ENVELOPPENACTIE OR AH WERKT DREMPELVERLAGEND PRIJSVRAAG IK BEN NIET MEER ZO WILD ALS VROEGER Prijsvraag levert twee reacties op Reageren zonder frankeren Er is altijd een O R - lid bereikbaar ÉS» 1 )ns oolc in 1989 De come-back van Nico Algera: mÊêÈÈêBÊÊÊ< ';C Flitsen 7 I De OR AH is onlangs gestart met een enveloppenactie om het contact tussen OR en achterban te verbeteren. In alle filialen en andere bedrijfsonderdelen heeft de OR een bakje met speciale reactie-enveloppen opgehangen. Onder het motto 'reageren zon der frankeren' kunnen medewerkers zich hiermee gratis tot de OR wenden met vragen, klachten en opmerkingen. Na vier weken heeft de actie al ruim 60 reacties opgeleverd. De enveloppenactie is een recht streeks gevolg van het onderzoek dat studenten van de Universiteit van Amsterdam vorig jaar hebben ver richt naar de communicatie tussen de OR AH en zijn achterban. Uit dat onderzoek bleek dat het contact tus sen OR en achterban te wensen over laat. De OR hoopt dat de envelop penactie ertoe zal bijdragen dat daar verandering in komt. ,,Na vier weken kunnen we vaststellen dat deze actie drempelverlagend werkt", aldus Richard Taman, lid van de PR-com- missie van de OR AH. Normaal ge sproken doen mensen geen moeite om een envelop en een postzegel te zoeken en een brief naar de OR te sturen. Er is wat dat betreft toch een drempel. Wij proberen die drempel te verlagen. Al zou het maar met een halve millimeter zijn!" OR-secretaris Cees Gremmen, te vens lid van de PR-commissie: „Vroeger kregen we 2 brieven per week binnen, nu 15. De meeste inzen ders vragen om informatie. Informa tie over salarissen, over de winstde- lingsregeling, over de OR zelf, over opleidingen, over pensioenrechten: over van alles eigenlijk. Verder zitten er ook klachten bij waaruit blijkt dat mensen niet altijd krijgen waar ze recht op hebben. De secundaire ar beidsvoorwaarden staan mooi om schreven in de handboeken, maar in de praktijk blijkt dat ze niet door ie dere chef op BL op de juiste wijze geïnterpreteerd worden. Daar wor den mensen terecht heel kwaad over." Alle brieven worden door de secreta ris persoonlijk beantwoord. Bij infor matieve vragen kan doorgaans vol staan worden met het verwijzen naar de handboeken of de bedrijfsleider. Als er meerdere reacties over één on derwerp uit hetzelfde filiaal binnen komen, belt de secretaris de be drijfsleider. „Je weet van te voren dat zo'n actie meer werk oplevert. Het kost me een dag per week, maar dat heb ik er graag voor over. We willen nu eenmaal het contact met de ach terban verbeteren. Daarom maak ik me er ook niet vanaf met een stan daardbriefje. Aan elke reactie wordt zorg besteed. Als je dat niet doet werkt het averechts", aldus de secre taris. Ondernemingsraad Albert Heijn Ev Heel Feestelijke dagen en een goed jaar Informatiemap Behalve met de enveloppenactie pro beert de PR-commissie ook op andere manieren het contact met de achter ban te verbeteren. Zo heeft men eind vorige maand een wenskaart naar alle filialen gestuurd, waarop de vol tallige OR staat afgebeeld met de tekst: 'Er is altijd een OR-lid bereik baar. Dus ook in 1989'. Doel van de kaart is om duidelijk te maken dat medewerkers niet alleen bij het OR- lid van de eigen kiesgroep terecht kunnen, maar bij alle OR-leden. Daarnaast werkt de PR-commissie aan een speciale OR-informatiemap die begin dit jaar in alle filialen komt te liggen en die als vraagbaak voor de achterban moet gaan dienen. Eén van de nieuwe leden die de ledenwerfcampagne van de OR Centrale Diensten heeft opgeleverd is Nico Algera. Hij is in de OR onmiddellijk gekozen tot COR-vertegenwoordiger. Algera is geen on bekende in OR-land. Hij stond in 1977 aan de wieg van de contact groep Albert Heijn Grootverbruik, die een jaar later werd omgevormd tot ondernemingsraad. Met 5 leden indertijd de kleinste OR van Ahold. Hij was voorzitter, zat in alle commissies en was bovendien COR-afgevaardigde. De prijsvraag die onze medewerker Jan Achterban enige tijd geleden uitschreef in verband met de nieuwe medezeggen schapsstructuur van Albert Heijn, heeft twee oplossingen opge leverd. De inzenders zijn John Luiten van AH-f iliaal Huizen en Otto van Rijswijk van AH-filiaal Zeewolde. Initiatiefnemer Jan Achterban maakt hieronder de verdeling van de prijzen bekend.B „Ik heb als OR-voorzitter de verhui zing van Albert Heijn Grootverbruik van Zaandam naar Breukelen mee gemaakt. Een turbulente tijd. Ik wens niemand een bedrijfsverhuizing toe, want dat is geen grap. Ik stond ermee op en ik ging ermee naar bed, maar ik ben nog steeds trots op het sociaal begeleidingsprogramma dat de OR toen gemaakt heeft", herinnert hij zich. In 1982 vertrok hij na 25 jaar AH Grootverbruik naar Fiscale Zaken Ahold en moest als gevolg daarvan zowel OR als COR verlaten. Na ruim 6 jaar keerde hij vorige maand terug in de COR, dit maal als vertegen woordiger van de ORCD. „Ik zag de ledenwerfcampagne van Nico Algera de ORCD en ik vond het een prima actie, alleen viel het resultaat in eer ste instantie nogal tegen. Ik heb me toen afgevraagd: 'Is het ook niet wat voor mij?' Daar zat ik mee. De ORCD dreigde ten onder te gaan aan onder bezetting. Dat kon ik als oud OR-lid niet over mijn kant laten gaan. Inder daad, het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Dat denk ik wel, ja. Het is een drang in je. Dat kun je niet om schrijven. Dat zit in je of niet. Ik denk dat ik na 6 jaar voldoende afstand van het OR-werk heb kunnen nemen om er weer fris tegen aan te gaan. We hebben afgesproken dat ik deze zit tingsperiode af maak. Daarna zien we wel weer. Het lag voor de hand dat ik, met mijn ervaring, naar de COR zou gaan. Als ik die ervaring niet had gehad, had ik het ook niet gedaan. De COR heeft me onge vraagd al ingedeeld in de commissie Sociaal Beleid. Ik heb de uitnodiging voor de vergadering tenminste al binnen. Dat wisten ze zeker nog van de vorige keer. Ik kom graag op voor de zwakken in de samenleving. Men sen die gevaar lopen in de vernieling te raken. Dat verklaart ook m'n inte resse in het OR-werk. Dat werk heeft mijn hart. Ik kan me er in uitleven. Ik hoop dat ik het weer snel oppak. Ge zien mijn ervaring zal dat wel lukken. Alleen de wilde haren zijn er zo lang zamerhand wel af .Ik ben niet meer zo wild als vroeger!" Ik had niet verwacht dat ik erop terug moest komen, maar een tweetal in zendingen dwingt mij ertoe om aan dacht te besteden aan de medezeg genschapsstructuur van Albert Heijn. Vóór de sluitingstermijn van 1 de cember zijn deze inzendingen bij ons binnengekomen. Niet van de Albert Heijn-directie, maar van twee mede werkers uit de Albert Heijn-filialen. Het is niet mijn taak om diep in te gaan op de oplossingen, dat laat ik aan de deskundigen van de desbe treffende OR'en over. Wat opvalt in beide verhalen is dat er behoefte bestaat aan een structuur die het mogelijk maakt dat de OR AH of wat daaronder hangt beter bereik baar is voor de achterban. Reactie- enveloppe is wel aardig, maar wie maakt daar in de toekomst nog ge bruik van? Nee, het is dan beter om via een pyramide van filiaalverte genwoordigers in een Areacommis- sie of Bedrijfsvereniging naar een OC AH of OR AH te groeien. Uitbrei ding van degenen die met OR-werk bezig zijn met enige honderden per sonen is wel iets duurder dan een enveloppe, maar het nuttige effect zal vele malen groter zijn. De kosten gaan voor de baat uit. Grote opdracht zal worden hoe de kloof tussen filia len en OR gedicht gaat worden. Vol ledige vrijstelling van OR-leden komt naderbij. Eén van de inzenders ziet het mede- zeggenschapsgebeuren wel heel erg ruim. De COR-Ahold krijgt een pluim, die door een glunderende voorzitter in ontvangst is genomen. De inzender beveelt de RvB aan om met deze COR meteen maar het inter nationale pad óp te gaan en ze te bombarderen tot de eerste internatio nale OR. Kunnen zij ook eens een kijkje in de Verenigde Staten nemen. Wat teleurgesteld ben ik over het feit dat de directie van Albert Heijn geen oplossing ingestuurd heeft. Zij heb ben er ernstig over gedacht om een oplossing in te zenden, maar zouden niet veel verder komen dan 'het ligt gevoelig, houdt rekening met de his torie, er moet een volwaardige mede zeggenschapsstructuur komen, com plexe problematiek, werkbare struc tuur'. Dit is allemaal niet genoeg om mee te spelen in onze prijsvraag. Kennelijk wachten zij af wie als win naar uit de bus komt en proberen zij mee te delen in de overwinning. Ik heb mij gebogen over de prijs die gegeven moet worden aan de inzen ders. BOR, OR AH, OR CD en OR WG worden gediskwalificeerd omdat zij te vroeg ingezonden hebben. Beide andere inzenders zullen bij wijze van hoofdprijs als eerste aangezocht wor den om een opengevallen vacature bij de OR AH te gaan bezetten. Bei den kunnen dan een begin maken met het introduceren van een goede communicatie tussen OR AH en de achterban. P.S. Dat ik niet in het telefoonboek van Ahold sta, komt doordat Jan Achterban onbelangrijk is voor de medezeggen- schappers.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 7