bij onze kinderen vond ik een grappige samen loop van omstandigheden." Dat het onderzoeken van de markt voor Joop tevens een soort hobby is blijkt wel uit zijn drang naar vernieuwing. ,Je gaat steeds weer nieuwe dingen ontwikkelen", zegt hij „Zo is het onderzoek naar activiteiten op versgebied bij Albert Heijn een beetje mijn geesteskind, dat vind ik leuk en boeiend." José bevestigt dit: „Hij heeft het prima naar zijn zin in zijn werk, en dat is belangrijk vind ik." 50000 0 1988 1987 1986 40000 30000 1987 53 weken 1988 52 weken 20000 FTE Full-Time Equivalenten 10000

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 3