„IK HEB OP DIT MOMENT GEEN ENKELE BEHOEFTE OM TERUG TE GAAN" SAVE MORE AT (SïilÜJ H"§f Hziman Carlisle: IllIHHHflHHHBflBBHHHHHHHHHHBHHiHHI THIS ORDER AT CHAIN THE SAME OSOER AT 4261 THIS ORDER AT CHAIN &3.01 THE SAME ORDER AT diÉp1 pagina 4 Flitsen Bij het ter perse gaan van deze Flitsen kwam het bericht binnen dat Hein van Gorp inmid dels is verhuisd naar Randolf, New Jersey, een kwartier rijden van het nieuwe kantoor van Ahold USA, dat op 19 januari a.s. officieel wordt geopend. hier in Pennsylvania." Alcohol Als we 's avonds op weg zijn naar een café in Carlisle, pas seren we in de hoofdstraat een piek up-truck De laad bak zit vol met bierdrinkende jongeren. Hein van Gorp: „Als je geen 21 bent, kom je het café niet in. Daarom han- De serveerster van de Holiday Inn in Carlisle, Penn sylvania hoort het al aan mijn accent: „Uit Holland zeker", informeert ze. Ze heeft kennissen in Nieuw-Vennep en geloof het of niet, maar die heb ben precies dezelfde tongval. Vandaar. En jazeker, ze is er zelf ook geweest: Amsterdam, tulpen, klom pen, en al die aardige mensen die nooit de gordij nen dicht doen. Ik kijk uit het raam van de ontbijtzaal en zie dat naast het hotel een autoverhuurbedrijf is geves tigd, gespecialiseerd in het verhuren van rijdende wrakken. De oprit staat vol met haveloze Chevro- lets, gedeukte Buicks en toegetakelde Chryslers. 'Rent a wreck' heet het dan ook. De nieuwste rage. Wie hier in een kreukvrije auto rondrijdt, wordt door zijn omgeving weggehoond. Phoenix Het is zaterdag, het is warm en Hein van Gorp (24) komt me in een onbeschadigde Oldsmobile ophalen om zijn voetbalploeg aan het werk te zien. Hein is coach van een jeugdelftal van de "Carlisle Raiders". Hij had liever zelf gevoetbald, maar in deze streek voetbalt alleen de jeugd. Coach kon hij wel worden. Graag zelfs, want zo als bekend hebben alle Ne derlanders verstand van voetbal. Er is vandaag alleen geen scheidsrechter. Even lijkt het erop dat ik, op voor spraak van de coach, in mijn hoedanigheid van onpartij dig toeschouwer en boven dien "Dutchman", dus ex pert, mijn debuut als arbiter op de internationale velden zal moeten maken, maar dan komt de scheidsrechter als nog opdagen. Het elftal van Hein wint trouwens even goed met 6-1. lisle. Daar werkt hij momen teel aan het verbeteren van de samenwerking tussen de drie Ahold-ketens. De finan ciële verslaglegging moet op één lijn komen, zodat de cij fers beter vergeleken kunnen worden en er valt geld te be sparen door het coördineren van activiteiten die Giant, Fi nast en BI-LO nu nog los van elkaar uitvoeren. Hij en Erik Verhoeven, die bij BI-LO werkt, zijn de enige Neder landers die voor Ahold in Amerika werken. Hein: „Als je veel Nederlanders naar Amerika stuurt, loop je de kans dat de Amerikanen de indruk krijgen dat ze het zelf niet goed doen. Daarom ben ik ook blij dat ik niet meteen bij één van de ketens ben gaan werken, maar bij Ahold USA. Ik word niet gezien als een Nederlandse controleur. Er is alle bereidheid om mij te helpen en de Amerikaanse manier van detailhandel be drijven bij te brengen. Dat wil zeggen: snel beslissingen nemen en hard en lang werken. Mensen beginnen hier om half acht en hebben er dan al een partijtje tennis op zitten. Dat gaat mij te ver. Hoewel ze me één keer zo gek hebben kunnen krijgen om 's ochtends om 6 uur rac ket-ball te spelen." Hein zit vanaf april 1988 voor Ahold in de USA. Van augus tus 1985 tot eind 1986 werk te hij op contractbasis op de afdeling Marketing Services van Albert Heijn. Daarna ver trok hij naar Phoenix, Arizo na om zijn masters degree in "International Marketing Ma nagement" te halen. Na z'n studie keerde hij eind 1987 terug naar Nederland. Hein zegt: „Eigenlijk had ik hele maal geen zin om terug te gaan. Dat jaar in Phoenix was me uiterst goed bevallen. Amerika is een schitterend land, aangenaam om te wo nen en ik had nog lang niet alles gezien. Ik wilde zo snel mogelijk terug." Rondreis Hij schreef een brief naar Zaandam, sprak met RvB-lid Everaert en op 15 april 1988 landde hij in dienst van Ahold op John F. Kennedy-airport in New York. Hein begon met een rondreis van 10 weken langs alle Ahold-onderdelen en werd daarna gestatio neerd op het hoofdkantoor van Giant Food Stores in Car- kroeg, kleine restaurants. Dat leven kent men hier nauwe lijks. Een leuke bar vinden is in Pennsylvania heel moei lijk." De wetgeving terzake is in Pennsylvania nogal strin gent. In café's en restaurants wordt voortdurend naar een 'ID' gevraagd, een identiteits bewijs. Wie niet kan aanto nen dat hij 21 is zal zijn chee seburger met een glas cola dienen weg te spoelen. "Maar u kunt toch zo wel zien dat ik de leeftijd heb", zeg ik tegen de bartender. "Waar blijven we als we alleen op het uiter lijk afgaan", antwoordt deze, "Met plastische chirurgie is tegenwoordig nog heel wat mogelijk." Rare lui die Ameri kanen. Eigenlijk valt het hier nog wel mee. Nee, dan South Carolina, de thuisbasis van BI-LO. Daar schenkt de hore ca op zondag geen druppel alcohol. Van staatswege ver boden in verband met het ge loof. De supermarkten zijn wel gewoon open zondag, maar bier en wijn zijn afge schermd met plastic gordij nen. Mag je niet aankomen. Ook niet aLs je belooft het pas op maandag op te drinken. Big Smile De volgende dag rijd ik met Hein en zijn vriendin Ger- maine Bayer, die voor een half jaar over is uit Neder land, over de Interstate 76 naar Atlantic City om de be- drijfisleidersdagen van Giant Food Stores bij te wonen. We halen koffie bij één van de vele fast-food restaurants langs de weg. Hein rijdt met zijn Oldsmobile om het ge bouw heen, stopt aan de ach terzijde, draait zijn raampje open en geeft de bestelling via een praatpaal door aan de keuken. Vervolgens rijdt hij naar het afgifteloket aan de zijkant waar een dienster hem drie enorme bekers kof fie door het raam aanreikt met de woorden „Hou are you doing? Thank you. Have a nice day". Snel, veel en een big smile: Amerika ten voe ten uit. Hein: „De mensen zijn vriendelijk hier. En het kan ze misschien op dat mo ment wel niet veel schelen hoe het met je gaat, maar de vraag wordt tenminste ge steld. Dat bevalt me wel. Amerikanen zijn ook enorm Hein van Gorp gastvrij. Je wordt hier als een koning ontvangen. Ze halen makkelijk mensen in huis. We worden regelmatig uitge nodigd om te komen eten. De collega's hier zijn enorm geïnteresseerd in de verschil len tussen Amerika en Euro pa." „Tot dusverre bevalt het me hier uitstekend", geeft Hein te kennen als we Philadelphia binnenrijden. „Ik ben dank baar dat ik deze kans heb ge kregen. Ik heb met Ahold af gesproken dat ik in ieder ge val tot eind '89 in Amerika blijf. Daarna gaan we praten. Mochten we allebei tevreden zijn, dan is de kans groot dat ik nog een aantal jaren in Amerika blijf. Ahold USA be gint eigenlijk vanaf nul. Er is veel werk te doen. Je wordt overal bij betrokken. Als ik vragen heb, zijn er altijd men sen die me kunnen helpen. Op die manier leer je enorm veel in een beperkte tijd. Daar geniet ik echt van. Ik heb op dit moment geen en kele behoefte om terug te gaan naar Nederland." buurt van New York ga wo nen. Het nieuwe kantoor is 40 minuten rijden van Man hattan. Er wonen in de omge ving van New York veel vrienden die ik in Phoenix heb leren kennen. Het lijkt me uiterst gezellig om met die mensen in de weekenden op stap te gaan. In New York is dag en nacht wat te doen. Dat is heel wat anders dan gen ze maar een beetje rond. Af en toe laten ze iemand die kan aantonen dat hij 21 is, bier halen uit de winkel aan de overkant. En zo nu en dan rijden ze een rondje door de stad. Dat is hun zaterdag avond. Veel te doen is er niet hier. Het uitgaansleven stelt weinig voor. Je kunt hier niet uitgaan zoals in Amsterdam en Utrecht: van kroeg naar NewYork Hein woont in Mechanics- burg, vlakbij Carlisle. Hij heeft zijn intrek genomen in een tot appartement omge bouwd souterrain van een oud schoolgebouw. Tijdelijk, want zodra het nieuwe kan toor van Ahold USA klaar is, verhuist hij naar New Jersey. „Ik ben blij dat ik straks in de BY SHOPPING BY 'MNr.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 4