Morristown Een perfecte landing in Je moet het bijhouden, daar houdt de verzekering van! Ahold-piloot Bill Barber: pagina 4 Flitsen Elke stad in Amerika heeft een eigen vliegveld. Dat is één ding, maar om in het werkgebied van Ahold USA van de ene naar de an dere plaats te vliegen is een ander ding. Recht streekse verbindingen zijn er niet. Er moet altijd overgestapt worden. De afstand tussen Hartford (oostelijke divisie FNS) en Cleveland (Ohio-divisie FNS) is 750 Ion, maar het duurt zeker 4 uur om er per lijnvlucht te komen. Cleveland-Harrisburg (Giant Food Stores) 450 km, maar wél 4 uur onder weg. New York-Greenville (BI-LO) 1.000 km, in het gunstigste geval eveneens een reistijd van 4 uur. Het bezit van een eigen vlieg tuig is voor een bedrijf in deze contreien dan ook min of meer bittere nood zaak. Ahold USA heeft er drie. Een met straalmoto ren, de Citation - waarover elders op deze bladzijden meer - en twee met pro pelleraandrijving. De grootste daarvan is de Cheyenne, de kleinste de Aztec. De Aztec wordt door BI-LO gebruikt, de Cheyenne door BI-LO, Giant Food Stores en Ahold USA en de Citation door alle Amerikaanse werkmaatschappijen en Ahold USA. De Aztec en de Cheyenne hebben Greenville, South Ca roline als thuisbasis. Om deze toestellen te besturen heeft Ahold twee piloten in vaste dienst. Eerste piloot is Bill Barber, tweede piloot is Dean McKeown. En als beide propellervliegtuigen tegelij kertijd de lucht in moeten, dan wordt Hershell Mor- ningstar, één van de BI-LO- directeuren, opgetrommeld. Die heeft ook een brevet en er dienen in de Cheyenne al tijd twee piloten te zitten. Voorschrift van hogerhand. Welnee, een foto van de vliegtuigen, daar hebben de piloten geen enkel bezwaar tegen. Integendeel zelfs. De Cheyenne wordt speciaal voor Flitsen uit de hangar ge reden. In het daglicht komen de contouren van het ge stroomlijnde toestel name lijk des te beter uit. De Aztec, het oudste Ahold-vliegtuig, bouwjaar 1979, staat in een andere hangar. De piloten vliegen het liefst in de Cheyenne. Die kan niet al leen veel hoger, maar ook veel harder en veel verder. De Aztec kan niet zo hoog en raakt daardoor nogal eens in de turbulentie. De ene lucht zak in en de andere weer uit. Lastig voor oren en spijsver tering. FUiaalbezoek Eerste piloot Bill Barber: „We vliegen voornamelijk de bazen, de technici en de on roerend goed-mensen. Mor gen moeten we bijvoorbeeld naar Philadelphia. Daar is een vergadering met de directie van de drie ketens. Met de Aztec vliegen we vaak boven potentiële winkellokaties. Op die manier krijgen de on roerend goed-mensen een goede indruk. We gaan ook regelmatig op filiaalbezoek met mensen van operations. Eerste piloot Bill Barber (links) en tweede piloot Dean McKeown voor de Cheyenne. De Citation, het pronkstuk, van de Ahold-luchtvloot. In de Citation, het pronkstuk van de Ahold-luchtvloot, vlieg ik met de heren Heijn, Everaert en Bogomolny, de directeur van FNS, van Atlan tic City langs de kustlijn in noordelijke richting. De be stemming is Morristown, New Jersey, een stadje onder de rook van New York. We zijn zojuist opgestegen van een militair vliegveld en be vinden ons nu op een hoogte van 10.000 feet, ruim 3 kilo meter, boven een moeras achtig gebied. De Citation is de modernste van de drie Ahold-vliegtuigen. Het toe stel wordt voortgedreven door twee imposante straal motoren en biedt plaats aan acht passagiers. De twee pilo ten, in onberispelijk uniform gestoken, zijn in dienst van een soort uitzendbureau voor vliegvaardig personeel. Ahold USA is mede-eigenaar van dat bureau. Als Ahold het toestel niet nodig heeft wordt het aan andere bedrij ven verhuurd. De Citation is 650 uur per jaar in de lucht, ongeveer 3 uur per werkdag. Het toestel heeft inmiddels al de bijnaam 'workhorse' ge kregen. Everaert legt uit dat het bezit van eigen vliegtui gen veel, zo niet heel veel tijd bespaart. En zoals ik weet: tijd is kostbaar, en zeker de tijd van RvB-leden van Ahold. Je hoeft niet in te checken, je hoeft niet op je bagage te wachten, je hoeft niet over te stappen en wat nog het mooi ste is: het vliegtuig vertrekt De RvB-leden Everaert en Heijn voor de Citation op het vliegveld van Morristown wanneer het jou uitkomt. In stappen en wegwezen. Duur? Volgens de berekeningen is het rendabel bij 2,1 personen per vlucht. Als er drie men sen vervoerd moeten wor den, is het dus goedkoper om met de Citation te vliegen dan met een commerciële maatschappij. En dan hebben we het nog niet eens over de tijdwinst gehad. Behalve personen kan er ook onmisbare apparatuur met de toestellen vervoerd wor den. Everaert: „Het kost je 48.000 dollar aan bedorven voedsel als de koelinstallatie in een winkel uitvalt en niet binnen 12 uur gerepareerd is. Wat we dus doen, is met één van de toestellen nieuwe onderdelen overvliegen. Dat vervoer kost dan wel 1.000 dollar per uur, maar we zijn uiteindelijk toch een stuk goedkoper uit!" Boven Morristown maakt Everaert me attent op de plaatselijke universiteit. „En daar verderop komt het kan toor van Ahold USA, dat is be gin januari gereed." Hij wijst naar een mooi gebouw in een lommerrijke omgeving. In middels heeft het toestel de afdaling ingezet. De hoogte roeren op de vleugels zijn ver uitgeklapt. „Dat Ahold nog eens eigen vliegtuigen zou hebben, dat had mijn groot vader inderdaad nooit kun nen voorspellen", merkt Ahold-president A. Heijn op, terwijl de Citation een per fecte landing maakt. „Nee", beaamt zijn opvolger, „en je vader trouwens ook niet!" Aad Schoen. Pierre Everaert heb ik ook veel gevlogen. Met de Cheyenne maken we gemid deld 30 vlieguren per maand. Het toestel haalt 480 km per uur en kan 3.000 km onafge broken, zonder tussenstop, doorvliegen. Met de Aztec maken we 15 uur per maand. Die kan maar 290 km per uur. Als ik niet vlieg ben ik bezig met onderhoud, inspecties, het plannen van vluchten of met trainingscursussen. Je moet het bijhouden, daar houdt de verzekering van. Ik word ook twee keer per jaar medisch getest. Voor ik bij BI-LO kwam heb ik 20 jaar in de luchtmacht gezeten. Ik vloog in een F-100 gevechts vliegtuig. Nadat ik werd 'ge pensioneerd' ben ik bij BI-LO gekomen. Dat was in 1967. In het begin deelden we een vliegtuig met Leslie Adverti sing, het reclamebureau van BI-LO. Die hebben nu ook een eigen toestel. De Cheyenne biedt plaats aan 6 passagiers en 2 piloten.' Groot genoeg voor de hele BI-LO-board, ja. Maar als de leden van de board ergens te gelijk heen moeten, dan gaan we met 2 vliegtuigen. Veilig heidsregels van Ahold. Ja, als de toestellen alletwee naar beneden komen, dan houdt het op. Can't win them all!"

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 4