AC Restaurants ziet omzet groeien Marvelo let óók op de kleintjes Wellicht vaste baan bij AC Restaurants editie AC Restaurants Marvelo Flitsen pagina 13 Na alle ingrijpende veranderingen binnen AC Res taurants van de laatste jaren groeide in 1988 het aantal bezoekers en daarmee de ontzet. De opti mistische begroting werd nagenoeg gerealiseerd. Ilct in 1987 ingezette decen tralisatieproces werd ook in 1988 voortgezet. Voor het restaurantmanagement was een groter aandeel wegge legd in de besluitvorming. De communicatie tussen het hoofdkantoor en de restau rants verbeterde en er werd meer ruimte gecreëerd voor initiatieven in de restaurants. Proef geen succes Een proef in de tweede helft van het jaar iri drie restau rants toonde aan dat een an dere organisatiestructuur niet tot een echt succes leid de. Wel is een gecombineer de werkgroep van Opera tions en Personeelzaken be gonnen met het ontwerpen van een zo doelmatig moge lijke restaurantorganisatie met goede promotiemoge lijkheden voor de medewer kers. De werkgroep heeft be gin 1989 het ontwerp afge rond, waarna de normale overlegprocedure in gang is gezet. Opleidingen Een extern bureau heeft vo rig jaar een onderzoek ge houden onder AC-medewcr- kers. De onderzoekers waren vooral geïnteresseerd naar de meningen over de be staande opleidingen en hoe men denkt over opleidingen met behulp van video en beeldplaat Het bureau concludeerde dat de bestaande opleidingsop- zet allerminst slecht is én dat de interesse en motivatie van de gemiddelde AC-medewer- ker goed zijn. Leidinggevenden, zo toonde het onderzoek ook aan, zien het combineren van oplei den met hun andere werk als een groot knelpunt. Ook werd aangegeven dat tijd uit trekken voor opleidingen zich moeilijk laat verenigen met het streven om de kosten te beheersen. Prestatieloon De onderzoekers deden ook navraag naar opvattingen over de arbeidsvoorwaarden. Zo liet meer dan de helft van de medewerkers weten dat zij loon naar prestatie een goed principe vinden. Ruim 20% is het daarmee niet eens. Bij leidinggevenden ligt dat nog duidelijker. 72% schaarde zich achter het principe 'loon naar werken' en slechts 13% was het daar niet mee eens. Arbeids voorwaarden In 1988 werden contacten gelegd met andere horecabe drijven om tot een uitwisse ling van opvattingen, ideeën en arbeidsvoorwaarden te komen. Met de vakorganisaties werd overlegd over de interpreta tie van de horeca-CAO Deze besprekingen hebben ertoe geleid dat in 1989 aan passingen zullen komen in de beloningsstructuren van res- tau rantmede werke rs Door goed op de kleintjes te letten kon Marvelo in 1988 met succes enkele nieuwe produkten lance ren. De 1,5 grams theezak jes voor één kop thee en het 'kleintje wijn' - met een inhoud van V» liter - zijn daarvan goede voor beelden. Minstens zo suc cesvol was de toenemen de aandacht voor de klei ne - maar o zo belangrijke - details bij de kwaliteits bewaking. Met de invoering van kleine verpakkingen haakt Marvelo in op een toenemende vraag. Het aantal kleinere huishou dens stijgt en verpakkingen op maat vormen een welko me aanvulling op het assorti ment. Méér kleine verpakkin gen leiden niet vanzelf tot ho gere consumptie. Integen deel zelfs. Als de consument afgepaste hoeveelheden kan kopen zal de consumptie eer der dalen. Toch zag Marvelo kans om in 1988 de afzet met bijna 1% te laten stijgen ten opzichte van 1987. Satésaus gepromoveerd De hoeveelheid energie die werd gestoken in de interne kwaliteitscampagnes lag vele malen hoger Marvelo-pro- dukten voldoen aan de hoog ste eisen, niet in de laatste plaats door het toenemende aantal cursussen dat door Marvelo-medewerkers wordt gevolgd. Dat werpt z'n vruchten af zoals blijkt uit de opname van Marvelo's saté saus in het AH-Huismer- kenassortiment. De kwali teitseisen die daaraan wor den gesteld mogen als be kend worden beschouwd. Veel nieuw materiaal In 1988 heeft Marvelo op nieuw stevig geïnvesteerd in nieuwe apparatuur en het op knappen van werkruimtes. De hagelfabrick en het labo ratorium werden vorig jaar geheel vernieuwd. De afde lingen Thee en Pinda's kre gen nieuwe produktie-appa- ratuur en hetzelfde gebeurde bij de maalderij van de koffie- fabriek. De investeringsplan nen voor de wijnbottelarij werden vorig jaar uitge werkt. De uitvoering volgt dit jaar. Een krachtige afzetgroei deed zich voor bij cafeïne vrije koffie, die thans bijna 10% van de koffieverkopen uitmaakt. Organisatie In 1988 is ook een aantal aan passingen in de organisatie doorgevoerd. Een belangrij ke wijziging was de driede ling van de Technische Dienst in een Onderhouds dienst, een afdeling Engineering en een zelfstan dige Interne Dienst. De inter ne kwaliteitscampagne werd voortgezet. Zo verschenen er kwaliteitshandboeken die bij alle produktie-afdelingen hy giëne en bedrijfsvoering op een nog hoger plan brengen. Studeren en werken. En dat allebei nog op verschillende plaatsen ook. Waar woon je dan eigenlijk? „We hebben wel plannen om naar een kleinere woning te verhui zen", zegt Teus Booy. „Maar mijn man en ik zeggen altijd dat we dat voorlopig nog niet kunnen. Per slot van reke ning komt Marianne nog steeds thuis." Niet dat de fa milie Booy echt bezorgd is over hun dochter in Nijme gen; ze zien haar nog graag naar het ouderlijk huis ko men. „Ze heeft het hier ook naar haar zin", zegt vader Arie Booy. Door de week is ze er ook vaak voor haar hob by's. Wat dat betreft leidt ze een dubbelleven: Nijmegen en Boxmeer." Marianne Booy geeft toe dat het inderdaad wel eens een dubbelleven lijkt: studie in Nijmegen en daarnaast enke le uren per week werken in AC Restaurant Boxmeer Daar deed ze twee jaar gele den vakantiewerk na haar eindexamen. Sindsdien is ze er blijven komen. Het werk is geen extra belasting. En de vrije tijd die erbij inschiet? „Och, zo'n uitgaanstype ben ik niet", zegt ze resoluut. „Trouwens, mijn grootste hobby doe ik toch door de week. Hier in Boxmeer zit ik bij een muziekkorps. De re petitie daarvoor is elke dins dag en donderdag." De studie valt haar tot nu toe enigszins tegen. ,Je bent niet zozeer bezig met de begelei ding van jongeren of gehan dicapten in instellingen. Het is meer een managementsop- leiding voor degenen die ac tiviteitenbegeleiders moeten ondersteunen. Meer wel- zijnsvergaderingen dan echt werk. Als het me over een tijd nog steeds niet bevalt, zou ik best verder willen in de hore ca. Bijvoorbeeld bij AC Res taurants. Ik doe daar nu alle voorkomende werkzaamhe den in het zelfbedieningsres taurant, maar ik zou best ver der willen." Moeder houdt de boot nog al: „Dit is toch geen sollicitatie gesprek, wel?" Vader kijkt wat positiever tegen de hore- ca-plannen aan: „Waarom niet? Als ze het naar haar zin heeft. Het is een mooi be roep." Haar ouders spreken wat dat betreft uit ervaring. Bijna vijf jaar leidden ze een café-restaurant. „Maar dat dreigde ons toch wat boven het hoofd te groeien", zegt Arie Booy. „We wilden er uit eindelijk ook nog een cam ping bij openen Maar daar kwamen we niet aan toe. Je maakt je al snel te druk. Toen Marianne bij AC Restaurants begon heb ik haar niet veel tips meegegeven, alleen de ze: wil niet te veel doen. An ders maak je jezelf hartstikke gek." Verder hebben de ouders er geen moeite mee dat hun dochter, de jongste uit een gezin van drie, werkt. Vader: „Er wordt wel gemopperd op de minister en de lage studie beurzen. Maar het is niet ver keerd de handen uit de mou wen te steken." Hij stipt nog wel een klein nadeel aan. Het AC Restaurant ligt even bui ten Boxmeer. „Gevaarlijk om daar te fietsen. Ik wacht 's avonds altijd om haar op te halen." Moeder schudt haar hoofd. „Nee, niet altijd. Er zijn ook wel collega's die haar thuis afzetten. Prima geregeld. AC Restaurants is toch wel ver anderd. Vroeger hebben we er wel eens gegeten Viel ver schrikkelijk tegen. Toen Ma rianne zei dat ze daar een baantje had gevonden zei m'n man ook: moet jij daar gaan werken?" „En dat valt nu toch wel honderd procent mee", lacht Marianne. „Ze zijn al enkele keren komen eten in het restaurant." Marianne Booy (21) studeert 'Activiteitenbegelei ding' aan de Academie 'Kopse Hof in Nijmegen. In de weekends werkt ze part-time in AC Restaurant Boxmeer. In die plaats wonen ook haar ouders Arie en Teus Booy. Samen runden zij meer dan vier jaar een horeca-ondememing. Moeder doet nu weer het huishouden, vader kwam ruim een jaar geleden in de WAO terecht.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 13