Prijzen zijn troefbij Albert Heijn Straks rijdt de verscentrale 300.000 kilo per weekuit Eindhoven bedient al 10 filialen op nieuwe manier Flitsen pagina 13 Marco Trines en Janus de Wert laden een vrachtwagen Eindelijk. Na een jaar voorbereiding vol vergade ren, formulieren opstellen, schema's uitpluizen, personeel informeren was het in week 4 zo ver: de verscentrale in Eindhoven kon de eerste tien filia len van AH gaan voorzien volgens de nieuwe me thode. Een grootscheepse operatie daar aan de Ekkerstraat? In week 15(10 april) moet er al afleve ring zijn in 55 filialen, op 22 april krijgt alles nog een feestelijk tintje. Dan wordt de Verscentrale officieel heropend. In zijn kantoor praat be drijfsleider Henk den Hoed honderduit over het nieuwe distributiesysteem, dat ande ren al eens geestdriftig 'de formule van de eeuw' heb ben genoemd. Den Hoed is er de man niet naar om alleen maar vlotweg een reeks op zienbarende voordelen op te sommen. In het gesprek neemt hij ook zorgvuldig de totale gevolgen van het pro ject door. Geschiedenis Voor alle duidelijkheid eerst nog even een klein stukje voorgeschiedenis. In het re- cente verleden reden de le veranciers als het ware in file de filialen langs. Met kip, met vlees (onder meer van de centrale slagerij in Eindho ven) en met vis. Tijdrovend, onpraktisch en nodeloos kostbaar. Zo ontstond binnen Albert Heijn de gedachte om de distributie centraler te re gelen en werd Eindhoven proefstation. Den Hoed: „Wij reden hier I bijvoorbeeld vandaan met beetjes handel en even ver- i derop volgde de poelier met zijn waar. Dat is natuurlijk geen goede zaak. Door alles in één wagen te stoppen en 1 met eenvoudige bestelfor- muiieren te werken, spaar je tijd en kosten. Het filiaal hoeft niet meer allerlei leve ranciers te bellen, nu kan men zes keer per week een wagen uit Eindhoven voor de deur verwachten." De bestellingen kunnen heel eenvoudig worden verricht. Nadat men eerst wegwijs is gemaakt bij de verscentrale weet men hoe men via 'order entry' terecht kan. Niet lan ger met telefoongesprekken, die vaak tot misverstanden i leidden, maar met een een voudig te bedienen elektro nisch apparaat kunnen be- I stellingen per telefoon wor den overgeseind. In Eindho ven staan 125 mannen en vrouwen klaar om alles vlug en vers klaar te zetten voor één van de zestien bestelwa gens. Kwaliteit Eén belangrijk voordeel wil bedrijfsleider Den Hoed be slist niet onvermeld laten: de kwaliteitscontrole. Een Al- bert Heijn-fUiaal in Utrecht biedt straks exact hetzelfde runderlapje als de AH-winkel in Maastricht. „Kijk, elke sla ger heeft zijn eigen visie op kwaliteit. Wat voor de één goed is, is voor de ander twij felachtig. Nu je alles op één adres binnen krijgt, kun je daar op een geweldige ma nier gebruik van maken. Alles gaat volgens dezelfde maat staven de deur uit. Ik zie dat zelf als een belangrijk plus punt." Negeren of serieus nemen De verscentrale in Eindho ven, waar onlangs een grote verbouwing werd afgerond, mag dan op het eerste ge zicht een meesterlijke formu le zijn, voor menig be drijfsleider en slager was de nieuwe distributievorm hele maal niet zo'n welkome ont wikkeling. „Kort geleden lag er op mijn bureau een brief van elf kantjes van een chef- slager. Dan kun je twee din gen doen: zoiets negeren en zeggen dat wij het allemaal zo goed doen of die eventue le bedenkingen serieus ne men en er zo goed mogelijk op reageren en er rekening mee houden. Wij doen na tuurlijk het laatste. Ik spreek van geaccepteerde weer stand. Vergeet niet dat zo hier en daar de vrijheid van mensen wordt beknot. Dat is nooit plezierig. Ik wil beslist niet zeggen dat iedereen de operatie vol argwaan heeft gevolgd, maar ik kan me echt wel voorstellen dat niet ie dereen stond te juichen." Stap voor stap Nu de eerste vrachten wild, vis, buitenlandse kaas, kip en vlees inmiddels zijn uitgere den, waagt Den Hoed zich aan een voorzichtige terug blik. „Even vooraf: ik heb al tijd gezegd niet in één keer van de kelder naar de zolder te willen. Eerst naar de bega ne grond en daarna weer een stap. Wat we nu de eerste we ken gemerkt hebben? Tja, je kunt het allemaal nog zo goed voorbereiden, je komt toch altijd weer dingen tegen waar je niet op bedacht was, of die je bent vergeten." Zo maakten diverse bedrijfs leiders bezwaar tegen het feit dat bepaalde artikelen niet automatisch te bestellen wa ren. „Zoiets moet je natuur lijk niet laten doorsudderen. Dat veranderen we dan met een." Bovendien was een probleem dat in een aantal filialen speciale klantenvra- gen leven, zoals vlak bij de Duitse grens, waar nogal eens om spierstukken wordt ge vraagd. „Die speciale dingen houden we voorlopig nog even af. Dat komt misschien in een later stadium nog wel." Over het algemeen is Den Hoed tevreden over de be ginfase. Of de leveranciers dat ook zijn, is de vraag. Je kunt beter zeggen dat ze wel licht niet vol enthousiasme aan de zijlijn staan. Zo moe ten ze andere bedrijven ho gere distributiekosten in re kening brengen omdat ze AH-filialen niet meer kunnen meetellen bij de verdeling van die kosten. Toekomst Gaan de drie andere CS'en in Zaandam, Groenlo en Zoe- termeer straks ook over op het systeem dat nu in Eindho ven meer en meer vorm krijgt? „Iets dergelijks zal het heus wel worden in de ande re regio's. Die vers-versprei- ding heeft de toekomst. Maar of wij helemaal model zullen staan is nog niet te zeggen. Elk gebied heeft zijn eigen specifieke problemen en mo gelijkheden en niet te verge ten zijn eigen klanten. De an dere verscentrales zullen wel weer eigen dingen inbren gen, lijkt me." Is dit voorlopig het einde van de vernieuwingen voor de verscentrale? Den Hoed ziet nog wel één aanpassing in het verschiet liggen, hoewel dat nog helemaal uitgewerkt moet worden: de distributie van de kant-en-klaar-maaltij- den, waar meer en meer vraag naar is. Verder is het nieuwe onderkomen nu tot de laatste vierkante centime ter gevuld. „De ruimte zullen we nog wel verder optimali seren, maar echt grote veran deringen zie ik voorlopig niet komen." Wegens groot succes geprolongeerd. Na de Kassabon Bingo (1987) en het Puzzel Prijzen- spel (1988) was het voor de directie van Al- bert Heijn een duidelij ke zaak: de klant is en thousiast over een der gelijke activiteit. Zeker zo belangrijk is echter dat de omzet er duide lijk positief door wordt beïnvloed. Voor de ko mende 12 weken staat nu het AH Prijzen Troefspel op het pro gramma. Uiteraard speelt het gok-element ook nu een voorname rol. John Grooteman, coördinator van de nieuwe promotie, re kent op in totaal onge veer zes miljoen inzen dingen. Te optimis tisch? „Geen sprake van. Vorig jaar hadden we er ruim 4,5 miljoen, terwijl we nu zeker mo gen rekenen op een ho gere deelname." Was het niet verstandig ge weest om op het succes van vorig jaar voort te borduren en eenzelfde prijsvraag op te zetten? Grooteman werpt het idee met verve van zich. „Albert Heijn is marktleider en behoudt die positie door met zaken als service en kwa liteit de beste te zijn, maar ook door allerlei innoveren de activiteiten op te zetten. Dan kun je je het ook met een prijsvraag niet permitteren om 'net als vorig jaar' te doen." Vanzelfsprekend zijn Medewerkers van Al- bert Heijn mogen niet aan het AH Prijzen Troefspel meedoen. Bij wijze van 'schadeloos stelling' wordt er voor alle filialen een perso- neelswedstrijd gehou den waarmee in totaal ƒ1.500,-, ƒ1.000,- en 750,- valt te winnen voor de personeelspot per area-/franchise-or- ganisatie en dat twee keer. Het AH Prijzen Troef spel is deels binnen de eigen organisatie ont wikkeld en begeleid. Daarvoor zorgden o.m. Annet Bouman (con tacten), Gerhard Op pen (ontwerp), Han van der Smagt (teksten) en Martin Wielaart (begeleiding drukwerk). wèl de sterke elementen van de vorige promoties in de nieuwe opzet verwerkt. Daartoe horen het gebruik van een bedrukte achterkant van de kassabon (1987) en het bij de kassa uit te reiken spelmapje (1988). Hoe en wat In advertenties in de dagbla den en AUcrHande en in een via de filialen te verspreiden speciale brochure (oplage 2.4 miljoen) is inmiddels uit voerig uiteengezet wat de klant moet doen om aan een bedrag van 2.500,-, een Fiat Panda, een droomreis of één van de 60.000 andere prijzen te komen. Voor wie van de opzet van het hele spel nog geen kennis nam een globale uiteenzet ting. Vanaf 1 maart krijgt ie dere klant voor elke 25, die hij aan boodschappen be steedt bij de kassa een spel mapje met zegel, met daarin voorbedrukt vijf vakjes met daarboven symbolen van het kaartspel. Het tweede ele ment is de kassabon. Op de achterkant staan zogeheten troefzegels afgedrukt met daarop een kaartsymbool plus een getal van twee cij fers. Het is de bedoeling dat deze troefzegels in het spel mapje worden geplakt en wel zo dat een zo hoog mogelijk getal (van tien cijfers) wordt gevormd. Voorwaarde is dat het kaartsymbool (harten, ruiten, klaveren of schop pen) op de zegels overeen stemt met de in het spelmap je voorgedrukte volgorde. Het gokelcment voor de klant is het zélf kunnen bepa len van de categorie waarin men een prijs denkt te kun nen winnen. Wie een troefze- gel met 99 heeft, maakt na tuurlijk een grotere kans op een hoofdprijs dan degene wiens hoogste getal niet ho ger reikt dan bijvoorbeeld 29- Wie zijn hoogste getal met een H inzet maakt kans op de hoofdprijs van 2.500,- plus de mogelijk heid ook nog een Fiat Panda te verdienen. Eens per 14 dagen worden in de filialen de troevendozen opgehaald en gaan via de vijf AH-groenteccntralcs naar een extern jurybureau dat de inzendingen 'handmatig' controleert. De prijswin naars krijgen schriftelijk be richt, waarna uitreiking van prijzen in de winkels plaats vindt. Gok-element Grooteman wordt in zijn op timisme („we hebben al 40 miljoen spelmapjcs laten drukken") gesteund door een vorig jaar gehouden on derzoek. Daaruit bleek dat al na de derde actieweek liefst 7 van de 10 klanten het spel kenden en er een uiterst posi tief oordeel over hadden. Vooral de vrije keus van de te winnen prijzen en het inge bouwde gok-element wer den gewaardeerd. „Vorig jaar hadden we netto ruim 4,5 miljoen inzendingen. Dat be tekent, dat er bruto vele ma len meer spelmiddelen in omloop waren. Als je daarbij bedenkt dat toen al de helft van alle klanten meer dan één keer meedeed, heb ik er alle vertrouwen in dat we dit jaar zeker op de zes miljoen in zendingen zullen uitkomen."

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 13