Albert Heijn stelt eigen servicelijn open VERHUIZING ALBERT HEIJN GROOTVERBRUIK IN BREUKELEN 06-nummer alleen voor klanten Gratis telefoonnummer voor klanten Regionale invoering Albert Heijn- Servicelijn Flitsen pagina 3 In drie regio's is vorig jaar naar Amerikaans voorbeeld geëxperimenteerd met deze servicelijn, en dat stemde tot grote tevredenheid. Een gra tis telefoonnummer als vorm van klantenservice is bij gro te bedrijven in Amerika de gewoonste zaak van de we reld. Consumenten worden steeds kritischer door betere opleidingen en meer infor matie via bijvoorbeeld de te levisie. Bovendien zien de bedrijven dat produkten of diensten verbeterd kunnen worden door goed naar con sumenten te luisteren en hun opmerkingen en klachten se rieus te nemen. Niet iedereen durft In Nederland is de situatie niet anders. Klanten erken nen de autoriteit van Albert Heijn op het terrein van le vensmiddelen en willen bij 'hun winkel' kunnen aanklop pen voor verdere informatie. De mensen in het filiaal zijn én blijven het eerste aan spreekpunt voor de klant. Binnenkort kunnen de klanten van Albert Heijn met allerlei vragen en opmerkingen terecht op een speciaal telefoonnummer. De komende maanden wordt de Albert Heijn-Servicelijn lande lijk ingevoerd met het telefoonnummer 06-0305. De klanten kunnen dit nummer gratis bellen en Maar het is een gegeven dat niet iedere klant de moed heeft om de medewerkers in het filiaal aan te spreken. Veel mensen durven niet openlijk met hun kritiek te komen of zijn bang dat ze voor gek zul len staan door bepaalde din gen te vragen. Veel vragen en opmerkingen kwamen daar door nooit boven tafel. Wel kwam een redelijk aantal vra gen schriftelijk binnen, maar het nadeel daarvan is dat een briefje schrijven nogal om slachtig is. Dat doe je niet eventjes. Eerst moet je je ge dachten op een rij zetten, dan schrijf je 'in klad' en daarna in het net, dan moet de brief nog op de post.... Kortom, een uiterst tijdrovende pro cedure, die van de klant veci doorzettingsvermogen ver eist. De Albert Heijn-Service lijn staat alleen open voor klanten. AH-medewer- kers die een vraag hebben die ze ter plekke niet kun nen oplossen, leggen die als vanouds voor aan het Filialenbureau in Zaan dam (telefoon 075- 592550). Een gesprek via de servicelijn is, door het speciale telefoonnummer én het ingehuurde tele foonteam, stukken duur der dan een normaal ge sprek met Zaandam. Bo vendien getuigt het niet van service als klanten moeten wachten doordat de lijn bezet is door AH- mensen. ook de verstrekte informatie is gratis. De service lijn is duidelijk bedoeld als aanvulling op de servi ce in de winkel. Dat is én blijft de plaats waar de medewerkers de klanten met raad en daad moeten helpen. Telefoon werkt snel Een gratis telefoonnummer is dan een uitkomst. Je kunt meteen actie ondernemen, vragen en opmerkingen di rect toelichten ('hoe bedoelt u dat?') en tegelijk toch een beetje anoniem blijven; iets wat veel mensen een veilig gevoel geeft. Dat bleek ook bij de proeven met het 06- nummer in het Gooi, Eindho ven en de regio Twente. In de filialen werd een brief uitge deeld waarin melding werd gemaakt van de Albert Heijn- Servicelijn. De eerste dagen stond de telefoon letterlijk roodgloeiend. Meer dan de helft van de vragen en op merkingen kon door het spe ciaal getrainde telefoonteam meteen afgehandeld worden. De overige bellers kregen binnen twee dagen op een af gesproken tijdstip een ant woord als hun vraag wat meer zoektijd vergde. Die snelheid van afhandeling oogstte veel waardering, het feit dat men inderdaad op het afgesproken moment werd teruggebeld, werd zeer op prijs gesteld. Wat gebeurt er verder? Met het te woord staan van klanten is de kous natuurlijk niet af. De afdeling Albert Heijn klantenservice zit men sen in de gehele organisatie De Albert Heijn-Service lijn wordt niet in één keer voor het gehele land inge voerd. Hét gevolg zou kunnen zijn dat door de enorme stroom telefoon tjes in een keer de centra le, dan wel het landelijke net van 06-nummers plat wordt gelegd. Gekozen is voor een geleidelijke in voeringper regio, waarbij de desbetreffende filialen uiteraard tijdig op de hoogte worden gebracht. De klanten krijgen in het filiaal een brief en tegelijk verschijnt het nummer in de weekadvertenties in die regio's. Als zo het ge hele land is bewerkt, wordt het nummer opge nomen in AllerHande. bijna letterlijk achter de broek om snel eerlijke ant woorden te krijgen. Maar ook om zaken veranderd te krij gen die voor verbetering vat baar zijn. Een uitdraai van de meest relevante vragen wordt wekelijks toegestuurd aan de filialen, inkopers en overige betrokkenen. Guido van Woerkom (AH-Commu- nicatie) en Annedien Plan- tenga (AH-Klantenservice) benadrukken dat het succes van de servicelijn voor een groot deel staat of valt met de organisatie binnenskamers. Guido: Albert Heijn wil be kend staan als een organisatie die garant staat voor kwaliteit en die eerlijk omgaat met klanten, medewerkers en le veranciers. Als je de toe gangsdrempel tot onze orga nisatie verlaagt met zo'n ser vicelijn, is het een eerste ver eiste ook zo eerlijk mogelijk antwoord te geven." Eigen mensen niet voor schut zetten Die eerlijkheid betekent dat tegen een klant 'sorry' ge zegd zal worden als AH de plank heeft mis geslagen. An dersom wordt van de klant ook een eerlijke opstelling verwacht. De man die recent een lijstje met 24 vragen indiende, kreeg te horen dat een deel daarvan niet op het terrein van de kruidenier ligt, maar elders thuis hoort. Eer lijkheid betekent voor Anne dien ook dat uiterst secuur gelet moet worden op de po sitie van de eigen mensen. Annedien: „Sommige bedrij ven 'kopen' klachten af. Kla gende consumenten krijgen - ongeacht of ze nu wel of geen gelijk hebben - meteen een tegoedbon of een ander goedmakertje om van het ge zeur af te zijn. Je kunt je eigen mensen in het filiaal danig voor schut zetten, want mis schien heeft de klant wel on gelijk. Dat is niet onze poli tiek. De klant is bij AH nog steeds koning. Maar dat wil niet zeggen dat je je eigen mensen als een steen laat val len om iedere klagende klant ter wille te zijn." Op de hoogte Van veel belang voor het functioneren van de Albert Heijn-Servicelijn is dat het team van de servicelijn goed is geïnformeerd. Annedien: Als je steeds achter de feiten aan holt, dan werkt het niet. Iemand die de moeite neemt ons te bellen, moet kunnen rekenen op een snel en deug delijk antwoord. Dat vraagt van iedereen inspanning om het telefoonteam constant op de hoogte te houden van nieuwe ontwikkelingen. Bij klantenservice doen we dat bijvoorbeeld door secuur de kranten te lezen. Als er in het ochtendblad een bericht staat over afgekeurde vijgen, dan moet je zorgen dat je al een antwoord hebt als 's mor gens om vijf over negen de telefoon gaat: gegarandeerd dat er iemand belt met een vraag over de vijgen bij Al- bert Heijn." Bij het ter perse gaan van deze editie van Flitsen is bekend geworden dat An nedien Plantenga zal wor den opgevolgd door Ruut aan de Stegge. Als opvolg ster van Annedien zal Ruut de landelijke invoe ring van het 06-nummer begeleiden. Met de verhuizing mid den januari, van het in dustrieterrein Keul- schevaart naar een na bij gelegen kantoor pand, is Albert Heijn Grootverbruik voorbe reid op een verdere groei. De afgelopen twee jaar, gekenmerkt door verdere marktseg- mentering, is hiertoe al een eerste aanzet gege ven. Albert Heijn Grootverbruik vormt samen met Kok-Ede de hoofdgroep Institutioneel van Grootverbruik Ahold (GVA). Albert Heijn Groot verbruik levert, naast een tra ditioneel kruidenierswaren- assortiment, een compleet pakket artikelen voor de grootverbruiker. De groei zal het komende jaar voorname lijk gerealiseerd worden in de produktgroepen dagvers en non food zoals tafel- en keukengerei. Met dit totale pakket richt Albert Heijn Grootverbruik zich op de be jaardenhuizen, ziekenhuizen, en andere verzorgende in stellingen. Albert Heijn Grootverbruik heeft daartoe reeds in 1988 een formule in de markt gezet die inspeelt op de verdergaande budget- druk en verzakelijking in de instellingenmarkt", aldus Jeannette Barink, marketing manager. „Kenmerkend voor deze zogeheten budgetfor mule is een breed maar niet te diep assortiment, met daarbij een concurrerend prijsniveau." Deze budget? ons pakket opgenomen. En met nieuwe regionale vers- centra kunnen we nu ook in het gehele land dagverse pro dukten, zoals vlees, vis, kip, AGF en zuivel leveren. Dat zal ons in 1989 een behoorlij ke groei opleveren." Jeannet te Barink is daar ook van overtuigd: „In 1988 is reeds een deel van onze groei ge realiseerd, doordat we onze klanten een breder pakket aan konden bieden. Dit bre dere assortiment heeft voor de klant een aantal grote voordelen. Bij ons kunnen ze immers hun goederen in één keer bestellen. Ze krijgen één leverancier aan de deur en hoeven maar één factuur af te handelen. Dit levert een aan zienlijke kostenbesparing op in de organisatie van de klant." De grootverbruikersmarkt is behoorlijk in beweging. Om hier op de juiste wijze op in te spelen is de Verkoop Bui tendienst het afgelopen jaar getraind in een andere ma nier van werken. Wim van Manen: „Onze buitendienst medewerkers moeten meer conceptmatig te werk gaan en de formule uitdragen. De routinematige werkzaamhe den, zoals het opnemen van de orders, worden overgehe veld naar de afdeling Telever- koop." Zo'n verandering van verkoopaanpak vraagt veel van de Buitendienst, daarvan is de heer Van Manen zich bewust, „maar problemen verwacht ik niet", zegt hij. „Onze formule is goed en zal nu en in de komende jaren goed aan sluiten bij;, de wen sen van de klant." formule loopt als een rode draad door het totale pakket volgens Jeannette Barink. Integratie Naar de markt toe heeft Al- bert Heijn Grootverbruik een duidelijk eigen gezicht. „Alle marktgerelateerde functies bevinden zich in de zelfstandige werkmaatschap pij", aldus Wim van Manen, commercieel directeur van AHGV. „Het distributiecen trum van AHGV, voorheen gevestigd in Breukelen, is in 1987 geïntegreerd met het distributiecentrum te Ede. Deze integratie is niet geheel vlekkeloos verlopen. In de eerste fase zagen we een toe name van het aantal afleve- ringsfouten. Onze klanten kregen niet altijd datgene wat ze hadden besteld." Ken merk van de grootverbrui kersmarkt is echter de grote verbondenheid met de leve rancier. „Het duurt een tijd voor je een klant hebt, maar als het zover is, laten ze je niet snel vallen", aldus Van Manen. „De grootverbrui kersmarkt is een relatie markt. Tijdens de integratie problemen in 1987 is dit nog eens bevestigd. Zo goed als alle klanten zijn ons trouw gebleven. Terugkijkend heeft de integratie van het DC in 1987 een aantal belangrijke voordelen opgeleverd." Eigenpand Om te kunnen inspelen op de verdere groei en om in de markt de zelfstandigheid van de werkmaatschappij verder te verduidelijken is AHGV verhuisd naar een groter, centraal gelegen kantoor pand. Deze grotere behui zing betekent ook vóór Joke van Ruiten, manager Ge schenkpakketten, een voor uitgang. De toonzaal is fors uitgebreid. Ze schat in, dat ze zeker een kwart meer ruimte heeft om haar artikelen uit te stallen. Wat voor haar min stens zo zwaar telt is de on middellijke nabijheid van haar AHGV-collega's. In het vorige pand lag het HIC-ma- gazijn tussen haar kantoor en dat van de anderen. Ook voor Wim Tuyl, hoofd Verkoop Binnendienst van Albert Heijn Grootverbruik, biedt de nieuwe behuizing een aantal voordelen. De afdeling Televerkoop, waar alle tele fonische bestellingen binnen komen en verwerkt worden, heeft duidelijk meer ruimte gekregen. Ook hiermee wordt alvast ingespeeld op de verwachte verdere groei in de komende jaren. Totaalpakket Om die groei te bereiken, is in 1988 al hard gewerkt aan profilering van AGHV als le verancier van een 'totaalpak ket'. Wim Tuyl: „Tot voor kort waren we vooral leve rancier van droge kruide nierswaren. Vorig jaar heb ben we een eojnpleer assorti ment tafel- en keukengerei in

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 3