Meer mensen, meer nieuwe produkten Een echte oma. mlkln het begin vond ik het maar niks (Ja awetdacjediiie 1988 pagma l1 Albro Bakkerijen Zwanenburg Flitsen Méér mensen, méér nieu we produkten, een nieu we afdeling voor ambach telijke banketprodukten én de eerste paal voor een compleet nieuwe bake off fabriek: voor Albro Bakke rijen Zwanenburg was 1988 een indrukwekkend jaar op allerlei fronten. Die eerste paal ging in no vember in de grond. De bouw van de bake off-fabriek is een zeer belangrijke en grote investering voor Albro. Met de grotere capaciteit én de bij Albro aanwezige ken nis en ervaring zal de bake off-formule in de AH-fdialen verder gestalte krijgen. Het afbakken van de diepgevro ren brood- en banketproduk ten in de filialen is een suc cesvolle vers-garantie. In 1988 werden veel nieuwe banketartikelen ontwikkeld en geïntroduceerd. Er kwam een geheel nieuwe activiteit bij, namelijk de ambachtelij ke banketbakkerij. Op deze afdeling wordt een exclusief gebak van hoge kwaliteit ge maakt met name voor leve ring aan The Fresh Company. Voor kleinproduktcn werd een nieuwe wijze van verpak ken ontworpen, waarmee eind 1988 de eerste proeven werden gedaan. Door toevoeging van activi teiten werd in 1988 een be gin gemaakt met een nieuwe organisatiestructuur. Binnen Albro komen drie operatio nele eenheden. Eén voor brood, één voor banket en een aparte organisatie voor bake off Enkele centrale staf- en steundiensten zijn al gede centraliseerd. Dat Albro nog steeds groeit blijkt ook uit de personeels bezetting. Ten opzichte van 1987 steeg het aantal mede werkers met bijna 15%. Bij het aantrekken van nieuwe personeelsleden is er bewust naar gestreefd om vrouwen aan te stellen. Ondanks de toegenomen concurrentie en de onrust aan het prijzen- ffont, o.m. door de daling van de minimum-broodprijs, was de totale omzet over 1988 voor Albro bevredigend. Joke Bartels (45) werkt part-time als caissière bij Albert Heijn in Veghel, dat tevens haar woonplaats is. Ze is getrouwd met Wil (46), die werkzaam is als graficus in Eindhoven. Het echtpaar heeft twee zonen, één dochter en sinds vorig jaar een klein dochter. Grootmoeder zijn en toch gewoon werken. Geen pro bleem, volgens Joke Bartels uit Veghel. „Misschien levert het problemen op voor ie mand op wat hogere leeftijd. Ik ben nog vrij jong. Boven dien ben ik me er niet altijd even bewust van dat ik nu oma ben." Echtgenoot Wil lacht: „Toch wel. Op het werk zal dat grootmoederschap inder daad niet zo erg meespelen. Maar als kleindochter Chan- tal in de buurt is, zie ik in Joke toch een echte oma." Reacties genoeg bij klanten en medewerkers van AH- Veghel toen een klein jaar ge leden Chantal werd geboren. Flauwe opmerkingen dat 'Al- bert Heijn op de kleintjes blijft letten' bleven gelukkig uit. „Ik heb er echt niet met iedereen over gesproken", zegt Joke. „Maar met sommi ge klanten heb je gewoon een goed contact. Dan komt je kleindochter uiteraard wel ter sprake. Ontzettend leuk om te merken hoe mensen op die momenten met je meeleven." Het omgekeerde geldt ook: Albert Heijn leeft bij de fami lie Bartels. „Niet dat er over de klanten geroddeld wordt", vertelt Wil. „In die verhalen heb ik niet zo'n inte resse. Maar het werk, ook al is dat maar part-time, daar wordt wel over gepraat." Ze ker ook nadat dochter Ma rion in de voetsporen van haar moeder is getreden. Vier jaar geleden is ze begonnen als oproep-kracht. Nu heeft Marion een 32-uurs contract. Een jaar geleden begon zij eveneens als caissière op vrij dag en zaterdag. In het begin bestond er bij de bedrijfslei ding nog enige argwaan dat moeder haar dochter op de vingers zou kijken. Joke: „Ik heb me voorgenomen dat niet te doen." Ze slaagde daar dan ook in. Joke en Marion werken tegenwoordig zelfs naast elkaar. Even was er zelfs sprake van een soort familiecluster in het AH-filiaal toen schoon- dochter Ingrid, de moeder j van Chantal. en haar zus ook aan de kassa werkten. Wil: „Inderdaad wel een beetje een Albert Heijn-familie." Als moeder en dochter vrij dagavond de deur uitgaan, neemt Wil het huishouden over. „Verder kook ik elke za terdag. Maar dat deed ik al vóór onze kleindochter er was, zelfs al vóór Joke begon bij AH." Overigens is de on derlinge taakverdeling wei nig veranderd. Wil: „Ik durf te zeggen dat ik best geëman cipeerd ben. Maar het is niet zo dat ik door het leven ga als huisman. Of liever: huisopa. Ik werk zelf nog veertig uur in de week." Naast die dagtaak wordt Wil ook nog op onregelmatige tijdstippen aan het werk ge roepen als reserve-hoofd agent bij de plaatselijke poli tie. In die hoedanigheid ver raste hij Joke ooit op een vrij dagavond. „Er was een vecht partij ontstaan in de winkel. Heel vervelend, leek ook alle maal vrij ernstig. Dus viel de politie met zwaailicht en al bij Albert Heijn binnen. Joke schrok wel even toen ze mij daar zo ineens in een uniform zag." Marjon Schoone-Molenkamp is 38 jtmr, moeder van 2 dochters (9 en 13 jaar) en getrouwd met Gerard. Ze woont in Heemstede en werkt al zo n 2 jaar part-time bij James Telesuper. Aanvankelijk vier ochtenden in de week, momenteel twee och tenden. Marjon verwerkt de bestellingen die tele fonisch bij de boodschappendienst binnenkomen en die dezelfde dag nog bij de mensen moeten worden afgeleverd. Op de foto Marjon met haar dochter Suzette. Kengetallen per 31/12-88 Marvelo Meester Albro Nistria - Aantal medewerkers 241 839 264 57 mannen 201 662 221 36 vrouwen 40 177 43 21 part-timers 15 78 29 4 Gerard Schoone stond aan vankelijk niet erg positief te genover een werkende vrouw En zéker niet zijn ei gen vrouw. „Ik was bang dat onze beide dochters eronder zouden lijden", vertelt hij. Nu. inmiddels zo'n twee jaar later, denkt hij daar heel an ders over. „Onze kinderen lij den er absoluut niet onder." Gerard Schoone (38) werkt bij de gemeentepolitie in Heemstede op de meldka mer. Daar beantwoordt hij al le inkomende telefoontjes. „Ik zorg ervoor dat mijn col lega's snel worden ingeseind als er iets aan de hand is", zegt hij, „zodat ze snel op de plaats van bestemming zijn." Dat zijn vrouw ook ging werken vond Gerard eigen lijk helemaal niet nodig. Het was echter niet om financiële redenen dat Marjon ging werken. Ze wilde gewoon wat afleiding en wat nieuwe contacten opdoen toen de kinderen wat groter werden. Ondanks zijn bedenkingen in het begin, ziet Gerard dat nu ook in: „Ze had het gewoon nodig om onder de mensen te komen. En ze heeft plezier in haar werk. Bovendien zijn die paar extra centjes die ze inbrengt bést wel aantrekke lijk." Gerard is goed te spreken over het bedrijf waar Marjon werkt. .Alles is daar moge lijk", vertelt hij enthousiast. .Als het eens niet uitkomt dat ze 's maandags moet werken, dan is haar baas altijd bereid een oplossing daarvoor te vinden. Nee hoor. niets dan lof over James Telesuper! Een ander voordeel is dat het werk van zowel Marjon als van mij dicht bij huis is. Als Marjon bijvoorbeeld 's och tends om half 9 moet begin nen, dan breng ik onze jong ste dochter naar school. Ik begin namelijk pas om 9 uur." Toch is Gerard blij dat Mar jon niet méér werkt dan die twee ochtenden „Twee och tenden is te overzien. Ik zie dat het bij sommige gezinnen helemaal verkeerd gaat om dat de vrouw een full-time baan heeft naast het huishou den. Ik vind dat dat niet kan. Nee, gelukkig loopt het bij ons zo op rolletjes. Ik merk dat Marjon door dat werken meer belangstelling heeft ge kregen voor allerlei andere zaken. Dat vind ik hartstikke positief. Nieuwe impulsen zorgen ervoor dat ze midden in het leven blijft staan Ik ben tevreden en mijn vrouw is dat ook Wat wil je dan nog meer..."

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 11