Werkmaatschappijen Nieuwe winkelformule voor instellingen in gezondheidszorg Zakkensnijmachine twee keer zo snel Grootverbruik Ahold Marvelo Nieuwe machine op koffie-afdeling Marvelo pagina 10 Flitsen schil met het verleden is bij voorbeeld de winkelinrich ting. Een herkenbare huisstijl zal in 1991 het gezicht van het Winkeltje bepalen. On langs is de eerste in deze vorm opgeleverd. Dat ge beurde in de zwakzinnigen inrichting 's-Heerenloo in Er- melo. Een mintgroene inrich ting met lichtgekleurd hout, diverse zitjes en ruime pa den, waarlangs goed bereik bare schappen, geven hier het Winkeltje een eigen iden titeit. Maar ook de overige winkeltjes die in de komende 2 jaar volgen, zullen eenzelf de huisstijl te zien geven en zijn afgestemd op de mobili teit van oudere en minder va lide mensen. Alle winkeltjes zullen boven dien een standaardassorti ment krijgen, waarin produk- ten zijn opgenomen die aan sluiten op de behoeften en wensen van de bewoners. Een eigen Albert Heijn-assor- timent, waarbij zowel is ge dacht aan de primaire levens middelen, verzorgingsartike len als cadeaus. Maaltijden De verschuiving binnen het behoeftepatroon van bejaar den heeft te maken met de veranderde achtergrond waartegen men oudere men sen en ook geestelijk minder valide mensen plaatst. Men is er binnen de gezondheids zorg van overtuigd dat een grote mate van zelfstandig heid een positieve invloed heeft op hun dagelijks leefpa troon. Bejaarden zijn vaak uitstekend in staat om zich van hun natje en droogje te voorzien. Buiten de warme maaltijden om, bereiden zij vaak zelf hun broodmaaltij den en zijn zij in grote mate zelfvoorzienend. Juist dit veranderde gedrags patroon vereist de aanwezig heid van een winkel met een speciaal op deze groep men sen toegesneden assorti ment. Ook ten aanzien van zwakzin nigen streeft men een derge lijk beleid na. Deze mensen krijgen binnen hun woonsi tuatie een steeds grotere ma te van zelfstandigheid. Ook daar speelt het Winkeltje in op de behoeften die er be staan. Bovendien en dat is even belangrijk vervult de win kel een sterke sociale functie. Bewoners van bejaarden- en verzorgingshuizen ontmoe ten elkaar op deze plek en leggen hier hun sociale con tacten. Kostenbesparend Met de invoering van het nieuwe winkelconcept krijgt men tegelijkertijd een beter bestel- en beheerssysteem. De bedrijfsvoering wordt op deze manier een stuk effi ciënter. Ook binnen de ge zondheidszorg levert het nieuwe winkelconcept een kostenbesparing op, omdat bewoners zich zelf in hogere mate in hun eerste levensbe hoeften voorzien. Ter bewaking van de kwali teit van het Winkeltje zullen service merchandisers regel matig bij tijd en wijle de win keltjes bezoeken. Bovendien kunnen de medewerkers veelal vrijwilligers en part timers, een opleiding krijgen die is toegespitst op de nieu we winkelformule. Kortom, met het Winkeltje kan met minder kosten doel treffender worden gewerkt dan vroeger het geval was. Naast de levering van Albert Heijn Grootverbruik en Kok- Ede aan instellingen, beteke nen de Winkeltjes een welko me aanvulling op het dien stenpakket van deze twee werkmaatschappijen die bei de al een groot aantal winkel tjes in de gezondheids- en be jaardenzorg beleveren. De nieuwe machine in wer king. Grootverbruik Ahold bv zal de komende 2 jaar een nieuwe winkelformule introduceren, bestemd voor instellingen in de ge zondheidszorg. Deze nieuwe winkelformule zal de bestaande winkel tjes in bejaarden- en ver zorgingshuizen een ge heel eigen aanzien geven. Een aanzien waarbij het winkelassortiment spe ciaal is afgestemd op de wensen van de bewoners van instellingen. Winkels in bejaarden- en ver zorgingshuizen, speciaal be doeld voor bewoners, vragen om een moderne aanpak. Dat is één van de conclusies uit een intern onderzoek van Hans van Berkel, dat begin vorig jaar is uitgevoerd met betrekking tot een nieuw winkelconcept voor instel lingen in de gezondheids zorg. Terwijl er voorheen geen dringende behoefte aan was om het roer om te gooien, is die behoefte er nu wel. Vroe ger waren winkeltjes in be jaarden- en verzorgingshui zen een zaak van de instellin gen zelf, nu is er vraag naar een nieuw, uniform winkel concept. Een winkelconcept dat rekening houdt met de verschuivingen die zich de laatste jaren binnen het bc- hoeftepatroon van oudere mensen meer en meer voor doen. Het winkeltje Het winkelconcept waarmee Van Berkel in zijn onderzoek naar voren komt, luistert naar de naam 'Het Winkeltje'. Dit concept laat een belangrijk aantal verschillen zien met de 'vroegere' winkeltjes in bejaarden- en verzorgings huizen. Een essentieel ver- Op het koffiebonen-ont vangststation van Marvelo kunnen de messen voor taan achterwege blijven. Sinds mensenheugenis stonden bij het lossen van de balen twee man klaar om met vlijmscherpe uit beenmessen het juten omhulsel open te ritsen. Dit onplezierige, stoffige werk is onlangs overgeno men door een machine, die in dezelfde tijd twee keer zoveel werk verricht. Nick Boots (produktiechef 'Koffie') en Jan Zwuup (coör dinator Grondstoffen) zijn dik tevreden met het nieuwe apparaat, dat een technische capaciteit van 400 balen (van 60 of 70 kg) per uur heeft, maar dat in de praktijk nog niet 'tot op de bodem' hoeft te gaan. "De twee mannen die in het oude systeem de balen open- ritsten kwamen niet verder dan hooguit 800 stuks per dag", vertelt Zwuup, die al ruim 25 jaar bij het bedrijf aan de Zaandamse Oostzijde werkt en wiens zoon werkt op de pinda-afdeling. Hij legt uit dat voorheen de balen vanaf de schuit op een trans portband en vervolgens in een vakkenrad terecht kwa men. In die vakken zaten twee haken waaraan de baal bleef hangen en op het mo ment dat die het hoogste punt had bereikt, staken de snijders toe waarna de bonen in de 'schoner' stortten. De lege jute zakken werden, ook met de hand, in bosjes van 15 samengebonden en afge voerd. De machine pakt de balen van de transportband, weegt ze en zaagt ze vervol gens middendoor. Bonen en de restanten van de zak wor den in een roterende trom mel van elkaar gescheiden, waarbij de jute naar een ba lenpers wordt geleid. Boots: "De machine is vanaf juli in bedrijf en verwerkt nu ongeveer 1.600 balen per dag. We gaan nu consequent door met het zoeken naar verdere verbeteringen in het produktieproces. Wellicht kunnen we daarna nog meer van de grotere capaciteit van deze zakkensnijder profite ren."

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 10