BETERE OOGST KRUISBESTUIVING Dat brengt ons bij Grootverbruik Ahold. GVA heeft de beheersmatige problemen, die in 1987 een zware wissel op het resultaat trokken, vorig jaar volledig in de hand gekregen. En hoewel het resultaat over 1988 achter bleef bij de verwachtingen, zijn er voldoende sig nalen waaruit blijkt dat het met GVA de goede kant op gaat. Ook vorig jaar is er weer een aantal bedrijven toegevoegd aan de GVA-orga- nisatie, die nu qua omvang zo langzamerhand tot volle wasdom is gekomen. Voor 1989 ver wachten we dan ook een betere oogst. AC Restaurants is met z'n nieuwe formule duidelijk op de goede weg. Alle restaurants zijn nu omgebouwd en zowel in Nederland als in België slaat de nieuwe opzet goed aan. De omzet is gestegen, het resultaat is verbeterd en die trend zal dit jaar worden voortgezel. ONGELOFELIJK JAAR Dan kom ik nu toe aan de wederwaardigheden van Ahold in de Verenigde Staten. 1988 was voor de Amerikaanse levensmiddelendetailhan del in z'n totaliteit een ongelofelijk jaar. Een derde van alle supermarkten is van eige naar gewisseld en Ahold heeft daar met de overname van First National hard aan meege daan. Onze nieuwe aanwinst heeft overigens volledig aan de verwachtingen voldaan. Welis waar heeft FNS het afgelopen jaar slechts een zeer beperkte positieve bijdrage aan het resultaat na belastingen geleverd, maar dat is het gevolg van de toerekening van de financieringslasten. Gezien de goede ontwik keling mogen we in de komende jaren een duidelijke positieve bijdrage verwachten. De omzet van Ahold USA is met de komst van FNS in ieder geval al nagenoeg verdubbeld. Vooral in het gebied waar wij zitten, de driehoek Cleveland-Boston-Atlanta, is de markt fors gegroeid. De concurrentie is sterk gebleven, maar is tegelijkertijd ook van aard veranderd. Ze is complexer geworden. Het gaat niet meer om de prijs alleen, maar ook om de vorm van de winkel, de wijze van presenteren en dat alles toegesneden op lokale situaties. Elke winkel is een slagveld op zichzelf ge worden. Dat vraagt om een enorm aanpassings- en improvisatievermogen. Het driejarenplan, dat onze winkels volledig up-to-date moet brengen, zal dit jaar worden afgerond. Voor zover het al niet het geval was, kunnen we dan elke vorm van concurrentie aan. BI-LO stootte 7 winkels in de stad Macon af en nam er 21 van Kroger over in North en South Carolina. Daardoor werd de positie in de kern van het werkgebied versterkt. BI-LO opende vorig jaar voor het eerst winkels met oppervlaktes boven de 5.000 m2, inclusief apotheek. Daarbij is dankbaar gebruik gemaakt van de ervaringen bij FNS met dit soort winkeltypes. De kruisbestuiving tussen de drie ketens krijgt steeds meer vorm, niet in de laatste plaats dank zij de activiteiten van Ahold USA, de houdstermaatschappij voor onze Amerikaanse bedrijven, die zich onder andere bezighoudt met het bewaken van de formules, marktonderzoek, het bundelen van inkoopkracht en het bevorderen van de onder linge contacten tussen de 3 ketens. Over twee weken opent Ahold USA een eigen kantoor in New Jersey, onder de rook van New York. Voor onze Amerikaanse collega's zal dat 'the closest place to Holland' worden. Geografisch gezien klopt dat trouwens ook, aardig. In dat nieuwe kantoor en in de Amerikaanse werkmaat schappijen zal de komende jaren hard gewerkt moeten worden om ons Amerikaanse resultaat op peil te brengen. VERTROUWEN Dames en heren, tot zover het rondje langs de diverse onderdelen. We kunnen uit zakelijk oogpunt terugzien op een uitstekend jaar. Het gaat goed en dat is vooral te danken aan het vertrouwen dat de consument in ons stelt. Ik wens alle Ahold-medewerkers een gelukkig 1989 en ik zou u willen uitnodigen om het glas met mij te heffen op het nieuwe jaar en op de toekomst van Ahold. Zaandam, 4 januari 1989

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 5