Werkmaatschappijen Het zijn voor mij toch onbekenden Albert Heijn in verandering pagina 10 (JUtfedltïe J Albert Heijn Flitsen wel gemakkelijk hoor, want ik weet niets van prijzen", zegt Martje. Duidelijk is dat Jappi het sla gersvak liefheeft. Martje: „Als we maar in de buurt van vlees komen, is hij er als de kippen bij. Hij wil altijd kijken en vergelijken." Martje is heel tevreden over de werktijden van haar man, want op zaterdag- en dins dagmiddag vrij, dat betekent tijd voor de kinderen, „Na tuurlijk zijn er wel eens druk ke piektijden", vertelt ze. „Rond de kerst en oud en nieuw bijvoorbeeld. Je merkt dan wel dat hij onder hoog spanning staat, maar hij is niet gauw chagrijnig hoor. Normaal gesproken gaat hij 's avonds nog wel eens klussen, maar dan is hij blij als hij zit." Over Albert Heijn: „Daar ben ik vaste klant; het is voor mij gewoon de beste super markt", zegt ze vol overtui ging- De ombouw van de Miro-winkels, de opening van de eerste winkel van The Fresh Company, een nieuw distributiecentrum in Utrecht, de introduc tie van twee nieuwe functies in de winkel, aanpas sing van de area-organisaties, de integraties van de distributiecentra, de centrale slagerijen, de Dienst Technische Projecten en Ahead Advertising in de Albert Heijn-organisatie. Een greep uit de vele ge beurtenissen binnen AH in 1988. „Ik kan me geen jaar herinne ren waarin er binnen Albert Heijn zoveel veranderd is", zegt algemeen directeur F.I. Ahlqvist in het 68 pagina's dikke intern jaarverslag Ba lans '88. Ondanks al deze ver anderingen heeft Albert Heijn in 1988 een omzet be haald van ruim 6,6 miljard gulden. Albert Heijn werd op 1 janua ri 1988 van de één op de an dere dag een fors stuk groter. Dit was het gevolg van de in tegratie van zowel Miro, de Vers Vlees Groep als Distri butie in Albert Heijn. Stuk voor stuk zijn de integraties vrijwel moeiteloos verlopen. De medewerkers van de di verse vroegere werkmaat schappijen voelen zich in middels volledig Albert Heijn'er. Aan de nieuwe on derdelen van de onderne ming wordt in Balans '88 vol op aandacht besteed, ze ho ren er helemaal bij. Waar ligt de pepermunt Speciale aandacht wordt in Balans '88 geschonken aan één voormalige Miro-winkel, nl. die in Tilburg, waar in april de zgn. NSM opende. Het is het paradepaardje van Albert Heijn met allerlei technologische nieuwighe den. Desondanks kan de win kel nog absoluut niet zonder mensen, die maken, ook in de NSM, nog steeds de winkel. Aan de NSM en aan de ver dere ontwikkeling van de winkel van de toekomst wordt overigens toch uitge breid aandacht besteed in Ba lans. Zo komt winkelontwer per Harry Oude Kempers aan het woord, die filosofeert over toekomstige ontwikke lingen. Hij verwacht dat klan ten binnen niet al te lange tijd aan een stelling kunnen vra gen waar de pepermunt ligt. In Balans ook aandacht voor de nieuwe functies assistent afdelingschef en filiaal-man- agement-assistent. Met beide functies wordt beoogd de werkdruk in de filialen te ver minderen en bovenal de be drijfsleiders en de afdelings chef te ontlasten van met na me administratieve taken. Zo moet een situatie ontstaan waarin het kader van de win kel zich volledig kan richten op de winkel en de klant. In Balans komen de assistent-af delingschefs aan het woord over hun opleiding. Over opleidingen wordt in Balans overigens toch veel gezegd. AH is bijzonder actief op dit gebied. De filiaal-mid denkaderopleiding voor aan staande afdelingschefs wordt beschreven, evenals het ex periment om opleidingen te laten geven door de comput er. „Als ik echt ging zitten le ren, begonnen na een half uur de lettertjes voor mijn ogen te dansen. Nu zet ik de 'u' aan, tik mijn codewoord in en dan krijg ik: „Hallo Hans", vat één van de deelnemers zijn ervaringen samen. Modules en netwerken De nieuwe functies passen al lemaal in de nieuwe beleids strategie van de AH-directie. Die strategie luidt samenge vat in één zin: de winkel als vertrekpunt. De kern hiervan is dat de gehele organisatie in dienst staat van de winkel. De werkzaamheden op het hoofdkantoor, in de DC's en in de CS'en hebben slechts één doel, zo zeggen de direc teuren Dorsman en Andreae: ervoor zorgen dat de winkel optimaal kan functioneren. Dorsman en Andreae gaan in Balans ook in op de zoge naamde module- en netwerk- gedachte. De module-op bouw houdt in dat in het ver volg alle AH-filialen niet meer precies op elkaar zullen lijken. Elke winkel zal zich meer dan ooit op de directe omgeving gaan richten. „In het assortiment van een fi liaal in een studentenwijk heeft het geen zin om een 20 kilo-verpakking bintjes in het assortiment op te nemen", zegt Dorsman. De verschillen zullen met name zichtbaar worden in het assortiment. Qua uitstraling blijven alle 540 filialen echte AH-win- kels. Het netwerk-idee houdt in, dat filialen in een stad elkaar moeten aanvullen en verster ken. Andreae: „In een ge meente is plaats voor een NSM. Het assortiment is hier zodanig groot en aantrekke lijk dat mensen ervoor in de auto willen stappen en ernaar toe willen rijden. Hier doet men één keer in de week boodschappen. In dezelfde stad liggen in de wijken sterk op de directe omgeving ge richte kleinere filialen waar men door de weeks zijn boodschappen doet." De kansen liggen er Uiteraard besteedt Balans ook aandacht aan het project "Vrouw en Werk', dat in 1988 van start is gegaan. „De kan sen liggen er voor vrouwen", zegt Herma Nauta, „maar ze moeten ze wel zelf pakken." Verder roept Nauta vrouwen op om op te komen voor hun eigen carrièrekansen. „Vrou wen willen nog te vaak zich zelf wegcijferen. Ze geven mannelijke collega's de kans op een baan die ze zelf zou den kunnen nemen." Voor 1989 verwacht de di rectie Albert Heijn vooruit gang. „Maar", zo zegt Ahlq vist in Balans, „het moet vooral ook het jaar worden waarin alle onderdelen van het bedrijf de tijd moeten ne men nog beter op elkaar in gespeeld te raken". Tevens hoopt de algemeen directeur dat alle Albert Heijn'ers in 1989 nog beter leren letten op al die kleine details die Albert Heijn voor de klant Al- bert Heijn maken. Kengetallen p=r 31-12-1988 Albert Heijn* James Telesuper - Aantal detailhandelsvestigingen 452 - Omzet (x 1 miljoen) 6.601 - /Vantal medewerkers 36.741 79 mannen 17.735 59 vrouwen 19.006 20 part-timers 22.063 62 incL Distributie,Vers Vlees Groep, Fresh Company, excl. franchising Koenen in een Albert Heijn-filiaal in Gorredijk. Al elf jaar werkt hij daar. Daarnaast weet hij nog tijd te vin den voor zijn hobby's: timmeren, knutselen en surfen. Zijn vrouw Martje en hun drie kinderen zijn natuurlijk een onmisbaar deel in zijn leven. Jappi Koenen kent veel van zijn dorpsgenoten uit het Friese Gorredijk. Wat wil je ook; als slager bij het plaatse lijke Albert Heijn-filiaal staat hij dagelijks in het middel punt. Bij hem mag het best een onsje meer zijn. Voor Martje Koenen, zijn vrouw, ligt dat anders. Altijd maar herkend worden op straat in het bijzijn van haar man vindt ze niet zo geslaagd. „Voor mij zijn het toch onbe kenden", zegt ze. Ahold zegt Jappi en Martje weinig. Mar tje; „Mijn man is geen lid van de personeelsvereniging en komt ook nooit in de Albert Heijn-kantine. Zo'n slagerij is eigenlijk een winkel in een winkel. Zijn collega's ken ik wel. Jappi werkt er met ple zier, al elf jaar lang." Naar haar zeggen is Jappi vele malen kritischer op vlees dan de doorsnee man of vrouw. Hij is ook degene die dat deel van de boodschappen voor zijn rekening neemt. „Dat is

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 10