„KLANTEN ZIJN GEK OP OPA'S!" BI-LO REKENT AF MET STIER Old-timers als part-timer in Amerikaanse supermarkt pagina 10 Flitsen BI-LO-winkel met stier (archieffoto) Wen ingsaffiche bij Giant Het is het eerste dat op valt bij nadering van een Amerikaanse super markt: grote borden in het raam waarop om personeel wordt ge vraagd. Finast, BI-LO of Giant, het is overal het zelfde: 'Help wanted'. In elke winkel is behoefte aan part-timers. Het Raad van Bestuurslid Everaert aarzelde on langs niet om het tekort aan jonge arbeidskrach ten het grootste pro bleem van Ahold in de USA te noemen. „De ba by-boom is echt voorbij in Amerika. Daar zullen we rekening mee moe- ten houden." (Flitsen, april 1988). In sommige gebieden, vooral in het noorden, is de werk loosheid minder dan 2%. Mensen die in deeltijd willen werken hebben de baantjes voor het uitzoeken. Op het gebied van personeelswer- ving moeten de supermark ten het vooral opnemen te gen de fast-food restaurants, waar de werktijden door gaans gunstiger liggen. De campagnes zijn al lang niet meer uitsluitend gericht op scholieren en studenten, maar zeer nadrukkelijk ook op huisvrouwen en gepen sioneerden. Om de proble men het hoofd te bieden worden er steeds meer oude ren ingezet, vooral in func ties met direct contact met de klanten, zoals de functie van 'bagger'-boodschappen- inpakker - ook wel 'carry- out-boy' genoemd, hoewel men bij 'boy' eerder denkt aan een representant uit de klasse der jeugdigen. EXTRA DOLLARS William Selik is één van die ouderen. Hij is 63 en werkt als part-time 'bagger' in Fi nast-filiaal 66, Ridge Park Square in Cleveland, Ohio. „Ik werk hier gemiddeld 25 uur per week. Ik heb graag wat om handen, ik houd er van om met mensen om te gaan en ik blijf erdoor in con ditie. Die extra dollars kan ik trouwens ook goed gebrui ken. Ik heb vroeger in de staalindustrie gewerkt. Toen ik op m'n 55e gepensioneerd werd, ben ik naar Florida ver- AOW alleen red ik het niet." De keerzijde van de Ameri kaanse droom: tachtig jaar en zes uur per dag moeten werken om het hoofd boven Wervingsbord bij Finast water te houden. Millard Wright werkt al 9 jaar bij BI-LO. „Ik pak de boodschap pen in voor de klanten. Zelf doen ze het niet. Vervolgens breng ik de spullen naar hun auto's. Soms werk ik 8 uur per dag, soms 6 uur, dat hangt van de behoefte af. Deze week hebben ze al twee keer gebeld. Ik ben de oudste 'bag ger' hier. We hebben er nog één van een jaar of zestig. Een jonkie. Het is af en toe wel vermoeiend voor me, maar als ik thuis kom rust ik uit. Ik heb er een hekel aan om niets te doen. Ik verdien hier drie- en-een-halve dollar per uur. Daar ben ik tevreden mee. Mijn rekeningen kan ik in ie der geval betalen. Ik heb 32 jaar in een katoenfabriek ge werkt, maar dit werk is leu ker. De mensen zijn aardig voor me. Dat scheelt, Hoe lang ik nog doorga? Zo lang als het mogelijk is!", zo zegt de vitale bejaarde, die hier is, zoals het opschrift op zijn pet meldt, om de klanten 'friend ly service' te bieden. Dat gaat hem zo te zien makkelijk af. De vrouw wier boodschap pen hij de parkeerplaats op zeult, is tenminste uiterst te vreden over het krasse staal tje dienstverlening. „Dit is de beste bagger van Ohio", houdt zij staande. Vervolg op pagina 11 handel", aldus de gepensio neerde staalman, die verze kert dat voor het kundig in pakken van boodschappen enige oplettendheid vereist is. „Het is niet zo eenvoudig als het lijkt. De volgorde is heel belangrijk. Zware din gen eerst. En je moet uitkij ken met taarten en brood. Niemand houdt ervan om platgedrukt brood te eten. Ach, als het je interesseert doe je het goed, anders niet." TACHTIGJAAR 'Retired: no money, no wor ries' luidt het opschrift op de honkbalpet van een winke lende oude baas in een BI-LO-fïliaal in Spartanburg, South Carolina: 'Gepensio neerd: geen geld, geen zor gen'. Een fraaie tekst, maar voor Millard Wright, de 80- jarige oproepkracht in het fi liaal, gaat dat maar gedeelte lijk op. „Ik heb het geld dat ik hier verdien hard nodig, an ders kan ik mijn rekeningen niet meer betalen. Met mijn William Selik huisd. Daar ben ik begonnen als 'bagger'. Maar mijn vrouw werd ziek en we zijn terugge gaan naar Cleveland. Toen ik bij Finast solliciteerde had ik dus al ervaring. Ik kende de I Balen f als een I stier achter I het IX'. iracue ujuens feesten De stier, hét symbool van BI-LO, heeft afge daan. Sinds kort heeft BI-LO een nieuw logo, waaruit de stierekop geheel is verdwenen. Het nieuwe beeld merk, dat onwillekeu rig doet denken aan dat van de Rabo-bank, past volgens BI-LO-direc- teur Marshall Collins beter bij de toekomst. „De stier is een deel van ons verleden. Daar willen we vanaf. Het nieuwe logo zal 'a way of life' zijn", aldus Col lins bij de presentatie van het logo op de be drijfsleidersdag in Greenville, South Ca rolina. In de komende tijd zal de stierekop ge leidelijk van winkels, trucks, tassen en bad ges verdwijnen en plaats maken voor het nieuwe logo. Eerder al waren de kunststieren, die vroeger bovenop de winkels stonden, verwijderd. De meeste zijn verkocht aan parti culieren en bewijzen goede diensten als at en partijen of als blik vanger in de tuin. Van de hele kudde zijn er op dit moment nog maar zeven over. Die bevinden zich, samen met een paar verdwaal de runderkoppen, ach ter het distributiecen trum in Mauldin, met treurig uitzicht op een stapel pallets. Millard Wright De presentatie van het nieuwe j}

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 10