ar Zo maar Zo maar Albert Heijn 1095 - Paletplein Tilburg Zo maar Zo maar Zc^Hxar pagina 12 Flitsen KOFFIE REORGANISATIE MARKETING Albert Heijn opende onlangs in Tilburg de eerste nieuwe super markt (NSM). Een 'revolutionair', modern filiaal, waar winkelen niet meer hetzelfde is. Maar ondertussen bleef het vertrouwde beeld van de supermarkt bestaan in vijf andere Albert Heijn-winkels in Tilburg. Flitsen bezocht de kleinste van die vijf filiaal 1095aan het Paletplein. De medewerkers in de wijk 'Wandelbos zijn echter nau welijksjaloers op de volle aandacht voor de NSM. „Integendeel. Zij hebben hun taak in deze stad, en wij de ónze, als vertrouwde winkel met extra aandacht voor de vaste klant. Bericht over de winkel waar eensper week de koffie klaarstaat. Gespannen blikken bij bedrijfslei der Mario Rijvers en 'tweede man' Eze van Akkere. Tijd voor koffie is er niet. Het is enkele dagen voor Sinterklaas en koopavond. Een be langrijke periode. Nauwkeurig worden de cijfers bijgehouden. De gefronste wenkbrauwen maken echter snel plaats voor een opge luchte lach: de cijfers blijken op merkelijk positief uit te vallen. „Maar de stemming hier hangt daar niet alleen vanaf", zegt Mario Rij vers. „De werksfeer in dit filiaal is gewoon goed." Enkele maanden geleden vond een grote wijziging plaats aan het Palet plein in Tilburg Noord-West. Sinds die wijziging voert Mario Rijvers het 'bewind'. Het is het eerste fi liaal dat hij leidt. Vóórdat hij de cursus bedrijfsleider 'in' ging, werkte hij als afdelingschef in twee filialen in Breda. Daar woont hij - geboren en getogen Bredanaar - nu nog. „Dat autoritje van twintig minuten heb ik er wel voor over." Het is moeilijk vragen wat de verdere am bities zijn van de bedrijfsleider. „Laten we voorlopig maar zorgen dat deze winkel goed blijft draaien. Als het kan nóg beter. Nee, op het moment moeten we gewoon doen wat onze taak is als Albert Heijn in deze stad: goed zorgen voor onze klanten. Geen praatpaal zijn, maar wel openstaan voor de problemen van de - merendeels oudere - 'vaste gasten'." Bij de opening van de NSM zag Rij vers wel wat klanten verdwijnen naar het moderne winkelpaleis. „Begrijpelijk. Die mensen gaan daar naar toe voor hun grote bood schappen. Dat is ookzo'n beetje de taak van die Albert Heijn: klanten modern en efficiënt bedienen op hun specifieke wensen. Melkwit verkoopt elke Albert Heijn. Voor kastanjepuree moet je naar een rui mer gesorteerd filiaal. Maar we zien trouwens heel wat klanten weer terugkeren. Dat doen ze voor de persoonlijke service en het vas te contact." Die goede contacten haalt de ener gieke chef eens per week nader aan. Elke donderdagmorgen schenkt hij midden in de winkel koffie. Een groot succes. De con current is namelijk niet de NSM. „Nee, die zitten op ons eigen ter rein. In dit centrum zijn nog twee andere supermarkten. Die moet je een slag voor zijn." In zijn vrije tijd is de bedrijfsleider een toegewijd wielrenner. „Geen prof-ambities hoor. Gewoon lid van een toer-vereniging." Hoewel toer, met zijn ploeggenoten nam hij twee keer deel aan de Amstel Gold Race voor recreanten. En het prof-milieu werd helemaal bena derd in de rit Luik-Bastenaken- Luik, vorig jaar. „Die bergen! Verschrikkelijk af zien." Zijn andere hobby is fotogra fie, hoofdzakelijk artistieke por tretten van onder meer zijn vrouw en twee kinderen. Rijvers begon zijn carrière bij Net- torama, dat in 1982 door Ahold werd overgenomen. Hij miste er op een haar na Eze van Akkere, die net het filiaal in Breda verliet waar Rijvers begon. Eze is nu nog afde lingschef Deli en tevens waarne mend bedrijfsleider. Per 1 januari verdwijnt hij naar een andere su permarkt in Tilburg: de Albert Heijn aan het Wagnerplein. Hij wordt er afdelingschef Houdbaar. Eze werkt nu naar volle tevreden heid, maar hij maakt er geen ge heim van: hij wil hogerop, be drijfsleider worden. Hij weet dat de meeste filiaalchefs voor hun 35e in opleiding zijn gegaan. De tijd dringt dus voor hem; hij is nu der tig. „Maar dan zal ik me wel moeten bewijzen. De afdeling waar ik straks terecht kom, draait meer omzet dan dit filiaal." Eze werkte na zijn periode bij Net- torama in twee Toko's. In de win ter bood hij de helpende hand in krap bezette AH-winkels. Op die manier kwam hij ook op het Palet plein terecht. Wat hem er zo be valt? „Het werken met mensen. Niet vóór mensen, maar mèt mensen. Niet alleen de klanten, maar ook je personeel." Eze is getrouwd en vader van een dochter. Hij woont in Eersel en speelt daar tafeltennis. Enkele ja ren geleden op competitieniveau, maar na een blessure noodge dwongen bij de recreanten. Marie-José Donders (20) werkt sinds januari 1987 bij Albert Heijn. Daarvoor stond ze in een mode boetiek en was ze receptioniste in een kapsalon. „Leuk werk, maar het verveelde snel." Aan het Paletplein beviel het haar direct en dat bleef zo. Ze wil graag verder in de supermarkt. Daarom volgt ze eens per week een cursus 'Levensmiddelen'. ,Je leert er veel over het reilen en zeilen van een winkel, maar het brengt ook weer heel wat huiswerk met zich." Op de weinige vrije avonden leest ze graag en kijkt ze tv. „Teveel eigenlijk. Televisie is een versla ving!" Wat haar bevalt aan het werk in AH 1095? Ook bij Marie-José luidt het antwoord: het goede contact met de klanten. Soms wel eens te goed. „Een tijdje geleden merkte ik dat twee klanten verliefd raakten op me. Toen was het wel even moei lijk om te zeggen dat ik een vriend heb en weinig voor hun avances voelde." Paul Maas is ook één van de men sen die relatief nieuw zijn aan het Paletplein. Voor Paul (36) geen probleem, het bevalt uitstekend om weer terug te zijn in geboorte stad Tilburg. En verder is hij blij dat hij zijn oude baan als afdelingschef van de slagerij weer terug heeft. Drie jaar geleden leidde hij nog de slagerij van de Miro in Weert. Door reorganisaties moest hij weer on deraan beginnen bij AH. „Daar heb ik het wel even moeilijk mee gehad. Zonder klachten over mijn werk viel ik een flink stuk te rug." Wat wil hij in de toekomst? „Op korte termijn zou het goed zijn als we een bedieningsslagerij zouden krijgen. Achter de toon bank kun je nog beter tegemoet komen aan de bijzondere wensen van klanten. Kleinere porties bij voorbeeld. Daar is bij oudere al leenstaanden veel vraag naar." En voor later? „Och, misschien door groeien naar een groter filiaal." Paul deed tot voor kort aan kracht sport. Voornamelijk gewichthef fen. Met zijn terugkeer naar Tilburg heeft hij daar geen tijd meer voor. „Er moet zoveel gebeuren aan mijn huis. Dat is nu mijn hobby. En na tuurlijk mijn vrouw en twee zo nen." Je hebt hier inderdaad een sociale functie", zegt verkoopster Caroli ne de Kruif over haar werk op de afdeling deli/brood/kaas. „De men sen komen hier met hun hele le vensverhaal. Heel ontroerend soms." De 28-jarige Caroline stu deerde eigenlijk voor een heel an dere sociale functie: die van docen te maatschappijleer. „Maar met die opleiding kom je nauwelijks aan de bak." Ze begon daarom drie jaar geleden als vaste kracht aan het Wagnerplein, waar ze tijdens haar studie al part-time werkte. Haar huidige werk 'tussen de men sen' bevalt goed, maar ook Caroli ne maakt er geen geheim van hoge rop te willen. Ze is gegadigde voor de functie van filiaal-management assistente. Met het oog daarop volgt ze ook een cursus Marketing. Wat Caroline doet in haar vrije tijd? Een besmuikte lach: „Niets. Ja, soms ben ik zo moe dat ik het liefst bij mijn man en zoontje op de bank neerplof." Ze deed damesvoetbal, maar ook hier werd een blessure noodlottig. Soms rent ze met de hond, „of de hond met mij!" Ze vervolgt, lachend: „Ik heb ook nog een tijdje jazz-ballet gedaan. Maar dat was me toch teveel gesjouw." In de winkel wordt bewezen dat AH 1095 wat extra 'sjouwwerk' niet schuwt. Een jonge moeder laat vlak vóór de flessen-automaat een limonade-fles vallen. Ze probeert de scherven op te rapen. „Laat maar liggen, mevrouw", roept een caissière. „Dat doen wij meteen wel." Typisch de service van een buurtwinkel?

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 12