AHOLD GOED BESCHERMD TEGEN ONGEWENSTE OVERNAMEN UITSLAG KERSTPUZZEL The Fresh Company opent twee nieuwe filialen Flitsen pagina 3 In Amerika en Groot Brittanië is het aan de orde van de dag: bedrijven die door ongewenste over vallers worden opgekocht en vervolgens met gro te winsten in onderdelen worden doorverkocht. Hoe groot is de kans dat zoiets ook met Ahold gebeurt? De investeringsgroep Kohl- berg Kravis Roberts betaalde eind vorig jaar 25 miljard dol lar voor het Amerikaanse koekjesconcern RJR Nabisco en begon direct met het ver kopen van winstgevende on derdelen. Ahold is bij de hui dige aandelenkoers ongeveer 2 miljard gulden waard op de beurs. Dat is ongeveer 13 keer de jaarwinst. Unilever betaalde onlangs 23,5 keer de jaarwinst voor het cosme ticabedrijf Fabergé. In Japan deinst men er niet voor terug om 50 keer de jaarwinst te betalen. Dertien keer de jaar winst lijkt dan ook niet veel. De vraag is echter of het in derdaad mogelijk is dat Ahold, naar Amerikaans mo del, wordt opgekocht, waar na de best draaiende werk maatschappijen met vette winsten worden doorver kocht. Het antwoord luidt 'neen', want Ahold heeft zich terzake adequaat beschermd. „Naar de mens gesproken kunnen we ons veilig voe len", aldus Paul Butzelaar, hoofd Juridische Zaken van Ahold. Optie Hoe is Ahold beschermd? Op het moment dat er een onge wenste overval in de lucht hangt, kan de Raad van Be stuur besluiten tot het uitge ven van preferente aandelen aan de Stichting Ahold Conti nuïteit, een speciaal hiervoor in het leven geroepen or gaan Ahold kan in zo'n geval zoveel preferente aandelen uitgeven dat de stichting een meerderheid van het totaal uitstaande aandelenkapitaal in haar bezit krijgt. De prefe rente aandelen kunnen ech ter pas uitgegeven worden nadat aan de voorschriften van de Fusiegedragregels is voldaan. Het naleven van die regels kost tijd, terwijl snel heid in zo'n geval geboden is. Om dat probleem te onder vangen is de beschermings constructie vorige maand ge perfectioneerd. Ahold heeft namelijk aan de Stichting Ahold Continuïteit een optie verleend op het verwerven van aandelen (een optie is het recht op koop van aande len). Bij het verlenen van de ze optie moesten de Fusiege dragregels eveneens in acht genomen worden en dat is vorige maand gebeurd. In dien zich nu een ongewenste overvaller - en wat 'onge wenst' is bepaalt de Raad van Bestuur - aandient en er dus preferente aandelen uitgege ven moeten worden, hoeft op dat moment niet meer aan de formaliteiten te worden voldaan, omdat dat inmiddels al is gebeurd bij het verlenen van de optie. Op die manier wordt tijd gewonnen. Een eventuele overvaller zal zich nu wel twee keer bedenken voor hij een poging waagt om Ahold te kopen. Afschrikwekkend Het bestuur van de Stichting Ahold Continuïteit bestaat uit 2 leden van de Raad van Commissarissen van Ahold en 3 externe leden die geen binding hebben met het be drijf. In de statuten is vastge legd dat de stichting zich zal richten naar het belang van Ahold. „De stichting verze kert. zoals de naam al aan geeft, de continuïteit van Ahold. Maar het is niet zo dat ze de Raad van Bestuur naar de mond praat", aldus het hoofd Juridische Zaken. De vraag dringt zich op waar om nu niet meteen de aande len aan de stichting worden uitgegeven, dan heb je geen optie nodig en is de zaak in één keer geregeld. Maar die vlieger gaat, zo legt Paul But zelaar uit, niet op. „Dat zou een dure oplossing zijn. Dan moet de stichting geld lenen om die aandelen te kopen en geld lenen is duur. Verder moet er kapitaalbelasting worden betaald en zal er divi dend op die aandelen moe ten worden betaald. We ho pen eerlijk gezegd dat die aandelen nooit uitgegeven hoeven te worden. En door de afschrikwekkende wer king die van de bescher mingsconstructie uitgaat, is de kans groot dat het ook in derdaad nooit zal hoeven te gebeuren. Mocht de uitgifte van de aandelen onverhoopt wel nodig zijn dan zullen ze weer ingenomen worden zo dra de overnamedreiging is verdwenen." Recordhoogten Aandeelhouders zijn door gaans niet zo blij met be schermingsmaatregelen. Het ontneemt ze de mogelijkheid om in korte tijd een flinke winst op hun aandelen te ma ken. Op het moment dat er een overvaller actief wordt op de beurs, stijgt de koers namelijk naar recordhoog ten. Door de beschermings constructie is die kans verke ken. „Dat klopt", zegt Paul Butzelaar. „Maar de continuï teit van het bedrijf en daar mee ook het belang van de werknemers, hebben bij het besluit zwaarder gewogen dan eventuele korte termijn- winst die aandeelhouders bij een ongewenste overval zou den kunnen behalen. Overi gens zullen de aandeelhou ders op een buitengewone al gemene aandeelhoudersver gadering geïnformeerd wor den over de optieverlening." Ahold is dus afdoende bevei ligd tegen vijandige overval len. Butzelaar: „De zandzak ken liggen klaar. Als de nood aan de man komt hoeven we ze alleen nog maar op te sta pelen." „AUe medewerkers fij ne dagen toegewenst!". Zo luidde de oplossing van de puzzel uit het kerstnummer van Flit sen en bijna alle inzen ders hadden deze zin weten te vinden. Om dat er maar drie prijzen te verdelen vielen en er duizenden goede oplossingen binnen stroomden, zag de des kundige jury zich ge noodzaakt om de prijs winnaars door loting aan te wijzen. De eerste prijs, bestaande uit een bedrag van 150,- in waardebonnen, ging naar Anita van der Hei den uit Barendrecht. De tweede prijs 100,- aan waardebonnen) werd gewonnen door mevrouw A J. de Groot- van Vonderen uit Oegstgeest en de derde prijs 50,- aan waar debonnen) kwam in handen van mevrouw R.CJ. Jonker-Stoffer. De prijswinnaars heb ben hun prijs inmid dels toegestuurd ge kregen. Na het succes aan het Koningsplein in Amsterdam waar de eerste Fresh Company in het afgelopen najaar werd geopend, was te verwachten dat op de ingeslagen weg zou worden doorgegaan. Op don derdag 9 maart a.s. wordt in Eindhoven aan de Vrijstraat het tweede filiaal geopend, gevolgd door het derde filiaal op woensdag 15 maart in het win kelcentrum Tussenmeer in Amsterdam-Osdorp. Hoewel de oppervlakten van beide zaken nogal verschil len - Eindhoven ruim 330 m2, Osdorp 80 m2 - is getracht ze dezelfde uitstraling te geven als het Koningsplein (400 m2). De heer A.H. Innemee, projectleider van The Fresh Company daarover: „We hebben, evenals in het eerste filiaal 'vers, lekker en gezond in een smaakvol interieur' ge stalte gegeven. De vormge ving van deze bijzondere winkel wordt door de klan ten duidelijk gewaardeerd. Stapje verder In Eindhoven zijn we weer een stapje verder gegaan. Het assortiment is bijna hetzelfde als aan het Koningsplein, al leen groente en fruit ontbre ken in het nieuwe filiaal. Daarnaast hebben wc een aantal sta-tafeltjes neergezet waardoor de klanten de gele genheid hebben een belegd broodje of een snack uit de hand te nuttigen. Denk voor al niet aan een cafetaria of snackbar, het is meer een te gemoet komen aan de Bour gondische leefwijze van de zuiderling. We vertrouwen erop dat dit in Noord-Bra bant aanslaat. Ook in Osdorp proberen we de klanten tege moet te komen. Veel bezoe kers van het Koningsplein wonen in Osdorp en het leek ons een goede zaak om daar een klein filiaal te openen dat toch aan de verwachtingen voldoet. Daar is het assorti ment toegespitst op groente en fruit van hoogwaardige kwaliteit, zeg maar de AGF- winkel voor de jaren '90, al ontbreekt geenszins bereide voeding en salades", aldus de heer Innemee. Dimensie toegevoegd The Fresh Company in Eind hoven is een vestiging aan de rand van het centrum waar zich nog een aantal andere verswinkels bevindt. In Os dorp is het nieuwe filiaal gesi tueerd tussen een aantal spe ciaalzaken. The Fresh Com pany streeft ernaar met deze winkelformule een dimensie toe te voegen aan het huidige winkelbestand. Bedrijfslei der Gery Boeijen start met ongeveer 20 medewerkers in Eindhoven, terwijl Jan Koster in Osdorp de scepter zal zwaaien over ongeveer 9 me dewerkers, zaterdaghulpen en part-timers meegerekend. Over de toekomstplannen wil de heer Innemee nog niet te veel zeggen. „Over een half jaar gaan we pas evalue ren en dan zien wc wel ver der. Op het ogenblik hebben de klanten duidelijk behoefte aan een kleine wijziging van de winkelsluitingswet, al was het maar een uur. Vooral aan het Koningsplein zou dat een uitkomst zijn. Pieken liggen daar tegen sluitingstijd en in het weekeinde. En vaak zijn er klanten die nog na slui tingstijd aankloppen voor de laatste hoognodige bood schappen. Daar zouden we graag aan tegemoet willen komen", besluit de heer In nemee. Zoals op het Koningsplein in Amsterdam zal er in Osdorp en Eindhoven een bar met bereide voeding te vinden zijn. Op deJ'oto de toonbank in Amsterdamwaar vooral Indische maaltijden te krijgen zijn, zoals bami goreng, babi pangang en babi ketjap.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 3