ar Zo maar o maar De aardige mensen van de afdeling Thee van Marvelo Doorkachelen Lachebek Voetbal Een kunstenaar Record Leuker pagina 16 Flitsen Maria Rosella Aru-Era Rien Kampen zoals hij voluit heet, rechtop doet veren. Want kom bij José niet aan 'anunedBen Frank Vogel Marvelo. Eenfabriekspand zoals je er in de Zaanstreek nog zoveel hebt. Poort door, deur in, lift omhoog, trap af gang door, linksaf, denk omje hoofd, trap op, drempel 01 'er, gang uit en ziedaar: de thee-afdeling. Produktiechef Rien van Kampen: Er zijn hier wel eens mensen de weg kwijt geraakt. Maar Rien niet. Die liep hier twee jaar terug zomaar naar toe. Zonder enige moeite. Kwestie van routine waarschijnlijk. Rien's kostje leek gekocht. Zoon van een vader die in Hillegom in aardappelen handelde. Op z'n zestiende al zat hij in de zaak. Totdat hij vier jaar later werd verzocht 'skonings wapenrok te gaan dragen, Of beter gezegd nog: totdat hij zes jaar later afzwaaide. Rien van Kampen. 33 jaar nu: „Ik ben eerst de avond-havo gaan doen. Overdag werken als uitzend kracht. En reizen natuurlijk. Mijn grote liefde. Nog altijd. In m'n vakanties heb ik de gekste dingen gedaan. Gefietst van Nice naar Athene. Gefietst door Israël. Door Amerika gezworven. Egypte beke ken. Door Italië getrokken..." Toen hij vijfentwintig was, schreef Rien zich in voor een studie psy chologie; op zijn dertigste studeer de hij af als arbeids- en organisa tiepsycholoog. Doorkachelen wordt zoiets wel genoemd. Rien-, „Toch heb ik nog kans gezien vie rendertig baantjes te verslijten. Echt waar. ik heb ze geteld. Ik stond er zelf ook paf van toen ik tot dat aantal kwam." De laatste periode van zijn studie bracht Rien door op de afdeling Management Development van Ahold, Of hij misschien geen zin had...Rien: „Ik wilde wel. De thee afdeling is iets heel speciaals. Een entwintig mensen met negen na tionaliteiten. Ik hou niet van cli- ché's, maar het leek me een enor me uitdaging. Ik bedoel: ik had het idee dat er iets van te maken was." Een goed idee. Nog dit jaar hopen Rien en zijn internationale gezel schap een recordhoeveelheid thee te verwerken. Rien: „Vooral de vruchtenthee en de introductie van de 'één kop thee' zijn een suc ces. Van alle thee die Albert Heijn nu in zijn winkels verkoopt, komt vijftig procent bij ons vandaan, ja, daar ben ik best een beetje trots op. En met hem zijn ploeg. Daar heb ben we Maria Rosella Aru-Era. Op de afdeling beter bekend als Rosa. Volbloed Sardijnse. Maar voortreffelijk Nederlands spre kend. Ruim drie jaar geleden kwam ze naar Zaandam. Ach, hoe gaat dat. Francesco was op vakantie in Sardi nië. En Francesco had best een leuke baan. Bij Marvelo in Zaandam op de koffie-afdeling. Rosa, gierend van het lachen. „Voordat ik het wist. woonde ik ook in Zaandam." Een verhuizing waar ze geen se- zijn Portugal. Hij werd er dertig jaar geleden geboren. Tweehon derd kilometer ten zuiden van Lis sabon. Vader was koffiebrander. Eerst in Portugal, later - toen José zes was - bij Marvelo. José: „De hele familie ging naar Zaandam. De hele familie ging uit eindelijk ook bij Marvelo werken. Alleen mijn oudste broer niet. Ik heb eerst nog bij Fokker gewerkt. Op Schiphol. Maar ik kreeg een he kel aan die files bij de tunnel. Toen er een plaatsje vrij kwam op de thee-afdeling hier, ben ik er met een ingesprongen." Een prater, José. Vooral als het over klaverjassen gaat. Of hartenjagen. Of toepen. Of voetballen. Geen mooier voetbal dan het Braziliaan se voetbal. En het Portugese in zijn later van zijn hobby kan leven. Ja toch? Mooier bestaat er volgens mij niet." Van je hobby je werk maken. Frank Vogel probeert het ook. Negenendertig jaar is hij nu, zoon van een douanier. Woonde in En schede, IJmuiden en Zaandam. In die laatste stad het langst. Daar ook geniet hij een zekere bekendheid is kunstenaar. Als maker van muurschilderingen in de Teun Sa- belschool, de Lindeboomschool en het gemeentehuis aan de Banne- hof. Maar het was niet vol te hou den. Financieel niet. Je kunt wel de kunstenaar uit gaan hangen, maar je moet toch eten ook. Drie jaar geleden kwam hij bij Mar velo. Daar is hij redelijk tevreden conde spijt van heeft gehad. Jawel, in het begin waren er wat proble men met de taal. Maar na tweeën- eenhalve maand had 'Frank' werk voor haar. Bij Marvelo natuurlijk. Thee-afdeling. Rosa: „En als je werkt dan moet je wel. Dan moet je wel Nederlands spreken omdat an ders niemand je verstaat. Ik heb een cursus gevolgd aan de Neder landse Volksuniversiteit en binnen een jaar ging het al heel behoor lijk." Ze staat bij Marvelo officieel te boek als machine-operator. Maar zelf noemt ze zich liever thee- inpakster. Dan weten mensen ten minste wat ze doet. Nee, terug naar Sardinië hoeft ze niet. Ze komt er alleen nog maar in vakanties. Lek ker warm, dat wel. Maar ook veel werkloosheid. Terwijl zij, Frank en de poezen Tom en Jerry hier toch een zekere mate van welstand heb ben. „En weet je, Nederlanders zijn ook nog van die aardige mensen." Opnieuw die gierende lach. Maar ze meent het wel. En voegt er pla gend aan toe: „In elk geval veel leuker dan Portugezen." Een op merking die José Beira-Salhofo, glorietijd. Eusebio, Torres, Costa Pareira. Als hij de namen noemt van Portugals grootste voetbalhel den, springen de tranen bijna in zijn ogen. Leuke voetballers die Van Basten, Gullit en Rijkaard, maar Eusebio, wat die allemaal kon- Zelf voetbalt hij bij ZW'. Gerespec teerde amateurvoetbalploeg in Zaandam. Jarenlang was hij de vas te spits van het eerste elftal. Of linksbuiten. Technisch spelertje wel. Pingelaar. Vandaar wellicht dat hij zo vaak werd 'omgelegd'. Ruwe klanten die Nederlandse voetballers. Hij brak drie keer zijn been. Vandaar dat hij het nu rusti ger aandoet in het tweede elftal. Maar zijn opvolger komt eraan. Niet dat hij per se moet. Maar Jean Paul, zijn zesjarige zoontje, kan het wel. Hij heeft net nog voetbal schoenen voor hem gekocht, José. Je moet dat kereltje zien lopen. Net Vanenburg, José's favoriete voet baller in Nederland. José: „Ik wil niet zo'n vader zijn die zijn zoon naar de top dwingt. Maar ik moet eerlijk zijn: ik zou het erg leuk vin den als hij een topper werd. Als hij mee. Leuke afdeling, de tftee-afde- ling. Maar ja, de kunst roept. „Ik mis het erg. Laatst mocht ik voor de Open Dag van Marvelo een doolhof van theekisten maken. Op een beetje kunstzinnige manier. Daar heb ik erg veel lol in gehad en ik geloof wel te mogen zeggen dat het een enorm succes was ook. Ik heb alleen maar leuke reacties ge had." Hij schildert nog wel. In zijn vrije tijd. Als je zo de hele dag aan de machine hebt gestaan, moet je toch je ontspanning hebben. „Ik schilder bijvoorbeeld decors voor de lagere school waarop mijn zoontje les heeft. Erg leuk. Het geeft voldoening. Je blijft toch een beetje artiest ook al heb je een op leiding gehad voor automonteur." Hoe het in een mensenleven kan lopen, neem Ab van der Veen. Vijftig jaar en theemenger. Ab was heftruckchauffeur, schipper, groenteboer, stratenmaker, sjou wer... tja, wat was Ab eigenlijk niet. Hij is nu acht jaar theemenger en dat is een absoluut persoonlijk re cord. Wat nooit meer zal worden verbeterd, dat weet Ab zeker. Hij zal best nog wel eens willen veran deren hoog - een vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken - maar op zijn leeftijd... Ab: „Ik heb het best naar mijn zin hier. Prima sfeertje. En als ik thuis kom, ga ik lekker knutselen. En als er niets te knutselen is, dan ga ik kijken waarom er niets te knutse len is. Of ga ik onder m'n auto lig gen om te kijken waarom hij zo goed loopt. Of ga ik mijn caravan mooier maken." De caravan van Ab van der Veen. Troetelkind. Jarenlang nu al rijdt hij er 's zomers mee naar Bella Ita lia. Rimini. Altijd dezelfde cam ping, altijd evenveel lol. En heet hè, knal- en knalheet. Heerlijk. Ab: „Maar dit jaar ga ik voor het laatst. Ik wil nu wel eens wat anders. De kinderen zijn oud genoeg, nu wil ik wel eens lekker gaan trekken. Er is nog zoveel te zien op de wereld." Marokko bijvoorbeeld. Geboorte land van Toussani Mohammed Ben Hadou. bijna drie-en-zestig. Hij kwam in 1966 naar Nederland om er te gaan werken in Zeist, jaja, leuk, heel leuk, maar Zaandam is leuker. 'Tous' in moeizaam Neder lands: „Ik ben hier in 1970 komen werken. Machinedrijver. Mooi land, uw land. Ik zou het niet wil len ruilen voor Marokko. Veel te heet. Hier heb je, hoe noem je dat, juist ja, de wisseling der seizoenen. Dat zou ik niet meer willen missen. Nee, nooit meer." Hij is sinds zijn verhuizing nog vier keer terug geweest in Tessa, in zijn geboortedorp. Dus weet hij waar over hij praat. Zelfs Marseille, waar familie van 'm woont, vindt hij nog minder aantrekkelijk dan Zaan dam. „In Frankrijk is veel meer ra cisme. In Nederland heb ik er wei nig last van. Ik kan niet lezen en niet schrijven. Geen probleem. Als mijn kinderen niet in de buurt zijn, is er wel iemand anders die me wil helpen. Iedereen is hier hulpvaar dig. Zeker op de thee-afdeling. Aar dige mensen." Hadden die lui van Marvelo's thee afdeling beter omschreven kunnen worden? Ab van der Veen

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 16