Minister Ruding nog onwennig met betaalpas Bevalling in Finast- supermarkt A. Heijn uitgeroepen tot 'man van het jaar' Elektronisch betalen in AH- filiaal 1027 Minimum loon op salaris specificatie Tevredenheid troef aan Osdorpplein Flitsen pagina 3 betaalpas. Geboortes in taxi's, in lif ten, in vliegtuigen en in treinen kenden we al. Sinds kort kan aan deze merkwaardige reeks een nieuwe plek worden toe gevoegd: de supermarkt. In het damestoilet van Fi nast-filiaal 45 in Cleveland werd onlangs een meisje geboren. Als vroedvrouw trad deli-af- delingschef Lynn Litvak op, zo meldt het novembernum mer van 'Checkout', het per soneelsblad van First Natio nal Supermarkets. Lynn, die \Toeger verpleegster was, stelde de moeder gerust en vertelde haar hoe ze tijdens de weeën moest ademhalen. Bovendien trad ze corrige rend op toen bleek dat de na velstreng om de nek van de baby gewikkeld zat. Toen de ziekenwagen arriveerde, was de bevalling inmiddels ach ter de rug. Volgens het FNS- blad maken moeder en kind het uitstekend. Met ingang van periode 10 1988 wordt het bedrag van het wettelijk vastgestelde minimumloon in de rech terbovenhoek van alle sa laris-specificaties afge drukt. Het gaat daarbij om het bruto-minimumloon op full-time basis. Bij me dewerkers onder de 23 jaar staat het minimum jeugdloon op de specifica tie vermeld, eveneens op full-time basis en gerela teerd aan de leeftijd van de medewerker. Het vermel den van het minimum loon op de salarisstroken is sinds kort wettelijk ver plicht. voor de klant als grote voor deel dat het snel en feilloos werkt. Het afrekenen gaat veel sneller dan het uitschrij ven van een cheque. Boven dien kost elektronisch beta len de klant geen cent extra, terwijl de banken voor het gebruik van cheques (boven een bepaald aantal) wél kos ten in rekening brengen. Tijdbesparing en veiligheid In de winkel zijn de voorde len de grotere snelheid aan de kassa en de tijdbesparing, doordat er geen cheques meer geboekt hoeven te wor den en de verhoogde veilig heid doordat er minder con tant geld aanwezig is. In de eerste dagen aan het Osdorp plein maakte zo'n zeven pro cent van de bezoekers ge bruik van de mogelijkheid met hun pas te betalen. In ja nuari zal het totale kassapark aan het Osdorpplein gereed zijn voor de giromaatpassen. A. Heijn, president van de Raad van Bestuur, is door het maandblad Quote uit geroepen tot Be man van het jaar 1988'. Heijn heeft zijn uitverkiezing volgens het blad te danken aan 'de wijze waarop Ahold dit jaar onder veelal moeilij ke omstandigheden zijn toch al sterke marktposi tie door succesvolle ac quisities nog verder heeft weten te verbeteren'. Quote doelt hier met na me op de overname van FNS en de deelname in Schuitema. de klanten die elektronisch beta len bij Albert Heijn dat iets makkelij ker zullen doen dan minister Ru- ding van Finan ciën. Hij mocht op 24 november in fi liaal 1027 (Osdorp plein in Amster dam) het 'Pinkas- systeem' officieel in gebruik stellen en had nog wat moeite met zijn Gelukkig kwam de heer A. Heijn, die achter de kassa zat, de minister te hulp. De Ahold-president haalde de pas vlotjes door het daarvoor bestemde apparaat, waarna het mandje boodschappen feilloos werd afgerekend. Na dat de minister de 'vriendelij ke kassabon' en de zegeltjes in ontvangst had genomen, was de ingebruikname van het eerste elektronische be taalsysteem een feit. Albert Heijn BV en de Postbank heb ben gezamenlijk gewerkt aan dit project, waarvoor NCR de apparatuur leverde. In 1989 zullen nog eens 24 Albert Heijn-filialen voorzien wor den van betaalautomaten, waardoor rekeninghouders van de Postbank zonder geld of cheques kunnen betalen. Alleen hun giromaatpas is voldoende. 25 filialen is maximum Het aantal van 25 filialen - met in totaal 300 betaalauto maten - is voorlopig het ma ximum, zo hebben Albert Heijn en de Postbank afge sproken. Dat houdt verband met het in ontwikkeling zijn de systeem, waarbij behalve de giromaatpas, ook bankpas sen gebruikt kunnen worden. Alle banken - ook de Post- Bedrijfsleider P. Hesp van filiaal 1027 is met zijn medewerkers zeer in zijn nopjes met de nieuwe betaalkassa's. Jong en oud maken er gebruik van. We delen hier zelfs formulieren uit aan klanten die nog een pas moeten aanvra gen op het postkan toor. Natuurlijk heb je ook klanten die er wat cynisch over doen: 'ik heb al een huisnum mer, een telefoonnum mer, een autonummer, een viskaartnummer... moet daar nou wéér een nummer voor een betaalpas bij?' maar dat zijn echt de uitzonde ringen." Met het nieu we systeem krijgen de medewerkers aan de kassa ook meer de rol van gastvrouw of gast heer, zo vindt de be drijfsleider: „Aan het einde van de betaalpro- cedure duurt het enke le seconden voor de bon uit de kassa komt. Dat is een uitstekend moment voor een praatje met de klant. Zo kun je laten zien dat je ook een vriendelijke winkel bent." bank - werken daar nu een jaar aan. In afwachting van het eindresultaat werden nieuwe projecten 'bevroren', de 25 filialen van AH moch ten nog afgerond worden. Maar, zo waarschuwde de heer Heijn, als de ontwikke ling van dat ene uniforme sys teem te lang gaat duren, kan het best zijn dat Albert Heijn en de Postbank gezamenlijk verder gaan en er nog meer filialen gereed komen voor de giromaatpas. „Want", zo hield hij de aanwezigen voor, „uiteindelijk is het de klant en niet de bank of de detail handel die beslist over de wenselijkheid van elektro nisch betalen." Vanaf1990 heel gewoon' Betalen of geld opnemen met de giromaatpas wordt vol gens de heer G.JA. van der Lugt voorzitter van de Raad van Bestuur van de Postbank steeds populairder. Binnen kort kan dat al op 500 Shell- tankstations, terwijl het aan tal geldautomaten van de Postbank in ons land komend jaar van 80 naar 280 wordt uitgebreid. Vanaf 1990 zal het volgens hem heel ge woon zijn dat in winkels, benzinestations en zelfs in horecabedrijven wordt afge rekend met de betaalpas. Het in Amsterdam in gebruik gestelde Pinkas-systeem is geheel nieuw ontwikkeld. Strenge veiligheidseisen en het in-een-werken van kassa en betaalterminal vergden nogal wat tijd. Menselijke fouten in het afrekenen zijn Minister Ruding wordt ciari de kassa geholpen door dhr. A Heijn. met dit systeem praktisch uit gesloten. De scanner 'slaat' de juiste prijs aan en het to taalbedrag wordt direct doorgegeven aan de betaal terminal. Daarmee verschilt dit systeem van dat in filiaal 1145 in Eindhoven. Daar kunnen de klanten al sinds vorig jaar met hun giromaat- of bankpas betalen, maar zit de caissière nog als schakel tussen kassa en betaaltermi nal. Zij moet namelijk het eindbedrag nog apart invoe ren. Klantvriendelijk Elektronisch betalen heeft

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 3