J. Keijzer ontving als nieuwe onderscheiding De ambassadrice van de franchise Gouden jubilarissen worden schaars Duvelstoejager Afdeling 'kwesties' Flitsen pagina 9 Hij besloot vier jaar geleden, toen hij 60 werd, gebruik te maken van de ATV-regeling en twee dagen per week min der te gaan werken. Gevolg was dat hij 24 oktober zijn gouden feestje kon vieren. „Een gebeurtenis om nooit te vergeten", vindt hij. Aardig was ook dat hij als eerste de gouden speld met drie ro bijntjes kreeg met daarboven een kroontje, het nieuwe in signe nu Ahold 'koninklijk' is. Ruim honderd mensen kwa men de heer Keijzer op zijn receptie feliciteren. Geen wonder, want in die halve eeuw heeft hij nogal wat con tacten gelegd. En ook in zijn huidige functie coördina tor sociale activiteiten heeft hij niet over aanspraak te klagen. Tot zijn takenpak ket behoren: lid van het be stuur Bijzondere Voorzienin gen (financiële tegemoetko ming bij ongedekte ziekte kosten etc.), de organisatie en leiding van de dagen voor aanstaande gepensioneerden en de organisatie van dag tochten voor gepensioneer den en VUT'ers. Aan alle drie de functies zegt Keijzer veel plezier en voldoening te be leven, een kwalificatie die ook verder in zijn verhaal nogal eens te beluisteren valt. „Neem nou die dagtoch ten. Toen ik daar 26 jaar gele den bij betrokken raakte, hadden we 87 deelnemers, in 1988 waren het er 2.700..." Dagtochten voor gepensio neerden? De 14-jarige Joop Keijzer zal daarover geen moment hebben gedacht toen hij - vers van de lagere school bij zijn eerste baas aantrad. „Dat was bij W. van Amerongen aan de Weesper- zij in Amsterdam. Mijn ou ders hadden een klein krui denierswinkeltje, maar toen mijn vader overleed - ik was toen vier - was het sappelen geblazen. Van doorleren was dan ook helemaal geen spra ke en mijn moeder was blij toen ik een baantje had." De jongste winkelbediende was in die tijd een duvelstoe jager. Goederen uitpakken, stellingen vullen, bestellin gen klaar maken en vervol gens wegbrengen op een transportfiets, mand voorop. „Ik heb 't allemaal gedaan, maar ik had al gauw door dat ik moest studeren om hogerop te komen. Mijn mid denstandsdiploma heb ik, omdat de oorlog uitbrak, niet gehaald. Maar later wel het praktijkdiploma boekhou den." Een minder goede gezond heid heeft Keijzer een en an dermaal parten gespeeld. Hoewel... omdat hij in 1942 een half jaar met pleuritis had moeten kuren, hoefde hij niet. naar Duitsland. Ook raadde de dokter hem aan een andere baan te zoeken en zo kwam hij bij Van Ameron gen op kantoor terecht: 'as sistent-chef leeg goed'. De tweede keer dat Keijzer ziek werd, was tussen 1951 en 1953 toen hij door tbc Zë worden schaars, de gouden jubilarissen. Bij Ahold zijn nog circa tien medewerkers die de 50 dienstjaren kunnen halen, maar hooguit drie zullen deze mijlpaal met een huldiging omkranst zien. De meesten zullen voordien - bij leven en welzijn hebben gekozen voor de VUT. De heer J. Keijzer behoorde tot de eerste groep. werd uitgeschakeld. „Net in die periode werd Van Ame rongen, met toch al 90 win kels, overgenomen door Al- bert Heijn. Toen ik was her steld moest ik me in Zaandam melden. Ze moesten me ac cepteren, maar een baan was er in feite niet beschikbaar. Gelukkig kreeg ik spoedig een stek op de afdeling 'Kwesties'. Ik moest contro leren of alle goederen die aan de filialen werden geleverd ook naar behoren werden doorberekend. Leuk werk en veel contacten." In 1957 werd Keijzer ge plaatst op de afdeling Reke ning Courant, waar ook de pensioenadministratie was ondergebracht.Aan dat laat ste besteedden we toen een uurtje per week. Toen het be drijf verder groeide, namen die werkzaamheden nave nant toe en in 1965 had ik er in de club van C. Kraaij een volledige dagtaak aan. Administratie van Pensioen fonds, Spaarfonds, beleggin gen in effecten en onroerend goed, van alle markten moest je thuis zijn." In de loop der jaren werd dit werkpakket gesplitst over een aantal specialisten en ging Keijzer zich met andere zaken bezig houden. Drie er van zijn al genoemd en de Heel even waren er twijfels of het wel kon: een Albert Heijn-super- markt én een Alberto- slijterij én een Etos- winkel in een dorp als Hilvarenbeek. Enkele weken na de opening van haar Etos Beauty Case meent Riet Klop- penberg dat ze er ech ter goed aan heeft ge daan om als eerste fran- chise-nemer haar klan ten het volledige Ahold-pakket aan te bieden. „De wens om het te doen bestond al langer. Waarom zou je die wens niet in vervul ling laten gaan als je weet dat je plannen goed zijn?" Een gesprek met de 'ambassadrice' van franchise. Riet Kloppenberg (48) zucht op de vraag wat de volgende uitbreidingsplannen zijn. „Ik denk dat we de zaken zo mooi voor elkaar hebben. Voorlopig even rust in de tent. Er is wel eens met men sen van Etos gesproken over een apotheek Dat zou goed aansluiten op de drogisterij. Geloof ik graag, maar we heb ben hier in het dorp net een kleine oorlog tussen de huisartsen achter de rug. Die doktoren moesten allemaal hun huisapotheek opgeven toen hier een onafhankelijke apotheker kwam. En daar zou ik me nog eens in gaan men gen?" Wellicht wordt er binnen kort in het Albert Heijn-filiaal aan de Gelderstraat in Hilva renbeek begonnen met win kelautomatisering. „Maar dat is dan ook het enige dat ik hier op korte termijn zie ge beuren", lacht Riet Kloppen berg. „Na alle verbouwingen en openingen moeten we eerst zorgen dat de winkels weer volledig gaan draaien. Ik ben dan ook al blij genoeg voor haar drogistendiploma. Agnes is mede verantwoor delijk voor de gang van zaken bij de firma Kloppenberg. Riet Kloppenberg: „Ik wilde mijn mogelijke opvolgster al op jonge leeftijd inwerken. Hoewel ik voorlopig nog niet denk aan stoppen", zegt ze lachend. De firma Kloppen berg heeft in totaal 82 perso neelsleden in dienst; een ge diplomeerd slijter en een vi- nologe voor Alberto, de da mes van de Etos Beauty Case en de medewerkers van de kruidenier. Als eerste fran chisenemer vaart Riet Klop penberg onder de vlag van zowel AH, Alberto en Etos. „Misschien loop ik daar nu nog mee voor op andere fran chisers", zegt ze niet zonder enige trots. „In de AH-fran- chisevercniging noemen ze me wel de 'ambassadrice' van franchise. Maar ik ben ervan overtuigd dat van die 92 an dere zelfstandige AH-winke- liers er veel hetzelfde zullen doen. Het is een ideale com binatie." Riet Kloppenberg wil er nog maar eens op wij zen: hoeveel scepsis er aan vankelijk ook bestond, de eerste weken was de omzet in haar drogisterij wel vijftig procent hoger dan de meest positieve raming. Vlak voor het vertrek geeft ze toe dat haar wens om de fir ma te completeren met de Etos Beauty Case niet alleen door zakelijke overwegingen werd ingegeven. Na de uit breiding van de parkeerruim te werd de oprit naar dat ter rein voor de doe-het-zelf- zaak een eindje verderop in de straat overbodig. De eige naar van die zaak wilde de oprit graag bebouwen en stapte met dat plan naar de plaatselijke AH-vestiging. Riet Kloppenberg kon daar geen 'nee' tegen zeggen. „Op die plaats heeft mijn ge boortehuis gestaan. Het stond voor mij daarom met een vast dat ik daar een win kel zou openen." vierde betrof die van secreta ris/penningmeester van het Personeelsfonds, een taak die hij 15 jaar heeft vervuld. Als alles naar wens verloopt, gaat Keijzer in september 1989 met pensioen. Bang om dan in het bekende 'zwarte gat' te vallen is hij zeker op voor hand niet. „Ik heb nogal wat bezighe- RietKloppen- berg rechts met haar dochter Ag nes. dat we alles op tijd hebben kunnen realiseren. De druk ke tijden komen er aan. Dan kun je je het niet veroorloven in de rommel' te zitten." Riet Kloppenberg zag haar Alben Heijn-winkel snel groeien, hoewel ze een klei ne vijfjaar geleden een moei lijke start maakte. Niet lang nadat was overgeschakeld op de AH-formuIe werd de win kel overvallen. Haar man Cor overleed korte tijd daarna aan de verwondingen die hij daarbij opliep. Een moeilijke periode, waar ze zich met hulp van de naaste omgeving en vanuit Zaandam doorheen wist te slaan. Omzetgroei De Hilvarenbeekse bevol king wist de uitbreiding van de diensten met een Albert Heijn echter goed te waarde ren. Na een inwerkperiode van ongeveer een jaar begon de omzet daadwerkelijk te groeien. Een groei waar tot nu toe geen einde aan is ge komen. Het magazijn en het vloeroppervlak werden daar om vorig jaar uitgebreid met achthonderd vierkante me ter. Het personeel kreeg een eigen kantine, er kwamen en kele counters (onder meer voor delicatessen) en in de zomer van dit jaar werd di rect naast de supermarkt een Alberto geopend. En of het niet genoeg was, in samen werking met de gemeente werd de parkeerruimte aan zienlijk uitgebreid. Over de vestiging van een slijterij waren zowel Riet Kloppenberg ais Alberto het snel eens. „Er was hier in het dorp geen zelfstandige slijter meer. En je stuurt je klanten voor hun flesje jonge klare ook niet graag naar de con current." Maar de plannen voor een Etos Beauty Case stuitten aanvankelijk wel op bezwaren in Zaandam. „Dat zou ik hier nooit redden. Maar ze stonden er denk ik gewoon erg onwennig tegen over. Etos was nog niet be kend met franchise. Ik heb ze echt onder druk moeten zet ten. Als het niet doorgaat, ga ik in zee met 't Kruidvat!' heb ik toen gezegd. Dat heeft ze, denk ik, snel op andere ge dachten gebracht." Riet Kloppenberg licht toe waarom ze het plan voor Etos doorzette. „Het heeft me al tijd aangetrokken om naast de supermarkt iets anders te doen. Ik heb wel even ge dacht aan een textielzaak als Zeeman, maar toen ik de eer ste Beauty Case-winkels zag, wist ik onmiddellijk dat ik zo'n zaak wilde beginnen. Die ideeën heb ik toen omge rekend naar de plaatselijke si tuatie. Het bleek dat het goed mogelijk was voor een dorp met 10.000 inwoners. Waar om zou je dan je wens niet in vervulling laten gaan als je weet dat je plannen goed zijn?" Opvolgster De dagelijkse leiding in de drogisterij is in handen van dochter Agnes (23). Ze werkte eerst bij haar moeder in de zaak, maar voelde er veel voor om een 'eigen' win kel te runnen. De drogisterij is een nieuwe branche voor haar. Maar de overige perso neelsleden die allemaal erva ring hebben op dit terrein, zorgden dat ze snel thuis raakte. Begin volgend jaar doet ze dan ook al examen Gereformeerde Kerk, Red.). Verder speel ik orgel en ben ik van plan mijn oude hobby, kunstschilderen, weer op te pakken. Nee, vervelen zal ik me niet!" den op kerkelijk terrein. Zo'n dertig zondagen per jaar spreek ik in Gereformeerde kerken, verspreid over heel Noord-Holland. Ook ben ik praeses van de Kerkeraad van Zaandam-Zuid en bestuurslid van het Confessioneel Beraad (een rechter vleugel van de

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 9