actief voor de Belgische vrouw Etos nu ook ..Ahold, madame? Daar heb ik nognimmer van gehoord" Flitsen pagina 5 Tot voor kort kende België twee soorten aankoop plaatsen voor cosmetica. De Belgische vrouw stap te óf een luxe parfumerie binnen óf een van de grote warenhuizen. Dat was tot voor kort, want eind vorig jaar kwam Etos België bv op de markt. in de opening van een twee tal winkels. Eén in Brussel en één in Vilvoorde, een foren senstadje nabij de Belgische hoofdstad. In Ideurige letters prijkt op de gevel de naam 'The Colour Shop'. De Colour Shops werken volle dig met zelfbediening. Het as sortiment bestaat, zo licht Suzanne toe, „voornamelijk uit decoratieve kleurcosme- tica. In hoofdzaak dus make up produkten voor het ge zicht en voor de nagels. Het zijn allemaal produkten van in België bekende merken. Op de winkelvloer van maxi maal 60 vierkante meter ver kopen we verder een beperkt randassortiment met kleuri ge, trendy artikelen voor de persoonlijke versiering zoals spiegeltjes, penselen en der gelijke." Geen drempelvrees De opzet is om aan het eind van dit jaar in totaal zo'n vijf tien Colour Shops - verspreid over België - in gebruik te hebben. Suzanne is wat dat betreft optimistisch gestemd: „Voor België is dit een rede lijk nieuwe formule. Er gaap te een gat tussen de luxe en kostbare merken in de parfu merie en de goedkopere pro dukten, veelal in een blister- verpakking, in de warenhui zen. De Belgische vrouwen tussen 15 en 30 jaar vormen een interessante doelgroep. In de grote steden geeft deze groep aan decoratieve cos metica en geurtjes méér geld uit dan de Nederlandse vrou wen. We kregen meteen na de opening dan ook veel po sitieve reacties. Bovendien bleek niemand drempelvrees te hebben, terwijl The Co lour Shop toch nieuw is." Etos Beauty Case Naast de Colour Shops ko men er in België ook heuse Etos Beauty Case-vestigin gen. December 1988 opende in Verviers de eerste haar deuren en ook deze keten zal zich in de loop van 1989 moeten uitbreiden tot een totaal van ongeveer vijftien. Deze winkels van minimaal 100 vierkante meter zijn gro ter dan The Colour Shops, en kennen zowel bediening als zelfbediening. Ze zien er op het oog exact uit als de Beau ty Case-winkels in Neder land, maar hebben uiteraard een assortiment dat is aange past aan de smaak van het Belgische publiek. Huismerk in twee talen Mondjesmaat worden ook de Etos-huismerken ingevoerd. Technisch obstakel daarbij is dat op de verpakking zowel een Nederlandse als een Franse tekst moet zijn afge drukt. Die tweetaligheid geldt overigens voor alles, van orderbon tot sollicitatie formulier. Suzanne: „Ver- schillende talen en ook ver schillende normen en ge woonten; dat alles maakt dat je de Nederlandse Etos-for- mule niet zonder meer kunt exporteren naar België. Een ander land met een andere cultuur stelt nu eenmaal an dere eisen aan het zaken doen. Daarom werken we na genoeg alleen met Belgen. De medewerksters in de win kels, het reclamebureau, de mensen op het hoofdkan toor; met uitzondering van Ursje en mijzelf zijn ze alle maal van Belgische afkomst." Wedstrijd Nederland-België Van Amsterdam naar Brussel is net 200 kilometer, dezelf de afstand als van Amsterdam naar Groningen. Niettemin zijn de verschillen vele ma len groter dan de afstand in kilometers doet vermoeden. Als Suzanne aan een zakelijke relatie uitlegt dat Etos België onderdeel vormt van Ahold, wordt ze nog wel eens met grote ogen aangekeken. .Ahold?" klinkt het dan: „Daar heb ik nimmer van ge hoord." De algemeen mana ger kan er smakelijk om la chen. „In het begin keek ik daar wel vreemd van op. Maar je leert door zulke erva ringen wel te relativeren. Er zijn nu eenmaal grote ver schillen tussen Nederland en België. Op het hoofdkantoor in Antwerpen blijkt dat dage lijks. Met veel plezier spelen we elke dag 'Nederland-Bel gië' en vergelijken we opval lende woorden en uitdruk kingen van beide landen met elkaar." mmÊÊÊmmmmÊÊÊmmm Na het succes met de Etos- formule in Nederland, werd in 1987 de markt in België verkend. Daarbij bleek alras dat daar voldoende kansen la gen voor een winkelformule a la Etos, in het min of meer braakliggende terrein tussen parfumerie en warenhuis. Hoe een en ander concreet ingevuld moest worden? Nie mand die het wist. Suzanne Wolff wist inmiddels wèl veel van de situatie op de cosmeti- camarkt bij onze zuiderbu ren. Zij had bij de marketing afdeling van Etos het markt onderzoek gedaan. En zo be landde ze in januari vorig jaar in Antwerpen met als op dracht Etos in België van de grond te krijgen. Voetangels en klemmen klimaat bij onze zuiderburen. Naarmate de plannen con creter werden, breidde het aantal personeelsleden zich uit. Jo Vanmeirhaeghe begon in juni met het uitzetten van het operationele traject en in september kwam Ursje Noot- eboom vanuit Nederland naar Antwerpen om het fi nanciële reilen en zeilen In dezelfde week dat de bekende bokser Arnold Vanderleijde tijdens de Olympische Spelen in Seoul een bronzen plak won, werd in Sittard de zevende ABC geopend. Voor be drijfsleider fo Deusings waren deze feestelijke gebeurtenis sen aanleiding om de medaillewinnaar, na zijn terugkeer in Nederland, uit te nodigen voor een bezoek aan zijn nieuwe vestiging. Vanderleijde, zelf afkomstig uit Sittard en trouwe klant van Albert Heijn, voldeed graag aan dit ver zoek wat dit aardige plaatje opleverde. V. l.n.r. bedrijfsleider Jo Deusings met de legpenning van zijn woonplaats Geleen, Arnold Vanderleijde met zijn bronzen plak, zijn trainer en zijn verzorger, die de legpenning van Sittard toont waarmee Vanderleijde werd onderscheiden na zijn succes in Seoul. Dat begon met het in kaart brengen van allerlei juridi sche en fiscale voetangels en klemmen in België, die we zenlijk verschillen van de Nederlandse situatie. Daarbij werd dankbaar 'leentje-buur' gespeeld bij AC Restaurants, waar men al enkele jaren er varing heeft met het zakelijke vorm te geven. Op 1 oktober kwam Trees Quagebeur als commercieel manager in dienst. Tezelfdertijd werd ook het kantoor aan de Ant werpse Noorderlaan - bij de 'Kaaien', dus in het hOTf,noP. neeke, een cafeetje dus." Eerste winkels bij Brussel In de maand november resul teerden alle voorbereidingen bied - in gebruik genomen. Suzanne, algemeen manager van Etos België: „Dat kantoor was een hele verbetering. Daarvóór regelden Jo en ik alles óf vanuit huis, vanuit de auto óf ergens in een stami-

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 5