PRIJSVRAAG CAMPAGNE ORCD SORTEERT EFFECT Flitsen pagina 7 EI AI* s Aémi AANGAAPSHOW De ORCD-brochure die naar alle medewerkers van Centrale Diensten is gestuurd. dan hadden we een levensgroot con flict." Ook bij de OR van de Vers Vlees Groep kan men weinig waardering opbrengen voor de opstelling van de OR AH. De tegenstellingen inspireerden voorzitter Henk van Geel van de OR WG inmid dels al tot een in dichtvorm gegoten aan klacht, met als slotregels: Zijn wij dan zo iel en onbelangrijk, En zijn zij het grote rijk? Ik denk dat ik vecht tegen een hoge muur, Maar ik blijf strijden voor m 'n eigen cul tuur. Bittere woorden van de voorzitter, waar van de essentie duidelijk moge zijn: ook de OR WG voelt niets voor een OC- structuur. Secretaris Peter Harkema: ,,Wij wijzen een OC-structuur af omdat een OC weliswaar wel een eigen ad viesbevoegdheid kan krijgen, maar daarbij geen beroepsmogelijkheden heeft. Dan heb je dus een holle bevoegd heid. De WG is in hoofdzaak een pro- duktiebedrijf. Daarin liggen de belan gen van de medewerkers zo duidelijk anders dan in een winkelorganisatie. Het zou een slechte zaak zijn als de ach terban van de WG zich niet meer goed vertegenwoordigd weet. Het is niet denkbeeldig dat de Voedingsbond FNV zijn greep op de WG in dat geval ver groot." Die mogelijkheid wordt ook door hoofd Personeelzaken Ruud Gubbels van de WG onderkend: ,,Er is hier in het verle den nogal wat gebeurd met de vakbond. De FNV had hier een enorme invloed. Door de OR meer bij de besluitvorming te betrekken is het wantrouwen tussen werknemers en directie weggenomen. En omdat de medewerkers zich via de OR goed vertegenwoordigd voelen, is de invloed van de vakbond kleiner ge worden. Ik betwijfel of dat gevoel er nog is als de WG geen zelfstandige OR meer zou hebben." De directie van Albert Heijn heeft nog geen standpunt ingenomen over de kwestie. Algemeen directeur F.L. Ahl- qvist laat weten dat de rapporten bestu deerd worden en dat de directie 'op niet al te lange termijn haar ei hoopt te leg gen'. Volgens Harry Vermeulen, sinds twee maanden directeur Personeel Organisatie van AH, zal dat ei eerder een visie op medezeggenschap zijn dan een definitief standpunt. Vermeulen be treurt het dat er momenteel zo'n nadruk op de structuur wordt gelegd. ,,Het gaat niet alleen om de structuur maar ook om de kwaliteit van de vertegenwoordiging. Het is een illusie om te denken dat de belangen in een OR/GOR-structuur te al len tijde beter behartigd zullen worden dan in een OC-structuur, waarmee ik niet wil zeggen dat een OC-structuur alle Martin van 't Hazeveld: 'Er is een door braak nodig'. De ledenwerfcampagne die de OR Cen trale Diensten de afgelopen maanden heeft gehouden, heeft zes nieuwe leden opgeleverd. Het totaal aantal leden is daarmee op elf gekomen. Volgens het reglement mag de ORCD uit 13 leden bestaan. De nieuwe leden zijn Nico Al- gera (Fiscale Zaken), Joop de Bie en Branca Bouquet (Ahold Computer Cen trum), Rob Elfrink (Personeel Organi satie), Peter Groenescheij (Pensioen- en Spaarfonds) en Coert de Neve (Informa tiesystemen Technologie). De succesvolle wervingscampagne, die met hulp van het inmiddels gedecentra liseerde Ahead werd gemaakt, bestond onder meer uit een serie posters en een persoonlijke oproep van voorzitter Rita van der Meer, die samen met een bro chure naar alle medewerkers van Cen trale Diensten is gestuurd. De bezetting van de ORCD was als gevolg van de vele decentralisaties binnen Centrale Diensten teruggelopen van 12 naar 5 le den. Met zo weinig leden was een nage noeg onwerkbare situatie ontstaan. De leegloop noodzaakte de OR zelfs om de activiteiten van de twee vaste commis sies stop te zetten. Inmiddels zijn de ta ken in de OR opnieuw afgebakend en hebben de beide commissies, met vers bloed, het werk weer opgepakt. ,,Zes nieuwe leden is een fantastisch re sultaat", aldus OR-secretaris Jan Hop. ,,We hebben nu een vrij evenwichtige verdeling gekregen, zowel wat betreft functies als afdelingen. In het begin liep de campagne wat stroef, maar gelukkig hebben de vele inspanningen uiteinde lijk toch het beoogde resultaat opgele verd. We zijn als OR nu als het ware opnieuw begonnen." Onder verantwoording van de COR problemen oplost. Waar het in wezen over zou moeten gaan is de intentie en niet de structuur." De AH-directeur vertrouwt op de bereid heid van de betrokken partijen om met elkaar te praten over wat het beste voor AH is. We moeten ons hoeden voor po larisatie. Ik zou het betreuren als we ons uiteindelijk tot de bedrijfscommissie zou den moeten wenden. Dan geef je het proces uit handen en loop je de kans op formele toetsing. Daarom hoop ik dat de OR'en zich niet te zeer op vooringeno men standpunten zullen vastleggen. Er zal ruimte moeten komen." Vermeulen meent dat de rapporten waarin de OR'en hun standpunten heb ben vastgelegd, wel eens belemmerend zouden kunnen werken bij de gesprek ken. ,,Qua aanpak was het beter ge weest als we eerst om de tafel waren gaan zitten. Die rapporten zijn geen pret tig startpunt." OR AH-voorzitter Van 't Hazeveld stelt echter dat de OR AH lang genoeg gewacht heeft: ,,Er moest wat gebeuren, maar er kwam geen actie vanuit de directie en ook niet uit de ande re OR'en. We waren verzeild geraakt in de grote aangaapshow. Daarom heb- Er is een prijsvraag uitgeschreven! Wie komt er met de beste medezeg genschapsstructuur voor de Albert Heijn-organisatie? Iedereen mag er aan meedoen, maar de uiterste inzendtermijn is 1 decem ber 1988. Dat is nog kort dag, maar als u dit stukje direct leest heeft u nog 14 dagen de tijd om iets te bedenken. U heeft al wel een achterstand opge lopen ten opzichte van de onderne mingsraden en zij die hier nauw bij betrokken zijn, zoals de directie AH en het Bureau Ondernemingsraden (BOR). Zij zitten wat dichter bij het vuur en vóórdat de officiële start ge geven werd lagen al een paar oplos singen bij de uitschrijvers van deze prijsvraag in de bus. Als men nu denkt dat dit misbruik van voorinfor matie is, dan heeft men het mis. Dat zoiets aan zat te komen werd lal maandenlang in de wandelgangen verkondigd. Voortaan beter uw oor te luisteren leggen zoals OR-leden dat plegen te doen. Dan kunt u gelijk waardig meestrijden. Er zijn vier inzendingen binnen. Deze komen van het BOR, ORAH, ORWG en OR Distributie. Aangezien deze instanties lichtelijk vals gespeeld hebben, zal ik u een aantal aanwijzingen geven, vanuit ben we gezegd: laten we beginnen te ontdekken wat wij het best zien zitten. Regeren is vooruitzien en voor je het weet ben je bij de verkiezingen van 1990. Dan moet de zaak rond zijn." Volgens BOR-hoofd Leon Kratsbom is de kans dat de OR'en het onderling eens worden moeilijk te schatten. ,,Dat hangt van de wijsheid van de betrokkenen af. deze inzendingen, zodat u wat sneller én op tijd uw voorstel kan insturen. De meeste voorstellen gaan uit van een Groepsondememingsraad/-on- dememingsraadstructuur. Het ver schil tussen deze voorstellen is dat de één vindt dat er een eigen onderne mingsraad moet blijven en de Groepsondememingsraad de beste garantie daarvoor is en de ander het voorstel omkleedt met een schets van de totale medezeggenschapsstruc tuur bij Ahold en zodoende de kern van de zaak, de Albert Heijn struc tuur, wat verpakt heeft. De derde inzending legt het accent op afhankelijk en onafhankelijk. Een an der voorstel gaat uit van een onder- nemingsraad-/onderdeelcommissie- structuur, waarbij meteen invulling gegeven is aan de zetelverdeling en het reglement al klaar is. Het wachten is nu nog op de inzen ding van de Albert Heijn-directie en uiteraard die van u. De jury, bestaande uit leden van de bedrijfscommissie voor de detailhan del, zal het niet gemakkelijk krijgen in het vinden van goede oplossingen. Welk voorstel zij ook als beste zien, de verliezers zullen slecht tegen hun ver lies kunnen. Wordt vervolgd! Jan Achterban. We moeten in elk geval zien te voorko men dat er over de rug van de achterban een ordinaire machtsstrijd gaat plaats vinden." De OR WG heeft intussen de beide an dere OR'en uitgenodigd voor een eerste gesprek. Wanneer dat zal plaatsvinden, was bij het ter perse gaan van deze Flit sen nog niet bekend. WIE NEEMT SCH

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 7