OVERLEG BRENGT DOOR BRAAK DICHTERBIJ r Oud OR-leden over de nieuwe OR-structuur bii AH OiMSMïS Decentralisatie concern regelingen OR'en AH, VVG en Distributie om tafel GOR- of OC-structuur Goede hoop Flitsen pagina 7 Onder verantwoording van de COR De kans dat de OR'en van de Vers Vlees Groep. Albert Heijn en Distributie het eens worden over de toekomstige OR- structuur van Albert Heijn, is eind vori ge maand na het eerste gesprek tussen delegaties van de drie betrokken OR'en een stuk groter geworden. Op initiatief van de OR WG vond er 25 november een eerste gesprek over de kwestie plaats tussen delegaties van de drie betrokken OR'en. Plaats van samen komst was de Centrale Slagerij Zaan dam, een ideale ambiance om de mes sen op tafel te leggen en de meningsver schillen eens flink aan de scherpen, maar in weerwil daarvan verliep het ge sprek in goede harmonie. Aanwezig wa ren Martin van 't Hazeveld en Cees Gremmen (OR AH), Jan van der Wiel en Cees van der Louw (OR Distributie) en Cor Schoon en Peter Harkema (OR WG). Waar gaat het om? Als gevolg van de integraties van de Vers Vlees Groep en Distributie binnen AH, moet er voor de verkiezingen van 1990 overeenstem ming zijn over een nieuwe structuur, die beter aansluit bij de zeggenschaps- en organisatiestructuur van AH. Er zijn daarbij twee mogelijkheden: één OR voor heel AH met een aantal onderdeel commissies (OC's) of een groepsonder- nemingsraad (GOR) met daaronder een aantal OR'en. De OR'en van de WG en Distributie zijn voorstanders van een GOR-structuur, de OR AH is daarente gen voorstander van een OC-structuur. zoals CORRelatie vorige maand meld de, lagen de standpunten van de OR'en De COR is van mening dat de concernre gelingen alleen gedecentraliseerd mo gen worden als de OR'en instemmings recht krijgen. Dat wil zeggen dat er op werkmaatschappij niveau alleen wijzi gingen in de regelingen kunnen worden aangebracht, als de betrokken OR daar mee akkoord gaat. Verder blijft de COR bij zijn opvatting dat de 50% studiekos tenregeling niet gedecentraliseerd mag worden en dat ook de verstrekking van cadeaubonnen en kerstpakketten cen traal geregeld dient te blijven. De reis kostenregeling mag volgens de COR al leen gedecentraliseerd worden op voor waarde dat er een centrale raamrege ling komt waar werkmaatschappijen zich aan hebben te houden. Deze standpunten heeft de COR eind vo rige maand ingenomen naar aanleiding van het voorstel van de Raad van Be stuur (RvB) om een groot aantal concern- regelingen te decentraliseren. De COR zal zijn reactie nog vóór het einde van deze maand in een advies aan de RvB kenbaar maken. mijlenver uit elkaar. Maar hoe ver blijkt mijlenver nog na een goed gesprek? Woordvoerder Peter Harkema, die na mens de drie delegaties verslag uit bracht over de resultaten van het ge sprek, toonde zich redelijk optimistisch over de kans dat de OR'en het eens wor den. ,,Het was geen harde confrontatie, we hebben een positieve uitwisseling van gedachten gehad. Er is in de eerste plaats gesproken over wat ons als OR'en bindt, namelijk het belang van de mede werkers van geheel Albert Heijn. En ver volgens hebben we het ook gehad over wat ons scheidt, met name onze visies op hoe de medezeggenschap geregeld moet zijn. De OR WG en de OR Distribu- Ad Paulissen maakte tot 1984 deel uit van de OR Distributie. Hij was in totaal 5 jaar lid van de OR, waarvan de laatste 3 jaar als voorzitter. Momenteel volgt hij het OR-werk als geïnteresseerde bui tenstaander. ,,Er zou niet in eerste instantie gekeken moeten worden naar aantallen mede werkers, maar meer naar zelfstandig opererende eenheden. Als AH een me dezeggenschapsstructuur wil, waarin alle geledingen van de organisatie aan bod komen, dan is een GOR-structuur het enige j uiste antwoordIk vind wel dat daarbij de kwaliteit van de vertegen woordiging niet gezocht moet worden in het aantal. Er zou veel meer gelet moe ten worden op de individuele kwaliteit van de leden. Het Bureau Onderne mingsraden maakt zich niet ten onrechte zorgen over de situatie die nu dreigt te ontstaan. Het gaat niet om de macht, maar om de toegevoegde waarde die op basis van medezeggenschap gereali seerd moet worden. Mijn mening is dat een GOR-constructie de meest voor de hand liggende organisatievorm is. AH bestaat nu eenmaal uit meer dan alleen filialen. Distributie en Vers Vlees Groep hebben een volstrekt eigen cultuur. Ook op het gebied van de OR'en. Als die op gaan in één totale OR AH, dan zou dat een niet te herstellen aderlating beteke nen voor de medezeggenschapsstruc tuur binnen AH. Dan krijgen we een mo no-cultuur, met alle nadelige gevolgen van dien." tie hebben duidelijk gemaakt dat hun standpunt principieel ligt en dat er voor hen geen andere mogelijkheid is dan een GOR-structuur. Het standpunt van de OR AH ligt niet principieel. De OR AH streeft alleen naar de beste medezeg genschapsstructuur. Met andere woorden: als de OR'en bin nenkort inderdaad tot een overeenstem ming komen, dan zal dat alleen zijn op basis van een GOR-structuur. Maar zo ver is het nog niet. De OR AH wil eerst het standpunt van de AH-directie verne men. Dat zal naar verwachting op de Gerard Michies was van 1982 tot 1987 lid van de OR Vers Vlees Groep. Hij werkt in de Centrale Slagerij Zoetermeer. Als lid van de bedrijfsledengroep van de FNV heeft hij nog regelmatig overleg met de OR. ,,Ik kies voor een GOR-structuur met OR'en, omdai dat naar mijn mening de beste waarborg is voor een optimale in spraak vanaf de vloer. Onderdeelcom missies zijn te veel afhankelijk van een OR en hebben te weinig wettelijke be voegdheden. De arbeidsomstandighe den zijn hier ook heel anders dan in een filiaal. Het is niet te vergelijken. Daarom is het voor de belangen van de mede werkers het beste als de WG een eigen OR houdt. Ik ben het wel met de OR AH eens dat er op het hoogste niveau over leg moet zijn, maar je moet onderaan beginnen. Als je dat niet doet, weet je niet wat er op de vloer leeft. Ik twijfel er trouwens aan of de OR AH, met meer dan 50% kaderleden, nu wel weet wat er op de vloer leeft. Mocht er toch een OC-structuur komen dan zullen de bedrijf sleden- groepen ongetwijfeld een andere rol gaan spelen. We hebben momenteel als bedrijfsledengroep een redelijke in spraak bij de OR. Als er en OC komt vallen die directe banden weg. Dat zou een slechte zaak zijn. Ik hoef alleen maar te wijzen naar de problemen die we een paar jaar geleden hebben gehad bij de WG. Er is niemand bij gebaat als we weer in zo'n situatie terechtkomen. En met een OC is die kans groter dan met een OR. Daarom ben ik voor een GOR- structuur. Dat is niet alleen in het belang van de medewerkers, maar in het be lang van het hele bedrijf en dat aspect mag niet onderbelicht worden." overlegvergadering van 13 december bekend gemaakt worden. Vervolgens zal de OR AH de kwestie in de OR-verga dering van 17 januari bespreken. Daar na zullen de drie delegaties opnieuw om de tafel gaan zitten. Harkema: ,,Laat ik het voorzichtig stellen: het is inderdaad niet uitgesloten dat de OR AH om gaat. Ik heb in ieder geval goede hoop op een doorbraak!" Chris van Dongen maakte 6 jaar lang deel uit van de OR AH. Van 1978 tot 1984. De eerste drie jaar was hij tevens lid van de COR. Van 1981 tot 1984 was bij voorzitter van de OR AH. Van Dongen is commercieel manager bij AH-franchi- sing. ,Een OR van 27 man met een achterban van 30.000 mensen is natuurlijk een gek ke situatie. Vijf jaar geleden hebben we al geprobeerd om daar verandering in te brengen. We wilden de structuur van de OR AH zodanig wijzigen dat iedere area zijn eigen OR zou krijgen. Dat is toen niet gelukt. Maar nu doet zich de mogelijk heid voor om de GOR-structuur, die we toen al wilden hebben, alsnog te realise ren. We kunnen nu kiezen voor een over legstructuur die aansluit bij de organisa tie. Dat is het unieke van deze situatie. En daarom begrijp ik de opstelling van de OR AH niet. Ik sluit me helemaal aan bij het standpunt van de OR'en van de WG en Distributie. Een onderdeelcommissie is leuk, maar het werkt niet echt. Dat wordt een soort klachtencommissie. Het lijkt mij veel beter dat elke adjunct-direc teur een eigen OR krijgt met daarboven een GOR. Als de OR'en dan hun beste mensen naar de GOR sturen, krijg je een ontzettend sterke GOR. Het voordeel van OR'en is ook dat ze niet alleen een advies maar ook een beroepsbevoegdheid heb ben. Dat betekent dat ze naar de rechter kunnen stappen. Die mogelijkheid moet je hebben. Als je die macht niet hebt, zoals in het geval van een OC, dan is het overleg vrijblijvend. Dan heb je een praatclub je." Er komt een nieuwe OR-structuur bij AH. Over de beste vorm dememingsraad (GOR) met een vijftal OR'en, de OR AH vindt van die structuur lopen de meningen nogal uiteen. De OR'en één OR met een aantal onderdeelcommissies (OC's) de beste van de Vers Vlees Groep en Distributie willen een groepson- oplossing. Drie oud OR-leden geven hun mening over de kwestie.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 7