VLIEGEN OP DE WIND Vrije tijd Medewerkers en produkt beter in conditie Deltavliegen als hobby Zeeivind Hoofdpijn Avondstudie Bloemen-en Plantencentrale gaat verhuizen 1 Koeiepoep in Flitsen pagina 9 hadden geoefend in een wei land tussen de koeien.Ja, we kregen eerst lessen op een heuveltje. Een beetje rennen met zo'n vlieger. Als je viel en je had pech, dan kwam je in de koeiepoep terecht." De cursisten hadden de eer ste beginselen onder de knie, toen ze zich opmaakten voor de vlucht van de berg. Ook Janny Boezewinkel ver scheen aan'de start. Met het angstzweet in de handen, dat wel, maar eenmaal in de lucht maakte de sensatie zich meester van de Overijsselse. )rAls je eenmaal in de lucht hangt, is het schitterend. Je bent net een vogel. Je zweeft, hoort niets, het ruist alleen maar." Het bleef voorlopig bij die eerste echte vlucht. Het weer verslechterde zodanig dat meerdere vluchten van de berg niet mogelijk waren. De Nederlandse cursisten keer den huiswaarts in de weten schap dat ze in ieder geval één deltavlucht in de bergen hadden gemaakt. Janny Boe zewinkel had de smaak te pakken. Ze meldde zich als lid van de Amsterdamse vliegschool Holland-air en ging van daaruit deltavliegen in IJmuiden. Daar werd ze niet door berg- maar door zeewind gedragen. „Dat is heel anders vliegen. Ik moest alles weer opnieuw leren", legt Janny Boezewinkel uit. In IJmuiden kreeg de delta vliegster te maken met zee wind die ter hoogte van de duinen opstijgt. Vliegen op de stijgende wind is voor be ginners alleen mogelijk bij windkracht vier of vijf. De wind moet bovendien pal uit het westen komen. Wanneer het weer gunstig was (je kon 's morgens om negen uur bellen) reisde Jan ny Boezewinkel op zondagen af naar het Noordzeestrand. „Ik ben er in het voorjaar van 1987 mee begonnen, een half jaar later heb ik m'n Brevet 1 gehaald." Dat brevet was een bewijs dat ze het starten en landen onder de knie had ge kregen. En ook het manoeu vreren in de lucht ging de AH-medewerkster goed af. Klaar voor de start ven in de lucht heb ik de vlieger uitgedrukt. Dat doe je alleen bij het landen. Dan gaat de vlieger omhoog en vangt veel wind. Nu ging ik met een sneltreinvaart naar beneden en viel ik. Ik dacht dat ik niets had. Ja, ik had wel pijn in m'n hoofd, maar dat heb ik wel vaker. De volgen de ochtend ging het mis, toen bleek toch dat ik een hersen schudding had." Na een tijd van gedwongen rust ging Janny Boezewinkel weer de lucht in. Echter min der frequent want door een onlangs gestarte avondstudie Atheneum heeft de caissière minder tijd voor haar hobby die ze op verre afstand van huis moet beoefenen. „Het kost altijd veel tijd. Maar mis schien komt hier in de buurt, in Manderveen, een terrein Op driehonderd meter af stand van het huidige on derkomen betrekt de AH Bloemen- en Plantencen trale in maart aanstaande een spiksplinternieuw be drijfspand. Hiermee komt een einde aan een aantal problemen waar men in Woerden al langere tijd mee kampt, namelijk de slechte conditionerings mogelijkheden voor het produkt, de ineffectiviteit van het huidige gebouw en de niet zo florissante arbeidsomstandigheden. Het nieuwe pand is klei ner dan de huidige ruim te. „Maar", zegt bedrijfslei der Dirk van Dijk, „door dat de ruimte veel effi ciënter is ingericht kun nen we veel meer verstou wen." In 1981 startte AH met de Bloemen- en Plantencentra le. In Woerden werd bij een transportonderneming op slagruimte gehuurd. Speciale voorzieningen voor bloemen en planten waren er niet. „Het gebouw heeft geen dak-, vloer- of wandisolatie. Bij ex treem koud of warm weer geeft dat problemen; het pro dukt kan er niet tegen", ver telt Van Dijk. „Bovendien moeten de medewerkers door de lange, smalle vorm van het pand eindeloos sle pen met containers." De nieuwe behuizing voldoet wel aan de strenge eisen die worden gesteld aan produk- ten als bloemen en planten. In het pand heerst een con stante temperatuur van 14 graden, de vochtigheids graad is optimaal en de wind snelheid bloemen en plan ten kunnen immers niet te gen tocht - is minder dan 0,2 meter per seconde. „De in vestering die we hier doen om het produkt goed te con ditioneren is enorm", zegt Van Dijk. „We kunnen straks met recht zeggen dat we bloemen van een perfecte kwaliteit leveren." Vloerkettingbaan Maar niet alleen het produkt wordt straks goed verzorgd in Woerden, ook de mede werkers gaan er op vooruit in de nieuwe huisvesting. Vol trots vertelt de bedrijfsleider over de vloerkettingbaan die wordt aangelegd. Dit is een in de vloer aangebrachte voort durend doordraaiende ket ting, waaraan containers kun nen worden gekoppeld. Tot nu toe moesten de medewer kers de containers met de hand over grote afstanden verslepen. Een andere verbe tering is de grote hoeveel heid ramen die in het nieuwe pand zijn aangebracht. Werken bijvoorbeeld de me dewerkers van de verpak kingsafdeling nu nog de ge hele dag bij kunstlicht, straks is hun werkruimte voorzien van een lange raamstrook. Deze medewerkers staat ove rigens in maart gelijk met het nieuwe pand nog een aanzienlijke verbetering van de arbeidsomstandigheden te wachten. Er komen nieu we verpakkingsmachines, die door de toepassing van kunststof in plaats van me taal, aanzienlijk minder la waai produceren. Van Dijk: „Er kan nu weer een gesprek op normale toon worden ge voerd." Ondanks al die vaardigheden ging het dit voorjaar mis. „Ik had dit voorjaar mijn eigen vlieger gekocht (daarvoor vloog ze met huurtoestellen) en daar ben ik gelijk de eerste vlucht mee neergestort. Ik moest naar Rotterdam. Ie mand hielp me met het op bouwen van m'n vlieger. Een maal van de grond vergat ik alles wat ik geleerd had. Bo- Janny in actieze vliegt! beschikbaar voor deltavlie gen. Dat zou gunstig zijn voor mij. Dan hoef ik niet steeds naar IJmuiden te rijden." Dicht bij eigen huis zou de Goorse dan ook het Brevet 2 kunnen halen, een vereiste om zelfstandig in de bergen te mogen vliegen. „Dat is nog wel steeds mijn ideaal, ja, vliegen in de bergen. Dat is het mooiste." ny Boezewinkel en de andere cursisten deden het toch, na dat ze eerst een aantal dagen Deltavliegen is een niet alledaagse hobby. Janny Boezewinkel, 23 jaar en caissière in de AH-franchi- sevestiging in het Overijsselse Goor, beaamt dat. Ze beoefent sinds de zomer van 1986 het deltavlie gen. Het avontuur en de spanning brachten haar ertoe om ruim vier jaar geleden in het Duitse Trier de eerste lessen te volgen. Sindsdien vliegt ze op de wind. En dat is niet zonder gevaar ondervond ze het afgelopen voorjaar. Van een aantal meters hoogte stortte ze ter aarde. Gevolg: hersenschudding en een paar weken plat op bed. De klap was hard maar betekende niet het einde van haar hob by. De vliegende caissière heeft nadien het luchtruim alweer 'gekozen. Deltavliegen doe je onder een grote vlieger, die de vorm heeft van een delta, een soort driehoek. Zonder mo tor vliegen op de wind. Sa men met een vijftal andere Nederlanders kreeg ze haar eerste lessen van een Duitse instructeur. De caissière uit Goor vertelt dat ze eigenlijk bij toeval in Trier terecht kwam. „Ik zou met mijn vriendin op vakan tie gaan, maar dat ging niet door. Toen heb ik in een vakantiegids dat deltavliegen gevonden. Die spanning trok me wel. Een paar weken in de Spaanse zon liggen? Nee, dat is niets voor mij. Ik hou meer van doe-vakanties. Wat avon tuur, wat spanning." Voor dat doel reisde ze niet voor niets af naar Trier, want spannend was het wel. „We kregen eerst de berg te zien waar we na een week vanaf Janny in haar 'gewone' doen moesten vliegen. Ik dacht toen: ja, je bent mooi gek, want dat doet niemand." Jan-

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 9