Werkmaatschappijen Proef intensieve begeleiding Beauty Counter bij Etos Welkom bij Etos %\J EtOS Etos-medewerksters in Gloria Vanderbilt-jurkje de straat op WGANIsati pagina 14 Flitsen Nederland koopt steeds meer en steeds exclusievere cosmetica. Een groeiende hoeveelheid daarvan wordt gekocht bij de 130 Etos Beauty Case-winkels. Om die tientallen merken en produkten te kunnen verkopen en te presenteren, daar kun je in de winkel best wat extra begeleiding bij gebruiken. Om te kunnen beoor delen of een intensievere begeleiding de moeite loont, experimenteerde Etos hiermee in Brabant, het werkge bied van Begeleidster Beauty Counter (kortweg BBC) Jeanny Vaane. Een BBC heeft tot taak kennis over te dragen over verkoop en presentatie van cosmeti ca. Daarv oor is een ruime er varing en een goede oplei ding vereist, en een grote in zet, veel onderweg zijn en veel overleg. De drie bege leidsters hebben ieder een ei gen werkgebied, dat zo'n 35 wankels omvat. Ruwweg 'doet' Miriam Zwaga midden- Nederland, Mirjam Rosier het noorden en Jeanny Vaane het zuidelijk deel. Aan de slag Etos vroeg zich af of. wan neer een begeleidster maar tien winkels zou hoeven be geleiden, het resultaat tegen de kosten zou opwegen. De regio Zuid, het werkterrein van Jeanny Vaane, werd ge kozen als experimenteerge- bied. „Het begon toen Her man Janssen, (hoofd Opera tions bij Etos, red.) me vorig jaar kort voor de zomer vroeg of ik zin had om het project te trekken", vertelt Jeanny. De middelen zijn be scheiden: geen budget en weinig extra materiaal. Toch ging de blonde Eindhovense akkoord: „Het is een uitda ging om met beperkte moge lijkheden toch veel te berei ken." Uit zo'n opmerking spreekt een echte detailhandelsach tergrond. „Dat klopt. Als vier jarige speelde ik al winkeltje bij mijn ouders thuis." Ze werkte bij verschillende par fumeriezaken en volgde tal van cursussen. Nadat ze met haar man van Eindhoven naar Maastricht was verhuisd stopte ze met werken. Een praatje met de bedrijfsleider van de Maastrichtse Etos kreeg echter vérstrekkende gevolgen. „Die vond dat ik weer aan de slag moest gaan. Een brief naar de districtslei der zou helpen. Een paar we ken later was ik aangeno men!" Eerst als verkoopster, maar omdat ze zo vol energie en ideeën zit werd Jeanny -die inmiddels weer in Eind hoven woont- één van de drie Begeleidsters Beauty Counter. Dat was in 1986, toen Etos startte met de ver koop van cosmetica. Geur-teststrookjes Terug naar de meimaand van 1988. Jeanny: „In die twee, drie jaar is de cosmetica uit stekend gaan lopen. Als BBC's hadden we het gevoel dat het nog beter kon. Het experiment sloot precies aan op die ideeën. Tijdens de zomer heb ik me voorbereid en de plannen uitgewerkt. Al in september zou het project starten." Het begin is niet ge makkelijk. Jeanny moet de tien bedrijfsleiders en hun Nieuwe medewerkers bij Etos krijgen een warm welkom. Onderdeel van dat warme welkom is sinds kort een vrolijk vormgegeven 'welkoms boekje'. Een losbladig sys teem waarin alles wat een nieuwe collega moet we ten overzichtelijk is ge rangschikt. Daarin kun nen ze op hun gemak na lezen hoe hun nieuwe werkomgeving is georga niseerd. Isabelle van der Werff van Etos Marketing Services maakte het boek- „Voordat Etos haar winkels ombouwde tot de Beauty Case-formule, kende het be drijf al een soort welkoms boekje. vertelt Isabelle. „Maar de veranderingen na de introductie van de nieuwe formule waren zo ingrijpend, dat ook het boekje aan de nieuwe stijl moest worden aangepast. Zowel uiterlijk als inhoudelijk. Het is nu een fris en overzichtelijk naslagwerk je geworden." De medewer kers die het inmiddels ont vingen zijn er dan ook zeer over te spreken. - medewerkers motiveren om tijd te steken ip extra activi teiten die ze in gedachten heeft. „Het ging om thema- weken. In een themaweek doe je iets extra's rondom een merk of produkt. Een mooie etalage, een wedstrijd, een feestelijke verpakking, een aanbieding, enzovoorts. Dat kost extra uren. Daar was iedereen wel even stil van." Doel van het experiment was vooral om na te gaan of de omzet stijgt wanneer er meer werk gemaakt wordt van een merk of produkt. Jeanny„De derde week kwamen de re sultaten. De themaweek rond Lancöme-produkten leverde een viervoudige omzet aan produkten van dit merk op." Vanaf dat moment raakten steeds meer bedrijfsleiders en medewerkers enthousiast. ,Je kon aan de winkel zien dat ze er plezier in kregen. Bedrijfsleiders hingen in structieve affiches over de weekthema's op in de kanti nes. Medewerkers belden me thuis of ik ze kon helpen hun eigen idee uit te voeren. In een Gloria Vanderbilt-jurkje de markt op om geur-test- strookjes uit te delen, bij voorbeeld." Dat produkt van die actie Naarmate de proef vordert, worden de acties succesvol ler. Jeanny: „Alleen het neer zetten van een actieprodukt is niet genoeg. Dat merk je tijdens de themaweek zelf, maar ook later nog als de mensen terugkomen en om 'dat produkt van die actie' vragen. We begonnen er steeds meer werk van te ma- Jeanny toont het verslag van de proef. De fraaie map is sa men met een bedrijfsleider die aan de proef deelnam samen gesteld. ken. Het is haast niet te gelo ven hoeveel een leuke folie verpakking doet voor een ar tikel dat anders niet zo hard. gaat." Zonder medewerking in de winkel bereik je niets, aldus Jeanny. Niet alleen de inzet van de bedrijfsleider en de medewerkers is belangrijk, maar ook van collega's en van de leveranciers die haar met materiaal te hulp kwamen. Jeanny benadrukt dat ze veel te danken heeft aan de twee andere BBC's. Die begeleid den een aantal van 'haar' win kels tijdens de proef en leef- den mee. Trend Eind 1988 is de proef beëin- i digd. Hoewel, een aantal win kels gaat zelfstandig door met J de themaweken. Hoofd Ope rations van Etos Herman Janssen: „Een stimulans met blijvend effect, daar hoopten j we op. Of we doorgaan met de intensieve begeleiding I hangt af van de cijfers. Eerst gaan we de resultaten van de 1 10 winkels uit de proef ver gelijken met die van andere winkels. Want ook daar is de l omzet in cosmetica sterk ge stegen, wat te danken is aan de landelijke trend. Als de cij fers gunstig zijn, gaan we ze- ker door." Als het aan Jeanny ligt gebeurt dat morgen al. Ze j heeft nieuwe acties bedacht die erom vragen uitgevoerd te worden...

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 14