'Bordeaux Suite' begeleidt wijnmaand Het mysterie van het onbekende en Wubbo Ockels door de lens zien flitsen Vrije tijd Er zit muziek in wijnmaand bij All 'Vim génériques 'Kleintje wijn' Spaanse nieuwkomers Wijnen uit Bulgarije Sterren kijken: de hobby van Jaap Haagsma uit Sliedrecht Zonnevlekken Mysterie Flitsen pagina 9 Goede wijn behoeft geen krans. Toch maakt Albert Heijn dit jaar een uitzondering op deze regel. Op een heel welluidende manier, door middel van een elpee met een eerste uitvoering van pianomuziek die 'De Bordeaux Suite' als titel heeft meegekre gen. Het is een compositie van de bekende Neder landse pianist Laurens van Rooyen, die het stuk op deze plaat ook zelf speelt. De zwarte schijf is sinds donderdag 6 oktober jl., exclusief bij Albert Heijn, verkrijgbaar zolang de voorraad strekt. Zo slaan liefhebbers van wijn en muziek twee vliegen in één klap. afkomstig van het Iberisch schiereiland. De plaat wordt gratis aange boden bij aankoop van 12 flessen AH-Bordeaux rood of wit (en 12e fles gratis) a 4,95 per fles, maar de Bor deaux Suite is ook los te koop voor 14,95 (de helft van de normale winkelwaarde Het idee voor deze bijzondere produktie is afkomstig van de wijnschrijver Hubrecht Duij- ker, die ook de hoestekst schreef: „Zelf houd ik niet al leen zeer van wijn, maar ook van muziek. Al jaren koester de ik de wens om beide te combineren via een compo sitie die het Bordeaux-gebied muzikaal zou verbeelden. Waarom juist Bordeaux? Om dat dit een streek is met vele facetten. Denk aan de impo sante chateaus, het rustige landschap, de rivieren die hier majestueus samen vloeien, de levendige oogst tijd, de stad Bordeaux en ui teraard de prachtige wijnen. Twee jaar terug ontmoette ik tijdens een wijnproeverij Laurens van Rooyen. Laurens raakte zeer enthousiast, wij hebben veel over Bordeaux gesproken en Laurens is maandenlang gaan compone ren. Het resultaat is de elpee 'Bordeaux Suite'. Ik vind de muziek schitterend: melo dieus, boeiend, ontspannend, waarbij uiteraard een glas Bordeaux voortreffelijk smaakt." Voor de wijnliefhebbers heeft Albert Heijn ook dit jaar weer veel goeds weten te be machtigen. Dit is des te op merkelijker als men weet dat het desbetreffende oogstjaar -1987 - voor de wijnbouw te boek staat als een middelma tig jaar. Te weinig zon en veel regen noodzaakte diverse grote chateaus om hun wij nen, die net niet waardig wa ren om er hun klinkende na men aan te verbinden, te 'dé- classeren'. Dit wil zeggen dat ze de naam hebben meege kregen van t le streek waaruit ze afkomstig zijn. Zorgvuldi ge selectie maakte dat het hierbij nog altijd om uitste kende wijnt n gaat. Samenge steld uit w ijnen van verschil lende wijnga.irden, maar van gelijke kwaliteit. In het Frans heten zulke wijnen 'vins gé nériques', doelend op de overeenkomstige kenmer ken van de verwerkte wijnen. Doordat verschillende wijn gaarden onder hetzelfde eti ket worden samengebracht, zijn de wijnen constant van kwaliteit en goedkoper dan onder de eigen chateaunaam. Albert Heijn heeft er vijf van in huis: Bordeaux-Supérieur, Premières Cötes de Blaye, Lussac Saint Emilion, Médoc en Listrac. Alle verwijzend naar gerenommeerde Bor deaux-streken en gebotteld op flessen in de populaire Ri- neau-serie. Maar Albert Heijn heeft veel meer soorten wijn onder de kurk. Het totale wijnassorti ment biedt daarmee om zo te zeggen voor elk wat wils. Op vallend is dat Albert Heijn hierbij 'de kleine wijndrin ker' niet is vergeten. In navol ging van het gebleken succes met de flesjes Pré Fleuri die in toenemende mate aftrek vonden in één- en tweeper soons huishoudens, introdu ceerde AH in oktober-wijn- maand vier soorten 'kleintje wijn' in flesjes van een kwart liter: AH Kleintje Huiswijn rood en wit en AH Kleintje Cötes du Rousillon en Anjou Blanc. De inhoud per flesje is voldoende voor twee tot drie glazen wijn. Typisch Nederlands is ook de belangstelling voor wijn uit andere landen dan Frankrijk, Spaanse bijvoorbeeld. Na tuurlijk anders van smaak en karakter dan Franse, maar de Spaanse wijnen bieden stuk voor stuk veel kwaliteit voor een uiterst redelijke prijs. AH zette Spanje dan ook al vanaf 29 september in het zonnetje Op 30 september jl. kreeg de heer A. Heijn op bel hoofdkantoor het eerste exemplaar van de Bordeaux Suite aangeboden. Van links naar rechts Bas Mul, directeur van platenmaatschappij Rêverie Records, Laurens van Rooyen, componist van de Bordeaux Suite en tevens degene die bet werk op de plaat uitvoert, de heer A. Ileijn, Hubrecht Duijker, wijnschrijver en initiatief/temer van de Bordeaux Suite, hij scljreef tevens de hoestekst, Dolf ter Scbure, wijninkoper voor Albert Heijn. met vijf nieuwkomers. Uit de fameuze streek Rioja: Otonal Tinto en Blanco, Diego de Al- magro Reserva en Marqués de Castanaga Reserva en uit de naast het Rioja-gebied in opkomst zijnde wijnstreek Navarra een Beamonte Tinto en Blanco. Als apéritiefwijn doet daarnaast een Late Bottled Vintage Port onder de van de sherry bekende Conqueror-vlag zijn intrede bij AH. Port is dan wel geen Spaanse wijn, maar wel ook Nieuw wordt ook de kennis making met wijnen uit Bulga rije, behorende tot 's werelds grootste wijnproducerende landen. Naar Engeland en Duitsland werden deze wij nen al met miljoenen liters verscheept en nu is Neder land aan de beurt, mikkend op de gemiddelde wijndrin ker die op zoek is naar een goede wijn voor niet teveel geld. Van de drie nu hier te lance ren wijnen zijn er twee geënt op Franse wijnstokken. Dit komt dan ook tot uitdrukking in de namen: Bulgarian Ca bernet Sauvignon en Bulga rian Chardonnay. De eerste is rood, de tweede wit. De der de, Bulgarina Melnik ge naamd. is op en top van Bul gaarse origine. Gemaakt van de Bulgaarse Mavrud-druif, die een heel eigen smaak ver toont. Alle reden dus om een voorproefje te nemen van het wijnassortiment dat AH voor het komend seizoen heeft verzameld. Het motto luidt niet voor niets: 'Albert Heijn heeft de wijn'. Hij woont bijna letterlijk onder de rook van Rotter dam, Jaap Haagsma, hoofd van de zelfbediening en plaatsvervangend manager van het AC Restaurant in Sliedrecht. Van die rook heeft de geboren Fries over het algemeen weinig last, behalve wanneer hij in de avonduren de donkere sterrenhemel op zoekt. Met telescoop en fotocamera gaat hij er op uit om planeten en zonnevlekken te bestuderen en op de gevoelige plaat vast te leggen. de gaten in het zonoppervlak te zien. Jaap: „Wij noemen dat zonnevlekken. Op de foto is de zon een overbelichte vuurbol. De kraters op de zon hebben een lagere tempera tuur en komen op de foto als een donkere plek terug. Het mooie vind ik dat je dat met eigen ogen kunt zien en daar geen boek voor hoeft open te slaan." „De industrie zorgt hier jam mer genoeg wel eens voor een mistig gordijn in de lucht en de steden stralen zo veel licht uit, dat het nooit echt donker is." Ook Jaap Haagsma zat aan het eind van de jaren zestig bij de Apollo-ruimtevluchten aan de televisie gekluisterd. Hij las alles wat hij tegen kwam over de Amerikaanse presta ties in de ruimte en legde het vast in dikke plakboeken. Na een bezoek aan het Planeta rium in zijn toenmalige woonplaats Franeker was hij definitief verkocht. „Het Pla netarium heeft een koepel met in het midden de zon. Daaromheen draaien de pla neten. Het was net echt en ik wist wat ik wilde", vertelt Jaap. Thuis ging hij aan de slag. Na wat mislukte zelf- bouwpogingen, kocht hij zijn eerste telescoop met een kleine lens. „Het was eenr goedkoop en niet al te best ding. maar ik kon tenminste zelf zien wat ik in de boeken had gelezen." Jaap ruilde zijn telescoop in voor een sterkere. Om thuis te kunnen aantonen wat hij 's avonds zag, begon hij met het maken van foto's. Met wat hulpmiddelen was de lens te gebruiken als lens voor de fo tocamera en maakte hij foto's van planeten als Saturnus en Jupiter. „Ik ontwikkelde de foto's zelf, om met wat expe rimenteren het beste resul taat te krijgen." Met enige trots laat hij de fo to's zien die hij in de afgelo pen jaren heeft gemaakt. Dui delijk zichtbaar zijn bijvoor beeld de kraters die door in geslagen gesteente op de maan zijn ontstaan. Bijna on echt lijkt de zonsverduiste ring van 30 mei 1984. „Een half uur lang heb ik elke twee minuten een foto gemaakt. Zo zie je stap voor stap hoe de zonsverduistering tot stand komt", vertelt Jaap. On waarachtig lijken ook de fo to's die hij van de zon nam. Over een afstand van ruim 149 miljoen kilometer zijn In de wintermaanden, wan neer het 's avonds goed don ker is, staat Jaap zeker twee avonden per week door zijn telescoop naar de sterrenhe mel te turen. De andere avonden zit hij dan vaak diep weggezonken in vaktijd schriften en boeken. ,Je moet er veel over lezen, an ders weet je niet wat je ziet of wat je moet gaan zien." Nog eenmaal gevraagd naar het boeiende van zijn hobby, zegt hij: „Niemand weet met zekerheid hoe planeten en sterrenstelsels zijn ontstaan. De meningen lopen uiteen van de 'big bang' tot de evolu tietheorie en elke keer denkt men weer een nieuw bewijs voor zijn ideeën gevonden te hebben. Dat mystieke maakt het voor mij zo boeiend, maar het is natuurlijk ook heel leuk om de Space Shuttle met Wubbo Ockels aan boord door je telescoop te zien flitsen."

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 9