Zonen, sinds 1873 gespecialiseerd in versprodukten Flitsen pagina 11 Juist deze produkten verei sen de hoogste kwaliteitsei sen en specialisme. Tol: „Toen Ahold ons bena derde, schrokken we eerst wel even. Na ruime bedenk tijd besloten we op Ahold's aanzoek' in te gaan. De ge sprekken verliepen uiterst plezierig. Het voordeel om je aan te sluiten bij een groot bedrijf als Ahold is duidelijk gelegen in de toekomst. Met zo n sterk bedrijf achter je is het mogelijk de concurren tiepositie van Looman Zo nen nog meer te verstevigen. En daar gaat het toch om in deze branche." lijk op maat worden toege sneden. Sinds enige jaren le vert het bedrijf ook diep- vriesprodukten. zoals groen ten, aardappelproduktcn en snacks. „Omdat er bij grote instellingen een belangrijke vraag is naar diepvriespro- dukten, welke steeds meer als 'vers' worden gezien, heb ben wij gemeend ook aan de ze behoefte te moeten vol doen", aldus Simon Tol. „Wa ren we niet hierop inge sprongen, dan waren onze klanten naar de concurrentie toegestapt. Nu beschikken we tevens over drie vrieswa gens, die zowel versbestellin gen doen als diepvriestrans port. Dat werkt weer een be sparing in de hand, want die wagens staan bijna geen mi nuut stil." Overname Met de overname van Loo man Zonen, heeft Groot verbruik Ahold belangrijke kennis in huis gehaald in de toelevering van versproduk- ten aan grootverbruikers. Sinds 1962 is Looman Zo nen bv gevestigd aan de Jan van Galenstraat 4 te Amster dam. Voordat het bedrijf zich hier vestigde, heeft het lange tijd zijn centrale vestiging ge had aan de Lauriergracht in het hart van de Jordaan. Vanaf die plek werd sinds 1873 een groente-detailhandel geleid, die zich uitstrekte over vele winkels in Amsterdam Oud en Nieuw-West. Deze win kels waren eigendom van de familie Looman, die vanaf de stichting van het bedrijf tot aan 1974 toe aan de firma verbonden was. Een traditio neel familiebedrijf dus, dat naast de groente-detailhan del ook een grossierderij op poten zette en na de oorlog hoofdzakelijk zijn produkten ging leveren aan grote afne mers. Winkels In 1974 traden de gebroe ders Looman, 5 in getal, uit het bedrijf. Directeur werd Simon Tol, die als 'jong ven tje met korte broek als hulpje van de boekhouding', zoals hij zichzelf betitelt, ooit bij Looman Zonen begonnen is. Simon Tol: „Volgend jaar ben ik 25 jaar aan de zaak verbon den. Ik ben dan 41dus reken maar uit hoe oud ik was toen ik hier begon. Ik ken het be drijf van haver tot gort. Alle veranderingen en vernieu wingen heb ik van nabij mee- Sinds 1 januari 1988 maakt Looman Zonen bv deel uit van Koninklijke Ahold. Ruim 100 jaar lang al is dit Amsterdamse bedrijf gespecialiseerd in de levering van dagverse panklare aardappelen, groente en fruit. Aanvankelijk als detaillist, maar de laatste 40 jaar tevens als leverancier aan groot verbruikers. Simon Tol, directeur van man Zonen gemaakt. Looman Zonen is een bekend bedrijf in Am sterdam en omstreken. Ik kan zelfs zeggen dat we een lan delijke bekendheid genieten. Dat was vroeger ook al zona de oorlog had Looman zo'n 14 groentewinkels in Am sterdam. Maar ook toen le verde men al verse groenten aan grote horecaklanten. Na men als het Lido en Ameri- cain stonden op de afnemers- lijst. In 1962 verhuisde het bedrijf naar de Centrale Groothandelsmarkt aan de Jan van Galenstraat. Dat hield in dat Looman zich uitslui tend ging manifesteren als groothandel, de winkels werden afgestoten." Grootverbruik Looman Zonen heeft zich meer en meer toegelegd op de leveranties van dagverse panklare aardappelen, groen te en fruit aan grote instellin gen. Tol: „Als je wilt weten wie onze klanten zijn, kijk dan maar eens in het telefoon boek. Bijna alle grote instel lingen, zoals ziekenhuizen en bejaardentehuizen in Am sterdam en omstreken, zijn onze afnemers. We opereren nu in een straal van zo'n 50 kilometer rond Amsterdam: Zaandam, Purmerend, Alk maar, Leiden, Den Haag en Delft, overal zie je wel een van onze 17 vrachtauto's rij den." Looman Zonen is met recht een groeiend be drijf te noemen. Het telt mo menteel ongeveer 45 mede werkers. Omdat het beschikt over een jarenlange ervaring en kennis ten aanzien van de levering van versprodukten, is men verzekerd van een goede naam. Tol: .Aanvankelijk hadden we te kampen met de nodige problemen. In 1974 brandde het hele bedrijf tot op de grond toe af. Het heeft een paar jaar geduurd voordat we weer een nieuw vast onder komen hadden. Vanaf dat mo ment werd ons marktaandeel groter en groter. We gingen stevig investeren in machi nes en andere apparatuur. Het aantal werknemers steeg. Het was duidelijk dat Loo man als een gezond bedrijf de toekomst tegemoet kon zien. De omzet nam de laatste 10 jaar flink toe. Het ging en gaat nog steeds bijzonder goed." Op maat toegesneden Looman Zonen ging de markt steeds professioneler bewerken. Het bedrijf be schikt over een aparte ver koopstaf, een binnen- en bui tendienst van adviseurs. Daarnaast een speciale afde ling die de bestellingen op neemt en verwerkt. En na tuurlijk is er een goed geau tomatiseerde administratie ve unit in het gebouw aanwe zig. Het wagenpark groeide uit tot 17 voertuigen, die worden onderhouden door een eigen technische dienst. Ook het machinepark, zoals immense snij- en spoelma- chines, breidde drastisch uit. De kracht van het bedrijf is dat er voor 100 procent reke ning kan worden gehouden met de wensen van de klan ten. Alle groente kan letter-

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 11