JE HOEFT NERGENS TE WACHTEN!" Een nacht in de supermarkt: Colofon pagina 2 Nachtu^,bu0Hlj^™>m FLITSEN Personeelsblad Koninklijke Ahold nv november 1988 45e jaargang no. 10 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 43.000 Redactie secretariaat: Mw. S. Bierling Ankersmidplein 2 Kamer 1705 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592572 REDACTIE FLITSEN G. van Breen, AC-Restau rants P-216; 075-893356. N.Th.M. Huijsman Marketing Services Marvelo P 410, 075-593253 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 H.S. Kolsteeg, Marketing Services GVA, Ede 08380-78922 E. Muller (hoofdred.) Public Relations HK 1704, 075-592576 A.de Roo PR-Bureau Van Hulzen A. Schoen Public Relations HK 1703, 075-592574 C. Waardenburg Zonemanager zone 8816 075-593637 Mw. J.C.M.B. Wilke, Directoraat P&O HK 1304, 075-592669 G.H. van Woerkom, Communicatie Albert Heijn HK 802, 075-592466 j volgt haar gedwee met een tweede karretje dat nog geheel leeg is. De leiding is in handen van assistent- bedrijfsleider Doug Evans. Doug is 25 en werkt sinds een half jaar in de nachtdienst. „Ik zou lie ver van drie uur tot mid dernacht werken, maar dan zou ik geen assistent bedrijfsleider zijn. Dan pak ik toch liever die extra dollars." gebrek aan een bagger pakt Iris de boodschappen zelf in. Je hebt het als nachtcaissiè re altijd druk", vertelt ze. „Er zijn altijd dingen die je kunt doen als er geen klanten zijn: sigaretten bijvullen, de check-outs schoonmaken, karretjes ophalen van de par keerplaats, de tijdschriften- rekken vullen. Stilzitten is er niet bij." Iris is gescheiden en heeft de zorg voor drie kleine dochters. „Om 8 uur 's och- nou te heggen 'heavy', nee. De mensen voelen zich veilig als ik er ben. Ik begeleid vrouwen op de parkeer plaats. Ik zorg ervoor dat ze zich veilig voelen. Vervelen doe ik me niet. Ik houd ervan om 's nachts te werken." 01.15 UUR. Tijd om een be langwekkende vraag aan de aanwezige clientèle te stel len: waarom doet u midden in de nacht boodschappen? „Ik kom net van mijn werk. Ik zit in de ploegendienst en voor ik ga slapen doe ik altijd en Harley Davidson-jacks la den hun kar vol met pizza's en, bier. Het assortiment be vat onder andere Heineken, Amstel Light en Grolsch: 'A brewers masterpiece from Holland'. In straat 7 vult Bob Zelch (27) een schap met pakken soep. Hij komt van een andere winkelketen. „Ik werkte in een supermarkt in het centrum van Cleveland", vertelt hij. „In acht jaar tijd heb ik er 13 roofovervallen meegemaakt. Ik had er ge noeg van om voordurend in vervolg van pagina 1 23.00 UUR. De nachtploeg druppelt binnen. Vijf vak kenvullers, een schoon maker, een vakkenvul- ster, een caissière en een assistent-bedrijfsleider. Het is rustig in de winkel. Hooguit tien klanten. De service-afdelingen zijn dicht. F.en man met een kind op zijn arm grut wat in de druiven. Verderop bij de 'wall of values', een drie meter hoge muur, trapsgewijs opgebouwd uit de aanbiedingen van deze week, legt een oude vrouw een doos choco laderepen van het merk 'Good Plenty' in haar karretje. Ze draagt een ge ruit overhemd en regi streert de prijzen op een rekenmachientje. Haar man, zelfde overhemd, tends ben ik thuis. Dan breng ik de kinderen naar school. Daarna ga ik joggen en om 12 uur duik ik in bed. Ik slaap tot half vier en haal mijn kinde ren van school. We eten, we kijken TV, ik stop ze in bed en ga naar mijn werk. Aan drie uur slaap heb ik genoeg." 00.30 UUR. Drie mensen voor de kassa. De vulploeg werkt straat voor straat af in een straf tempo. Iedereen heeft zijn eigen straat. Overal staan dozen. Per nacht wor den er 1.200 dozen verwerkt. Dat is ongeveer 35 dozen per uur per man. Bewaker Bob Hutchinson, lid van de eigen beveiligingsdienst van Finast, maakt z'n ronde en wrijft de slaap uit z'n ogen. „Ik moet voorkomen dat hier een overval plaatsvindt", vertelt hij. „Maar het is een nette buurt hier. Er is eigenlijk nog nooit wat gebeurd. Ja, een paar winkeldieven, maar om nog even boodschappen". „Lekker rustig, geen rijen", „Ik kon niet slapen en ben alvast maar naar de super markt gegaan", „Ik ben spe ciaal vroeg opgestaan om boodschappen te doen voor ik naar m'n werk ga", „We hebben een feestje en het bier was op" en „Dat gaat je niet aan, al kom je 100 keer uit Holland." Volgens Doug Evans wordt er gemiddeld zo'n 700 dollar per nacht om gezet. Last van dronken klan ten heeft hij zelden. En als er al eens iemand in kennelijke staat naar binnen waggelt, dan is er altijd nog de bewa ker om in te grijpen. 02.00 UUR. Iris vult de kran- tenrekken. De Weekly World News opent deze week met een mooie primeur: „Dikste man ter wereld nuttigt ge middeld 14 kippen en 80 gla zen bier tijdens lunch." Zou een goede klant zijn. Twee 1ris Lubeckt 23.45 UUR. Van de elf kassa's is er nog één open en daar achter staat Iris Lubecki 32 de nachtcaissière. Ze is be hangen met buttons: 'Ietsje ouder, een stuk beter' en 'Ik ben niet doof, ik negeer u al leen maar'. Ze is bezig met het geruite echtpaar. Beide karretjes boordevol. Tien li ter cola, drie jerrycans van ieder vijf liter bronwater, ki lo's vlees en fruit en een on voorstelbare hoeveelheid pakken, dozen en blikken. Bij Doug lü.ans Flitsen angst te moeten werken. Daarom werk ik nu hier. Fi nast betaalt trouwens ook een stuk beter, 's Nachts werken doet me niets. Je raakt er aan ge wend." 02.30 UUR. Cynthia Dean (22) is de enige vrouw in de vulploeg. „We hebben 2 klei ne kinderen en geen babysit ter. Mijn man werkt overdag en ik 's nachts. Noodzaak ja. De rekeningen moeten be taald worden en we zijn nu eenmaal gesteld op onze luxe. Ik zit nu meer dan een jaar in de nachtploeg. Mijn lichaam is er aan gewend ge raakt. Ik slaap drie uur per dag. Meer heb ik niet nodig. Vakken vullen is fysiek zwaar werk. Je moet veel tillen en als vrouw word je steeds op de proef gesteld. Ik moet voortdurend bewijzen dat ik het kan, maar het lukt. I can handle it." 03.00 UUR. Er loopt één klant in de winkel. Een grote man, ongeschoren en met enigszins onvaste tred. Bij een lange kast vol magne tronmaaltijden van het merk 'Hungry man' vraag ik hem waarom hij midden in de nacht boodschappen doet. „Lekker rustig", legt hij uit. „Be doe vaak 's nachts bood schappen. Je hoeft nergens te wachten." De klant blijkt chauffeur. Net terug van een slopende rit in een vrachtwa gencombinatie, 3.000 kilo meter in 4 dagen. Hij heeft na thuiskomst eerst wat gesla pen. Daarna is hij gaan stap pen. Nu is hij hier en zo met een lust hij er wel weer een paar. Wat dacht ik ervan om met hem mee te gaan naar de Flats, het uitgaanscentrum van Cleveland, teneinde ons ter plekke eens flink te ver maken? Om redenen van plichtsbesef moet ik het aan bod helaas afslaan. In dat ge val wenst de klant mij veel sterkte en adviseert het ge bruik van enige peppillen. Toevallig heeft hij zelf een voorraadje op zak en hij is gaarne bereid om het beno digde tegen een vrienden prijs te leveren. Ik begin te begrijpen hoe iemand met een vrachtwagencombinatie 3.000 km. in 4 dagen kan af leggen. 04.00 UUR. Iris haalt koffie en komt naast me zitten op de lange houten bank voor de kassa's. Ze houdt ervan om te praten. Binnenkort gaat ze te rug naar school. Dan hoopt ze part-time te kunnen werken. Ze wil de verpleging in. Kraamzuster. Op kantoor zou ze ook wel wiUen werken, hoewel ze dan het contact met de klanten zou missen.Je ziet 's nachts vaak dezelfde mensen. Ik ken ze vrij goed en ik vind het fijn om met ze te praten/ Vriende lijkheid is een onderdeel van mijn werk. Ik geef ze advies over nieuwe produkten. Daar weet ik aardig wat van, want zodra er wat nieuws is pro beer ik het meteen uit." Als de koffie op is trekt ze een spijkerjack aan en stapt de deur uit om karretjes van de parkeerplaats te halen. 04.30 UUR. „Noem je dit nacht?", reageert een oude, magere man verbaasd op mijn standaardvraag. „Ik noem het ochtend. Ik doe mijn boodschappen altijd om deze tijd. Lekker rustig." 05.00 UUR. Bakker Keith Foith (29) arriveert met een radio onder zijn arm. Hij loopt rechtstreeks door naar de bakkerij, trekt zijn bak kersplunje aan, stelt de ovens in werking en begint karren met donuts in een stoomkast te rijden. „Om 7 uur gaan de bedieningsafdelingen weer open. Ik zorg ervoor dat er dan vers brood verkocht kan worden. Het is tegenwoordig bijna allemaal bake-off. Vroe ger werkten we hier met 10 bakkers. Nu zijn er nog maar twee." 05.45 UUR. In straat 2b is Cynthia nog druk bezig met vullen. In 6 wordt geveegd en 19 staat nog vol met lege dozen. Een kleine man met een honkbalpet en een hout vestersjack bekijkt de enor me sortering wenskaarten. Voor elke denkbare gelegen heid is er wel een kaart. Schoonmoedersdag, 23 okto ber. Grijnzend kiest de man een kaart waarop schoon moeders met een taart wor den vergeleken: 'Most Moth- èr's in law are as nice as pie's. Dat zal haar leren. Eddie, de chef van de groente- en fruit- afdeling is al weer terug. Gis teravond om half elf vertrok hij. „Nou, je hebt het zeker wel gezien, hè?", informeert hij. „Gemiddeld komen hier 25 klanten per nacht. Het is eigenlijk de moeite niet waard om open te blijven. Maar de concurrentie is open en dus zijn wij ook open. Toch hebben we in Cleve land ook winkels waar de he le nacht 3 kassa's open zijn. Zo druk is het daar!" 06.25 UUR. „Het laatste uur is het moeilijkste uur", verze kert Iris. „Niet voor mij, maar voor m'n coüega's. Ik hou mezelf wel bezig." Haar taak zit erop. De aflossing is in middels gearriveerd. Ze haalt de geldla uit haar kassa en brengt die naar het service kantoortje bij de ingang. Doug inspecteert de gangpa den en geeft wat aanwijzin gen aan de jongste bediende. Zo moet het. De vulploeg heeft zijn werk gedaan. De winkel is klaar voor de nieu we dag. Buiten wordt het licht."

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 2