IE HEBT VERPLEEGSTERS EN VERPLEEGSTERS. EN ZO HEB JE OOK KELNERS EN KELNERS OR'EN AH, WG EN DISTRIBUTIE NU OP EEN LIJN Een ochtend bij de OR van AC Restaurants: Zondagstoeslag Dooie mus Pyramides Flitsen Handen schudden met Dirk Wijnstok, het oudste OR-lid van AC- Restaurants. Zeker, de naam van de verslaggever komt het OR-lid bekend voor. Heeft hij die niet onlangs zien staan in het politieblad? Het is duidelijk dat we hier niet alleen te maken hebben met de nestor, maar tevens met de humorist van de OR, zoals in de loop der vergadering nog vele malen bevestigd zal worden. We zijn in AC Restaurant Utrecht, de vaste vergaderlokatie van de OR AC Restaurants, teneinde de eerste ver gadering van de OR in 1989 bij te wo nen. Wat biedt de agenda tussen no tulen en rondvraag? Een verslag van de werkgroep Arbowet, de notitie Personeel Organisatie, verslag COR-lid, de financiële verwachtin gen voor 1989 en marketing 1989. De twee laatste onderwerpen worden gepresenteerd door de bestuurder met enkele naaste medewerkers. De aanwezigheid van de verslaggever is hierbij niet gewenst, omdat het ge presenteerde zich niet leent voor openbaarmaking. Wij beperken ons derhalve tot het ochtendgedeelte met als jammerlijke consequentie dat we het boeiende onderdeel 'rondvraag' moeten missen. Aan de orde is het onderwerp 'zon dagstoeslag'. De voorgeschiedenis: AC Restaurants sloot onlangs een principe-overeenkomst met verte genwoordigers van de bond, waarin bepaald werd dat part-timers die minder dan 13 uur per week werken voortaan ook in aanmerking komen voor de zondagstoeslag van 50%. PZ- man Heeroma kon dan ook in de ver gadering van 28 september melden, zeer tot genoegen van de OR, dat de toeslag met ingang van 1 januari 1989 zou worden uitgekeerd. Maar wat bleek 4 weken later? De zaak werd afgeblazen. En waarom? Om dat de vakbond het principe-akkoord op het punt van de toeslagen achter af niet voldoende vond. Men wilde een toeslag met terugwerkende kracht tot 1 april 1987. AC Restau rants zag daarin aanleiding om dan de gehele principe-overeenkomst overboord te gooien. Maar PZ-man Heeroma had intussen wel een toe zegging aan de OR gedaan. Hoe is nu de dringende vraag, hoe dient de OR in de komende overlegvergadering te reageren? Dirk Wijnstok heeft de zaak onderzocht en is tot de conclusie gekomen dat de OR er weinig aan kan doen. ,,We kunnen er alleen op wijzen dat AC zich aan de CAO moet houden, dat zou al een hele goede stap zijn", aldus de afgevaardigde, die heeft vastgesteld dat het hier een zaak voor de bond betreft. Die heeft al met de rechter gedreigd en, weet Wijn stok, daar hebben ze bij AC een hekel aan. Volgens voorzitter Hans Gelder mans kan de OR de heer Heeroma alleen op het hart drukken dat hij de OR niet meer blij moet maken met een dooie mus. Dat is het enige. Hij heeft alvast een conceptverklaring opgesteld. De OR, zo leest de voorzit ter voor, hecht er waarde aan te ver klaren dat hij zich niet sterk maakt voor zondagstoeslag. Niet sterk, om dat het een zaak voor de bond is. De OR mag zich er formeel niet mee be moeien. Maar dat neemt niet weg dat de OR danig teleurgesteld is over het terugdraaien van het principe-ak koord. De OR wijst op de mogelijke negatieve gevolgen voor de motiva tie van de betrokken part-timers. De voorzitter vouwt het papiertje op. ,,Is de OR het hier wel of niet mee eens?" wil hij weten. Het is even stil, maar dan zegt Joke Woering dat ze zich juist wel sterk wil maken voor de zon dagstoeslag. De achterban heeft haar vanmorgen zelfs nog bezworen om het er niet bij te laten zitten. De eerste zin van de verklaring kan wat haar betreft beter worden geschrapt. „Inderdaad", valt Dirk Wijnstok haar bij, ,,die moet eruit. Het is jammer voor je Hans, maar die zin moet er uit." En zo verdwijnt de volzin, die de voorzitter, ongetwijfeld met opoffe ring van enige uren nachtrust, zo ge wetensvol had geformuleerd. Punt 5 op de agenda meldt "Notitie Personeel Organisatie'. De heer Heeroma is onlangs bevallen van ge noemd discussiestuk, dat gezien moet worden als een persoonlijke vi sie van de opsteller op het toekomsti ge personeelbeleid en de organisa tiestructuur van AC. De OR-leden hebben het rapport bestudeerd en dienen nu aan te geven welke onder werpen wat hun betreft voorrang ver dienen, al moet de voorzitter toege ven dat het moeilijk is om er concrete dingen uit te pikken. Hij spreekt in dit verband zelfs van een 'hersenkraker'. ,,Het is een vaag verhaal. Ik heb er zelf uren op zitten studeren en heb De OR AH toonde zich in eerste in stantie voorstander van een struc tuur met één OR voor heel AH met een aantal onderdeelcommissies (OC's), waaronder WG en Distributie. De twee andere OR'en zijn voorstander van een structuur met een Groepson- dernemingsraad (GOR) met daaron der een aantal OR'en (zie Flitsen no vember). Cees Gremmen: ,,Ons standpunt was op zuiver formele gronden gebaseerd. Het rapport van me ook afgevraagd: wat moeten we ermee? Ik kan me goed voorstellen dat we er niets mee kunnen." Dat blijkt mee te vallen. Het OR-lid Wijnstok is als eerste aan de beurt en hij poneert een verras sende stelling: je hebt verpleegsters en verpleegsters en zo heb je ook kel ners en kelners. Spreker wil maar zeggen dat er enerzijds kelners zijn die de borden min of meer misprij zend op tafel smijten, terwijl er aan de andere kant ook kelners zijn met liefde voor het vak, die het bestelde met een aangename glimlach en een vriendelijk woord serveren. En daar hangt volgens hem veel, zo niet al les, van af in het horecawezen. Dan tekent hij met onvaste hand twee py ramides op een flap-over. Eén met de punt naar boven en één met de punt naar beneden. De figuren moeten ge zien worden als organisatie-structu ren. De eerste pyramide heeft een brede basis en een smalle top en bij de tweede is het net omgekeerd. "Teveel opperhoofden en te weinig in dianen. We moeten naar een plattere organisatie toe. Dat vind ik. Ik loop al 17 jaar mee in dit bedrijf en wie ben ik, maar zo zie ik het." Stuk voor stuk sommen de andere OR-leden hun prioriteiten op. Voor de de OR AH was een discussiestuk. We hebben nooit gezegd: 'Dit moet het worden en niet anders'." De OR AH gaat zich nu eerst intern beraden over de aanpassingen in de structuur van de eigen OR. ,,Op dit moment vertegenwoordigen we met 25 OR-leden een achterban van 30.000 mensen. Het is duidelijk dat dat, mede gezien de recente organi satiewijzigingen, niet langer kan. één is het ouderenbeleid het belana- rijkste, voor de ander de arbeidsvoor waarden. ,,Het HK vindt dat AC zo goed is, laten ze zich dan ook maar eens aan de CAO gaan houden" en ,,Het aannamebeleid is heel belang rijk. In het verleden zijn er te veel missers gemaakt" en ,,Het is niet mo tiverend als je de hele dag geen en kele gast op je afdeling krijgt. De markt moet bewerkt worden om meer gasten in de restaurants te krijgen". Zo ontstaat er langzaam maar zeker een lijst van 9 belangrijke punten. Staande de vergadering krijgt de so ciale commissie van de OR de op dracht om deze punten te verwerken in een allesomvattende visie, die aan de bestuurder zal worden over handigd. Of hij daarop zit te wachten doet er niet toe, want er is volgens de voorzitter nu eenmaal niets dat de OR tegenhoudt om zelf initiatief te nemen. Die zit.H De OR van AC Restaurants. Staand v.l.n.r. Peter van Amerongen, Joke Woering, AzadMiah, Hans van Lan gen, GeertKlutman, MinkeKoolstra, SaïdLamchachti, Christien Luinen- burg, Aaltje Kuiken en Lida Poppes. Zittend v.l.n.r. Dirk Wijnstok, Lenie Frenken, RenéBremers en Hans Gel dermans. We gaan nu eerst uitzoeken waar de verantwoordelijkheden en bevoegd heden liggen. Aan de hand daarvan zullen we met een voorstel komen om de structuur van de OR daarop af te stemmen." In het tweede gesprek dat delegaties van de drie OR'en inmiddels over het probleem hebben gevoerd, is afge sproken dat de OR AH vóór 15 maart met een plan komt voor een nieuwe structuur van de eigen OR. Daarna zullen de OR'en zich gaan buigen over de nieuwe medezeggenschaps structuur voor heel Albert Heijn. Cees Gremmen: „We gaan samen zoeken naar de best mogelijke struc tuur en ik weet zeker dat we daar uitkomen. Twee maanden geleden dacht ik daar nog anders over."B De OR van Albert Heijn heeft zijn standpunt over de toekomstige medezeggenschapsstructuur vorige maand herzien. „Na bestudering van alle rapporten over dit onderwerp is de OR AH tot de conclusie gekomen dat het wellicht beter is dat de WG en Distributie een eigen OR houden", aldus OR-secretaris Cees Gremmen. En daarmee is het belangrijkste geschilpunt tussen de OR AH enerzijds en de OR'en van de Vers Vlees Groep en Distributie anderzijds, opgeruimd.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 7