Echtpaar Bergsma tevreden over cursus Prototype rolstoel kassa wordt getest Ahold-huisstijl gemoderniseerd MUSEUM WINKEL pagina 6 Flitsen 'Pensioen in zicht Geheimzinnig Zalig niets doen Gesprekken over ervaringen /y> ZZ RECTIFI CATIE Het is zo langzamerhand een min of meer stan- daardbericht in Flitsen: mensen die in de buurt van de 60 jaar zijn geko men wordt aangeraden deel te nemen aan de cur sus 'Pensioen in zicht'. Hoewel het aantal Ahold- ers dat aan deze oproep gehoor geeft stijgt, is de opkomst nog verre van be vredigend. Daarom dit keer een echtpaar aan het woord, dat ongevraagd in Flitsen kwijt wil hoe zeer het heeft genoten van de week in vormingscen trum De Haaf in het Noordhollandse Bergen. Conclusie van de heer en mevrouwj. Bergsma: „Wie geen gebruik wil maken van deze, door het bedrijf betaalde mogelijkheid, doet zich zeer tekort." Jan Bergsma heeft er 26 Ahold-jaren opzitten. Na zes jaar in Canada zijn geluk te hebben gezocht (en er zijn vrouw Paula te hebben ge trouwd) werd hij afdelings chef AGF bij Albert Heijn. Amstelveen, Haarlem, Sant poort, Zandvoort, Heemste de en ten slotte de afgelopen 17 jaar weer in zijn woon plaats Amstelveen. „Drie jaar geleden, ik was toen 61, kreeg ik de keus: öf in de VUT, of korter werken. Om dat mijn vrouw toen nog een baan in het onderwijs had en toch hele dagen van huis was, besloot ik 24 uur per week te gaan werken. Vijf ochtenden per week, 's morgens om 7 uur beginnen en dus toch om 6 uur op." Pas toen Paula in de 'DOP' (Doorstroming Onderwijs Personeel) ging, besloot het echtpaar Bergsma gebruik te maken van de cursus 'Pen sioen in zicht'. „We hadden van vrienden daarover al ge hoord, maar als we vroegen hoe dat daar toeging, deden ze er wat geheimzinnig over. Zo in de trant van: dat moe ten jullie zelf maar ervaren. Voor mezelf had ik trouwens ook het gevoel dat als een dergelijke cursus je door het bedrijf wordt aangeboden, het toch ondankbaar is als je daarvan geen gebruik maakt." Paula Bergsma: „We zijn erheen gegaan met de ge dachte 'we zien wel', maar vanaf het begin waren we ei genlijk al verkocht. Een pret tige ontvangst, een prima on derkomen, een uitstekende gespreksleidster en een geva rieerd gezelschap. Dat laatste maakte het extra interessant. Zeven echtparen van diverse ondernemingen en verschil lende achtergronden, maar allemaal met een zeer af wachtende houding. Het is achteraf bekeken toch zeer bijzonder dat je binnen een week zo'n leuke onderlinge band smeedt." 'Pensioen in zicht' is er op gericht betrokken medewer kers én hun partner voor te bereiden op het aanstaande 'zalig niets doen'. Een aantal specialisten komt vertellen over zaken als sociale wetge ving, het maken van een tes tament, verantwoorde voe ding, gezond bewegen en de vele mogelijkheden van vrijetijdsbesteding. Voorts wordt onder leiding van een gespreksleider in steeds wis selende groepjes over allerlei aspecten van de nabije toe komst van gedachten gewis seld. Jan Bergsma: „Vooral dat laat ste heeft op ons een prima indruk gemaakt. Natuurlijk is het prettig als je over allerlei dingen wordt ingelicht, maar Paula en ik hebben toch het meest opgestoken van de ge sprekken met de andere cur sisten. Je komt tot de ontdek king dat ook anderen met vragen zitten. En dat je, zon der er zelfs erg in te hebben, door jouw ervaring anderen van dienst kunt zijn. Hoe be langrijk dat is, bleek op de laatste dag toen iedereen zijn visie op de voorbije week mocht geven. Iedereen zei aan de spontaan gevoerde ge sprekken en de onderlinge contacten veel goeds te heb ben beleefd." Paula Bergsma: „We moesten bijvoorbeeld een rollenspel doen waarin een pas gepensioneerde man het zijn vrouw kwalijk nam dat zij eens per week bij de buurvrouw een kop koffie ging drinken. Achterliggende gedachte was dat man en vrouw goede afspraken moe ten maken over de vrijheid die ze elkaar - ook na de pen sionering - moeten laten. Maar eveneens over de hulp die ze elkaar moeten bieden. Ook de vrouw wordt ouder en daarom is het helemaal niet zo gek als de man eens kookt of een andere huishou delijke klus voor zijn reke ning neemt. In onze groep bleek dat soort situaties dui delijk herkend te worden." 'Pensioen in zicht' dus een succes? „Wat ons betreft voor honderd procent", be toogt Jan Bergsma. „Paula en ik hadden die week niet graag willen missen." Stel: je wilt de huisstijl van Ahold meer profiel geven omdat je het Ahold-logo alleen niet meer voldoende vindt. Wat doe je dan? Je haalt het hart uit het logo, je vermenigvuldigt het en je hebt een basispa troon dat je op alle Ahold-uitingen kan toepassen. Zo simpel gaat dat, maar je moet er alleen wel opkomen. Twee verspringende balkjes onder een hoek van 45 graden. Dat is al les. „Het lag eigenlijk voor de hand", moet Eric Coppenhagen van het ontwerpbureau De Wit Coppenhagen toe geven. „Wat eenvoud betreft is dit nauwelijks te evenaren." Aanleiding voor de ontwik keling van het balkenpatroon was de toekenning van het predikaat 'Koninklijk' in 1987. Die toekenning maakte aanpassing van de huisstijl noodzakelijk. Aan het logo - of zoals sommigen zeggen: de krakeling - werd een kroontje toegevoegd en de ontwer pers maakten meteen van de gelegenheid gebruik om te onderzo,eken of de huisstijl nog op andere punten aange: Wegens een teclmiscbe fout was de tekst over de nieuwe huisstijl van AJjold in het vori ge nummer onleesbaar ge worden. Voor de goede orde is de tekst daarom hier nog een keer afgedrukt. zy> past diende te worden. En dat diende hij. „We hebben ge zocht naar een toevoeging, een ander bindmiddel dan al leen het logo, een extra mid del om aan te geven dat het om iets van Ahold gaat", al dus Egbert Jonker, hoofd Pro duct Design bij AH en tevens verantwoordelijk voor de huisstijl van Ahold. Ahold profileert zich de laatste tijd steeds meer als holding", vult Eric Coppenhagen aan. „Het balkjespatroon is een prima middel om daar, mede uit drukking aan te geven." Om fotografische afwijkin gen te voorkomen werd het patroon gemaakt op een ont- werpcomputer. Bijkomend voordeel daarbij is dat er op de computer ook eenvoudig allerlei optische effecten zijn te realiseren. Bol maken, kan telen, noem maar op. „Er ligt nog een heel terrein braak", meent Coppenhagen. „En de eerste aanzet is al gegeven. Op de Ahold-kalender heb ben we namelijk gebruik ge maakt van een verloop in het patroon." Behalve op de Ahold-kalender is het motief inmiddels ook gebruikt op de Ahold-kerstkaart. En binnen kort zullen we het ook op an dere Ahold-uitingen tegen komen. Op het jaarverslag bijvoorbeeld, en als het aan Egbert Jonker ligt, wordt het patroon ook in het tapijt van het in aanbouw zijnde Ahold- hoofdkantoor geweven. Stropdassen, de binnenkant van enveloppen, alles is mo gelijk. Het patroon blijkt vol gens Eric Coppenhagen bij zonder veelzijdige toepas singsmogelijkheden te heb ben, waarmee een 'rode draad' getrokken kan worden door alle visuele uitingen van Ahold, sterker dan dat voor heen het geval was. Alleen moet, volgens de ontwerper, voorkomen worden dat het trendy wordt. een uurtje langer open; de sluitingstijd wordt dan 17.00 uur. Op zon- en feestdagen is de Museumwinkel gesloten. De toegangsprijs, welke wordt afgedragen aan de Stichting De Zaanse Schans, bedraagt 0.50 voor volwas senen en 0.25 voor kinde ren. Groepsreserveringen kunnen telefonisch worden gemaakt via 075-592576. Het seizoen voor de Albert Heijn Museumwinkel op de Zaanse Schans is weer begon nen. Tot 28 februari a.s. is de Museumwinkel geopend van 10.00-13-00 uur en van 14.00-16.00 uur. Vanaf 28 fe bruari is de Museumwinkel In de aankondiging van de dagtochten voor gepen sioneerden en VUT'ers die stond afgedrukt in het decembernummer is he laas een verkeerde datum afgedrukt. De dagtocht voor deelnemers uit de omgeving Delft en Den Haag vindt nl. niet plaats op 1 juli 1989, maar op 1 juni 1989. In de loop van de maand maart zult u een uitnodiging ontvangen. ■■HM In samenwerking met de GMD (Gemeenschappelij ke Medische Dienst) en het RCA (Revalidatie Cen trum Amsterdam) is een speciaal meubel ontwik keld waarmee rolstoelge bruikers een kassa kun nen bediend. Op 9 februa ri jl. zijn de betrokken in stanties gaan kijken haar het prototype, dat binnen kort op het RCA geplaatst zal worden. Daar zal een werksituatie worden na gebootst waardoor gege vens worden gevonden over het functioneren van het meubel, terwijl ook eventuele verbeteringen kunnen worden aange bracht. Daarna wordt het meubel in gebruik geno men in enkele proef-fllia- len van Albert Heijn.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 6