MEUWMANAGEMENTTEAM GAAT BEAUTY CASE- FORMULE FIJNSLIJPEN Etos heeft pioniersfase afgesloten Q Commercie: uitbouw en professio nalisering Beauty Case formule Meer lijn in secretariaat Operations: kosten beheersing en formule optimalisatie pagina 4 Flitsen Etos bevindt zien op een keer punt. De ombouw naar Etos Beauty Case is nagenoeg vol tooid. Etos heeft zich een nieuwe positie op de markt verworven. 'Herpositioneren' heet dat Van discount- naar speciaalzaak. De basis is gelegd, maar de strijd om de klant is daarmee nog niet ge streden. Het is geen tijd om op de lauweren te gaan rusten. En als het aan het managementteam van Etos ligt 1 >ok niet, want stilstand is litgang. Na Tierpositiom (MT) van Etos ligt komt die tijd er achter ren' is ptimaliseren- het nieuwe toverwoord. De Etos Beauty Case formule moet geoptimaliseerd worden. De formule moet dus nog beter worden. Een mooie taak voor het MT, dat voor het grootste deel uit nieuwe leden bestaat. Op deze pagina stellen ze zich voor en vertellen ze over hun plannen. Cees Bosma (46). Sinds april directeur van Etos. Werkte daarvoor 20 jaar bij Albert Heijn, voorname lijk in commerciële func ties. Heeft op dat gebied alles gedaan wat er te doen valt. Vond de drogisterij- sector altijd al één van de boeiendste sectoren. „Onder mijn voorganger Je roen Hunfeld is de Etos-for- mule omgebouwd van dis count- naar speciaalzaak. Etos heeft zich bijgevolg een nieuwe plaats in de markt verworven. De pioniersfase hebben we gehad. Het is nu aan mij om leiding te geven aan een proces van verdie ping, verfijning en optimali sering. Het sleutelwoord daarbij is kwaliteit. Minder smaakmakend? Welnee. Het gaat nu echt gebeuren. De groei en bloei gaan volop plaatsvinden. Distributie, commercie, operations, ad ministratie: we gaan op alle fronten de diepte in. Het nieuwe MT heeft het afgelo pen halfjaar gebruikt om alle aspecten door te nemen en op één lijn te komen. Dat is gelukt. De koers is uitgestip peld. De basis, de Etos Beauty Case-formule, is gelegd. We gaan nu fundamentele verbe teringen aanbrengen. Daarbij zullen de medewerkers van doorslaggevende betekenis zijn. Zonder de P van perso neel gaat het niet. In 1989 zal de groei zeer aanzienlijk kun nen zijn. En dan bedoel ik vooral omzetgroei vanuit de bestaande filialen, maar ook door overnames en franchi sing. Etos heeft op dit mo ment twee franchisers en de ervaringen zijn zodanig dat we dat pad verder gaan be wandelen, hoewel we selec tief zullen zijn. Het is dus niet groei om de groei. De be schikbare gelden zullen we in eerste instantie zoveel mo gelijk gebruiken om de be staande filialen beter te laten functioneren. Bijvoorbeeld door een deel van de admini stratieve taken uit winkels weg te halen, zodat de men sen zich daar meer met hun eigenlijke werk kunnen be zighouden, namelijk de ver koop. Verder gaan we ook de communicatie verbéteren. Nu Etos een persoonlijkheid heeft waarover gesproken mag worden, moet er ook over gesproken worden. Pas dan gaat het leven bij de klan ten. We zullen dus meer naar buiten treden met adverten ties en reclamespots. Uit een klantenonderzoek bleek on langs dat we in de beleving van de klant een drogist zijn en blijven. Als we verstandig zijn - en dat zijn we natuurlijk - dan dienen we ons naar dat beeld te gedragen. We zullen dat vertalen naar een eigen tijdse drogist met veel oog voor actualiteit en verande ringen." Willem Tromp (4l). Etos- veteraan. Werkt er al sinds 1979. Eerst als inkoper en sinds 3V2 jaar als commer cieel manager. „Etos heeft zich na drie jaren van ombouw als het ware ontdaan van zijn winterkleed en toont nu een uitbundige voorjaarstooi. Maar om die tooi zo mooi te houden moe ten we wel wat doen. We gaan ons daarom in 1989 toe leggen op verdere uitbouw en professionalisering. Het basisassortiment van Etos Beauty Case berust op drie pijlers: schopnh'eid,' vérèor- gifig en gezóndhéid. D^t fit'n dament gaan we verdiepen en dat zal gevolgen hebben voor de randassortimenten. We zijn nu eenmaal gebon den aan de beschikbare ver koopruimtes. Randassorti menten zullen echter wel een rol van belang kunnen spelen in winkels waar ze werkelijk een functie vervul len. Dan denk ik bijvoorbeeld aan winkels met een ty pische buurt- of cityfunctie. Het zou best kunnen dat we in een winkel met een typi sche buurtfunctie het assorti ment huishoudelijke artike len gaan uitbreiden. Ik kan me ook voorstellen dat we in een winkel midden in de stad duurdere cosmeticamerken gaan voeren. Afhankelijk van de ruimte natuurlijk. Dieet, sportverzorging, badmode, personal care: het kan alle kanten op. We gaan de Beau ty Case-formule op lokaal ni veau toesnijden. Hoé en waar moet nog onderzocht wor den, maar ik dénk'dat'dé for mule in zo'n 20% van de win kels bijstelling behoeft. Of dat niet meteen gekund had? Je maakt natuurlijk eerst het raamwerk en dan pas ga je dat invullen. Een ander element dat volgend jaar veel aan dacht zal vragen is vakkennis. De klanten doen in toene mende mate een beroep op de vakbekwaamheid. Klanten worden kritischer, maar ze zijn wel bereid om geld voor kwaliteit uit te geven. Ze la ten zich niets wijsmaken en ze verlangen dat het perso neel meer weet dan zij. We moeten zorgen dat we het vertrouwen van de klanten winnen, zodat ze bereid zijn om bij ons ook de produkten in de hogere prijsniveaus te kopen. Acht jaar terug kon een eau-de-toilette van 20,- bij Etos niet verkocht wor den, maar het lijkt nu wel of 20,- de ondergrens is. Toch zijn er nog altijd te veel klan ten die zich afvragen: 'Moet ik dat hier wel kopen? Heb ben ze er wel verstand van? Pakken ze het wel lekker in?' Aan al dat soort dingen gaan we in '89 nog meer aandacht besteden. Het is de toege voegde waarde die we kun nen leveren, daar gaat het om." Marion Burry (30). Net als directeur Bosma sinds april bij Etos. Directiese cretaresse en tevens h,opfd van het Etos-secre- tariaat. Werkte, voordat ze naar Etos kwam, 11 jaar oj5> de commerciële afdeling van Albert Heijn. „Of het me hier bevalt? Als ik alles van tevoren geweten had, was ik veel eerder naar Etos gegaan. Het is hier een stuk kleiner dan bij AH, maar ook veel leuker. Ik kan mijn eigen ideeën kwijt en ik ben in grote lijnen van alles op de hoogte. Het is allemaal heel dynamisch bij Etos. Met de ombouw naar de Beauty Ca se-formule ook, iedereen komt ideeën aandragen. Lekker spannend allemaal. Ie dereen is overal bij betrok ken en het secretariaat is de spin in het web. We - dat wil zeggen Julie van Vliet, Leona Feddema en ik - zitten hier echt midden in het bedrijf. Iedereen komt bij ons te recht. In 1989 gaan we pro beren meer lijn in het secre tariaat te brengen. Het moet een soort filialenbureau wor den, dat nog meer dan nu als aanspreekpunt zal fungeren. Of ik iedereen bij Etos al ken? Nou, op Mallorca heb ik na tuurlijk wel met veel mensen kennis gemaakt, maar niet met iedereen. Dat red je niet in zo'n korte tijd." HertpapJ^pssen(45j). Werkt al 27 jaar bij Ahold. Was ondermeer be drijfsleider, groepsleider, zonemanager en projec tenman bij Albert Heijn. Is sinds 1984 hoofd Opera tions bij Etos. Rode draad in loopbaan: filialen. „In 1989 zal de aandacht van Operations vooral gericht zijn op kostenbeheersing en formule-optimalisatie. Wat betreft de optimalisatie: de afgelopen jaren hebben we de nadruk gelegd op schoon heid. Gezondheid is wat in de verdrukking gekomen. Dat gaan we herstellen. Daar naast zijn de assortimenten haar- en mondverzorging tot speerpuntassortiment uitge roepen. Die worden nog completer en professioneler dan ze nu al zijn. Ook zullen we daar waar mogelijk de re gionale verschillen proberen in en aan te vullen. Verder willen we de winkelinrich tingskosten sterk reduceren, na eerst nagegaan te zijn wat voor klanten gezichts- en sfeerbepalend is. We zullen ook onze werkzaamheden nog beter moeten plannen om een stukje produktivi- teitsverbetering te realise ren. Dit is zeker mogelijk, omdat er enerzijds de afgelo pen jaren in de Beauty Case aanloop wat meer dan beno digde uren zijn ingezet voor het depositaire bedienings- punt en anderzijds er een pri ma nieuw hulpmiddel is ont worpen voor de werkpro- grammering, de zogenaamde normschuif. Natuurlijk gaan we actief door met opleidin gen. Per filiaal introduceren we de Etos Study Case: een complete opleidingskoffer, met alle gewenste informatie en hulpmiddelen voor alle Etos-opleidingen. Compleet wil ook zeg gen inclusief kennistoetsen en een individuele resulta- tenkaart. De beste graadme ter voor onze opleidingskos- ten en inspanningen is na tuurlijk de klant zelf. Uit re cent marktonderzoek bleek dat het de klanten was opge vallen dat Etos Beauty Case ten opzichte van vergelijkba re concurrenten meer perso neel, vriendelijker personeel, deskundiger personeel en niet meer zo 'piepjong' per soneel heeft en dat het Etos- personeel desgewenst de tijd neemt om je te helpen. Kort om: behulpzaam doch niet opdringerig. Is dat een com pliment voor onze winkel teams of niet?! Dat we door gaan met winkelbeveiliging zullen, alle -medewerksters ter plekke, hebben kunnen constateren. Wat nieuw is, is

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 4