MILIEU MOET NORMAAL ONDERDEEL AHOLD- BELEID WORDEN! „Als het even kan pak ik tegenwoordig de trein." Vooral commerciële mensen zijn gevoelig voor het milieu." De veldtocht van hoofd Milieuzorg A.J. de Lint: Flitsen pagina 7 Het hoofd Milieuzorg wijst op een fraai staaltje beeld houwwerk op zijn bureau, waarin wij, zo blijkt uit z'n toelichting, een scarabee (mestkever) dienen te her kennen. „In het oude Egypte was dat een heilig dier. Teken van nieuw leven, omdat uit de mest de nieuwe kevers werden geboren. Een mooi symbool. Heb ik van mijn vrouw gekregen toen ik hoofd Milieuzorg werd." Nee, lid van Greenpeace is het hoofd Milieuzorg niet, maar sinds zijn benoeming is hij wel een stuk milieube wuster geworden. „Als het even kan pak ik tegenwoor dig de trein in plaats van de auto. Papier gooi ik niet meer in de prullenbak omdat het anders wordt verbrand. Ik werk op kringlooppapier en ik gebruik vaker hetzelfde plastic bekertje om koffie te drinken. Als signaal en als mentaliteit zijn dat belangrij ke dingen. Ik probeer me te oefenen in dit soort zaken", verzekert Arie de Lint. Volle digheidshalve voegt hij eraan toe dat de composthoop in zijn achtertuin er al voor zijn benoeming was. Ozonlaag Ir. A.J. de Lint, voormalig hoofd van de inmiddels gede- in dat milieubesef doorklinkt, neemt zienderogen toe. De aandacht die het milieu bij Ahold krijgt, wordt niet in de laatste plaats veroorzaakt door de druk van kritische consumenten. „De klanten blijken bereid meer te beta len voor produkten die op milieuvriendelijke wijze zijn gemaakt. Door de problemen met het milieu en de plannen van de overheid zullen onze klanten zich in de toekomst alleen nog maar milieube wuster gaan gedragen. Er ligt dus ook een taak om de klant duidelijkheid te geven over hoe hij milieubewust kan ko pen. We moeten onze kennis op milieugebied daarom snel vergroten en ons beleid hier op aanpassen. Daar zullen we de komende paar jaar veel aandacht aan besteden. Deze relatie met de klant is er ook tevens de verklaring voor dat Milieuzorg bij het directoraat Communicatie is onderge bracht." Calamiteiten Niet alleen de klanten lopen, al of niet bevorderd door het broeikaseffect, warm voor het milieu, ook binnen het bedrijf is het milieubesef vol op aanwezig. Het hoofd Mi lieuzorg heeft op zijn veld tocht voor het milieu tot nu centraliseerde Dienst Tech nische Projecten, werd in ju ni 1988 aangesteld als hoofd Milieuzorg Ahold, een nieu we afdeling die voorlopig ge vormd wordt door De Lint in zijn eentje. Zijn opdracht is om te onderzoeken hoe de milieuzorg bij Ahold gestalte moet krijgen. „Het milieu moet een heel normaal on derdeel van het bedrijfsbe leid worden. Die kant moe ten we uit", licht het hoofd toe. Juist, maar hoe ver zijn wc bij Ahold op milieuge bied? De Lint: „Ik ben het afgelo pen half jaar bezig geweest om me in de materie te ver diepen. De volgende stap is het formuleren van een Ahold-milieubeleid. In die fa se zitten we nu, hoewel er inmiddels al maatregelen zijn genomen. Spuitbussen met drijfgassen die de ozonlaag afbreken, de zogenoemde CFK's, worden vanaf juni niet meer door ons verkocht. Als er fabrikanten zijn die toch doorgaan met het toepassen van CFK's dan is het jammer, maar dan -verdwijnen hun produkten van het schap. Schuimschaaltjes die met CFK's zijn gemaakt zullen vanaf juni niet meer door ons worden gebruikt. Het aan schafbeleid voor koelinstalla- treffende werkmaatschappij een plan van aanpak worden ontwikkeld. De Lint geeft een voorbeeld: „We komen in Nederland zo langzamerhand om in het afval. Bij Albert Heijn hebben we net een proef gedaan met het schei den van afval. In één van de filialen is het afval van vier weken uitgezocht. Papier, plastic, hout, organisch afval, glas: er bleek van alles in te zitten dat er niet in hoorde en dat opnieuw gebruikt kon worden. De resultaten van de proef moeten nog nader on derzocht worden, maar de bedoeling is om tot een goed afvalbeheerssysteem te ko men. Niet alleen in de filialen, maar bijvoorbeeld ook in de distributiecentra, de fabrie ken en de restaurants. Daar gaan we ook proeven nemen. Ook de vermindering van huishoudelijk afval zal de ko mende jaren bij Ahold veel aandacht krijgen. In Neder land worden al overal proe ven gedaan om huisvuil te talysatoren is volgens het af delingshoofd echter een uit stekend initiatief, dat bij Ahold kan worden nage volgd. Auto's die Ahold least, worden deels al uitge rust met een katalysator, maar het kan nog beter. Met behulp van voorlichting gaan we proberen de Ahold-mede- werkers selectiever te maken bij het kiezen van de auto, maar vooral bij het gebruik ervan." Ahold is het eerste detailhan delsbedrijf in Nederland met een afdeling Milieuzorg. „Niet omdat Ahold zo nodig voorop wil lopen", legt De Lint uit, „maar vanuit het be wustzijn dat het belangrijk is. De hoofdlijn van het beleid is om alternatieven aan de klant te bieden. We willen de keu ze aan de klant laten." En die klant, zo is de algemene ten dens, wil in toenemende ma te artikelen met een milieu vriendelijk karakter. Het aan tal brieven van klanten waar toe veel begrip ondervon den. „Vooral de commerciële mensen zijn heel gevoelig voor het milieu, omdat ze weten dat het speelt bij de consumenten. Het onder werp is met iedereen aan te snijden. Dat maakt het voor mij makkelijker. Allemaal fijn dat begrip, die plannen en maatregelen, maar vreest het hoofd Milieu zorg niet dat het hier slechts om druppels op een gloeien de plaat gaat en dat alleen krachtig ingrijpen van hoger hand wellicht nog enig soe laas kan bieden? „Hoewel de overheid wel hard bezig is, lijken de maatregelen die tot nu toe zijn getroffen onvol doende om de problemen op te lossen", moet hij toegeven. „De vervuiling komt steeds dichter bij de mensen. Het drinkwater is niet meer te vertrouwen, de groenten uit je tuin zijn verdacht, om over de lucht die we inademen nog maar te zwijgen. Ik ver wacht de grote ommezwaai na de voorlichting die de overheid aan de burgers gaat geven. Op basis van beter in zicht zullen die hun koopge woonten en gedrag aanpas sen en dat vooral zal de be drijven dwingen tot aanpas sing van hun beleid." Het gaat slecht met het milieu. De drijfgassen mol len de ozonlaag, de zure regen nekt onze bossen, milieurampen bedreigen het menselijk leven en Nederland is één grote gifbelt. De gehele schep ping staat op het spel, waarschuwde de koningin onlangs nog op de radio. En volgens de laatste rapporten is het allemaal nog veel erger dan we al dachten. De regering maakt zich zorgen. FNV en VNO sluiten een milieupact, maar wat doet Ahold? Hoe zit het met de maatschappelijke verantwoor delijkheid op dit gebied? Een gesprek met hoofd Milieuzorg Arie de Lint. ties is gewijzigd. Er zullen al leen nog installaties met min der schadelijke CFK's wor den gekocht en de bestaande koelinstallaties zullen gericht worden vervangen." Afval De afdeling Milieuzorg moet zich voorlopig, wegens de geringe mankracht, tot de be langrijkste zaken beperken. En een aantal van die zaken is inmiddels door het hoofd van de eenmansafdeling in kaart gebracht. Of beter: in beeld gebracht. Op het scherm van de afdelingscomputer laat De Lint een schema zien waarin de aandachtspunten zijn aan gegeven. Het gaat daarbij in totaal om 12 onderwerpen, waaronder CFK's, afvalschei ding, vrachtauto's, klein che misch afval, energiebesparin gen, retouremballage. Per werkmaatschappij is aange kruist welke punten van toe passing zijn. Voor die onder werpen zal voor de desbe scheiden. We zullen daar re kening mee moeten houden door overbodige verpakkin gen te vermijden en waar mogelijk voor karton te kie zen in plaats van folie. Karton is namelijk weer opnieuw te gebruiken. Verder is het al in enkele AH-filialen mogelijk om batterijen in te leveren. Ook het energieverbruik bij Ahold vraagt opnieuw aan dacht. Door het verbruik aan te pakken leveren we een bij drage aan de vermindering van de zure regen en het broeikaseffect. Vooral het broeikas-effect wordt voor een belangrijk deel door ver branding van gas, olie en ko len, dus door energiegebruik veroorzaakt." Katalysator Door auto's veroorzaakte luchtvervuiling behoort niet tot de prioriteiten van de af deling Milieuzorg. De recen te maatregel van de overheid inzake de toepassing van ka-

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 7