De Koksmaat als TGV op weg Vaco in Geel exporteert maaltijden naar Nederland en kennis naar Amerika Een 'Zaankanter' in Vlaanderen pagina 12 Flitsen Ruim een jaar geleden zei Pieter van Beek, directeur van De Koksmaat Bedrijfs- keukens in Waalre: „We hebben een jaar de tijd om te veranderen van een die seltreintje in een TGV." Nu, een jaar later, merkt hij op dat de rails gelegd zijn en de locomotief reeds op gang begint te komen, oftewel, het eer ste deel van de klus is ge reed. De Koksmaat is een vrij jonge Ahold-dochter. Ruim ander half jaar geleden werd de le verancier van horeca-appara- tuur en toebehoren ingelijfd binnen Grootverbruik Ahold. Toch heeft dit bedrijf in het Brabantse Waalre een rijke historie: veertig jaar geleden werd de regionale horeca en institutionele wereld al op zijn wenken bediend. Voor de werknemers van De Koks maat was het wennen aan Ahold. Hoewel, de laatste maanden zijn er relatief heel wat personeelsleden bijgeko men. Het bedrijf groeide van 18 naar 32 werknemers. Dick Roozen, marketing manager: „Wennen moesten de mees- tcn. Ook de bedrijven binnen Grootverbruik Ahold. Maar de nieuwe bedrijfsstructuur zit er nu toch al aardig in. We zien dat het werkt. Onder an dere door centralisatie van de non food-inkoop via De Koksmaat is onze omzet ruim verdubbeld. En dan te beden ken dat wïj als Koksmaat bin nenkort pas echt op de nieu we leest van start gaan." De nieuwe opzet betekent voor De Koksmaat in eerste instantie een splitsing in 3 onderdelen. Dick Roozen: „Het was noodzaak de kennis en ervaring van De Koksmaat te koppelen aan een systeem dat aansluit op de structuur van GVA." Dit heeft geresul teerd in een drietal operatio nele groepen welke afge stemd zijn op de specifieke markteisen. Zo kennen we nu een projectgroep Grootkeu- kenapparatuur, een project groep Supplies (tafel- en keu kengerei) en een vervan- gingsgroep Supplies. De eer ste twee groepen adviseren de GVA-afnemers bij aan schaf van totaalprojecten, terwijl de laatste groep zorgt dat na realisatie van een pro ject of anderszins onze afne mers zeer snel aanvullingen en vervangingen van bijvoor beeld serviesgoed en glas werk geleverd krijgen. Een nieuwe formule die op de laatste Ilorecava met succes geïntroduceerd werd. Iets van de nieuwe aanpak blijkt al uit de nieuwe show room van De Koksmaat in Waalre. Een glanzende rij vol serviesgoed, bestek, glas werk enz. Tevens een open gewerkt model van een mo derne grootkeuken. „Maar de meeste grote apparatuur kunnen we hier niet sho wen", zegt commercieel ma nager Cees Banning. „Daar voor nemen we mogelijke klanten mee naar projecten die we al hebben gereali seerd." Wat dat betreft heeft De Koksmaat een prachtig vi sitekaartje aan het restaurant van de Businessclub in het nieuwe PSV-stadion in Eind hoven. „Een unieke kans die we vorig jaar met beide han den aangegrepen hebben", zegt Cees Banning. In de showroom kunnen klanten het porselein en glaswerk van hun keus uittesten. Dick Roozen: „Dat is, hoe beladen dat ook klinkt, echt uniek voor Nederland. We hebben hier namelijk een speciale lichtkamer. Daar kunnen we de verlichting en het linnen goed aanpassen aan de sfeer die in een instelling, restau rant of bedrijfsrestaurant aan wezig is. Een klant kan zo, aangepast aan zijn situatie, zien of een duur bord of kristallen wijnglas bij hem past. Of het ook tot zijn recht komt in de atmosfeer die hij wenst." Daarnaast wordt deze maand het nieuwe assortiments- boek gepresenteerd. Dick Roozen: „Ook al weer uniek. We hebben het boek zo inge deeld dat je met één handbe weging, eigenlijk alleen met je duim, terecht komt bij het artikel dat je zoekt. En dat ar tikel leveren wij zo snel mo gelijk af. Ook al gaat het om twaalf koffiekopjes die ver vangen moeten worden. Ons magazijn is zo aangepast dat het mogelijk is geworden een groot deel van het assorti ment direct uit voorraad te leveren. Voor ons betekent dit een zgn. 'order-leadtime' van 41/2 uur tussen ontvangst en verzending. De goederen kunnen dan dezelfde avond nog toegevoegd worden aan de food-zending van de GVA- bedrijven. Dat resulteert in een totale levertijd voor de klant van 2Vz dag na het doen van de bestelling. Dat alles uiteraard zonder meer prijs. Kom daar maar eens om bij een andere leverancier!" Al met al is er veel veranderd sinds de overname door Ahold. Terecht mag worden opgemerkt dat het diesel- treintje veranderd is in een TGV. Een nieuwe trein, op nieuwe rails geef je dan ook een andere kleur. De nieuwe huisstijl getuigt van een nieu we aanpak van De Koksmaat. Een aanpak die buiten de ka ders treedt die tot nu toe ge bruikelijke waren binnen de gevestigde non food-markt. „Ik geloof in de markt voor vers bereide maaltij den." Dat zegt Rob Schreuder, directeur van Vaco, gevestigd in het Belgische stadje Geel. In mei 1988 besteedde Flitsen voor het eerst aandacht aan deze werkmaatschappij. Intussen is er veel veranderd. Niet in de laatste plaats in de leiding: directeur Jan Kelderman werd opgevolgd door de stevig ge bouwde Rob -een echte Zaankanter zou men in Zaandam zeggen- uit het dorpje Watergang bij Pur- merend. Aan de vooravond van de assortimentsre volutie presenteert Schreuder de Vaco-plannen voor 1989. Schreuder begint met een stukje geschiedenis van Va co. „Het idee om het va- cuümkookproces commer cieel aan te pakken, kwam van het lid van de Raad van Bestuur, R. Zwartendijk. Ver pakt in vacuümgetrokken fo- liezakken worden ingrediën ten verhit tot maximaal 75 a 90 graden. Daardoor krijg je heerlijk geurende en sma kende maaltijden, die lang houdbaar zijn." Met zijn ka rakteristieke lach voegt Schreuder eraan toe: „In de koelkast, maar niet in de groentela. Nadat ik bij ons la boratorium had geklaagd dat één van onze maaltijden niet goed smaakte, kreeg ik een thermometer mee om de temperatuur in de groentela van mijn eigen koelkast eens te controleren. Bleek de tem peratuur daar 10 graden te zijn. Veel te hoog. Eigen schuld dus... Sinds september 1987 levert Vaco aan AC Res taurants België en aan een groeiend aantal andere afne mers. Nog steeds heeft Vaco maar weinig concurrentie van andere vacuümkokers. Alleen in Frankrijk zijn er een paar die met een zelfde methode werken." Enorme belangstelling Schreuder. econoom met een gevarieerde Ahold-ach- tergrond, praat enthousiast en overtuigend. Zijn ervaring als hoofd Vestigingsplaatson derzoek en coördinator Pros pectoren bij de Dienst On roerende Goederen maar ook zijn 8 jaar AH-ervaring hebben daar waarschijnlijk alles mee te maken. Na ruim 4 jaar als areamanager ge werkt te hebben greep hij de kans om een kleine, minder gestructureerde organisatie te leiden die zich op een nieuwe markt richt. „Ik ge loof in die markt voor berei de maaltijden. Als areaman ager zag ik hoe die in Amster dam aansloegen. Dat komt over een paar jaar in de rest van Nederland ook. Geen twijfel mogelijk." Terugkijkend op de jonge ge schiedenis van Vaco consta teert Schreuder dat de be langstelling uit de horeca enorm was. „Met tientallen tegelijk kwamen de koks hier bij Eddy Willems, onze mees terkok, in de keuken kijken." De stap om de eigen keuken te sluiten en op Vaco over te gaan bleek erg groot. „De keuken van het restaurant wordt onherroepelijk onge schikt om zelf in te koken. Sommige koks vreesden dat werken met Vaco ten koste zou gaan van hun creativiteit of zelfs hun baan zou kosten." Daarom heeft Vaco nu de koers gewijzigd. „Onze nieu we aanpak is gericht op het verkopen van produkten, en niet meer op het verkopen van het concept. Vaco werkt dan aanvullend. Voor de ho reca heeft dat duidelijke voordelen. Grootste voor deel is dat Vaco hoogwaardi ge kwaliteit levert. Zowel de recepten als versheid, geur en smaak zijn uitstekend. Ho- reca-kwaliteit. Een ander groot voordeel is dat Vaco de koks veel 'doewerk' kan be sparen. Denk eens aan de gro te hoeveelheden van actie schotels of de tijd die in be werkelijke gerechten gaat zitten. De kok krijgt tijd om aan specialiteiten te werken. „Tot de eerste successen be hoort de Boeuf Bourguignon, een smakelijk vleesgerecht. Als eerste van een reeks Va- co-actiemaaltijden was de Boeuf in januari bij de AC Restaurants in Nederland te krijgen. 300 Maaltijden Cateringbedrijven, hotels en congrescentra hebben grote belangstelling voor Vaco. „Die moeten dan plotseling in een paar uur voor 1.000 mensen warme maaltijden serveren.- Met Vaco kan dat. Al voordat de speciale Vaco- editie van het Versnieuws van de HIC-verscentra offi- ceel was verschenen, belden de eerste klanten. „Iemand die zonder ooit iets van ons gezien te hebben vraagt of we over twee weken 300 maaltijden kunnen afleve ren." De levensmiddelendetail handel is volgens Schreuder bijna rijp voor Vaco. „In Groot Brittannië zie je in de supermarkt een hele straat vol bereide voeding. In Ne derland groeit de groep van 20 tot 45-jarigen met meer geld en minder tijd. Dat zijn de mensen die behoefte heb ben aan verse bereide maal tijden." Vers De verpakking van de super markt-maaltijden is een ver haal apart. „In het begin ge loofde iedereen erg in uit scheppen. Wij ook. Zo liggen bij 30 Nederlandse AH's en binnenkort ook bij een Belgi sche supermarktketen de Va co uitschepmaaltijden. Ook in de VS denkt men in deze richting en vreemd ge noeg loopt men daarbij een paar jaar achter op Neder land. Wij hebben intussen ge leerd dat de kwaliteit hierbij heel moeilijk te handhaven is. Onze supermarktdoelstel ling ligt nu primair in voor verpakt. De verpakking is hierbij van groot belang", al dus Schreuder. „Het moet horeca-kwaliteit, maar vooral ook versheid uitstralen. In onze filosofie moet de klant een vers produkt kunnen zien, net als een pakje vlees of i een deli-artikel. In tegenstel- i ling tot soortgelijke produk- I ten met mooie dichte bakjes en kleurrijke foto's gelooft Vaco in een doorzichtige ver- pakking met een korte houd baarheid voor de consument. In de praktijk kon die langer, maar dan raak je dat gevoel van vers kwijt." Probleem is dat versbereide maaltijden er doorgaans niet zo lekker uitzien in zo'n pak je. Er zijn echter genoeg kleu rige ingrediënten te beden ken die dat oplossen. Dat j vraagt wel een heel andere j aanpak in onze keuken." De j visuele creativiteit die de kok toevoegt als hij een bord gar neert, moeten wij nu vooraf 'in onze receptuur stoppen'." j Schreuder ziet zijn voorver- j pakte maaltijden al in de AH- 1 winkels liggen. „Niet bij de diepvries of in een apart meu- bel, maar bij de vlees-afde ling. Want vers hoort bij vers. We zijn het laatste jaar van 20 naar 40 man personeel ge gaan. Onze kennis is naar de VS geëxporteerd, waar een restaurantketen onze va- cuümkeuken - maar dan gro ter - heeft nagebouwd." Waarmee eens te meer dui delijk wordt dat Vaco de smaak goed te pakken heeft. Showroom manager P. Gruithuyzen

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 12