't Spant twee dagen lang AH- theater Nog steeds briefwisseling met oude assistenten Juist de fabrikant is kwaliteitsdeskundigebij uitstek" Themadagen kwaliteit voor leveranciers huismerken Mevrouw Bouwer-Hertzberger, hoofd KAD: CP. Gout (86) AlbertHeijn Assistentes Dolle pret Flitsen pagina 9 Op de plaats waar 's avonds An- dré van Duin voor bulderende zalen zorgt, werd 27 en 28 ok tober over een serieuzer on derwerp gepraat: de kwaliteit van het AH-huismerk. Twee maal een themadag over kwali teit in 't Spant in Bussum onder het motto 'Uw huiswerk, ons huismerk'. Twee keer een zaal vol verkoopleiders, levensmid delentechnologen en mana gers van grote fabrikanten, maar ook met lokale bakkers die leveren aan AH-filialen. „Een goede relatie tussen AH en de huismerkleveranciers is belangrijk voor het succes van de huismerken. Een bijeen komst waarop we vrijelijk ideeën uitwisselen, draagt daaraan bij", omschreef EX Ahlqvist, lid van de Raad van Bestuur van Ahold en alge meen directeur van Albert Heijn bv, het doel van de the madagen in zijn inleiding. Bezoekers van de themadagen konden 't Spant onmoge lijk voorbijrijden. Voor de leveranciersdagen de eer ste in de Nederlandse geschiedenis was het gebouw omgedoopt in een waar AH-theater. Forse AH-vlaggen verwelkomden de bezoekers al van ver. Ook binnen was het AH-blauw alom tegenwoordig. Kleine produktten- toonstellingen benadrukten nog eens dat de AH-huis- merken twee dagen lang een hoofdrol zouden spelen. den de normen flexibel toe te Na een videofilm waarin on der meer de kritische klant aan het woord kwam, werd het onderwerp 'Kwaliteit' wetenschappelijk aangepakt door prof. ir. M.G. van den Berg en drs. J.J.H. Claessen van de Stichting Kwaliteits dienst KDI. Natuurlijk moet een produkt voldoen aan een heleboel kwaliteitseisen. De beste grondstoffen, een hy giënische produktie en een handige verpakking, om maar wat te noemen. Maar belang rijk is ook, dat de klant kan vertrouwen op die kwaliteit, was hun boodschap. Een middel om het vertrou wen in de kwaliteit van pro- dukten te vergroten is kwali teitsborging. Met andere woorden: alle activiteiten die nodig zijn om de klant in vol doende mate het vertrouwen te geven dat een produkt vol doet aan de gestelde kwali teitseisen. Bij huismerken is dat vertrouwen extra belang rijk. Codevoor leveranciers In de brochure 'Algemene code Voor Huismerkleveran ciers', die op de themadagen werd gepresenteerd, staat duidelijk omschreven wat AH wil: constante kwaliteit. Het vertrouwen in een huis merk wordt het grootst, wan neer het steeds weer dezelf de goede kwaliteit levert. Een koekje dat de ene keer donkerbruin en de andere keer meelachtig van kleur is, wekt weinig vertrouwen. Met behulp van een formu lier wordt het produkt daar om zo nauwkeurig mogelijk omschreven. Tijdens regel matig terugkerende bezoe ken bespreekt de Kwa liteitsadviesdienst (KAD) de kwaliteitsborging bij de fabri kant. Tot slot gaat de KAD de produkten bij binnenkomst in het distributiecentrum nog eens na op eventuele ge breken. Normen voor kwaliteit zijn moeilijk vast te stellen, maar soms met simpele hulpmid delen duidelijk te maken. Di recteur T. Winkel van Albro Bakkerijen Zwanenburg gaf daarvan rake voorbeelden. Bij het vaststellen of koekjes te bruin of te bleek zijn, blij ken kleurendia's een handige oplossing. Koekjes die don kerder of lichter zijn dan die op de dia, worden afgekeurd. Soms dwingen omstandighe- passen, bleek uit de discussie. Het gaat dan om uitzonderin gen. Daarom liggen er in een slecht sinaasappelseizoen toch sinaasappels in de win kel, ook al is de kwaliteit min der dan andere jaren. Vernieuwingen Twee ondernemers lichtten op de kwaliteitsdagen toe hoe de kwaliteitseisen van AH een stimulans zijn ge weest voor vernieuwingen in hun bedrijf. Commercieel manager H.J. van der Spek van zeevisgroothandel Sie- wertsen vertelde hoe zijn be drijf in samenwerking met AH is omgezet naar een marktgerichte organisatie met hoge kwaliteitsnormen. „Dat betekende niet alleen voor ons, maar ook voor AH veranderingen en aanpassin gen." De ouderwetse trans portmethode met open bak ken maakte plaats voor een modem gesloten systeem, dat bijna reukloos is en een constante bewaartempera- tuur garandeert. Veranderen en aanpassen. Dat geldt ook voor het bedrijf waar de heer M. de Wit tech nisch directeur is. Davino Ijs ('De Aangenaamste Versna pering In Nijmegen en Om streken') maakte voor 1976 een degelijk maar niet erg in novatief produkt. Samen met AH zijn vernieuwingen aan gebracht, waarover zowel Davino als AH erg tevreden zijn. Voor vele huismerkfabrikan ten brachten de themadagen nieuws in de vorm van soms heel eenvoudige tips om kwaliteit van de produk tie te bevorderen. Ook ingrij pender suggesties als een knelpuntenanalyse om de probleemgebieden vast te stellen of een andere aanpak van de calculatie vormden 'eye-openers'. De KAD advi seert daar graag bij. Want sa men werken aan een goed huismerkprodukt, dat sluit precies aan op de ideëen van Albert Heijn over 'Coma- kership'. V;- "v De leveranciersdagen zijn tot stand gekomen mede op initiatief van AH's Kwaliteitsadvies dienst (KAD). Om meer precies te zijn, het hoofd van die dienst, mevrouw dr. SA. Bouwer-Hertzber ger. Simone Bouwer (36) was onder meer hoofd van het micro biologisch laborato rium van de Keurings dienst van Waren in Haarlem. Ze promo veerde in 1982 op het proefschrift „Voedsel vergiftigingen en voed- selinfecties in het keu- ringsgebied Haarlem." Voordat zij hoofd Kwa liteitsadviesdienst werd, was zij hoofd Kwaliteitszaken van de Vers Vlees Groep. De Kwaliteitsadvies dienst, sinds 1,5 jaar op volger van de afdeling Quality Assurance, streeft ernaar de kwaliteit van produkten die AH levert vanaf het begin - de pro duktie - tot het eind - het moment dat ze door de kassa gaan - te waarbor gen. De hygiëne-actie op bepaalde afdelingen in de AH-filialen bijvoorbeeld is een idee van de KAD, die op dit gebied tekort komingen ontdekte. „Dat de KAD haar activi teiten verder uitbreidt, wil niet zeggen dat we geen vertrouwen hebben in de fabrikanten. Inte gendeel, zou ik willen zeggen. Juist de fabrikant is kwaliteitsdeskundige bij uitstek van zijn eigen produkten. Maar omdat wij met wensen en reac ties van de klant worden geconfronteerd, heeft ook AH daarin een be langrijke inbreng. Samen werken we aan optimale kwaliteit." Toch wordt nog wel eens beweerd dat fabrikanten van grote merken de 'kwaliteits- knop' soms wat lager zet ten wanneer op huis- merkproduktie wordt overgeschakeld. Wat is de mening van mevrouw Bouwer daarover? „Pure Als 16-jarige knaap trad de heer Gout als kantoorbedien de in dienst bij Van Ameron- gen aan de Prinsengracht in Amsterdam. Zes gulden per week verdiende hij. Op de boekhouding had hij als taak de in- en verkoopprijzen te berekenen. „De weekomzet van een filiaal bedroeg in die tijd ongeveer 500,00 per week. Een heel goed filiaal mocht eens duizend gulden draaien, maar dan was het op. Maar de tijd was er ook naar. Weeklonen van 9,00 voor een gezin met twee kinderen waren in die tijd geen uitzon dering", zegt de heer Gout. „In tegenstelling tot de men sen in de filialen had ik regel matige werktijden. Acht uur per dag, zes dagen per week. Veel contact met de buiten wereld was er niet. Eenmaal per 3 maanden gingen we in de filialen balansen en dan had je even contact met de bedrijfsleiders, maar dat was ook alles. Mijn grootste zorg was de kas. Die moest klop pen." Op de vraag of dat wei eens mislukte, antwoordt de heer Gout met zichtbare trots dat dit hem nooit is overkomen. Om boekhouder te worden heeft hij zich veel moeten ontzeggen. Zijn vrije tijd ging op aan avondcursussen zoals taal, boekhouden en handels- rekenen. De heer Gout kan met zicht baar plezier vertellen over de personeelsavonden bij Van Amerongen. „Dat waren al tijd hele leuke bijeenkom sten. Van Amerongen had toen al vijftig filialen, voörna: melijk in het westen van het land." Toen kwam in 1953 de over stap naar Albert Heijn. „Ik zag er eerst wel tegen op. Maar het is mij alles meegevallen. De AH-ers waren zeer spor tief. Je verwacht toch een beetje tegenwerking, maar niets van dat alles. Daar ben ik heel blij om geweest. Het sociale klimaat bij Ahold vind ik geweldig. De zorg en be langstelling van Ahold voor de gepensioneerden over treft' alles'. Ik ben 21 jaar ge pensioneerd, maar ieder jaar nog krijg ik een leuk kerst pakket en ieder jaar ga ik met de bustocht mee. Alleen de afgelopen twee jaar ben ik niet meegeweest, vanwege de ziekte van mijn vrouw. Maar volgend jaar ben ik er, bij leven en welzijn, weer bij." In alle jaren bij Albert Heijn heeft de heer Gout met drie assistentes gewerkt en tot zijn grote genoegen corres ponderen de dames nog steeds met hem. Zelfs bellen zij Hem van tijd tot. tijd ook nog op. Daar is hij bijzonder blij mee. De heer Gout, die nog steeds in zijn eigen huis woont, heeft 5 kinderen, 14 kleinkinderen en 3 ach terkleinkinderen. De kinde ren wonen wel wat verspreid over het land, maar zij zoe ken hem regelmatig op. Zijn dochter, die bij het gesprek aanwezig is, woont in Alme- re-Haven. ,Ach", zegt ze, „weet je, buiten het spitsuur ben ik in een half uur hier en hij vindt het leuk om zolang mogelijk in zijn eigen huis te blijven wonen. Waarom zou den we hem daar dan niet bij helpen? Ook mijn broers en zuster komen regelmatig naar Amsterdam, dat loopt al lemaal prima. De melkboer en de bakker komen aan de deur, dus er is niets aan de hand." Op dat moment gaat de deurbel: de groenteboer. Na zijn pensionering heeft de heer Gout veel gereisd. „Ik heb met mijn vrouw heel Eu ropa gezien." Nu leest hij veel en puzzelt graag. Vroe ger voetbalde hij in DWV en was supporter van Blauw Wit en nu dan vanzelfsprekend van Ajax.Ja, van de Europe se voetbalkampioenschap pen heb ik genoten. Vooral toen Nederland ook nog met de beker thuis kwam. Dat was dolle pret", zegt de man die rond de eeuwwisseling is ge boren.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 9