"Distributiekunde in kaart gebracht" ProfessorW. v.d. Ster Extra aandacht vanuit PZ- hoek is nodig Distributie: keiharde afspraken met leveranciers Versterken rendements positie en interne organisatie Flitsen pagina 5 „Ik wist dat Distributiekunde een onderontwik keld gebied was, en dat er nog een hoop ontwikke lingswerk moest worden gedaan. Dat is uitgeko men. Maar we zijn er in geslaagd Distributiekunde 'op de kaart' te brengen." de winkel-automatiserings- proef die we in het voorjaar gaan starten in voorlopig één vestiging. Zowel voor klan ten aan de kassa als voor ons zelf naar onze overtuiging een verbetering, omdat we door snelheid en bijvoor beeld administratieve verbe teringen, nog meer en beter onze aandacht kunnen rich ten op de winkelwerkvloer zelf. En natuurlijk gaat dat al lemaal lukken, dat hebben we elkaar de afgelopen jaren wel bewezen!" Leo Groeneveld (44). Van af 1971 bij Ahold. Sinds 1976 Hoofd Personeelza- ken (HPZ) bij Etos en Al berto. Wordt met ingang van 1989 HPZ van Spe ciaalzaken Ahold (SpA). Zal in die functie onge veer de helft van zijn tijd aan Etos besteden. „Ik ben dus eigenlijk al lang HPZ bij Etos, maar ik fungeer de meer als adviseur en coör dinator. Het kwam er op neer dat ik op afroep beschikbaar was. Ik ga me nu nadrukkelij ker met Etos bezighouden. Vanaf augustus ben ik daad werkelijk lid van het MT ge worden. Die extra aandacht vanuit de PZ-hoek is echt no dig. Er staat heel wat te ge beuren. Bijvoorbeeld de de centralisatie van de arbeids voorwaarden. Tot nu toe werden de CAO's centraal geregeld. We gaan nu bekij ken of we de identiteit van Etos gestalte moeten geven met een eigen CAO. Alles is gericht op groei en dat vraagt tijd en aandacht. Hoe wil je verder als je gaat automatise ren? Wat kun je met het DC als de omzet straks verdub beld is? Dat soort vragen, daar zijn we mee bezig. De algemene beleidslijnen ko men op mijn nek. Ik ben in feite op de achtergrond bezig met algemene zaken ten aan zien van personeel en organi satie, arbeidsvoorwaarden en opleidingen. Het PZ-werk voor de filialen wordt gedaan door Floris IJff en Gerard Krak. Doordat ik ook voor an dere werkmaatschappijen werk, ben ik niet elke dag op het Etos-HK. Dat betekent dat ik niet altijd van alles op de hoogte ben. Dat is best vervelend ja, maar ik heb goede contacten met de ove rige MT-leden. Misschien krijgt Etos in de toekomst een eigen HPZ. De tijd zal moeten leren hoeveel tijd er in gaat zitten en of het op deze manier vol te houden is. Voorlopig zullen we moeten roeien met de riemen die we hebben. We hebben nu een duidelijk ander MT dan het vorige. Dat merk je. Nieuwe bezems vegen schoon. Er wordt anders gewerkt. We groeien naar een hechte een heid. Ik heb er zeker vertrou wen in. Als MT moeten we het voorbeeld geven. En thousiast zijn. Dat wordt ge zien en gevolgd. En zo moet het ook. We zitten er tenslot te niet voor onszelf maar voor Etos." Ad de Zeeuw (30). Sinds november 1987 bij Etos. Hoofd Distributie en Lo gistiek. Werkte hiervoor bij Fokker, maar wilde wel eens wat anders. Toen Ahold hem benaderde, kwam dat dan ook goed uit. „Begin dit jaar is de distribu tie-organisatie van Ahold ge decentraliseerd. Etos is nu zelf verantwoordelijk voor zijn distributie. We zijn mo menteel bezig met de om bouw: van de oude AH-bulk- distributie naar een meer op Etos-Ieest geschoeide distri butie. Het DC is inmiddels onderverdeeld in twee ge heel gescheiden circuits: een voor de dure, kwetsbare arti kelen en een voor de rest. Voor de dure artikelen heb ben we een paternostersys teem: een kast met 40 rond draaiende plateaus waar de artikelen afgepakt kunnen worden. Het systeem heeft capaciteit voor 200 artikelen. Het is vrijwel zeker dat er meer van die kasten komen. De ruimte is er al voor gere serveerd. We willen een hoogwaardige service aan de filialen leveren. Bovendien wordt voorraadbeheersing de komende tijd een van on ze belangrijkste aandachts punten. Daar gaan we ook de leveranciers bij betrekken. Er zullen keiharde afspraken ge maakt moeten worden. Meer afleveringen, kortere 'lead'- tijden, aanpassing van bestel- eenheden, hogere eisen aan verpakkingen, dat soort din gen. Een Etos-winkel voert gemiddeld 7.500 verschillen de artikelen. Daarvan komen er zo'n 2.100 uit het distribu tiecentrum. De rest wordt rechtstreeks door de leveran ciers aan de filialen geleverd. Daar willen we vanaf. We wil len de complete goederen stroom via het DC laten lo pen. Dat betekent dat het aantal verschillende artike len in het DC verdrievoudigd zal worden. Daar heb je een groter DC voor nodig, tenzij we drastisch automatiseren en de voorraden terugbren gen. En dat gaan we dus doen. Wat dit allemaal op korte ter mijn voor de filialen bete kent? Minder manco's, min der nee-verkoop, kortom een hoger servicepercentage. Be gin volgend jaar komt er een meer op maat gericht bestel systeem en de beleverfre- quentie gaat omhoog. We brengen logistiek en distribu tie als volwaardige commer ciële instrumenten in stel ling!" Henk Jan ten Brinke (29). Nieuwkomer. Werkt sinds 26 juni bij Etos. Als con troller, dat wil zeggen: verantwoordelijk voor Fi nanciën en Administratie. Komt van de firma Bols. Was daar o.a. controller van Gall Gall. „Bij Bols had ik geen admini stratie onder me. Bij Etos wel. Dat vind ik belangrijk. Toen Ahold me benaderde, sloot dat goed aan bij wat ik wilde. Werken in een profes sionele omgeving, meedraai en in een MT en verantwoor ding dragen voor de comple te financiële en administra- voor mij de drie belang rijkste overwegingen ge weest om naar Etos te gaan. De plannen voor '89? We zul len ons vooral richten op het versterken van de rende mentspositie en de interne organisatie. De focus is de af gelopen jaren vooral op ex pansie gericht geweest. Het gevolg daarvan was dat de kostenbeheersing in de be staande filialen minder aan dacht heeft gekregen. Daar gaan we wat aan doen. Tegelijkertijd gaat de expan sie natuurlijk door. Daarbij zullen we ervoor moeten wa ken dat de rest van de organi satie meegroeit. Het wordt een jaar waarin we kritisch naar de stand van zaken moe ten kijken. Ik wil ook de con tacten tussen de administra tie en de filialen inniger ma ken. Hoe? Bijvoorbeeld door de medewerkers van de ad ministratie naar districtsver gaderingen te laten gaan. Je zult altijd wel een zekere af stand tussen HK en filialen houden, maar we gaan in ie der geval proberen die kloof te overbruggen. Daarnaast zullen we de inter ne organisatie gaart verster ken. De centrale administra tie is in de loop van vorig jaar gedecentraliseerd. Dat hield in dat er een aantal medewer kers van het Ahold-HK naar het Etos-HK is overgeplaatst. Die organisatiewijziging is prima verlopen en een nieu we fase kondigt zich alweer aan. Door de groei van Etos worden we voor de uitdaging geplaatst om nu zelf onze sys temen te ontwikkelen en te beheren. Het werk zal daar door alleen maar interessan ter worden. We gaan onge twijfeld een boeiend jaar te gemoet!" Prof. W. van der Ster, adjunct- directeur Marketing en Com municatie bij Albert Heijn, kijkt met tevredenheid terug op zijn eerste jaar als hoogle raar op Nijenrode. Op deze Universiteit voor Bedrijfs kunde in Breukelen werd hij vorig jaar aangesteld om er, part-time, de leerstoel Distri butiekunde te bekleden. Die zetel was zojuist in het leven geroepen met hulp van Ahold, dat daarvoor - in het kader van het honderdjarig bestaan - een half miljoen gul den uittrok. Albert Heijn stel de zijn marketingdeskundige in staat om de studenten in Breukelen één dag per week over detailhandelsmarketing te onderwijzen. In de praktijk betekende dit dat de heer Van der Ster nau welijks minder uren voor Al- bert Heijn maakte, maar wel twee dagen per week moest zien te vinden om zijn taken op Nijenrode uit te voeren. Hij klaagt er niet over: „Dat wist ik van te voren", zegt hij. „Toen ik werd aangesteld, was er gewoon niks." Saus Want hoewel het bedrijfs kundig belang van de detail handel de laatste jaren sterk is gegroeid, is Distributiekun de altijd onderbelicht geble ven. „De klassieke boekjes gaan voorbij aan de belangrij ke rol van de detailhandel", vindt de heer Van der Ster. In die literatuur was de detail list niets anders dan een doorgeefluik, met geen ande re functie dan grote partijen goederen van fabrikanten af nemen en in kleine eenheden onder consumenten ver spreiden. „Dat de detaillist in de loop der jaren door posi tionering, huismerken, con currentie, kwalitatieve win keluitstraling, winkelsfeer enzovoorts heel wat saus over de goederenstroom is gaan gieten, was onvoldoen de bekend." De eerste opzet van de heer Van der Ster was dan ook stu denten oog en begrip te laten krijgen voor de detailhandel. Dat is gelukt, meent hij. „Ze leren dat de detailhandel een factor is om rekening mee te houden. Zowel om erin te werken, als om er zaken mee te doen." Om dat uit te dragen ontwik kelde hij voor het afgelopen studiejaar op Nijenrode en kele stevige 'courses'. Die sloegen aan. Dat bleek uit het grote aantal gegadigden voor zijn cursussen; meer dan hij kon aannemen. Het bleek ook uit het feit dat andere ho ge opleidingen met interesse in Distributiekunde, zoals de Landbouwuniversiteit in Wageningen, de Utrechtse HEAO en de universiteiten van Gent en Amsterdam zich voor gastcolleges tot prof. Van der Ster wendden. De grote belangstelling voor zijn lessen schrijft de heer Van der Ster toe aan het feit dat hij een 'man van de prak tijk' is. „Zoiets spreekt aan, vooral op Nijenrode. Je kan praten over praktijkproble men, ingaan op de actualiteit. Dat is toegevoegde waarde." Inmiddels heeft prof. Van der Ster besloten de basiscursus Distributiekunde, die hij aan derdejaars Nijenrodianen geeft, uit te breiden. Deze vijf weken durende cursus, waar aan per trimester maximaal 24 studenten kunnen deelne men, heeft een 'verdiepings cursus' van vijf weken gekre gen. Studenten met een diep gaande belangstelling voor detailhandelsmarketing kun nen zich hierdoor verder be kwamen in de vele commer ciële aspecten van de detail handel. „Ik denk dat Distributiekun de op Nijenrode nu wel zo'n beetje z'n definitieve vorm heeft", zegt de heer Van der Ster. Hij spreekt dan in wezen over enkele verschillende cursussen. In het tweede studiejaar ver zorgt hij colleges Distributie beleid als onderdeel van de standaard 'Marketing Mana gement Course'. Daarbij ma ken circa 160 studenten ken nis met het vak Distributie kunde en zijn docent. In het daarop volgende jaar zijn dan de twee genoemde, vijf we ken durende cursussen te volgen. Ten slotte is voor een selecte groep van 21 topstu- denten een vierde jaar op Nij enrode weggelegd, waarin zij op Van der Ster's vakgebied 'de diepte ingaan'. „Dat is het leukste", vindt hij zelf. Vergadercultuur Aan de studenten op Nijenro de heeft de 'hoogleraar uit de praktijk' niet hoeven wen nen. Hij heeft er indertijd zelf een deel van zijn opleiding gevolgd. Wat hem echter wel een beetje is tegengevallen, is de ambtelijke sfeer binnen een universiteit. „Commissie zus, werkgroep zo-, er heerst een vergadercultuur. Daar word je een beetje moe van", zegt hij. „Zeker als je uit een nogal 'doenerig' bedrijf komt als Albert Heijn." Wat dat betreft prijst hij zich gelukkig met de grote auto nomie die hij als hoogleraar van een 'eenmans-toko' heeft. „Ik mag zelf mijn leer stoel invullen, uiteraard bin nen bepaalde algemene richtlijnen. Als ik mijn zaak jes goed doe, heb ik nergens last van", stelt hij verge noegd. En kennelijk doet hij het goed. Want van het beperkte aantal topstudenten dat een vierde jaar op Nijenrode doorloopt, zijn er inmiddels vier voor de begeleiding van hun afstudeerscriptie bij hem terecht gekomen. Daarnaast is de heer Van der Ster ge vraagd om komende zomer namens Nijenrode en Ahold als gasthoogleraar op te tre den aan de Amerikaanse uni versiteit van Oregon, waar de hoogleraar eveneens ooit zelf studeerde.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 5