Ik ben niet zo'n footbal fanaat en dat vonden ze hier maar vreemd Eric Verhoeven, hoofd Marktonderzoek bij BI-LO: 'ith Bonus Buys! pagina 4 Flitsen „Can we do it?", informeert BI-LO-president Marshall Collins nadat hij zojuist de ambitieuze winstprognose heeft ontvouwd. „Yes", bulderen een kleine tweehonderd BI-LO-bedrijfsleiders in koor. Collins legt een hand achter zijn oor: „I can't hear you!" En wederom, maar nu nog harder, da vert een massaal Yes' door het Hyatt Regency Hotel in Greenville, South Carolina. Het is zondag middag en de bedrijfsleidersdagen van BI-LO zijn in volle gang. Eerder op de middag heeft Collins zijn gehoor al tot een andere krasse belofte weten te verleiden. „We zullen de beste supermarktketen van het zuidoosten zijn", riep hij en iedereen riep het hem na, staand en met de rechter hand omhoog. Het competi tie-element zit diep gewor teld bij de Amerikanen. De schoonste winkel, de vrien delijkste medewerker, de hoogste omzet. Overal ma ken ze een wedstrijd van. De bedrijfsleidersdagen staan geheel in het teken van de Olympische Spelen, com pleet met vlam. „De Olympi sche vlam die we hier ontsto ken hebben wordt een vreug devuur", voorspelt vice-pre sident Allan Noddle die in middels overigens tot presi dent van Giant Food Stores is benoemd, op de tweede dag, en hij heeft het nog niet ge zegd of een geschoolde gos pelzanger begint uit volle borst -te galmen: „I'm proud to be an American. God bless the USA". Zo gaat dat in Ame rika. Kom daar maar eens om op de bedrijfsleidersdag van Albert Heijn. Broodje van Dobben Ik bezoek de bedrijfsleiders dagen met Eric Verhoeven (44), hoofd Marktonderzoek bij BI-LO. Hij is inmiddels 21 jaar in dienst van Ahold. Voor hij zich in 1979 in Amerika vestigde, werkte hij op het hoofdkantoor in Zaandam en bij CadaDia, de in 1985 door Ahold verkochte Spaanse su permarktketen. En nu zit hij al bijna 10 jaar in Greenville, een 'high-energv'-city halver wege New York en Miami, zoals een promotiedruk werkje meldt. Nou ja goed, de gezelligheid van Amster dam, zijn oude woonplaats, die sfeer, dat vind je hier niet. Het Broodje van Dobben ook niet. En slagroom is net scheerschuim. Maar terug naar Nederland, nee. Hij blijft liever in Greenville. „De werkatmosfeer en de menta liteit bevallen me hier. Er wordt met zoveel plezier ge werkt in de Verenigde Staten. Kwestie van instelling. Je hebt hier een ander soort en thousiasme. Het is hier ook veel informeler. Iedereen noemt de directeur bij zijn voornaam en iedereen kan zo bij hem in en uit lopen. Dat zorgt direct al voor een veel vriendelijker werkatmosfeer dan ik in Nederland ooit mee gemaakt heb. Je krijgt zoveel opportunities, hoe zeg je het ook al weer in het Neder lands, eh... mogelijkheden om dingen te ondernemen." Eric Verhoeven moet af en toe even zoeken naar een Ne derlands woord. Ook zijn zinsbouw vertoont de sporen van jarenlange Amerikaanse invloed. In de ruim 9 jaar dat hij in Amerika zit is hij welge teld drie keer terug geweest in Nederland, „Heimwee? Ach, ik wil het af en toe wel weer eens zien: de Jordaan en de Albert Cuyp. Ik heb nog veel vrienden in Nederland. Familie nauwelijks, daarvoor hoef ik niet terug. Wel voor de bruine kroegen of een kro- ketje. Noem het maar jeugd sentiment." Smoky Mountains Hij woont in een bungalow in een buitenwijk van Greenvil le. Het huis ziet eruit zoals men dat kent uit Amerikaan se TV-series: laag, vrijstaand, een voortuin met oprit en een hor voor de voordeur, maar de Friese staartklok ont breekt niet. „Het wonen is hier prettiger dan in Neder land. Het klimaat is aange naam en er is altijd het avon tuurlijke aspect. Hoewel, als je er al zo lang woont als ik, verdwijnt dat natuurlijk. Toen ik studeerde had ik al tijd al het idee om naar het buitenland te gaan en dit is natuurlijk een geweldige kans geweest. Je leeft hier in een andere wereld. De men sen zijn erg gericht op hun werk en daardoor minder geïnteresseerd in vakanties. Twee weken vakantie is hier normaal. Zelf maak ik vaak in het weekend trektochten in de bergen. Dat maakt de noodzaak van lange vakanties veel minder groot. De Smoky Mountains liggen hier een uur rijden vandaan. Het is hier geen slechte plek om te wonen." Bananen Spartanburg is een stad met 200.000 inwoners 45 km ten noordoosten van Greenville. Ik ben er met Eric heen gere den om supermarkten te be zoeken. Districtsmanager Da ve Mower laat ons zowel BI- LO-winkels als filialen van de concurrentie zien. „Ik vind vork opscheppen." De afde ling van Eric telt vier mede werkers. Hij heeft er onlangs twee onderzoekers bijgekre- gen. „Vorig jaar hebben we met zijn tweëen dertig nieu we wiiikellokaties gevonden. Daar hebben we negentig lo- katies voor moeten onder zoeken. Verder doen we ook imago-onderzoek en prijs- checks. BI-LO wil in elke prijszone altijd de laagste prijzen hebben. Dat betekent dat je op de hoogte moet blij ven van de prijzen van de concurrent. Zes jaar geleden deden we 750 artikelen. Lie pen we met een blocnote door de winkels van de con currentie om de prijzen te noteren. Later werden het er 2.500 en nu laten we iedere 6 tot 10 weken 8.500 prijs- checks doen. Wall to wall. Binnenkort willen we scan ners gaan gebruiken. Dat werkt sneller en dan kunnen de prijzen van BI-LO ook on middellijk aangepast worden als daar aanleiding toe is. Ie dereen checkt eikaars prijzen hier. Het is een soort gentle- mans agreement: jij checkt onze prijzen, wij checken jul lie prijzen." Damn foreigner „Het verschil tussen de Ame rikaanse en de Nederlandse consument is groot. Een ver schil van dag en nacht. Ame rikanen eten anders en heb ben een heel ander leefpa troon. Het gezinsverband verdwijnt. Het gebeurt niet veel meer dat families hier gezamenlijk eten. Iedereen heeft hier altijd wat te doen. Eten mag niet te veel tijd kos ten. Daarom groeit het diep vriesassortiment zo enorm. Ieder kind weet hoe de mag netron werkt. Amerikanen wonen in het algemeen ver van de winkels vandaan. Het verzorgingsgebied van een AH-winkel is 1,5 km, dat van een BI-LO-winkel 5 km. Juist vanwege die grotere afstand komen de klanten hier ge middeld maar 2 keer per week in een supermarkt. Er heerst een andere mentali teit. Amerikanen zijn vrien delijker dan Nederlanders. Het is heel eenvoudig om mensen hier te leren kennen, maar echte vriendschap vind je niet zo gemakkelijk. In ze kere zin zijn ze inderdaad wat oppervlakkig. In het begin was ik vaak een buitenstaan der. 'A damn foreigner' werd ik soms schertsend genoemd. Ik ben niet zo'n football-fa- naat en dat vonden ze maar vreemd. In de loop der jaren is dat veranderd. Dat merkte ik vorig jaar nog toen er een aantal kerels van Ahold op bezoek waren. Normaal ge sproken krijg ik altijd een seintje als er Nederlanders komen, maar dat waren ze vergeten. „We realiseerden ons niet dat je Nederlander bent!", zeiden ze later. Ze hadden er niet aan gedacht om mij te bellen!" Door Aad Schoen het leven in Amerika en zijn werk bij BI-LO, dat eigenlijk alles omvat wat direct met onderzoek te maken heeft: vestigingsplaatsen en con- currentie-onderzoek, om- zetanalyse, prijs-checks. „BI- LO had geen enkele onder zoekservaring toen Ahold de zaak overnam. Alles werd op gevoel gedaan. Dat kon toen, omdat er in die tijd nog geen echte concurrentie was. Maar daar kwam verandering in en het was duidelijk dat er wat moest gebeuren. In het begin vloog ik heen en weer werd er nauwelijks. Reclame werd bijvoorbeeld helemaal niet gemaakt en in het distri butiecentrum werd alles bo ven op elkaar gestapeld om dat er geen stellingen waren. Ahold heeft toen geleidelijk aan vernieuwingen inge voerd. Het gaat nu veel effi ciënter en professioneler. De achterstand is aardig ingelo pen, hoewel we nog niet zover zijn als Albert Heijn. Daar moet met een pincet naar besparingen worden ge zocht, hier kon je die vijf, zes jaar geleden met een hooi- het verschrikkelijk om toe te geven", zegt Mower, als hij de AGF-afdeling van concur rent Community Cash aan nauwgezet onderzoek onder werpt, „maar de bananen zijn hier beter dan bij ons!" En dan, als hij merkt dat ik zijn woorden getrouw noteer: „Dat schrijf je toch niet op hè?" De supermarkten die we be zoeken zijn bijna allemaal volgens hetzelfde patroon opgebouwd. Een enorme AGF-afdeling bij de ingang, bedieningsafdelingen langs de zijkanten, vlees in zelfbe diening, kruidenierswaren in het midden en een giganti sche diepvriesafdeling aan het eind. Met de zuidelijke gewoonte om te pruimen en te snuiven .is terdege reke ning gehouden, getuige de ruime sortering pruim- en snuiftabak, met prachtmer- ken als Taylors Pride Leaf, Red Man, Beech Nut, Chatta nooga Chew, Rough Coun try, Levi Garret, Society Snuff, Tube Rose, Railroad Mills. „Een minimaal assortiment", zegt Mower, „dat moet je hebben om in business te blijven." Hooivork 's Avonds eet ik met Eric Ver hoeven bij de beste Italiaan in Greenville. Hij vertelt over Eric Verhoeven tussen Amerika en Neder land, maar al snel bleek dat ze iemand full-time nodig had den. Ik kreeg de baan aange boden en zo is het gekomen. Mijn eerste ervaring hier was een schok. Ik had gedacht dat ze veel verder zouden zijn dan in Nederland, maar het tegendeel was het geval. BI- LO was tot dan met de losse hand geregeerd. De filosofie was: we zetten winkels neer en daarmee uit. Geïnvesteerd

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 4