Computer maakt vleeswaren met ambachtelijke kwaliteit Meester Albert Heijn Flitsen pagina 11 Bij de doorsnee Neder landse klant die dage lijks vleeswaren koopt, is 'ambachtelijk' syno niem voor kwaliteit. In de vleesverwerkende industrie wordt het vlees dan ook nog steeds met de hand, op 'ambachtelijke' wijze gemaakt. De directie van Meester bv, in het tussen Zwolle en De venter gelegen Wijhe, denkt daar echter an ders over. Voor haar staat ambachtelijk ge lijk aan een zekere ma te van inefficiëntie. Au tomatisering met be houd van die 'ambach telijke' kwaliteit is waar het sinds de jaren tach tig bij Meester om draait. De geautomatiseerde snij zaal een kleine week voor de afle veringsdatum in gang wor den gezet. „Maar tegenwoor dig", zegt Jan Meester niet zonder trots, „zouden we in principe een bestelling die voor 's ochtends 10.00 uur wordt geplaatst, de volgende dag al bij de klant af kunnen leveren. Daardoor kunnen we bijzonder snel inspelen op de verkoopontwikkelin gen en, om maar iets belang rijks te noemen, voorkomen dat die klant grote voorraden moet aanleggen. Snel en fle xibel, dat is waar het tegen woordig om draait." Logisch vervolg Het verhaal van de nieuwe uitbeen- en snijkamer is ei genlijk een logisch vervolg op de ontwikkelingen, zoals die in de worstmakerij in gang werden gezet. „De ba sisgedachte", vertelt Jan Meester, „is dat we af wilden van al dat transport binnen de fabriek. Vroeger hadden we allemaal losse machines, waarbij iemand een karretje met vlees van A naar B duw de. Voor ons gevoel is dat een onzinnige bezigheid. Die mensen kun je ongetwijfeld beter gebruiken. Natuurlijk, het uitbenen zelf blijft voor een groot deel handwerk, maar de wijze van vervoer van het vlees kon in elk geval voor een groot deel worden geautomatiseerd. Dat is ook de kern van de zaak gewor den: de plastic kratten zijn verdwenen, de karretjes zijn verleden tijd, het handmatige transport binnen deze afde ling is nu verdwenen. „Ik geef direct toe", aldus Jan Meester, „dat het een miljoe neninvestering is, maar we verwachten dat terug te win nen door een snellere ver werkingstijd, een grotere ef ficiëntie en een hogere pro- duktiviteit." Toch is het hele vernieu wingsproces nog niet ten ein de. De volgende fases zijn het onder handen nemen van de zouterij en de vulafdeling. Naar verwachting zullen die vernieuwingen medio 1990 zijn aangebracht. Met trots kan Meester dan, meer nog dan nu, zeggen dat ze in haar branche een toonaangeven de onderneming is waarbij computers zorgen voor een ambachtelijke topkwaliteit. Begin deze maand werd weer een nieuwe stap voorwaarts gezet met de ingebruikname van een geautomatiseerde 'snijzaal'. In die snijzaal wor den de schouders, de ham men en andere grote moten vlees van varken of rund met het mes in onderdelen 'ont leed', zodat ze verder ver werkbaar zijn tot het uitein delijke produkt. Wirwar Tot voor kort was die snijzaal bij Meester, net zoals bij vele andere vleeswarenfabrikan- ten in de wereld, een wirwar van roestvrijstalen bakken met uitgebeend vlees, krat ten met vleessnippers en vorkheftrucks. De meer dan honderd werknemers pro beerden in die situatie, zo goed en zo kwaad als dat ging, hun werk te doen. Maar sinds de eerste week van dit jaar is dat rigoureus veran derd. Het vlees wordt nu via een computergestuurd trans portsysteem naar de snijzaal gebracht. En die bestaat lou ter uit een ingenieus in elkaar passend systeem van over en langs elkaar lopende trans portbanden die elk stuk vlees na het bewerken naar een be stemming elders in het be drijf zenden: de worstmake rij, de zouterij of kokerij/ro kerij, de verpakkingsafdeling, waar dan ook naar toe. Het voordeel hiervan laat zich eenvoudig raden: geen ge sjouw en geduw meer met kratten, wagens en vorkhef trucks, maar een uiterst vriendelijk werkklimaat. Daarover is iedere werkne mer van Meester het eens. Moderne geschiedenis Maar eerst even een stukje moderne, .geschiedenis van Op 13 oktober 1988 werd in Zoetermeer een nieuw Albert Heijiirfiliaalgeopend De winkel is te vinden in de volop_ groeiende wijk Noordhove, waar zowel jonge gezinnen als al wat oudere mensen wo nen. Bedrijfsleider in dit nieu we filiaal is de beer L.JM. Tet- teroo, die met zijn team van 45 medewerkers de winkel runt. Op de foto de heer Tette- roo omringd door enthou siaste medewerkers. Jan Meester dit uit 1847 daterende be drijf. Het automatiseringsver- haal begint eigenlijk al in 1982. „In 1982 hebben we een onderzoek laten doen waar wij als Meester eigenlijk in de sector stonden. Natio naal, zowel als internatio naal", aldus Jan Meester, hoofd Techniek en Techno logie. „Uit de doorlichting van het bedrijf zijn een hele boel dingen naar voren geko- men: we moesten nieuwe markten gaan zoeken, vooral ook in het buitenland. Maar tevens bleek dat wij als be drijf niet optimaal in elkaar staken, dat we veel efficiën ter moesten gaan werken. We zijn, om het maar eens uit te drukken, altijd blijven groeien, we bouwden er steeds een stukje bij aan, met alle gevolgen van dien. Het resultaat van het onderzoek was dat de fabriek 'op z'n kop' moest als we moderne tech nieken en technologieën wil den gaan toepassen." Worstmakerij Meester pakte, mede door de financiële steun uit Zaandam, de zaken meteen groots aan. Als eerste belangrijke stap werd de worstmakerij geheel in het nieuw gestoken. De oude worstmachines werden vaarwel gezegd en een nieuw, computergestuurd systeem voor het worstdeeg- bereiden kwam daarvoor in de plaats. Dat klinkt mis schien eenvoudig, maar het is een hels karwei geweest. Het heeft menigeen bij Meester een fors aantal slapeloze nachten gekost. Want worst maken met behulp van een computer, nee, dat was nog nergens vertoond. Daarbij gingen alle gangbare theo rieën over het maken van worst aan diggelen. Een voor beeld: worst maken doe je bij voorkeur bij een niet al te la ge temperatuur. Echter, bij de computergestuurde worstmakerij bleek dit niet op te gaan. Beetje bij beetje werd de verwerkingstempe ratuur omlaag gebracht, tot zelfs onder het vriespunt. Geen worstmaker die zijn ogen gelooft, geen vleestech noloog die snapt hoe het kan, maar het resultaat is verbluf fend. De worst is om van te smullen en - minstens zo be langrijk - van een constante beheerste kwaliteit. „Vroeger, zeg maar zo'n an derhalf jaar geleden nog, maakten we enkele honder den kilo's per keer met een constante kwaliteit en dan zat er wel eens een partij van mindere kwaliteit tussen; maar tegenwoordig maken we enkele tientallen tonnen met een constante kwaliteit. Procesmatig gaan we nu alles beheersen zoals wij dat wil len", zegt Meester enthou siast Maar dat is niet het eni ge voordeel van deze auto matisering. Zo kunnen we door die nieuwe technieken ook goedkoper produceren, omdat we bijvoorbeeld min der grondstofverlies hebben. Het gaat daarbij weliswaar steeds om relatief kleine hoe veelheden maar als je alles bij elkaar optelt, tikt het toch be hoorlijk aan. En, niet te ver geten, de arbeidsomstandig heden zijn verbeterd." Snel en flexibel Een bijkomend groot voor deel van deze geautomati seerde worstmakerij is ech ter de tijd die ligt tussen het opnemen van een bestelling en de aflevering. Tot ander half jaar geleden, toen ook Meester z'n worsten nog 'am bachtelijk' fabriceerde, moest het fabricageproces al

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 11