Deelnemers positief over oriëntatie cursusvoor lager kader Colofon „1988 recordjaar op gebied investeringen' pagina 2 Flitsen Het eindoordeel over de cursus 'Levensloopbaan- oriëntatie', die dit jaar als proef aan Ahold-mede- werkers werd gegeven, moet nog worden geveld. Maar Hans van Westen, personeelschef Centrale Diensten, heeft zijn mening al globaal klaar: een goede cursus. Anja Morit (26) en Jolanda de Jong (21), werkzaam op het hoofdkantoor in Zaan dam, beamen dat. Zij beho ren tot de ongeveer 35 mede werkers die medio '88 aan de zeven dagen durende cursus begonnen. Zowel Anja als Jolanda zeggen van de cursus wijzer te zijn geworden, meer zelfvertrouwen te heb ben gekregen ook. En allebei zijn ze van plan een studie te beginnen die hun beroeps mogelijkheden kan vergro ten. Ahold kent voor de persoon lijke ontwikkeling van mid delbaar en hoger kader al ja renlang trainingen. Maar voor technisch, administra tief en lager kaderpersoneel was er in feite weinig, buiten vakgerichte opleidingen als tekstverwerking en dergelij ke. Het rapport brouwen binnen Ahold' en discussies onder personeelsfunctiona rissen leidden echter tot het opzetten van de cursus 'Le vensloopbaanoriëntatie'. Doel van de nu nog experi mentele opleiding is mede werkers tot en met functie groep 8 de kans te geven zich nadrukkelijk bezig te houden met hun loopbaan, zichzelf, de relatie daartussen en de mogelijkheden om daarop in vloed uit te oefenen. Hans van Westen: „De cursisten moeten meer zelfvertrou wen en zelfkennis krijgen. Ze moeten na de cursus in staat zijn hun wensen en ideeën beter te uiten, met name in de richting van hun chef. Ook dient de opleiding te leiden tot verbetering van de kwali- FLITSEN Personeelsblad Koninklijke Ahold nv januari 1989 46e jaargang no. 1 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 45.000 Redactie secretariaat: Mw. S. Bierling Ankersmidplein 2 Kamer 1705 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592572 "REDACTIE flitsen G, van Breen, AC Restaurants P 216; 075-593356. N.Th.M. Huijsman Marketing Services Marvelo P 410, 075-593253 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 H.S. Kolsteeg, Marketing Services GVA, Ede 08380-78922 E. Muller (hoofdred.) Public Relations HK 1704, 075-592576 A.de Roo PR-Bureau Van Hulzen A. Schoen Public Relations HK 1703, 075-592574 C. Waardenburg Zonemanager zone 8816 075-593637 Mw. J.C.M.B. Wilke, Directoraat P&O HK 1304, 075-592669 G.H. van Woerkom, Communicatie Albert Heijn HK 802, 075-592466 teit van het werk en tot toe name van de motivatie." Proefkonijnen Voor Anja Morit en Jolanda de Jong was het een comple te verrassing toen zij als 'proefkonijnen' werden uit gezocht. „Een experiment. Dat leek me wel leuk", zegt Anja, toen nog afdelings secretaresse. „Mijn baas zei dat ik er alleen maar beter van kon worden", vertelt Jo landa, die afdelingsassistente is bij de Dienst Beveiliging. Een heel precieze voorstel ling van de cursus, die hen in drie blokken zou worden ge presenteerd tijdens bijeen komsten op de Volkshoge school in Bergen (NH), had den ze niet. Het eerste blok, over ontwikkeling en samen stelling van de arbeidsmarkt in 'Nederland en bij Ahold, sprak Jolanda niet zo aan. „Ik roeg me af wat ik er deed", zegt ze. Maar het tweede cursusblok, dat zich concentreerde op de afdelingen van de cursisten en hun eigen kwaliteiten, gaf wel veel stof tot nadenken en discussie. Anja: „Als je je ei gen functioneren onder woorden moet brengen en je leven - zonder nou je hele hebben en houden in de groep te gooien - dan kan een ander daar je kwaliteiten uit pikken. Zelf zie je die niet, omdat je er nooit bij stil staat en alles normaal vindt. Maar door die cursus gaan er licht jes op." Dat tweede blok maakte ook duidelijk dat sommige cursis ten moeite hadden met de decentralisatie binnen Ahold, omdat hun functie, hun plaats in de organisatie of de toekomstplannen niet dui delijk genoeg waren. „De cursusleiding heeft dan ook heel sterk assertiviteit gesti muleerd. De mensen werden aangezet niet langer af te wachten. De ontwikkeling van zelfver trouwen, het geloof in eigen kunnen, kreeg nog een extra prikkel in het derde cursus- blok. De cursisten moesten een zgn. CV opstellen, hun eigen beknopte levensloop, met relevante gegevens over opleiding en kwaliteiten. „Niet voor een sollicitatie", legt Anja Morit uit, „maar om dingen over jezelf op een rij tje te zetten." Het was verbazend wat daar soms uitkwam: „Zo was er een jongen die bij de marine verantwoordelijk was ge weest voor de technische toestand van het schip! Die had leiding gegeven en grote verantwoordelijkheid gedra gen. Maar dat realiseerde hij zich niet. Terwijl het voor sollicitaties of je carrièrever- Van links naar rechts: Hans van Westen, Anja Morit en Jo landa de Jong. loop wel heel belangrijk is", zo weet Anja. Evaluatie Bij de evaluatie van de cursus in haar groep, kort geleden, zei driekwart van de deelne mers er voordeel van te heb ben gehad. „Ze hebben hun functie met hun chef bespro ken of gevraagd om een bete re functiebeschrijving. Som migen hebben gesolliciteerd, anderen zijn met personeel- zaken gaan praten over mo gelijkheden voor opleiding of doorstroming", aldus Anja. Hans van Westen is daarom geneigd tot een positief oor deel over de cursus, maar wil het positieve effect ook uit gedrukt zien in daden. Goede bedoelingen is één ding, vindt hij, maar het moet ook concreet blijken dat de men sen zich niet meer door 'het systeem' laten tegenhouden. „Want Ahold kan een be hoorlijk intimiderende om geving zijn", constateert hij. „Er gebeurt nogal wat over je hoofd heen, je hebt te maken met belangrijke beslissingen, er zijn dingen geheim... Als medewerkers in het lager ka der dat soort dingen voor zichzelf in het juiste perspec tief kunnen zien, als ze een reëel beeld van hun omge ving hebben, het belang van hun eigen kwaliteiten onder kennen en gebruiken, dan is het beoogde doel bereikt." Vooralsnog lijkt de cursus in derdaad het gewenste effect te hebben. Jolanda de Jong, die pas kort bij de Dienst Be veiliging in dienst was toen ze op cursus ging, dacht hele maal niet aan verandering van werk. „Toch heb ik nu besloten een opleiding te gaan volgen", zegt ze. „Ik wil bedrijfsrechercheur wor den." Ze is zich ervan bewust dat ze met die wens reacties kan verwachten van haar - meest mannelijke - collega's. „Maar ik ben zelfbewuster gewor den", stelt ze. „Ik durf mijn mening wat meer naar voren te brengen." Anja Morit is inmiddels werk zaam als assistent-accoun tant. Nadat haar chef zag dat ze al zwaarder werk deed dan het secretariaatswerk waar voor ze aanvankelijk was aan genomen, kreeg ze de kans zich in de accountancy te be kwamen. Ze gaat nu aan de Open Universiteit de cursus 'Balans, resultatenrekening en administratieve proces sen' volgen en krijgt van Ahold de gelegenheid bij een extern accountantskantoor de cursus 'Administratieve Organisatie' te volgen. Hans van Westen haast zich' in dat verband op te merken dat de cursus 'Levensloop-! baanoriëntatie' geen carrière garandeert. „Maar het heeft me wel gesterkt", reageert Anja. „Zonder die cursus was ik ook wel assistent-accoun-} tant geworden. Maar nu kan ik op een afdeling vol HEAO'ers en academici ook! een woordje meespreken. Eni ik vond het ook niet gek om te vragen om een loopbaan- gesprek toen de inhoud van mijn werk veranderde." Vervolg van pagina 1 oceaan fors geïnvesteerd in autonome groei. De acquisi tie van Gall Gall en Party Shop is niet in het bedrag op genomen omdat deze over name pas dit jaar zijn beslag zal krijgen. Omzet Hoewel de investeringen hun vruchten volgens de Ahold-president pas de ko mende jaren zullen gaan af werpen, kon hij toch melden dat 1988 ook qua resultaat een goed jaar voor Ahold is geweest. „Begin vorig jaar voorspelden we nog een vrij wel gelijkblijvend resultaat na belastingen, maar in de loop van het jaar werd steeds duidelijker dat het uiteinde lijk beter zou uitpakken dan in 1987. En dat is dan ook inderdaad gebeurd." De om zet van Ahold in Nederland steeg met 4,5% tot 8,3 mil jard gulden. De omzet in de Verenigde Staten steeg met 91,3% tot 3,5 miljard dollar. Die stijging was voor een groot deel te danken aan de toevoeging van FNS, maar ook zonder FNS zou de om zet daar zijn gestegen en wel met 7%De geconsolideerde omzet over 1988 omgere kend in guldens kwam uit op 15,3 miljard. Een stijging van 30,7% vergeleken met de 11,7 miljard die in 1987 werd behaald. Bij deze stij gingspercentages moet be dacht worden dat het boek jaar 1987 voor Ahold 53 we ken telde en 1988 gewoon 52. Op basis van een vergelij king met een gelijk aantal we ken zouden deze percenta ges een nog gunstiger beeld hebben gegeven. „Zakelijk gezien kunnen we spreken van een goed jaar, waarin we bovendien de basis hebben gelegd voor een aanzienlijke groei in de toekomst." De heer Heijn stond in zijn toespraak ook stil bij de ont voering en de moord op G.J. Heijn. „In april werd duide lijk dat mijn broer niet zou terugkeren. Daarmee kwam, behalve aan de onzekerheid, ook een einde aan onze hoop op een goede afloop van de ontvoering. De tragische ont knoping wierp niet alleen een schaduw op het afgelo pen jaar, maar op de hele ge schiedenis van ons bedrijf', zo zei hij. Werkmaatschappij en De Ahold-president maakte verder bekend dat zowel re sultaat, omzet als marktaan deel van Albert Heijn vorig jaar opnieuw zijn gestegen. De invloed van de deelname in Schuitema op de resulta ten van 1988 is gering. „Maar", zo zei Heijn, „voor de komende jaren verwachten we een positieve bijdrage." De omzet van Etos steeg aan zienlijk, terwijl die van Alber to daalde als gevolg van de krimpende markt voor alco holhoudende dranken. „De samenvoeging van Alberto, Gall Gall en Party Shop opent echter nieuwe moge lijkheden voor de verbete ring van het resultaat", aldus de Ahold-president. Meester, Marvelo en Albro wisten het goede resultaat van 1987 te herhalen, AC Restaurants is met z'n nieuwe formule op de goede weg en hoewel het resultaat van Grootverbruik Ahold achter bleef bij de ver wachtingen, zijn er volgens Heijn voldoende signalen waaruit blijkt dat het met GVA de goede kant op gaat. In Amerika heeft de nieuwe aanwinst FNS volledig aan de verwachtingen voldaan. De omzet van Ahold USA is nage noeg verdubbeld, al bleef de bijdrage van FNS aan het re sultaat na belastingen vorig jaar nog beperkt, als gevolg van de toerekening van finan cieringslasten. BI-LO ver sterkte zijn positie in de kern van het werkgebied door dej overname van 21 Kroger-1 winkels. De concurrentie in» Amerika bleef sterk, maarj werd tevens complexer. I „Het driejarenplan, dat onze winkels volledig up to date moet brengen, zal dit jaar: worden afgerond. Voor zover het al niet het geval was, kun- t nen we dan elke vorm van! concurrentie aan." Afscheid De nieuwjaarstoespraak van afgelopen woensdag was de laatste die Heijn hield als pre sident van Ahold. Zoals be i kend zal hij dit jaar worden opgevolgd door drs P.J. Eve-i raert. Dat gebeurt op 1 sep- j tember, de datum waarop hij 40 jaar in dienst is. „Dan kan i ik straks zeggen dat ik een jubileumreceptie houd, waarop ik en passant ook meteen afscheid neem. Ik I heb nu eenmaal iets tegen af-1 scheid nemen, hoewel het feit dat Ahold kerngezond is dat toch wat eenvoudiger I maakt dan wanneer ik een j zinkend schip, of - zo u wil - een rokende puinhoop zou achterlaten. Ik weet het: er kan natuurlijk nog heel wat gebeuren voor het 1 septem ber is, maar daar ben ik dan nog altijd zelf bij!"

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 2