j.1§mp^25 IS DE TOEKOMST AAN GEMAKSVOEDING? Jubileum 25 jaar ïn memoriam Dankbetuiging Ahold-werkmaatschappijen bereiden zich voor op de 'magnetron-generatie' pagina 8 Flitsen NJ. Schoenmacker, assistent Speciale Facturering bij Grootverbruik Ahold, hoofdgroep Institutioneel, Frankeneng 18, Ede, in dienst sedert 2 februari 1964. Viering vrijdag 3 februari 1989 van 16.00-17.30 uur in het Expositie- en Voorlichtingscentrum, D.M. Polak, vers vlees-specialist area 8840, in dienst sedert 3 februari 1964. Viering woensdag 8 februari 1989 van 19.00 uur tot 20.30 uur, in café-restaurant Vrouwenhof, Scholtenboslaan 1 te Roo sendaal. J. Heermans, magazijnchef Magazijn- inventaris Wormer, Veerdijk, in dienst se dert 3 februari 1964. Viering jubileum en afscheid wegens VUT op vrijdag 3 februari 1989 in het perso- neelsrestaurant van de Bonkelaar vanaf 16.00 uur. J.C. van Dongen, groepsleider-West Al berto, hoofdkantoor, in dienst sedert 18 februari 1964. Viering vindt plaats in be sloten kring. A.M. Zoutewelle, groepsleider Data bij Distributiecentrum Tilburg, Jules Verne- weg 120, in dienst sedert 17 februari 1964. Viering vrijdag 17 februari 1989 in het Distributiecentrum Tilburg vanaf 15.00 uur in de Sauwelèr. E. de Haan, bedrijfseconoom bij Mees ter, Stationsweg 27, Wijhe, in dienst se dert 1 december 1964. N.G.M. Dudock, bedrijfsleider Albert Heijn 1135, Floridaplein 2, Haarlem, in dienst sedert 29 februari 1964. Gegevens over de viering worden in een later sta dium bekend gemaakt. Op 12 december 1988 is, na een kortstondige ziek te, overleden de heer L.W. BERGKAMP Tot september 1988 was hij binnen ons bedrijf werkzaam als coördinator Systemen en Projecten van de groente- en bloe- mencentrales. Daarvoor was hij bedrijfsleider van het distributiecentrum te Tilburg en van de groen tecentrale te Nieuwegein. De heer Bergkamp was in onze dienst sedert 1961. Bert Bergkamp was een zeer geziene en gemoti veerde medewerker, die met een grote mate van betrokkenheid zijn werk zaamheden voor Albert Heijn bv heeft verricht. Hij stond altijd voor ie dereen klaar. Wij wensen zijn echtge note en kinderen veel sterkte. Directie Albert Heijn bv JA. Post, bedrijfsleider Albert Heijn 1200, Zevenhuizerstraat 126a, Hoogland, in dienst sedert 3 februari 1964, viering vrijdag 3 februari 1989, in restaurant De Gloeiende Gerrit, Oudekerklaan 1, Hoog land, van 16.00 tot 18.00 uur. Langs deze weg wil ik, mede namens mijn kinderen, mijn hartelijke dank betuigen voor het medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn lieve, onvergetelij ke man, Jan Stiemer. De belangstelling van Ahold is zo overweldigend geweest, dat het voor ons een troost is te weten hoe geliefd hij was bij velen. Ook Jan zelf heeft die blijken van medeleven tij dens zijn ziekte zeer gewaar deerd. Uit aller naam, Janny Stiemer-Meijer, Pur- merend Hierbij wil ik, mede namens mijn echtgenote, de directie hartelijk dank zeggen voor Onlangs ontvingen wij de droeve mededeling dat op 28 november jl. is overleden de heer MJ. AMATNGALI op de leeftijd van 51 jaar. De heer Amatngali was een zeer gewaardeerd medewerker van onze broodafdeling. Directie en medewerkers Albro Bakkerijen Zwa nenburg bv Op 22 oktober 1988 overleed op de leeftijd van 66 jaar de heer H.M. SCHEEPERS gepensioneerd medewer ker Albro Bakkerijen Zwanenburg. Op 11 december 1988 overleed op de leeftijd van 63 jaar de heer E. DUBBELDAM oud-medewerker Melk- export Sterovita. Mogen zij rusten in vrede. het ons gebodene bij het be reiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. J. de Groot, Den Helder Hiermede betuig ik mijn har telijke dank aan directie, be drijfsleiding, chef, collega's en oud-collega's voor de ca deaus, bloemen en attenties ter gelegenheid van mijn VUT, tijdens de bijzonder ge zellige afscheidsreceptie op 6 december jl. Mw. G. Vermeulen, Rotter dam 25-jarig zakenjubileum C. Zijlmans, Roosendaal M. de Wit, Tiel J.J. Kamp, Sprang-Capelle W.J.M. van Schie, Koog aan de Zaan De consument van nu wil gemaksvoeding. Zo staat het in de krant. Meestal wordt dan be doeld dat in Nederland steeds meer vraag is naar bereide maaltij den en voorbewerkte ingrediënten. Voor ge maksvoeding lijkt een grote toekomst wegge legd. Sterker nog, de heer A. Heijn sprak in Flitsen van april zelfs over een assortiments revolutie. Hij doelt daarmee in eerste in stantie op de levens middelendetailhandel. Maar die revolutie is er niet alleen bij AH. Ook voor andere werkmaat schappijen heeft de op komst van gemaksvoe ding gevolgen. Gemaksvoeding is voeding die voor directe consumptie geschikt is gemaakt. Voorbe werkt, met andere woorden. In de praktijk betekent pra ten over gemaksvoeding vooral praten over tevoren klaargemaakte ingrediënten of gerechten. Verse maaltij den die je niet meer zelf hoeft te koken of te bakken. Op warmen is genoeg. Alles is verder al in de winkel ge beurd, of bij een fabrikant. Maar eigenlijk zijn een lekker belegd broodje tussen de middag, of een diepvries pizza ook vormen van ge maksvoeding. Twee factoren maken dat ge maksvoeding in Nederland vaste voet aan de grond krijgt. De eerste factor is de verandering aan de vraagzij de van de markt. Hoewel de Nederlandse bevolking nau welijks meer in aantal toe neemt, is de samenstelling er van sterk aan het veranderen. Een groeiende groep alleen- of samenwonenden is op zoek naar voeding die binnen hun levensstijl past. Snel, ge makkelijk eten, maar wel lek ker en gezond is het devies. Dat dat iets meer geld kost, is minder belangrijk De heer A. Heijn, president van de Raad van Bestuur van Ahold, heeft het ooit krachtig verwoord: „Men ergert zich tegenwoor dig meer aan een minuut wachten bij de kassa dan aan een prijsverschil van twee cent op een pakje margari ne." Nederland loopt met deze ontwikkeling wat achter op landen als bijvoorbeeld de VS of België. Dit komt onder an dere doordat in Nederland relatief weinig vrouwen bui tenshuis werken. Traditione le, tijdrovende koop- en kookgewoonten leveren hier minder problemen op. Het voorbeeld van de magnetron illustreert dat. De magne tron, bij uitstek geschikt om voorbewerkte ingrediënten of maaltijden snel en met weinig verlies aan voedings waarde in op te warmen, komt in ons land maar lang zaam van de grond. In onge veer 6 procent van de Neder- Eugéne v.d. Linden landse keukens staat nu een magnetron. In de Verenigde Staten ligt dit percentage al op 60 (JkP311 50, Engeland 40). De vraag naar 'magne- tronklare' maaltijden is daar dan ook enorm. Een tweede factor die de markt voor gemaksvoeding vergroot, is een ontwikkeling aan de aanbodzijde van de markt. De consument wil dat zijn gemaksvoeding van de zelfde kwaliteit is als die bij de betere horeca. Met de vele nieuwe houdbaarheids- en verpakkingstechnieken lukt dat steeds beter. De keuze aan diepvriesprodukten groeit. Maar ook voor de 'ver pakte verse' maaltijden zijn betere produktiemethoden ontwikkeld. De versheid is nu meestal tot vier weken ge garandeerd. Belangrijk is, dat de maaltijd op een constante temperatuur van een graad of vier wordt bewaard. Een van die technische ont wikkelingen is vacuümko- ken. Vacuümkoken maakt het mogelijk maaltijden te berei den die lang vers blijven. Tot drie weken toe. Verse grond stoffen gaan in een zak van kunststoffolie, waar de lucht uit wordt gezogen. Daarna kan op een lagere tempera tuur gekookt worden. Geur en smaak zijn vaak beter dan bij traditionele kookmetho- den. Gemaksvoeding is een woord dat in de levensmid delensector nog vaak zal val len. Verschillende werkmaat schappijen van Ahold zijn er mee bezig. Nu nog experi menterend, maar de ontwik keling is onstuitbaar. Want gemaksvoeding is een uit breiding van de dienstverle ning aan de klant. En het te- vrede stellen van de consu ment, daar was het tenslotte om begonnen! Op dit moment is al 60 pro cent van de klanten van Al- bert Heijn afkomstig uit de groep van één- en tweeper soons huishoudens. Juist de ze groep heeft een grote be langstelling voor gemaksvoe ding. In het assortiment van de AH-supermarkt verschij nen steeds meer voorbe werkte produkten, zoals ook geschilde aardappelen, ge wassen en gesneden groente. Bij de Nieuwe Supermarkt (NSM) te Tilburg en het AH- filiaal aan de Lijnbaan in Rot terdam is het aanbod zelfs zéér groot. En The Fresh Company, die onlangs de eer ste vestiging opende, richt zich voor een groot deel op gemaksvoeding. Deze winkel verkoopt naast rauwe ingre diënten, half bereide en vol ledige bereide voeding. De Belgische werkmaat schappij Vaco, (van 'vacuum- cooking'is een activiteit van Ahold die met de aanbodkant van gemaksvoeding te maken heeft. Vaco, gevestigd in Geel - 40 kilometer zuidelijk van Tilburg - levert onder meer aan de 14 Belgische AC-Res- taurants. Maar niet alleen voor restaurants zijn de maal tijden van Vaco interessant. Ze zijn uitstekend geschikt om in de supermarkt te ver kopen. In bijna 30 AH-filialen door heel Nederland gebeurt Grootverbruik Ahold (GVA) Directeur Jan Kelderman van de Versgroep van GVA ziet mogelijkheden voor gemaksvoeding in de institutionele sector. „We kunnen meer culi naire hoogstandjes leve ren." Voor de verwerking betekenen die technische vernieuwingen heel wat. Ze stellen ons in staat snel een groot aantal verse maaltijden van hoge kwa liteit te leveren. Daar is bij instituten steeds meer vraag naar. Niet in de laat ste plaats vanwege capaci teitsproblemen in de keu kens van de instituten, 't Komt. Dat staat voor mij als een paal boven water." dat al. Daar liggen drie stoof schotels en een rijstschotel voor het opscheppen. De NSM en het filiaal aan de Lijn baan bieden zelfs een keuze uit acht maaltijden. „De om zet stemt tot tevredenheid", aldus Dick Horrée, commer cieel manager van Vaco. „Vooral als je bedenkt dat de gerechten in bulk worden aangeleverd en moeten wor den opgeschept. We experi menteren nu met éénper soonsverpakkingen bij de NSM. Vaco levert ook aan de Fresh Company. „Dat loopt helemaal als een trein. Daar aan kun je zien dat 't met de gemaksvoeding in de toe komst hard zal gaan!"

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 8