RESULTAAT Het resultaat na belastingen over 1988 is na melijk hoger dan dat over 1987. Begin vorig jaar voorspelden we nog een vrijwel gelijk blijvend resultaat, maar in de loop van het jaar werd steeds duidelijker dat het uitein delijk beter zou uitpakken. En dat is dan ook inderdaad gebeurd. De omzet van Ahold in Nederland steeg met 4,5% tot 8,3 miljard gulden. De omzet in de Verenigde Staten steeg met 91,3% tot 3,5 miljard dollar. Dat is natuurlijk niet zo vreemd, gezien de toevoeging van FNS, maar ook zonder FNS zou de omzet zijn gestegen, en wel met 7%. De geconsolideerde omzet over 1988 omgerekend in guldens kwam uit op 15,3 miljard. Een stijging van 30,7% vergeleken met de 11,7 miljard die in 1987 werd behaald. Bij deze stijgingspercentages moet bedacht worden dat het boekjaar 1987 voor Ahold 53 weken telde en 1988 gewoon 52. Op basis van een vergelijking met een gelijk aantal weken zouden deze percentages een nog gunstiger beeld hebben gegeven. Zakelijk gezien kunnen we dan ook spreken van een goed jaar, waarin we de bovendien de ba sis hebben gelegd voor een aanzienlijke groei in de toekomst. Maar 1988 kende helaas ook een dieptepunt. In april werd namelijk duide lijk dat mijn broer niet zou terugkeren. Daarmee kwam, behalve aan de onzekerheid, ook een einde aan onze hoop op een goede afloop van de ontvoering. De tragische ontknoping wierp niet alleen een schaduw op het afgelo pen jaar, maar op de hele geschiedenis van ons bedrijf. ALBERT HEIJN Het voert in dit kader te ver om stil te blijven staan bij alle ontwikkelingen bij de diverse bedrijfsonderdelen van Ahold. Ik zal me daarom beperken tot de belangrijkste ge beurtenissen. En dan richt ik mij in de eer ste plaats op Nederland. Albert Heijn is er opnieuw in geslaagd om zo wel resultaat, omzet als marktaandeel te ver groten en dat in een markt die nauwelijks groeit. Een fraaie prestatie, vooral als men bedenkt dat er vorig jaar vele veranderingen in de organisatie-opzet zijn doorgevoerd. Veranderingen die veel inzet en aanpassings vermogen van de mensen hebben gevergd.. Niettemin opende Albert Heijn 20 nieuwe filialen, terwijl ook de franchise-activitei- ten weer een aanzienlijke groei hebben doorgemaakt. Het aantal franchise-winkels benadert momenteel de 100. Daarnaast introdu ceerde Albert Heijn ook twee nieuwe formules, te weten: de Nieuwe Supermarkt - de eerste daarvan staat in Tilburg - en de verswinkel onder de naam The Fresh Company, waarvan de eerste in Amsterdam werd geopend. SCHUITEMA De deelname in Schuitema, die nogal wat deining veroorzaakte, was een rechtstreeks gevolg van de strategie die Ahold voert met het oog op de eenwording van de Europese markt na 1992. Dat wil zeggen: het versterken van de concurrentiepositie in eigen land en het zoeken naar partners in andere landen. Wat dat laatste betreft: er worden momenteel binnen de Europese levensmiddelendetailhandel gesprekken gevoerd over vormen van samenwer king, bijvoorbeeld op het gebied van inkoop bundeling. Het is echter nog te vroeg om te voorspellen hoe dat voor Ahold zal gaan uitpakken. Om nog even terug te komen op Schuitema: de invloed van deze deelname op de resultaten van 1988 is gering, maar voor de_ komende jaren verwachten we een positieve bijdrage. NIEUWE MOGELIJKHEDEN In 1988 zijn Etos, Alberto en Pharmatos ondergebracht in een overkoepelende organi satie met de naam Speciaalzaken Ahold. Etos heeft het aantal filialen met 23 uitgebreid. De omzet steeg aanzienlijk en als gevolg daarvan ook het marktaandeel. De ombouw van bestaande winkels naar de Etos Beauty Case- formule werd vorig jaar nagenoeg afgerond. Als gevolg van de krimpende markt had Alberto te maken met een dalende omzet, maar het marktaandeel bleef op peil. In de loop van dit jaar zal de aangekondigde samenvoeging van Alberto en Gall Gall en Party Shop gestalte krijgen. Deze belangrijke schaalver groting in de slijterij branche opent nieuwe mogelijkheden voor de verbetering van het resultaat. Meester, Marvelo en Albro wisten het goede resultaat van 1987 vrijwel te evenaren. Dat kwam omdat de omzet goed was, de kosten uit stekend beheerst werden en de inkoopprijzen gunstig bleven. Meester nam in '88 een volau tomatische worstfabriek in gebruik en intro duceerde een zuurstofarme verpakking die een groot succes belooft te worden. De stijging van de wijnomzet bij Marvelo was, zeker ge zien de landelijke stagnatie in de verkoop van alcoholhoudende dranken, spectaculair te noemen. En bij Albro verloopt de ontwikkeling van bake-off bijzonder succesvol. -2-

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 3