Een 'ouderwetse' linnenkamer in het groot Bedrijfsportret HIC Linnenkamer Flitsen pagina 11 Dagelijks 15.000 hotelbedden van schoon bedde- goed voorzien, en ook nog eens zorgen dat 10.000 restauranttafels met een schoon tafelkleed wor den gedekt: ga er maar aan staan. Toch kan het. De HIC Linnenkamer bv, een van Ahold's minder be kende werkmaatschappijen, is het bewijs. nenkamer op zichzelf is na melijk ook al reden tot vreug de", aldus de heer Knol. Hoewel de investeringen in groei relatief hoog zijn - als de Linnenkamer een textiel- pakket voor vijf jaar ver huurt, moet het pakket zelf wel eerst voor een klein kapi taal aangeschaft worden - re kent men op aanhoudende expansie. Ahold, sinds 1986 eigenaar van HIC, is een ver trouwde naam bij grootver bruikers en kan de uitbrei ding van dp Linnenkamer sti muleren. Daarnaast betekent het aantal klanten een groeiende mond-op-mond- reclame. „En het effect daar van mag je zeker niet onder schatten", weet de heer Kim man. Verder ziet hij verbreding van zijn markt; binnen de ho reca vanzelfsprekend, want daarop is de HIC nu eenmaal gespecialiseerd. Binnen die branche zijn evenwel vol doende mogelijkheden. De grote, luxe hotels en restau rants uit het vroegste klan tenbestand van de Linnenka mer hebben inmiddels gezel schap van kleinere horecabe drijven. De hotels lopen in grootte uiteen van 600 tot 50 bedden, de restaurants varië ren van 120 tot 20 tafels. „Veel hotels en restaurants die nog zelf met linnengoed bezig zijn, kennen hun kos ten niet, meld hij". Waar ook het nodige groei potentieel zit, zijn de bunga lowparken waaraan de Lin nenkamer sinds enige tijd op bescheiden schaal levert. Ten slotte staat de assorti mentsuitbreiding van het be drijf, aldus de heer Kimman, ook borg voor verdere groei. Waren het aanvankelijk voor al handdoeken, beddegoed en tafellinnen, tegenwoordig levert de Linnenkamer ook kleding voor koks en kamer meisjes, badjassen, dekbed overtrekken, schoonlopers (ofte wel deurmatten) rol- handdoekautomaten en nog veel meer. Op dit moment is de HIC Lin nenkamer de op één na grootste leverancier van lin nengoed aan de horeca. De heer Kimman is nu 60 jaar, maar denkt het nog mee te maken dat zijn bedrijf markt leider wordt. „We hebben een enthousiaste ploeg men sen en we leveren goede spullen. Doordat we harder werken, alerter zijn, blijven controleren en duidelijke af spraken maken, kunnen we volgend jaar de grootste zijn", schat hij. „Maar de kwa liteit van-onze dienstverle ning staat voorop en groei zal nooit ten laste daarvan gaan!" Hoewel tamelijk onbekend, is de HIC Linnenkamer niet onbemind. Veel van de bete re hotels en restaurants zijn al jarenlang vertrouwd met de dienstverlening van de Linnenkamer, zoals het be drijf in de wandeling heet. En hun aantal blijft groeien, de laatste jaren zelfs met meer dan 10 procent per jaar. De Linnenkamer had zijn naam, bij oprichting begin ja ren '70, niet beter kunnen kiezen. Want die geeft pre cies aan wat de onderneming is en doet. In feite heeft ze de zorg voor het linnengoed overgenomen van de linnen kamer, zoals die vroeger in veel hotels en restaurants be stond. Het personeel van die linnenkamer zorgde ervoor dat de voorraden linnengoed op peil bleven, dat het goed gewassen, gestreken en op gevouwen werd, dat even tuele reparaties werden uit gevoerd, enzovoorts. Ontstaan van het bedrijf Een uitgebreide linnenkamer met het bijbehorende perso neel was jaren geleden heel gewoon bij de grote restau rants en hotels. Maar met het stijgen van de personeelskos ten en met telkens hogere kwaliteitseisen is de laatste pakweg twintig jaar bij de ho reca een duidelijke behoefte ontstaan aan specialisten die de zorg voor het linnengoed zouden kunnen overnemen. Toen de Horeca Inkoop Cen trale (HIC) eind jaren '60 die behoefte constateerde, groeide daar al snel het idee zo'n gespecialiseerd linnen- bedrijf op te richten. De HIC, een organisatie die food en non-food inkoopt voor hore cabedrijven, ging echter niet over één nacht ijs. Op basis van strenge kwaliteitseisen ontwikkelde een commissie met ondernemers uit de ho reca, een textielfabrikant en mensen van het bekende on derzoeksinstituut TNO ten slotte een linnenpakket spe ciaal voor de horeca. In 1971 werd de HIC Linnen kamer bv daadwerkelijk op gericht. Bedrijfsdirecteur en enig werknemer was Th. G. Kimman, die kon bogen op de nodige ervaring binnen de HIC en de wasserijsector- De HIC had al grote linnenpak- De buitendienstaf deling. V.l.n.r.: verkoopleider C.B. Oltenhof, J. Hezemans, E. Stijnman (rayon-vertegen woordigers). groter zijn dan die in een 'ou derwetse' linnenkamer. Dat heeft beslist voordelen: toen enige jaren geleden een was serij afbrandde met het was goed van drie klanten van de Linnenkamer, heeft geen van de hotelhouders er iets van gemerkt. „Ook dat is iets wat onze aantrekkelijkheid ver groot", meent de heer Kim man. Je neemt een hoop zor gen uit handen. Een hotel met een individueel linnen pakket had bij zo'n brand gro te problemen gekregen." Tevredenheid Niet alleen^de heer Kimman is tevreden met de gang van zaken binnen zijn bedrijf. Ook W.J. Knol, commercieel directeur van de HIC Inkoop centrale bv te Breukelen, uit zich in positieve termen. De Linnenkamer opereert zelf standig, maar heeft wel een heel nauwe band met de In koopcentrale. Naast facture ring, boekhouding en andere administratieve werkzaam heden verricht de Inkoop centrale voor haar zusterbe- ketten ingekocht en uitgezet bij horeca ondernemers. De heer Kimman begon aan de opbouw van een klantenbe stand, dat naast linnengoed ook de daarbij behorende diensten van hem zou gaan betrekken. Die opbouw ging heel gelei delijk: één klant per maand. Zeker in het begin wilde hij erbij zijn als het linnengoed werd opgehaald, gewassen, gestreken, gevouwen, ver steld en teruggebracht. „Op die manier leer je de wensen van je klanten kennen, kan je onmiddellijk op klachten rea geren en alles controleren", licht hij toe. Overtuigingskracht De gegadigden voor de Lin nenkamer stonden evenwel te dringen. Want het verhaal van de heer Kimman was even eenvoudig als overtui gend: hij kon duidelijk maken dat hij dezelfde diensten kon leveren als hun eigen linnen kamer, maar goedkoper. „Zo gauw ze voor hun linnen goed personeel nodig had den, was ik goedkoper", zegt hij. „Gewoon omdat we effi ciënter werkten en door on ze omvang goedkoper grote partijen konden inkopen. Een hotel dat individueel lin nen en diensten inkoopt, is duurder uit dan wij." Zijn verhaal heeft nog weinig aan overtuigingskracht inge boet. Zo'n 400 klanten van de Linnenkamer kunnen dat beamen. Zij kopen of huren er hun linnengoed, en heb ben tegelijk het toezicht op wassen en dergelijke aan het bedrijf uitbesteed. De linnenkamer, waar in middels zeven mensen werken, heeft contracten met vijftig grote wasserijen in heel Nederland. Die wasse rijen moeten aan bepaalde kwaliteits- en capaciteitsnor men voldoen. Met grote re gelmaat krijgen ze bezoek van medewerkers van de Lin nenkamer, die controleren of alle afspraken worden nage leefd. Een laken dat niet recht is opgevouwen, of een sloop met kreukels, kan echt niet terug naar het hotel. Voor de aanvulling van lin nengoed dat verdwijnt of versleten is, heeft de Linnen kamer een magazijn waarin een groot aantal handdoe ken, lakens en andere soor ten horeca-textiel in voor raad wordt gehouden. Daar-' bij gaat het om voorraden die drijf ook commerciële activi teiten. „HIC streeft ernaar de horeca een totaalpakket te leveren: food, non-food, vers, enzo voorts" zegt de heer Knol. „De Linnenkamer past uitste kend binnen dat concept. Het is een prachtige werk maatschappij, die met een beperkt aantal mensen een gestage groei realiseert in de top van de Nederlandse hore- camarkt." De tevredenheid van de heer Knol heeft niet alleen te ma ken met het feit dat de klan ten van de Linnenkamer ook voor zijn Inkoopcentrale in teressant zijn. De goede om zetontwikkeling van de Lin- Het 'moeilijke' vouwwerk gebeurt nog steeds extern met de hand. Op de achtergrond de computergestuurde droogtrommels. Foto rechts: De lakeninsteek- machine. De laatste jaren zijn veel werkzaamheden geautomatiseerd.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 11