Ruim baan voor vrouwen met ambitie Aanleiding Vrouwen moeten wel willen Grenzen verleggen Brandende vragen Grote verant woordelijkheid Flitsen pagina 5 Hl/UB vn PUTTE» AttHEl-IES »OLTEH AstridJoosten vertelt over Vrouwen op en achter het scherm'. Het eerste deel van het programma wordt afgeslotert dooreen zangspektakel van 'Montezuma's RevengeVijf'aantrekkelijke'heren stelen de show met popmuziek waarbij de stem als enig instrument wordt gebruikt. De zaal laat zich enthousiast meeslepen. De panelleden beantwoorden de irageri uit de zaal. Vrouwen die hogerop willen bij Albert Heijn krij gen hun kans. Met een campagne en een congres markeert AH een nieuwe koers in het personeelbe- leid. Er wordt naar gestreefd om meer vrouwen in kaderfuncties te krijgen. Op het 'Congres van de Verandering' zijn de plan nen nader uiteen gezet en werd bekend gemaakt dat in de toekomst ook aandacht wordt besteed aan de situatie van vrouwen die niet in de winkels maar elders bij AH werken. Uit het hele land kwamen ze bijeen. Meer dan 500 vrou wen, van ieder AH-filiaal mi nimaal één afgevaardigde. Op 31 januari jl. vond in het Con gresgebouw in Den Haag de afsluiting plaats van de cam pagne "Vrouw Werk; Gelij ke kansen bij AH.' Het con gres bood ruimte voor ver duidelijking van het gekozen beleid, en voor beantwoor ding van de meest brandende vragen van de medewerk sters uit de filialen. Bij AH werken meer vrou wen dan mannen. Alleen in kaderfuncties zijn er opval lend weinig vrouwen te vin den. Een scheefgetrokken siuatie, vindt Jan Andreae (di recteur Operations Albert Heijn), die tijdens het con gres vertelde waarom er bij AH zoveel aandacht wordt geschonken aan de positie van vrouwen. AH wil meer gebruik gaan maken van de aanwezige ta lenten binnen de organisatie. Veel van het talent is bij vrou wen te vinden. Zij krijgen echter niet voldoende de kans deze talenten verder te ontplooien. Vrouwen moe ten dan ook meer kansen krij gen om door te groeien. „En een beetje hulp kunnen ze daar best bij gebruiken", vindt Andreae. „Traditioneel wordt er nega tief gedacht over vrouwen met ambities", aldus Wim van Dijk, hoofd van de staf dienst Personeelzaken. Ope rations in zijn betoog. Hij haalde onderzoeken aan waaruit blijkt dat men over het algemeen vindt dat vrou wen geen leidinggevende ca paciteiten hebben. Aan dat onjuiste beeld wil AH wat gaan doen. Wim van Dijk benadrukte dat AH daarbij niet aan positieve discriminatie denkt, dus vrouwen niet zal voortrek ken. Bij de keuze tussen een man of een vrouw voor een vacature zal gewoon de kwa liteit van de kandidaat de doorslag blijven geven en niet de sekse. Zwangerschap, kinderen, maar ook vooroordelen ma ken het vrouwen lastig een carrière te plannen. AH gaat de vrouwen daarbij een handje helpen. Er wordt nu gewerkt aan maatregelen als flexibel op te nemen zwan gerschapsverlof, kinderop vang door gastouderprojec ten en speciale regelingen voor part-timers en herin- treedsters. „Hebben vrouwen nu een streepje voor?", vraagt spre ker Wim van Dijk zich nog even af. „Nee", is zijn ant woord. „Binnen AH zullen vrouwen en mannen gelijke kansen krijgen. Maar vergelij ken we het met de situatie bij andere bedrijven, dan heb ben vrouwen bij AH zeker wél een streepje voor." Behalve dat vrouwen de ca paciteit in huis moeten heb ben, moeten ze ook echt wil len. Dat vindt Astrid Joosten, bekend van o.a. het televisie programma Jongbloed Joosten. Zij vertelde tijdens het congres in Den Haag over Wrouwen op en achter het scherm'. In Hilversum blijkt de situatie niet veel anders te zijn dan bij AH. Ook daar zijn bijna geen vrouwen op lei dinggevende posities te vin den. Astrid Joosten probeert samen met enkele vrouwelij ke collega's daar wat aan te doen. Op het videoscherm toonde de presentatrice enkele pro- dukties die zij in dit kader ge maakt hebben. De getoonde stukjes moeten de onder waardering van vrouwen, met name in de media, aan kaarten. Zo hopen zij een mentaliteitsverandering te weeg te brengen in Hilver sum. „Vrouwen zijn vaak nog bang voor veel verantwoordelijk heid in hun werk. Maar dat is nergens voor nodig", aldus Astrid Joosten. „Verantwoor delijkheid is juist léuk, en niet eng!" Annelies Nolten kan dit be amen. „Steeds je grenzen ver leggen, kijken hoeveel ver der je nog kunt gaan, dat is het leuke van carrière ma ken", vertelt ze aan Astrid Joosten, die haar interviewde over haar succesvolle loop baan bij AH. Annelies is hele maal onderaan bij AH begon nen, en nu mag ze zich waar nemend bedrijfsleider noe men. Ze is ervan overtuigd dat iedere vrouw hogerop kan komen: „Ais je maar ini tiatieven neemt, voor jezelf opkomt, hard kan en wil werken en je de capaciteiten ervoor hebt." Adri de Vries, congresvoor zitter en hoofdredactrice van het blad Viva, leidde het vra genuur na de pauze. Veel vragen waren al tevoren ingezonden, maar ook in de zaal schroomde men niet om het panel vragen te stellen die betrekking hadden op de eigen situatie of die van colle ga's. Vragen over herintre ding na een jaar of langer er uit te zijn geweest, over op leidingsmogelijkheden, in hoeverre er bijvoorbeeld di ploma's nodig zijn voor het in aanmerking komen voor de opleiding assistent-afdelings chef (AAC) of afdelingschef (AC), gastouderprojecten (een alternatief voor crè ches, waarbij AH een bijdra ge levert in de kosten) en de mogelijkheden voor part-ti me werken. Eén ding werd duidelijk: ge let op de vele reacties uit de zaal komen de door AH voor gestelde maatregelen geen dag te vroeg. Het congres is niet de afslui ting, maar het begin van een verandering, zoals Jan An dreae bij aanvang van het congres opmerkte. Harry Vermeulen (directeur Perso neel Organisatie van Albert Heijn) haakte daar in zijn af sluitende woorden nog even op in. „Het project kan alleen slagen, als de vrouwen bij AR er ook op inspelen." Betrok kenheid is volgens hem niet voldoende. Waar het op aan komt is er iets mee te doen. Door de kans aan te grijpen kan de bedoelde mentali teitsverandering binnen de organisatie pas echt op gang komen. Dat 'hier ook verantwoorde lijkheid ligt voor de chefs en personeelfunctionarissen mag niet worden vergeten. Als die 'heren' de vrouwen met ambitie te weinig steu nen zal er maar weinig veran deren. Vermeulen gaf alvast het goede voorbeeld. Hij sloot af met de mededeling dat de proef met de gastou derprojecten in uitgebreide vorm wordt voortgezet.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 5