DIEPGAAND MENINGS VERSCHIL OVER OR-STRUCTUUR flfllliiiyilfii COR-VOORZITTER: „UITKERING 1988 MINSTENS GELIJK AAN DIE VAN 1987!" SLECHTEZAAK Oude winstdelingsregeling blijft dit jaar nog van kracht CADEAUBONNEN LEVENSGROOT CONFLICT pagina 6 Flitsen Over één ding zijn de ondernemingsra den van Albert Heijn, Vers Vlees Groep en Distributie het roerend met elkaar eens: er moet een nieuwe medezeggen schapsstructuur komen bij Albert Heijn. Maar over de juiste vorm lopen de me ningen mijlenver uiteen. Alle betrokke nen willen een conflict vermijden, maar niet tot elke prijs. Het is dan ook zeer de vraag of een nieuwe OR-structuur goed schiks tot stand zal komen. De integratie van de Vers Vlees Groep en Distributie heeft tot gevolg gehad dat er Jan v.d. Wiel: 'OC is instrument' momenteel drie ondernemingsraden ac tief zijn binnen Albert Heijn: de OR WG, de OR AH en de OR Distributie. De drie OR'en zijn het er over eens dat er in de aanloop van de OR-verkiezingen van 1990 een structuur ontwikkeld dient te worden die aansluit op de dan geldende zeggenschaps- en organisatiestructuur van Albert Heijn. Er zal daarom een overlegniveau bij moeten komen. De meest voor de hand liggende mogelijk heden zijn: 1. Eén OR voor geheel Albert Heijn, on dersteund door een vijftal onderdeel commissies (OC's), waaronder een OC WG en eèn OC Distributie. 2. Een groepsondernemingsraad (GOR) en daaronder een vijftal ondernemings raden, waaronder een OR WG en een OR Distributie. Waar het dus in feite om draait is of de OR'en van de WG en Distributie als zelf standige OR'en blijven bestaan, of dat ze zullen worden vervangen door OC's. OR of OC, het verschil is meer dan alleen een letter. Een OC heeft minder macht en minder wettelijke mogelijkheden dan een OR. In een OC-structuur zou de OR AH formeel altijd het laatste woord heb ben. In een GOR-structuur kunnen de OR'en van de WG en Distributie zelf standig, met behoud van al hun be voegdheden blijven 'opereren. De drie OR'en hebben hun standpunten inmiddels onafhankelijk van elkaar in rapporten vastgelegd. De OR AH kiest voor een OC-structuur en - het zal geen verbazing wekken - de OR'en van de WG en Distributie voor een GÖR-struc- tuur. Laatstgenoemden worden in hun keuze bevestigd door een rapport van het Bureau Ondernemingsraden (BOR), waarin wordt geconcludeerd dat een OR/GOR-structuur effectiever en effi ciënter voor Albert Heijn is dan een OC/ OR-structuur. „We hebben beide moge lijkheden bestudeerd"^ aldus BOR-hoofd Leon Kratsborn. ,,Een GOR/OR-struc- tuur heeft ten opzichte van een OR/OC- structuur een aantal voordelen en is de Peter Harkema: 'holle bevoegdheid' beste voortzetting van de medezeggen- schapstraditie die we bij Ahold hebben. Van de vier rapporten die nu op tafel liggen, bepleiten er dus drie de instelling van een GOR. Waarom kiest alleen de OR AH voor de andere mogelijkheid? Voorzitter Martin van 't Hazeveld van de OR AH: ,,De WG en Distributie zien we als onderdelen van AH. Als die hun ei gen OR zouden houden, dan zeg je in feite: 'We werken niet in één bedrijf'. We hebben echter te maken met één Albert Heijn met één machtscentrum: de direc- Onder verantwoording van de COR Er zal dit jaar nog geen nieuwe winstde lingsregeling gelden. Het concept voor een nieuwe regeling, dat vorige maand door de COR als onacceptabel werd ge kwalificeerd, is inmiddels ook door de Raad van Bestuur (RvB) terzijde gescho ven. Eén en ander heeft tot gevolg dat voor het jaar 1988 nog de oude winstde lingsregeling zal gelden. In het onlangs aan de COR gepresen teerde concept werd uitgegaan van een vast percentage van het periode-salaris, gebaseerd op het gemiddelde winstuit keringspercentage over de jaren 1985, 1986 en 1987. De COR vond dit gemiddel de te laag. De RvB sprak zich vervolgens eveneens uit tegen het concept, omdat men geen vaste maar een resultaatge bonden eindejaarsuitkering prefereert. Dat betekent dat het concept van de baan is en dat er gewerkt zal moeten worden aan een nieuwe regeling. Aan gezien die op korte termijn niet te ver wachten is, zal voor 1988 nog de oude winstdelingsregeling gelden. De toepassing van de oude regeling gaat gepaard met de nodige problemen. Het winstuitkeringspercentage is name lijk het resultaat van een ingewikkelde rekensom, waarbij tal van gegevens een rol spelen. Als gevolg van de vorig jaar veranderde structuur van de onderne ming zijn echter niet alle benodigde ge gevens meer beschikbaar. Afgesproken is nu dat de werkgroep Financieel/Eco nomisch Beleid van de COR, directeur Administratie C. Sterk en een externe accountant de ontbrekende gegevens op basis van een aantal veronderstellingen zullen vaststellen. Op die manier kan de berekening toch gemaakt worden. COR- voorzitter Cor Schoon verwacht dat het uiteindelijke percentage gelijk of hoger zal uitvallen dan dat van 1987. Zoals be kend was de winstuitkering vorig jaar 78% van het periodesalaris. In 1989 zal in ieder geval een nieuwe regeling van kracht worden. Hoofd Ar beidszaken Chris van Gent deelt desge vraagd mee dat er gezocht zal word'en naar een regeling die aan het resultaat van Ahold Nederland gebonden is en die tevens fiscaal vriendelijker is dan de oude regeling. Het wachten is nu op de Regering, die heeft aangekondigd nog vóór 1989 voorstellen op dit gebied aan de Tweede Kamer te presenteren. Op grond daarvan zal de afdeling Arbeids zaken met een nieuw voorstel komen. ,,Ik acht de kans dat we iets acceptabels bedenken, groter dan een paar maan den geleden", aldus Van Gent, die in verband hiermee aankondigt dat de Raad van Bestuur ook overweegt om de ruimte die de fiscus op dit moment al biedt met betrekking tot belastingvrije uitkeringen, in 1989 geheel te benutten. Dat kan betekenen dat de cadeaubon nen en de waarde van het kerstpakket volgend jaar verhoogd zullen worden van 40,- naar 100,- (voor full-timers). De kosten van deze verhogingen moeten echter wel te zijner tijd verrekend wor den met de kosten van de nieuwe winst delingsregeling. tie. Op grond daarvan zijn we tot de conclusie gekomen dat het personeel vertegenwoordigd moet worden door één zwaar lichaam: de OR. Maar met één OR kom jé niet verder in zo'n groot bedrijf. Vandaar dat we richting achter ban verlengstukken nodig hebben in de vorm van OC's. Met een GOR zou de medezeggenschap versplinterd worden. Dat lijkt ons een slechte zaak." Het rapport van de OR AH moet volgens de voorzitter gezien worden als een aan zet tot een open discussie tussen de be trokken partijen. „De emotionaliteit zal een rol spelen bij de discussie, maar daar moeten we overheen kunnen stap pen. Het hele bedrijf is in beweging. We moeten ons als vertegenwoordigend overleg realiseren dat we ons niet kun nen terugtrekken op eigen stellingen. Dan verlies je het zicht op de realiteit. Er is een doorbraak nodig in de vastgelo pen standpunten." Die doorbraak zou dan al van de OR AH zelf moeten komen, want het ziet er voor alsnog niet naar uit dat de beide andere OR'en hun standpunt zullen opgeven. Het rapport van de OR Distributie con cludeert: Door te opteren voor één grote OR wordt geweld aangedaan aan de wet, geweld aangedaan aan de organi satie, geweld aangedaan aan de zeg genschap, geweld aangedaan aan de bestaande situatie, geweld aangedaan aan de gerechtvaardigde verlangens van de achterban om op een adequate wijze te worden vertegenwoordigd. Het is volstrekt onmogelijk dat een mam- moet-OR voor meer dan 36.000 mensen op een verantwoorde wijze de belangen zou kunnen behartigen." Voorzitter Jan van der Wiel van de OR Distributie: „Als OC zouden we een in strument in handen van de OR AH zijn. Daar doen we niet aan mee. Ik heb al eerder gezegd dat je een timmerman zijn gereedschap niet moet afnemen. En dat gereedschap is voor ons de Wet op de Ondernemingsraden (WOR). Voor een OC is het onmogelijk om te procederen als er bijvoorbeeld een conflict met de bestuurder zou zijn. Dat recht willen we per se behouden. Met een OC-structuur heeft medezeggenschap naar mijn idee geen zin meer. De OR AH heeft tot nu toe alleen maar het standpunt ingenomen dat wij als OC verder zouden moeten gaan. Ik vind dat arrogant. Ik heb het gevoel dat de OR AH ons niet serieus neemt. Ze denken: 'Ach, de WG en Dis tributie, die doen we er wel even bij'. Ze gaan voorbij aan de volstrekt verschil lende bedrijfsculturen. Als onze bestuur der met ons net zo zou omgaan als de OR AH met ons denkt- om te moeten gaan,

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 6