De KAD legt de vinger op de zwakke plek Kunstenares schetste het ttjdloze Vrije tijd Meissie Herkenbaar beeld Licht en kleur Expositie MemmorrosevanmoaehuistottrendyfooOshop Vïlf> Flitsen pagina 11 Toen eind september op het Koningsplein de fi liaalchef van Nieuw Enge land voor de laatste maal de deur op slot deed, sloot hij daarmee een bijna spookachtige kale ruimte af. Alles was eruit. De eta ge was er één met erker achtige ruimten en overal de pilaren waarop de vier verdiepingen rusten. „Het deed me sterk aan een heel monumentaal paleis denken", zegt kunstena res Franciska Tollenaar. „Die pilaren waren als de zuilen van een tempel. Er was door de aanwezigheid van wat bouwlampen een prachtig spel van licht en schaduw. Ik was erdoor gefascineerd." Zes weken later was de metamorfose, de gedaantewisseling, compleet. Toen opende de eerste Fresh Company, een nieuw winkelconcept van Albert Heijn, waarin vers, lekker en gezond centraal staan. Franciska Tollenaar legde die veran dering vast in een serie van vijftig schetsen, waar van er dertig ook daadwer kelijk geëxposeerd wer den. Een heel verrassend beeld. In haar atelier op de hoek Ie- penweg/Vrolikstraat in Am sterdam-Oost vertelt ze: „Het was echt heel toevallig. Op huwelijksreis zijn mijn man en ik naar Malta geweest. Daar was ik al gefascineerd door de restanten van de neolithische tempels, met na me door de grondvormen van die zuilen. Die vormen zie ik vooral als iets dat eeu wigheidswaarde heeft. Of lie ver nog, iets dat tijdloos is. Datzelfde overkwam me ook toen ik binnen kwam en die kale ruimte zag. Ik wist dat, wat er ook verbouwd zou worden, die oorspronkelijke ruimte toch steeds herken baar zou blijven." Iedere dag, zes weken lang, was ze te vinden tussen eerst de bouwvakkers, later de schilders en de installateurs, die bezig waren de ruimte te transformeren van een tijdlo ze kale, stoffige ruimte, in het meest trendy food-waren- huis van Amsterdam. „Zo meissie, ik kan echt zien dat je zit te genieten", kreeg ze van de bouwvakkers te horen als ze zat te werken. Die eerste schetsen, in houts kool nog, laten vooral het tempelachtige van de ruimte zien. Een mooi spel van licht en vlakken. Maar gaandeweg, vooral toen de ideeën van de architect steeds meer gestal te kregen, ook met steeds meer zachte pasteltinten. De ruwe lijnen van de eerste houtskoolschetstekeningen worden strakker. Er komt voor de nuchtere toeschou wer ook een herkenbaar beeld. Een koeling, een toon bank. gestapelde dozen. Te gelijk steeds weer dat spel van licht en ruimte. Franciska heeft in die zes we ken veel inspiratie opgedaan. „Het is heel boeiend om dat veranderingsproces mee te maken. Dat oorspronkelijke lichtspel, dat door klakkeloos opgehangen bouwlampen en het bestaande licht ontstond. Daarna langzaam die veran dering naar een ongelooflijk knap bedacht ontwerp waar in die oorspronkelijke bouw vorm van de ruimte bleef be staan, maar waarin met licht en kleur zo mooi gewerkt is, dat ieder ingrediënt in die winkel optimaal tot zijn recht komt. Ik heb daar echt grote bewondering voor", zegt zij. Het is een beetje haar wens om nog eens op een zondag de winkel binnen te gaan en opnieuw een serie werken te maken. „De manier waarop alles gepresenteerd wordt is wel zó mooi." Bij de opening van The Fresh Company had ze een exposi tie in gebouw Odeon. Ver schillende van de werken werden toen verkocht. Zo was de leverancier van Oos terse maaltijden meteen ver liefd op de manier waarop zijn koelvitrine geschetst was. En ook in de staf van The Fresh Company en Ahold was veel belangstelling voor het werk. Op het hoofdkantoor van The Fresh Company in Zaandam zullen enkele werken komen te hangen. Franciska heeft ondertussen de smaak te pakken. „Het lijkt me fantastisch om zo nu en dan dit.soort processen als opdracht te mogen volgen.' In een koelvitrine liggen zes recorders. Feilloos registreren ze elke tien minuten de temperatuur. Het patroon, dat later via een computer-uitdraai zichtbaar wordt, is wisselend. Het vullen van het meubel, het verschuiven van produkten, het re gelmatig ontdooien van het koelsysteem... alles in pieken en dalen uitgedrukt. Voornaamste conclu- Als later in het gesprek dit voorbeeld nog eens aan de orde komt zegt Willem Hof- mans, de operationele man van de Kwaliteits Advies Dienst, niet zo gelukkig te zijn met het woordje 'contro leren'. De levensmiddelen technoloog spreekt liever over 'preventie en onder steuning'. „De eigenlijke con trole laten we bij voorkeur over aan de winkels zelf. De Kwaliteits Advies Dienst stelt normen op, helpt bij het vin den van een oplossing, maar daarmee houdt onze verant woordelijkheid zeker niet op." De KAD bestaat sinds juni 1987 en is een (uitgebreid) vervolg op de toen beëindig de activiteiten van de afde ling Quality Assurance. De KAD, onder leiding van Simo- ne Bouwer, bestaat uit 14 mensen onder wie een voe- dingskundige. Hofmans is in dat gezelschap de produkt- technoloog die zich richt op de winkelsector. „Mijn func tie is redelijk nieuw binnen de AH-organisatie, maar sluit volledig aan bij het streven naar een optimale kwaliteits beheersing. Via de huidige opzet van de KAD hebben we nu zicht op het hele traject sie is dat het koelsysteem, ondanks alles, binnen de gewenste temperatuurmarges blijft. En wat ze ker niet minder belangrijk is: op basis van deze gegevens kan de Kwaliteits Advies Dienst (KAD) een procedure ontwikkelen om alle koelmeubels in de AH-filialen op gezette tijden te controleren. van leverancier tot en met winkel." Naast de produkt- technoloog ten behoeve van de winkels onderhouden drie produkttechnologen het contact met de leveranciers. Eén technoloog is verant woordelijk voor de ingangs controle bij de DC's. Incidentjes Om te illustreren hoe zijn functie in elkaar steekt, ver telt Hofmans over het deli- project. „We kwamen tot de ontdekking dat er in een be paalde supermarkt iets schortte aan de hygiëne op de deli-afdeling. Personeel dat niet vaak genoeg de han den waste, handdoekjes die niet regelmatig door schone werden vervangen, gebrek aan goede hulpmiddelen. In cidentjes, maar toch zetten ze ons aan het denken." Resultaat was dat er een pro jectgroep werd gevormd met daarin vertegenwoordigers van diverse richtingen zoals een zonemanager, een assor timentsmanager (in dit geval van vleeswaren), een mede werker van de afdeling win keltechniek van 'opleidin gen' en Hofmans als KAD- man. De KAD had inmiddels een zogenaamde knelpun ten-analyse opgesteld. „Een praatstuk waarin zoveel mo gelijk facetten van het pro bleem met mogelijke oplos singen op een rijtje stonden. We zijn met een groep 5 a 6 keer bijeen geweest. Na de tweede sessie echter beslo ten we al er een professio neel schoonmaakbedrijf bij te halen. Deze kwam op ons verzoek met een op maat ge maakt plan dat voor alle deli- afdelingen te gebruiken is. Een plan dat bijvoorbeeld lijn brengt in de schoonmaak middelen. Uit ons onderzoek was namelijk gebleken dat in sommige filialen maar liefst 9 verschillende soorten wer den gebruikt. Dat hele schoonmaakpakket, inclusief het gereedschap, kan nu wor den gestandaardiseerd." Kwaliteitsbewust werken Kwaliteitsbeheersing is een kwestie van op de zaken vooruit lopen. Voor een win kelbedrijfals Albert Heijn be tekent dat: goede afspraken met de leveranciers, optima le zorg in het eigen distribu tiecircuit en in de winkels, en waar mogelijk ter zake doen de voorlichting aan de klant. Hofmans: „Het zal duidelijk zijn dat je voor een belangrijk deel van dit traject in het ei gen bedrijf moet zijn. En dat betekent dat je voor de uit voering van het kwaliteitsbe leid in grote mate afhankelijk bent van de medewerkers. In een aantal gevallen zal daar om sprake moeten zijn van een nog groter kwaliteitsbe wustzijn." Hofmans haalt nog maar eens een voorbeeld voor de dag: „We verkopen gemengde salades en andere rauwkost. Die worden door de leverancier onder de juis te lage temperaturen gesne den en verpakt. Tijdens de distributie komt er heel wat bij kijken om dit produkt op de gewenste temperatuur te houden. Bij aankomst in het filiaal moeten de produkten snel naar de koelcel of het koelmeubel opdat de vereis te bewraartemperatuur ge handhaafd blijft. Ook de klan ten moeten weten dat derge lijke groenten thuis meteen in de koelkast moeten. Naast informatie hierover op het etiket kan iemand van Albert Heijn ze dat nog eens extra vertellen. Albert Heijn wil voor de consument de beste zijn, maar daarvoor zul je -ook op kwaliteitsgebied- iets extra's Tnoe ten doen." inciska Tollenaar temidden van haar schetsen.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 11