Eerste Fresh Company geopend „Sneller beslissen door nieuwe organisatie" AH-directeur K, Dorsman Flitsen pagina 3 De Amsterdamse binnenstad heeft er een schitte rende winkel bij. Op 27 oktober opende J. van Duijn, de wethouder van Economische Zaken van Amsterdam, officieel de eerste winkel van'The Fresh Company' aan het Koningsplein. Kort gezegd richt deze nieuwe activiteit van Albert Heijn zich op de snelgroeiende groep consumen ten die gezond, gemakkelijk en gevarieerd wil eten en in een aantal kranten al meteen als 'yup pies' werd bestempeld. Belangrijk element in de formule is verder de deskundigheid en klant vriendelijkheid van de medewerkers. Smaak De opening werd gevierd met een champagne-ontbijt voor allen die betrokken wa ren bij de totstandkoming van de winkel, in totaal zo'n 100 mensen. Het ontbijt - dat al om acht uur 's ochtends begon - vond plaats in disco theek Odeon, vlakbij de win kel aan het Koningsplein. De heer F.I. Ahlqvist, lid van de Raad van Bestuur van Ahold, lichtte de achtergronden van The Fresh Company toe. De wensen van de klant wijzi gen zich snel, aldus de heer Ahlqvist. „De consument van nu wil in één aankoop zijn dagelijkse voeding kunnen aanschaffen. Die moet vers zijn, afwisselend en lekker. De aanschaf moet op een snelle, gemakkelijke manier gedaan kunnen worden. De consument van nu verwacht verder dat men hém en zijn smaak ként. Een supermarkt is daar niet op ingericht. Die is er voor de, zeg maar, weke lijkse boodschappen. Er is met andere woorden, een be- Bij de reorganisatie in de top van Albert Heijn is men niet over één nacht ijs gegaan. De hulp van een adviesbu reau en zeker ander half jaar voorbereidin gen waren nodig om de nieuwe organisatie op poten te zetten. Op 1 september jl. werd sym bolisch de aftrap ver richt toen een com pleet elftal van nieuwe adjunct-directeuren aantrad. „Sneller, duidelijker en met meer rendement", zo vat de heer K. Dorsman (directeur Commerciële Zaken) het doel samen van de gewijzig de organisatie. „Als je wilt voorkomen dat Albert Heijn een onbestuurbare mam moettanker wordt, dan bete kent dat delegeren. Met 'de winkel als vertrekpunt' kun je niet langer alle besluiten laten nemen door de AlI-di- rectie. Regionale en zelfs lo kale accenten aanbrengen in 500 winkels vraagt om een organisatie die snelle beslis singen mogelijk maakt." Driedeling De verschillende adjunct-di recteuren krijgen daartoe de mogelijkheid. Ieder draagt verantwoordelijkheid voor de eigen begroting en plan nen. In de praktijk zal dat be tekenen dat tal van zaken sneller behandeld kunnen worden. Op zoek naar de nieuwe structuur is door Commer ciële Zaken het assortiment van Albert Heijn tegen het licht gehouden. Dat leidde tot een driedeling met drie adjunct-directeuren. Vers vlees, vleeswaren en bereide voeding, met daarbij uiter aard ook de centrale slagerij en, én verse vis is de verant woordelijkheid van de heer Chr. van den Broek. Alle stel linggebonden artikelen (food en non food) komen voor rekening van de heer D. Onrust. De heer T. den Her tog ten slotte heeft de zorg over AGF, bloemen alsmede zuivel en brood. W. van der Ster werd eveneens tot ad junct-directeur benoemd en gaat op stafniveau alle mar- keting-activiteiten coördine ren; van verpakkingsontwerp tot en met de reclame voor Albert Heijn. Directoraten Ook binnen de andere direc toraten zijn sinds 1 septem ber verschillende adjunct-di recteuren benoemd. Het zijn: de heren P.F. Müller (Distri butie en Logistiek), W. Kra nenburg (Economische Za ken) en J. Timmerman (Per soneel Organisatie). Bij Operations kreeg in januari de eerste areamanager, de heer H.C.J.M. Castelijns (8860), al de functie van ad junct-directeur. In juli volg den zijn collega's E. de Groo- te (8820) en A.H.J. v.d. Put ten (8850). Op 1 september jl. trad de heer P. Hollander in dienst. Hij was tot voor lixterieur van The Fresh Com pany. Wethouder Economische Za ken van Amsterdam J. van Duijn draait de sleutel om die het rolluik opent van de eerste winkel van 'The Fresh Compa ny' aan bet Koningsplein in Amsterdam. Hij is in gezel schap van FI. Ahlqvist, lid van de Raad van Bestuur van AJjold en AH. Innemee. hoofd Vetswinkels. hoefte aan een nieuw soort winkel. De verswinkel." De heer -Ahlqvist bedankte het team (onder andere Ger- rit Wildeboer, Douwe de Vriend, Peter Luyten, Minou- che Boode en Arthur Roskott en natuurlijk Anton Inne mee) van The Fresh Compa ny, dat het idee van de vers winkel in korte tijd heeft verwezenlijkt. Na het ontbijt, door collega's van AC Restau rants geheel in moderne Fresh Company-stijl geser veerd, toog het gezelschap naar de winkel. Daar opende wethouder Van Duijn de win kel met een sleutel van het rolluik: The Fresh Company was open. Belevenis „Een bezoek aan The Fresh Company is een belevenis" heeft hoofd Verswinkels An ton Innemee herhaaldelijk gezegd. Die belevenis begon voor de genodigden met het stijlvolle interieur: parket vloeren, halogeenverlichting en de unieke, 'gekromde' op stelling van de vitrines. Ook het assortiment maakte in druk. Een brood- en banketaf deling met tegen de honderd soorten brood en luxe taart jes die erom vragen je tan den erin te zetten. Een hoek met warm en koud belegde broodjes, een enorme sorte ring vlees, wild en gevogelte, een wand met allerlei soor ten wijn, kant-en-klare soe pen en maaltijden.... Begin volgend jaar opent aan de Vrijstraat in Eindhoven een tweede vestiging van The Fresh Company haar deuren. Het is de bedoeling in de toekomst vooral door middel van franchising het aantal winkels verder uit te breiden. kort operations directeur bij Pandair, een onderdeel van Pakhoed, en is nu de adjunct- directeur van area 8810. Ook voor de adjuncten in de area's geldt dat zij een eigen verantwoordelijkheid dra gen voor hun area. Geen loze titels Dat is iets wat de heer Dors man nog eens wil onderstrc pen. „Het zijn geen loze titel die zijn uitgedeeld. Nee, stuk voor stuk zijn het functi met zware verantwoordelijk heden. En dat proces stopt niet bij dit 'elftal'. De bedoe ling is dat zoiets verder gaat in de organisatie. Er moeten op allerlei plaatsen mensen zitten die beslissingen kun nen, durven en ook mógen tien overzicht van het karakteristieke interieur van The Freslj nemen. Dat heb je nodig om Company succesvol te opereren als je, zoals Albert Heijn. hebt geko zen voor de winkel als ver trekpunt." Door verschillende adjunc ten 'aan elkaar te koppelen', verwacht men ook een bete re en snellere samenwerking tussen bijvoorbeeld com mercie en operations. De heer Dorsman maakt er geen geheim van dat de oude orga nisatievorm op dat punt wei eens te kort schoot. Hier en daar dreigden zaken uit el kaar te groeien. „En dat is een slechte ontwikkeling. In onze branche komt het aan op teamgeest. Als eenling blijf je nergens. Met z'n allen maken we een winkel. Met die nieu we organisatievorm kunnen we nóg betere winkels ma ken."

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 3