Ik sta er niet eens meer bij stil Belangrijke uitbreiding assortiment ms First National Supermarkets introduceert nieuw winkeltype Lage werkloosheid vertraagt expansieprogramma Ahold bij koplopers in Amerika Ü-LO| BI-LO versterkt positie Hicxnt Food Stores pagina 16 Flitsen Detailhandel Verenigde Staten Door de overname van First National Supermar kets vorig jaar is de omzet in de VS bijna verdubbeld van 1.837 miljoen dollar naar 3.514 miljoen dollar. Ahold behoort nu tot de tien grootste supermarkt ketens in Amerika. Ondanks de aanhoudend scherpe concurrentie is er duidelijk sprake van een ver betering van de resultaten. De concurrentie is het ge volg van het relatief grote aantal verzelfstandigingen, waardoor de marktverhou dingen veranderen. Kwaliteit en service zijn voorname wa pens in de onderlinge strijd tussen verschillende winkel formules. Het aantal vestigingen van Ahold in Amerika nam, voor al door de verwerving van FNS, toe van 221 tot 329. BI-LO (North Carolina, South Carolina en Geor gia) breidde in 1988 het assortiment uit. In hoofd zaak gaat het hier om ge zondheidsvoeding en arti kelen die geschikt zijn voor het gebruik in de magnetron. Een duidelijk Amerikaanse trend. Ondanks de aanhoudende zware concurrentie slaagde BI-LO erin het bedrijfsresul taat te verbeteren. Daar ston den wel hogere financie ringslasten tegenover door het omvangrijke investe ringsprogramma. Voor betere controle op de rechtstreekse winkelzendin gen, die thans al 22% van de omzet van BI-LO uitmaken, zijn er computers in de win kels geïnstalleerd. Het aantal vestigingen met scanningap- paratuur nam toe. Het hoofd kantoor nam een nieuw com putercentrum in gebruik. In een aantal winkels werd een apotheek gevestigd. Het aantal deli- en bake off-afde- lingen werd opnieuw opge voerd. Voor deze afdelingen werden speciale opleidingen voor de medewerkers ver zorgd. Het aantal vestigingen van BI- LO lag eind 1988 op 165. Ze ven winkels werden in dat jaar verkocht, 15 winkels gin gen dicht en 14 nieuwe win kels werden geopend. Zes fi lialen werden gemoderni seerd en uitgebreid. Voor medewerkers vanaf 21 jaar, die ten minste een jaar bij BI-LO in dienst zijn, werd een 'success sharing' plan op gesteld. Als winstdoelstellin gen worden overtroffen kun nen de deelnemers extra pensioenrechten opbouwen. Ongeveer 6.000 deelnemers hebben zich hiervoor opge geven. In 1989 zal opnieuw veel aandacht worden besteed aan opleidingen, met name voor nieuwe medewerkers. Dat geldt ook voor de ruim 2.000 medewerkers van de 21 vestigingen in North en South Carolina die BI-LO in het begin van dit jaar heeft overgenomen BI-I.O heeft zijn positie door deze aankoop aanzienlijk ver sterkt. De verwachtingen voor 1989 zijn dan ook posi tief. In omzet en bedrijfsre sultaat wordt een opgaande lijn verwacht. FNS exploiteert onder verschillende namen 115 'superwarehouse- stores' en supermarkten in de staten Ohio, New Hampshire, Massachu setts, Connecticut en New York. Bij de onder de naam Edwards ope rerende vestigingen werd met succes een vernieuwd winkeltype geïntroduceerd. Meer persoonlijke service, grotere produktkeuze en dus meer kwaliteit en een aantrekkelijke winkelinrichting staan hier voorop. In het werkgebied Long Is land (New York) gaat FNS eveneens een vernieuwd winkeltype introduceren waar veel aandacht is voor service, kwaliteit en een gro ter assortiment. Deze win kels zullen uitgebreide vers- afdelingen krijgen met spe ciale nadruk op vis, vlees in bediening, bloemen en plan ten. Verder een bakkerij in de winkel en veel artikelen voor specifieke bevolkingsgroe pen. In de elf maanden waarin FNS in 1988 deel uitmaakte van Ahold, werd een omzet be haald van ruim 1,5 miljard dollar. Het resultaat ontwik kelde zich, zoals als verwacht werd, positief. Tegenover de opening van 5 vestigingen stond de sluiting van een zelfde aantal. Er werd verder een begin gemaakt met een omvangrijk investe ringsprogramma. 'Tien filia len werden daarbij volledig gemoderniseerd. In 1989 worden waarschijnlijk ook acht nieuwe winkels ge opend, terwijl 14 vestigingen geheel opnieuw zullen wor den ingericht. De arbeidsmarkt in de staten Connecticut en New York is zo krap, dat extra inspannin gen noodzakelijk waren om in de behoefte aan geschikte medewerkers te voorzien. Zo werden extra opleidingen gegeven en werden tijdelijk oudere en extra part-time medewerkers ingeschakeld. Ook werd er een nieuwe col lectieve arbeidsovereen komst afgesloten, waardoor de arbeidsvoorwaarden ver beterden. Raiidy P. Clugston is 41 jaar en al 21 jaar in dienst bij Giant Food Stores in Amerika. Zijn huidige functie is vleeswarenspecialist. Randy is acht jaar geleden getrouwd met Debbie en ze hebben twee kinderen: dochter Stacey is zeven en zoon 'RP' is vier jaar oud. De Clugstons wonen sinds anderhalf jaar in Fogelsville, Pennsylvania (ongeveer twee uur rijden van Philadelphia). Hun weinige vrije uurtjes samen brengen ze meestal door met het opknappen van hun huis. Randy leerde zijn vrouw Debbie Mills kennen op het werk. Debbie werkte op de afdeling Delicatessen van de Giant-winkel in haar geboor teplaats Hagerstown in de staat Maryland. Randy heeft momenteel de verantwoording over de af delingen Vlees, Vis en Delica tessen van de vijf Giant-filia- len in zijn district. Dat bete kent in de praktijk dat hij de presentatie en kwaliteit van de etenswaren persoonlijk moet inspecteren, personeel moet opleiden en de omzet van zijn afdelingen scherp in de gaten moet houden. Voor zijn werk moet Randy veel de ronde doen in zijn district. Hij is dus voortdu rend onderweg en maakt lan ge dagen. Staat op om half zes en komt 's avonds om een uur of half acht, of vaak nog later, weer thuis. Eens in de maand moet hij een weekend door werken. En de keren dat er nieuwe filialen werden ge opend kwam hij door de week helemaal niet thuis, al leen in het weekend. Maar Debbie zegt dat ze er inmid dels aan gewend is dat Randy zo weinig tijd met zijn gezin kan doorbrengen. „Ik sta er niet eens meer bij stil", lacht ze, „maar als ik plannen maak, dan doe ik dat voor mezelf en de kinderen, want ik weet dat hij er toch niet bij kan zijn." Het heeft haar zelfstandig gemaakt. Vroeger was ze erg verlegen, en had weinig zelfvertrou wen. „Maar als de zaak nu een avondje organiseert, en ik weet dat Randy druk bezig is met andere dingen, stap ik rustig af op mensen die ik niet ken, en begin een praatje. Dat zou ik vroeger nooit gedurfd hebben." Debbie is degene die alles thuis regelt, de rekeningen, de kinderen, de verhuizin gen. Want na Randy's promo tie tot zijn huidige functie vier jaar geleden, werd hij drie keer overgeplaatst, tel kens naar een ander district. Dat betekende drie keer ver huizen in korte tijd. En ook daar stond Debbie praktisch alleen voor. „Het viel zeker niet mee om telkens te moe ten verkassen", erkent ze, „maar het was nodig voor zijn werk, dus dan doe je dat." En ze weet dat Randy zeker nog een keer overge plaatst kan worden voor een volgende promotie. „En als we daarvoor weer moeten verhuizen, dan gaan we, want we hebben het graag voor hem over." In het werkgebied van Giant Food Stores is spra Kengetallen per 31/12 ss FNS v.a. 27/01 '88 BI-LO GFS - Aantal vestigingen 115 165 49 - Omzet S miljoen 1.547 1.270 697 Aantal medewerkers 15.453 13.435 7.652 - Part-timers 10.496 8.172 5.51"7 ke van een lage werkloos heid. Het uitbreidingspro gramma liep mede daar door een lichte vertraging op doordat men moeite had nieuwe mensen aan te trekken. De loonkosten werden daar door verhoogd. Desondanks kan Giant spreken van een stijging in het bedrijfsresul taat. Aan het einde van het jaar exploiteerde de onder neming 49 filialen, waarvan 3 met een apotheek. In veel winkels werden nieuwe afde lingen toegevoegd o.m. voor de verkoop van vis en bloe men en van brood en banket. Op alle niveaus in de organi satie werden opleidingen en trainingen verzorgd, tenein de een goede personeelsbe zetting in de toekomst te ver zekeren. Verder zijn er ver beteringen aangebracht in het spaarplan, waaraan mede werkers op vrijwillige basis kunnen deelnemen. Voor 1989 wordt een ver dere groei van omzet en be drijfsresultaat voorzien.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 16