Duidelijker, sneller en uitgebreider Instel onderstreept service met cursus voor relaties j Flitsen pagina 3 - Worpschetsen nu met de computer gemaakt I Op de vierde verdie ping van het Marvelo- gebouw aan de Zaan- damse Oostzijde be vindt zich de AH Test winkel. Deze winkel is het laboratorium waar door de jaren heen proefondervindelijk is vastgesteld hoe een AH- filiaal er van binnen uit moet zien, welke artike len welke plaats in het schap moeten innemen en door welke opstel ling het assortiment het best tot zijn recht komt. Een winkelstaf van zeven mensen houdt zich dagelijks bezig met de inrichting van nieuwe of verbouwde win kels, met de veranderingen in het assortiment en met de vertaling daarvan richting de 500 'echte' filialen. Sinds kort is hun 'gereedschap' uitge breid met een computerpro gramma dat zich kenmerkt door drie trefwoorden: dui delijker, sneller en uitgebrei der. Projectcoördinator Jan Kempenaar en operator/pro- duktspecialist Roel Steen kamp lieten Flitsen horen en zien wat er voor de komende paar jaar op stapel staat. Het ene plaatje dat méér zegt dan duizend woorden.... Op het beeldscherm van Roel Steenkamp verschijnt de af beelding van een wijnschap. Verschillende kleuren geven de diverse wijnsoorten aan. Wanneer het systeem ge vraagd wordt hoe het staat met de vakverdeling volgens de zgn. inkoopnorm van Al- bert Heijn, maken de rode vakjes duidelijk waar sprake is van 'underfacing' (te wei nig ruimte voor de artikel presentatie). Groene vakjes duiden op 'overfacing', het omgekeerde dus. „Dit wijn vak is 5 meter breed. Stel dat we er 6 meter van willen ma ken." Steenkamp geeft op het scherm enkele commando's en daar verschijnt het nieu we schap in beeld. De under- en overfacing zijn verdwe nen en op de centimeter nauwkeurig wordt duidelijk hoeveel ruimte er nog be schikbaar is waar dan weer assortiment toegevoegd kan worden. „Dit is in feite het principe van het -hele sys teem", leggen Kempenaar en Steenkamp uit. „We gaan uit van de meters zoals die in de AH database beschikbaar zijn. Met behulp van dit com puterprogramma kunnen we per metrage de gewenste schapschetsen of vakvulnor- men produceren. Van die si tuatie wordt dan een uitdraai gemaakt die in het filiaal gaat dienen als instructie voor de schapinrichting." Finetuning Tot voor kort werden deze worpschetsen met de hand gemaakt. Een tijdrovende klus, terwijl bovendien door het steeds groeiende assorti ment de leesbaarheid nogal eens te wensen over liet. De nieuwe, door de computer geproduceerde, schetsen zijn zeer eenvoudig te lezen, ook al omdat de tekeningen duidelijk maken of het om dozen, flessen of zakjes gaat. Van groot belang noemt Kempenaar ook de grote hoeveelheid extra mogelijk heden die het nieuwe sys teem biedt. Eén ervan is de 'finetuning', die het op ter mijn bijvoorbeeld mogelijk maakt om per filiaal in te spe len op plaatselijke omstan digheden. In Groningen bij voorbeeld is de vraag naar Groninger koek groter dan in Zeeland, en in Limburg zijn de plaatselijke biersoorten meer in trek dan elders. Waar nu - volgens het oude sys teem - nog moest worden uit gegaan van gemiddelden, zal het in de piekuren 'nee' moe ten verkopen straks goed deels van de baan zijn. 'Spaceman' Kempenaar: „We zijn nu twee jaar met dit project on derweg. Eerst hebben we alle wensen en mogelijkheden in kaart gebracht. Aan de hand daarvan is in Engeland het Het was niet moeilijk de deelnemers aan de door Instel Services georganiseerde basis cursus te vinden. De prikkelende geur van sate hing flauwtjes bij de ingang van de Zui- velkeuken in Arnhem en werd sterker naar mate men dichter bij het leslokaal kwam. En daar zaten de 12 kanti ne-medewerkers van verschillende bedrij ven en instellingen. Klaar om hun zelf be reide lunch op te eten. De 75 medewerkers van In stel Services in Den Bosch le veren dagelijks een omvang rijk foodpakket aan catering bedrijven en grootverbrui kers. Tot de relaties behoren veel kantines en bedrijfsres taurants. Speciaal voor de mensen die daar werken werd de basiscursus georga niseerd. Verspreid over twee dagen kwamen onderwerpen aan bod als: hygiëne en veilig heid, uitgifte en presentatie, klantgerichtheid en menu- leer. In een robuuste map kreeg elke cursist de informa tie mee naar huis ènaan het einde van de tweedaagse cur sus een deelnemersbewijs in de vorm van een diploma. Tekort aan opleidingen Cor van Bavel van Marketing Services van Instel over de achtergronden van deze toch bijzondere cursus: „Grote bedrijven trekken voor de kantine mensen aan met een gerichte opleiding of uit de horeca. Cateringbedrijven die kantines exploiteren, lei den intern hun mensen op. Maar voor kleine en middel grote bedrijven die met ei gen mensen werken, bestaat op dit terrein geen enkele op leiding. Daar moeten ze het in kantine of restaurant min of meer zelf uitzoeken. Van daar dat het idee rees om liefst 100 assortimentsgroe- pen hebben." Zoals het er nu uitziet zal eind 1989 het vol ledige assortiment 'gecom puteriseerd' zijn. De volgen de stap is dan de verfijning Links Jan Kempenaar, rechts Roel Steenkamp per area, per zone en in laat ste instantie per filiaal. Aan de voorspelling wanneer het karwei zal zijn voltooid durft Kempenaar zich niet te wa gen. Wel benadrukt hij, dat samen met de nu al in ruim 100 filialen toegepaste scan nings kassa's het nieuwe schapschetssysteem een bre de stroom van informatie gaat opleveren, waar met na me het commerciële beleid in de toekomst mede op ge baseerd zal zijn. softwarepakket 'Spaceman' gekocht. En denk nou niet dat je er dan bent. Nee, dan begint 't eigenlijk pas écht. Je moet je eigen gegevens in voeren, computers met el kaar laten 'praten' en ga zo maar door. We hebben geko- sus van start, in maart en mei aanstaande komen de twee volgende groepen aan bod. De heer Eu Wha Yang is de docent. Afwisselend behan delt hij theorie en praktijk. Op die wijze werd de eerste dag een lunch samengesteld met onder andere sate, sala des en een bijzondere kaas tosti. Geen alledaagse combi natie wellicht, maar het ging vooral om de manier waarop zo'n afwisselend twaalfuurtje te maken is. Met weinig mid delen en met veel aandacht voor een creatieve presenta tie. De tweede cursusdag werd op diezelfde manier een uitgebreide koffietafel sa mengesteld en genuttigd. Cursusaanbod kan groeien Tijdens de afwas - dat be hoort ook tot de cursus! waren de reacties van de cur sisten positief. Ofschoon niet iedereen het geleerde met een in praktijk kon bren gen was men enthousiast over de opgedane ideeën. Ook het feit dat men met col lega's van andere bedrijven ervaringen kon uitwisselen werd als waardevol be schouwd. Dé heer Van Bavel tot slot: „Met deze cursus onderstre pen we welk belang Instel hecht aan service. We gaan er echt niet meteen méér door verkopen. Hooguit dat we op termijn daarvan profijt heb ben. Voornaamste doel is echter om onze betrokken heid met onze relaties te la ten zien. De reacties zijn in elk geval enthousiast. Mis schien dat we in de nabije toekomst dit nog verder uit werken. Als daaraan behoefte bestaat, kunnen we onderde len van de basiscursus verder uitdiepen." De door de computer ge maakte schetsen zen voor de geleidelijke weg: per produktgroep stappen we over op het nieuwe sys teem. Geen kleinigheid als je weet dat we bij Albert Heijn De heer C. van Bavel: „De ser vice van Bistel benadruk ken. juist voor die groep een cur sus op te zetten. Elke middag weer een broodje ham of kaas gaat snel vervelen, zo wel voor degenen die het in de kantine opeten als voor degenen die de lunch verzor gen." Theorie en praktijk In mei 1988 nodigde Instel al een aantal mensen een dag uit en kreeg daarop uiterst positieve reacties. Daarbij bleek wel dat één dag zeer krap was. Daarop gingen uit nodigingen de deur uit voor een tweedaagse cursus. In december ging de eerste cur- Theohe afgewisseld met praktische toepassingen.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 3